Mage Knight: Desková hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 312x (Seznam vlastníků)

Mage Knight: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Lacerta
Pegasus Spiele
REXhry
WizKids
Autoři: Vlaada Chvátil
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

Diskuse o pravidlech
9.11.2011 09:18:24

známka opravdového válečníka ...
Není to vše o jednotkách. Jak už psal laredo, prostě karty, nabídka jednotek, lokace na mapě přichází v určité míře nahodile. Pravda je, že hru můžeš vyhrát bez kouzel, bez artefaktů ale bez jednotek to moc nejde. Hra je na až na 6 kol, ve městě můžeš dostat bonusy podle jejich barvy. Barevné útoky můžeš nahnat v kouzlech nebo pokročilých akcích. Prostě cest je spousta. Jde jen o to hrát a hledat způsoby jak splnit scénář. Mě jednu chvíli dělal největší problém terén, ale i s tím se dá pracovat. Mrkni na profil lareda a přečti si co má napsané v rubrice „Další informace“ – přesně o tom Mage-Knight je.

21.9.2015 14:04:17

umět prohrát
Vím, že možností je mnoho, ale uznejte, že někdy není cesty zpátky. Na začátku jsem si bral jako pokročilou akci kartu, která přidává vliv. Tuto kartu jsem skoro do konce hry tutíž nevyužil, naopak jsem ji musel vyhazovat a překážela mi. Tohle ale nelze nikdy odhadnout. Pro upřesnění, hraju teď pouze Volkarovo scénáře. Ten základní už mě nebavil, po xy hrách už člověk málokdy prohraje. Každopádně někde v pravidlech z rozšíření The Lost Legion se píše, že pravidla lze nějak modifikovat, aby to vyhovovalo hráčům a aby hráči měli ze hry radost.

22.9.2015 07:59:33

záludná otázka
Otázka z rozšíření Lost legion, ale sem se také hodí. Arythea má novou kartu Mana pull. Její základní efekt je vpravdě záludný.

https://cf.geekdo-images.com/images/pic1473288_lg.jpg

Co nastane, pokud mám všechny tři kostky černé? Znamená to tedy, že automaticky získám manu libovolné barvy? Předpokládám, že mě nikdo nenutí k tomu používat kosku navíc nebo dokonce dvě jako podmínku ke splnění druhé věty.
Jak byste to chápali vy?

13.10.2015 13:59:50

to celyl
Prelozil bych to takto:
V tomto tahu muzes pouzit jednu kostu z "manapoolu" navic. Pokud je tato kostka cerna, tak produkuje manu libovolne barvy.
Libovolna barva je i zluta a cerna. Nekdy byva na karte omezeni na manu zakladni barvy - to vylucuje zlutou a cernou (zde to tak neni).

14.10.2015 20:07:28

Přivolání síly
Pokud zahraji silnejsi efekt a v prameni (nepocitam vycerpane) uz neni zadna kostka, tak je mi to k nicemu? :/

A jeste jedna otazka. Nebo spise ujisteni. Pokud stojim mezi dvemi svymi pevnostmi, mam +2 karet na ruce, ze?

4.11.2015 22:57:04

cze.oi
Přivolání síly - na textu je napsáno něco jako "Použij manu z pramene navíc", takže když tam není žádná použitelná, tak máš smůlu.

2 pevnosti - nezávisí na tom, vedle kolika pevností stojíš, ale na tom, kolik pevností ovládáš. Pokud stojíš vedle své pevnosti, a už jsi dobyl třeba tři pevnosti celkem, tak máš +3 karty. Když budeš stát mezi svými pevnostmi, tak stále budeš mít +tolik karet, kolik jsi pevností dobyl (ne, nebude to v tomto případě +6, ale stále +3).
Pokud budeš stát mezi svými pevnostmi a budou to jediné 2 pevnosti ve hře, které ovládáš, tak pak bude bonus karet právě +2.

4.11.2015 23:36:05

Duirin
Tak jsem si to myslel dobre. Ve vysledku je to fuk, stejne jsem prohral. :D

No vidis! Na to jsem uplne zapomnel! Tyjo... Diky za pripomenuti!!! ;)

5.11.2015 11:15:30

cez.oi, duirin
Posílený efekt karty přivolání síly je, že vezmeš kostku many z pramene, nastavíš barvu dle své volby (mimo zlaté) a získáš dvě many této barvy. Při vrácení kostky do pramene kostku nepřehazuješ. Na počátku musíš mít ale bílou manu na zahrání silnějšího efektu karty.
Nerozumím jen tomu, že v prameni není žádná mana krom vyčerpané - pokud je to myšleno tak, že jsou tam v noci samé kostky se zlatou manou, nebo ve dne s černou, tak to dle textu na kartě nevadí, protože nastavíš barvu dle své potřeby.

6.11.2015 01:32:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Greyhound
Jo, mas pravdu. Prehlednul jsem, ze je to dotaz na silnejsi efekt Privolani sily. Ja popisoval ten zakladni efekt.

6.11.2015 01:42:38

Duirin
Takže mohu využít i manu vyčerpanou?? :) To je prima vědět. Díky. ;)

7.11.2015 16:46:31 | Upraveno autorem (porovnej)

další zádrhel
Bojuji proti dvěma nejvyšším mágům, potom jednou mniši a jednou ohniví golemové. Mám naverbované nejvyšší strážce. Pokud použiji jejich vlastnost, kterou zaplatím zelenou manou, mohu potom všechny útoky výše zmíněných nepřátel směřovat proti strážcům, přesto, že již jsou vyčerpaní, a jim se nic nestane, díky síle zbroje a nahozeným odolnostem?

Jen se chci ujistit, že jsem to odehrál dobře. ;)

A ještě jsem hrál bylinkáře na získání zelené many. Poté pokročilou akci regenerace, to znamená 2 léčení a zbojeschopnil jsem opět bylinkáře a použil jsem je také na léčení s pomocí krystalu z inventáře. To lze, ne? :)

No a potom pokročilá akce obratnost. Mohu k jejímu silnějšímu efektu naplácat třeba ještě tři základní pochody, pokud je mám na ruce, někam dojdu, tím vyvolám boj a mohu všechny ty zbylé pohybové body, i když jsem je vůbec hrát nemusel, "překovat" na útok?

7.11.2015 16:49:42 | Upraveno autorem (porovnej)

cze.oi
Odpovědi se zpožděním, protože mi trvalo, než jsem vytáhnul hru a našel karty a přečetl si jejich schopnosti, protože otázky jsou celkem záludné :)

Vezmu to odzadu:
3) Obratnost - ano, lze zahrát libovolný počet pohybů a přebytečné díky té kartě zahrát jako útok.

2) Bylinkáři a regenerace - jo, v tom nevidím problém.

1) Nejvyšší strážci - je to celkem složité, pokud jsem to správně pochopil.
Předpokládám, že máš na mysli to, že žádný z útoků neblokuješ (fáze bloku - už nemůžeš využít schopnost Nejvyšších strážců Blok 8, protože jsou již vyčerpaní za tu schopnost "všechny jednotky získávají všechny odolnosti v tomto tahu"). Nepřátelé pak mají útoky:
- útok 4 (nejvyšší mágové: ledovým ohněm + brutální + jedovatý)
- útok 5 (mniši: normální + jedovatý)
- útok 3 (ohniví golemové: ohnivý + brutální).

Protože jsi útok neblokoval, tak zranění za brutální útoky se zdvojnásobují, takže si musíš přidělit 8 + 5 + 6 zranění (a první dva jsou jedovaté). Na přidělení zranění můžeš ale nejvyšší strážce (mají Zbroj 7) použít jen proti jednomu z těchto tří nepřátel, protože (pravidla str. 8, fáze přidělování zranění):
- a) postupně (po jednom) vyhodnoťte všechny nevykryté útoky nepřátel v libovolném pořadí
- b) zranění můžeš přidělit pouze své nezraněné jednotce
- c) jednotky odolné vůči danému typu útoku dokážou absorbovat 2x tolik bodů Zranění, než je hodnota jejich Zbroje, a jsou zraněny pouze tehdy, pokud je počet bodů Zranění větší než hodnota jejich Zbroje
- d) pokud jsou nějaké jednotce přiděleny body Zranění, ale ta není díky své odolnosti zraněna, pak už jí nemůžou být v tomto boji znovu přiděleny body Zranění (chápu to tak, že se ani nemůže použít znovu v případě, který by splňoval bod c) a nepřidělilo by se zranění)

Tedy udělení zranění od:
- nejvyšší mágové - nej. strážci by 7 zranění pohltili zbrojí, ale za osmé zranění by dostali kartu Zranění (a rovnou 2 i za jedovatost) - další zranění už vstřebat nemůžou kvůli bodu b)
- mniši - nej. strážci by zbrojí pohltili 5 zranění kvůli bodu c), ale dál už nic kvůli bodu d)
- ohniví golemové - analogicky jak mniši

Takže to sis asi hodně ulehčil.

15.11.2015 21:00:47 | Upraveno autorem (porovnej)

to Duirin, cze.oi
ad 3. Jen doplnim, ze pokud hrajes dle pravidel Lost legion, tak o body pohybu prijdes zacatkem akce (tedy i bojem). Nicmene na strankach vyrobce je vzdy posledni revidovana verze pravidel a k zakladnim pravidlum je doporuceno hrat efekty dle Lost legion pravidel. I dle mych zkusenosti je vyhodnocovani snazsi a hra je o trosku tezsi - coz nikdy neni na skodu.

16.11.2015 14:30:06

imouse
Aha, Lost Legion nemám, tak jsem to neřešil.
Ale pak bohužel pokročilá schopnost Obratnost dost ztrácí na síle, když ty pohyby navíc nelze použít...

16.11.2015 16:15:21

Díky!
No ocividne jsem si to ulehcil sakra hodne. :D Asi do toho budu muset jeste podivat, abych to poradne pochopil. Nicmene diky za podrobne rozebrani problemu. Tady lidi nikdy nezklamou. ;)

18.11.2015 21:52:01

automatický hráč
Může mít automatický hráč v inventáři více než tři krystaly jednoho druhu?

21.11.2015 14:00:43 | Upraveno autorem (porovnej)

automatický hráč
Ano může. Nezřídka se mi stává, že jich má klidně i šest.

21.11.2015 14:23:01

.
Supr, díky. :)

1) Pokud útočím na město, neblokuji útok jedovatého útočníka, který je navíc brutální a je v zeleném městě, kolik si teda sakra beru zranění? :D

2) A potom hraji Ledový štít proti Nejvyšším mágům, ale blok byl neefektivní. Prostě jsem jej hrál, ale jelikož to bylo málo, tak mi útok proti mně prošel celý... O co mi jde-mohu využí efekt Ledového štítu? To znamená snížení zbroje o tři? :)

3) Když používám pokročilou akci talent pro magii, mohu zaplatit "libovolnou" manu jako zlatou a to kouzlo si tedy vybrat dle libosti?

4) Útočí na mě zmrazovači. Útok (led 3) jsem se rozhodl nekrýt. Pošlu jej na jednotku, která má zbroj 3. Je zničená, to chápu. Ale zůstane 1 nepřidělené zranění? Pokud ano, musím ho dát sobě? Nebo ho mohu napálit další jednotce, tím ji také zničit a zranění tím vynulovat? A pokud by to tedy nešlo, mohl bych poté, co přijdu o všechny karty v ruce, kvůli zbylému jednomu poškození, hrát už jen s jednotkami a dovednostmi?

21.11.2015 17:24:47 | Upraveno autorem (porovnej)

další várka odpovědí...
1) Když je nepřítel jedovatý a je v zeleném městě, tak se mu jedovatost nesčítá. Jedovatý je jen jednou (aspoň to předpokládám). Takže vyhodnocuješ brutální+jedovatý. A to už je snad jasný, ne?

2) Když zahraješ silnější variantu Ledového štítu, tak ti dává Ledový blok 3 a snižuje nepříteli zbroj o 3. Předpokládám, že i když blok není efektivní, tak platí to o snížení zbroje (ledový štít útok nezablokoval, ale nepřítel musel ten štít překonat, takže s ním přišel do styku a tedy má narušenu zbroj). Tedy za sebe bych hrál, že můžeš pak ve fázi útoku použít to snížení zbroje o 3.

3) Ano. Prakticky řekneš, že ta zlatá mana je jedna z těch 4 základních man, podle toho, které chceš kouzlo - a to pak si vezmeš.

4) Když dáš ledový ochromující útok 3 na jednotku se zbrojí 3, tak tím se celý útok vyčerpá na tuto jednotku (zbroj 3 pohltí 3 útoky), která je tedy zničena, ale další zranění už není třeba přidělovat. Že je útok ledový, tak to zde nemá vliv na přidělování zranění (to má vliv na blokování). Ale dokonce bych řekl, že když bude mít jednotka zbroj 3 a ledovou odolnost, tak se jí nic nestane a přežije - viz můj příspěvek níže z 15.11. bod 1d).
- Pokud bys měl jednotku pouze se zbrojí 2, tak na přidělení zranění můžeš použít i více jednotek.
- Pokud by sis nechal přidělit toto ochromující zranění sobě, tak zahazuješ karty, ale lze ve fázi útoku použít ty své jednotky (viz popis Ochromující v Průvodci hrou, str. 11). Dovednosti v takovém případě ale podle mě nelze použít, když jsi omráčen.

23.11.2015 01:01:28

dovednosti po omráčení
Dovednosti použít může i když je omráčený.
"While knocked out, your Units may continue to fight, you can use any of your Skills, and you continue taking Wounds if you have to assign further damage to your hero"

23.11.2015 09:28:13

Raziel
Díky za upřesnění - chvíli jsem se to snažil najít v pravidlech, ale nebyl jsem úspěšný, tak jsem to vzal podle sebe logicky :D

Stejně tak body 1) a 2) jsem napsal jako vlastní úvahu, jak bych to hrál (konkrétně v pravidlech jsem to nenašel (nebo málo hledal) - příště to do odpovědí jasně napíšu, že to je jen můj názor.
Aspoň první dvě odpovědi v bodu 4) jsou podloženy pravidly. Bod 3 je jasný.

23.11.2015 10:04:32 | Upraveno autorem (porovnej)

hlavní dílky
Ohledně hlavních dílků mapy je v pravidlech poznámka, že se s nimi nesmí pokračovat podél pobřeží. Má to nějaký reálný důvod? Chápu to správně tak, že dílky venkova lze pokládat tak, že sousedí buď se dvěma dílky nebo alespon s dílkem, který sousedí se dvěma dílky. U hlavních dílků je to pouze možnost, že sousedí rovnou se dvěma.
Stále mi vrtá hlavou ta poznámka nelze pokračovat podél pobřeží... nechápu

23.11.2015 13:52:25

celyl
Kde to je v pravidlech napsano (strana, pripadne sloupec)? Mam teda ceska pravidla.

23.11.2015 14:42:45

.
Já to také nenašel... Mám česká pravidla. Co znamená otevřená mapa V...? A díky za vyřešení předešlých problémů. ;)

23.11.2015 14:50:31

hnědé dílky
Je to v Pravidlech hry(ne průvodce hry) str. 12 v kapitole Mapa ve tvaru V.

23.11.2015 15:15:20

Vybíráme z Bazaru

Earth Reborn (EN)
Earth Reborn (EN)
Akt. cena: 1990 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas