Jofruit

Jak barvit figurky

18.9.2010 21:27:02

to Špatňák
Já to mám naopak ... barva vůbec neředěná a přitom vůbec nekreje :-)

19.10.2011 12:56:14

To Merlin
Tak to ti fakt závidím. Na modrou barvu jsem si teď nanesl světlounko šedou s tím, vysloveně tekla. Výsledek je krásně šedá plocha. Po modré, která měla prosvítat, ani památky... :(

19.10.2011 15:22:18

to Špatňák
Hele a nevyměníme si barvičky? Mě to u některejch barev dost s***e, to malý krytí :-)

19.10.2011 16:24:41

Zvýraznění bílé
Mám dotaz. Jak psal (nejen) Dansemacabre ve svém článku, je dobré některé věci zdůraznit linkou světlejšího odstínu (šperk, jizvu... prostě maličkosti, které nemají uniknout pozornosti). Jak mám ale zvýraznit bílou barvu? Pěšák má na sobě bílý varkoč a jeho záhyby nejsou zřetelné. Když je obtáhnu barvou, budou krásně vidět. Alespoň u jeho kolegy na modré tomu tak je. Jakou barvu ale zvolit pro bílou? Šedou a kamuflovat to jako stín?

20.10.2011 23:56:46

to Špatňák
Měl by sis nastudovat techniku brushe a washe. Pokud použiješ na bílý plášť wash, tak ti záhyby samy vystoupí.

21.10.2011 00:20:44 | Upraveno autorem (porovnej)

wash
používám. Ale pokud ho použiju na bílý plášť, tak bude mít do bílé opravdu hodně daleko. A tenhle chci opravdu bílý. Šedý tentokrát nepotřebuji .)

21.10.2011 08:02:05

Spatnak
No jo ale ono ve skutečnosti neni nic bile ....vem si bílá hadr pověs ho z jednoho bodu tak aby se zkrabatil a pak z jedne strany osvetli ..... uvidis velke ypektrum odstinu a bile bude jen to co bude uplne primo ve svetle ....

21.10.2011 09:26:26

to Špatňák
Washe kompletně figurky ztmavují. Většinou se používají na komplet figurky, takže když se používají washe, tak se člověk musí smířit s tím, že barvy (včetně bílé) jsou tmavší.
Naopak bílá, jako čistě bílá se používá málokdy a určitě ne na velké plochy. Čistě bílá totiž vypadá hrozně nepřirozeně. Podívej se na nějaké nabarvené figurky od zkušených "malířů" a uvidíš, že čistě bílá se na jejich figurkách vůbec nepoužívá.

21.10.2011 09:29:10

Realistic vs Comic style
Ktorý z týchto štýlov preferujete a prečo ?
Respektíve aký máte k daným štýlom vzťah ?

Ja osobne sa pokúšam o realistic - maľujem zatiaľ len figúrky do WoW BG a BSG (som fakt beginner v tomto no ak si odmaľujem nejaký ten tucet figúrok tak mám v pláne kúpiť si kovovú figúrku - napr Warhammer a na nej si vyskúšať nejaké tipy a triky z youtube a vyskúšať si comic style - povedzme si úprimne ten lahodí oku viac ako realistic :D )

23.10.2011 15:08:23 | Upraveno autorem (porovnej)

Beru v úvahu,
že čistě bílá se opravdu moc nevyskytuje. S tím i počítám a varkoč bude "děravý" (stříbrné šrámy = jako že prosvítá kroužková košile pod ním), zašpiněný bahnem atd. Nicméně když ho přejedu washem, tak vyslovené bílý nebude nikde.

Co když budu barvit třeba figurku nevěsty? Tam je bílé fakt hodně a je to opravdu bílá. (Může to být třeba zakletá princezna, která se nemá kde zamatlat). Popřípadě sněhový obr.

24.10.2011 10:54:47

Bila
No takže já bych to udělal takhle:
- figurku stříkl černým podkladem
- použil bych barvy - Bleached Bone (BB) a Skull White (SW)
- začal bych mírně zředěnou BB a pak prováděl malování po vrstvách a do BB bych pridaval SW
- do bych delal tak dlouho, az bych nejvic vystuple casti udelel SW

Varinata s washem (nemám vyzkoušeno, ale asi by to mohlo takhle jít):
- celé namalovat bilou
- celé vzít washem
- sw vytýhnout hrany - nebo pres wash udelat zase vrstvy jako vyse ... slo by a si v mensim poctu

Tak snad je to pochopitelne :)

24.10.2011 11:42:09

rbx

Kren
tyjo, ty ses po wargames vrhnul jeste do figurek? Tvoje sire zaberu je neuveritelna :-))

24.10.2011 11:43:11

to rbx
Pouze teoreticky. Byl jsem na praktickém školení u Sapho doma a něco jsem o tom přečetl a shlédl, a tak rozdávám teoretické rozumy :). Praxe ale pokulhává, respektive nebude asi žádná. V mládí jsem se zabýval kity letadel, takže vím, že by mne to bavilo, ale jednak bych už na to nevyšetřil čas a jednak už mi na to absolutně neslouží zrak. Takže jsem do toho spíš takový zpovzdálí kafrající fanda.

24.10.2011 11:52:57

Díky Tomáši
To bude určitě fungovat, jen realizace bude horší :)

Ještě se chci zeptat, jestli je pro dipování armád a následném dolaďování detailů nutná aplikace základní barvy, když to nakonec hodlám ještě přestříkat bezbarvým sprejem.

Jde mi o to, že těch barev je opravdu hodně a v praxi se prostě nedoplatím (asi 7 barev). Navíc je otázka, jestli všechny seženu (třeba fialovou).

24.10.2011 13:04:09

základovka
Základovka se používá nejen jako barevný podklad (aby barvy byly tmavší/jasnější), ale hlavně jako základ, na který pak další barvy chytnou lépe než na holý kov nebo plast. Hlavně nezapomeň figurky odmastit.
Co se týče cen, tak na základovce se dá ušetřit koupením neoriginální (autolak, já mám dobré zkušenosti s bílou akrylovou Prisma Color - sprej za cca 80 Kč). Na ostatních barvách moc neušetříš. A fialová je k sehnání běžně - Citadel ji mají jako "něco" Purple (asi tři druhy), u Valleja se dívej po Warlord nebo Royal Purple a Hexed Lichen.

24.10.2011 13:19:03

to Špatňák
Jen taková malý postřeh. Byl jsem na školení barvení figurek u Sapho, která byla samouk a dospěla do stádia téměř naprosté dokonalosti. Když jsem srovnával její první výtvory s tím co dělá teď, tak je to nesrovnatelně lepší a dokonalejší. Taky říkala, že ze začátku začínala a zkoušela více barev, což leze do peněz a teď si už vystačí s jen pár barvama a je s nima schopna dosáhnout zázraky. Takže výsledný dojem z toho byl, že je třeba znát jen základní postupy a když pak člověk namaluje pár set figurek, tak se sám natolik zdokonalí, že už si přijde mnohdy sám na nějaké svoje vychytávky co používá.

Jinak jednoznačné doporučení, že bez základovky ani ránu.

24.10.2011 13:24:50

pocet barev
Souhlasím s tím co píše Kren.
Já používám cca 16-20 odstínu včetně 4 metalik a všechno co potřebuju si namícham.
No myslím si, že to nedělám uplně špatně :)

24.10.2011 13:30:24

Špatňák
Od Vallejo existuje i wash na bilou a zda se, ze opravdu dobry. Viz...
http://lascannonslances.blogspot.com/2010/08/great-vallejo-wash-review.html

24.10.2011 13:55:55

Wash
pouzivam tak ako pisal tomasV. Ak je farba po washovani prilis tmava vytiahnem detaily highlightom.

24.10.2011 15:01:02

ad základovka co jsem slyšel na školení :)
Sapho mi říkala, že základovka je pro začátečníky nejlepší černá. Že bílá je pro zkušené machry.

24.10.2011 15:33:26

to kren - zakladovka
já se dovolím nazvat se zkusenym matdorem :)))) (aspon trosku)

- začal jsem s černou, pak jsem zkoušel bílou a šedou a nakonec se zase vrátil černé ... figurky maji sice tmavší nádech, ale líp se mi maluje i míchají barvy na černý podklad .. navíc nemusíš malovat nejtmavší stíny a když někam nedostaneš barvu (ono figurky k hrám mají proměnlivou kvalitu) tak ti ten světlý podklad nesvítí a černého flíšku si většinou nevšimneš

ale řekl bych .... co komu vyhovuje, není nad to si vyzkoušet více technik

24.10.2011 15:47:11

ad tomasV
Přesně to mi říkala Sapho taky :).

24.10.2011 15:54:30

kren tomasV
Jen s tím množstvím barev to bylo obráceně. Začátečníkovi bych doporučila pár základních odstínů, s tím, že časem sám zjistí, které další potřebuje. Já začala na 7, dneska je toho plná krabice :)

24.10.2011 16:02:14

to sappho
Tak už jsi tu, tak můžu vycouvat a odbornice můžwe začít radit :D.

24.10.2011 16:26:13

sappho
souhlasím .... na začátek pár základních odstínu a pak zjistíš co potřebuješ dokoupit nebo co si namícháš ....

24.10.2011 16:31:32
Offcanvas