Mage Knight: Desková hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 312x (Seznam vlastníků)

Mage Knight: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Lacerta
Pegasus Spiele
REXhry
WizKids
Autoři: Vlaada Chvátil
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

Diskuse o pravidlech
9.11.2011 09:18:24

Ranged fire attack vs. physical block (player vs. player)
Technický dotaz:
Pokud bych chtěl plně vyblokovat Ranged Fire Attack 6, kterým na mě útočí jiný hráč, jakou hodnotu čistě fyzických bloků bych musel dát dohromady? 24?

9.11.2011 09:19:07

Vlad
Ano. I když ve skutečnosti by ti stačilo asi 20 nebo 16, protože tím ho snížíš na 1 nebo 2, což ti většinou nic neudělá... Dobré je také použít jednotku s "ignore enemy swiftness", pak ti stačí jen 12 (10, 8).

9.11.2011 12:05:26

Vlaada
Ještě jednou díky :)

9.11.2011 12:23:37

Artefakty
Jak je to s hraním posílených akcí artefaktů, jaká mana se na ně používá? Asi jsem na tohle při studování pravidel nenarazil.

9.11.2011 16:44:37

Loselfos
Pokud se nepletu, nepotřebuješ na to žádnou manu. Ale abys mohl použít silnější efekt, musíš ten artefakt vyhodit ze svého balíčku, respektive ze hry.

9.11.2011 17:08:28

Vlad
Taky mam ten pocit

9.11.2011 17:12:53

mapa
nejak sem z pravidel nepochopil jak se stavi mapa ... resp jak se stavi zelene a hnede dilky mapy. Mam na pocatku nahodne vybrane zelene a hnede dilky.... a ted nevim jestli mam nejdriv vybrat vsechny zelene a pak prejit na hnede, nebo si muzu vybirat ktery chci pokud neporusuju pravidlo o umisteni (tzn zelene se davalo jestli si to dobre pamatuju jen tehdy kdyz sousedilo s dvema dalsima a nebo soused sousedil s dvema dalsima, a hnede muselo sousedit jen s dvema dalsima) ... resp jestli treba muze dojit k situaci ze nektere hnede dilky budou nahodne rozesete po mape a obklopene zelenyma dilkama

9.11.2011 17:29:32

Co chtěl básník tímto pravidlem říci...
Při překladu pravidel jsem narazil na následující větu v herním průvodci, na str. 15, odstavec o Praporech (Banners), poslední věta:

"At the end of each round you may decide either to keep the banner with a unit or you can shuffle it back into your deed deck."

O pár vět výš se píše, že banner artefakty, přiřazené jednotce ve hře, už z ní nejdou odebrat, takže první část věty nedává smysl. Kdyby tam bylo místo "keep" uvedeno "assign" jako přiřadit, tak bych tomu rozuměl, ale takto... :-o.

4.12.2011 19:56:12

laredo
Osobně si myslím, že je to myšleno tak, že banner přiřadíš na celý round (den nebo noc) a na konci roundu se můžeš rozhodnout, jestli ho tam nechat, nebo zamíchat zpět do balíčku. V pravidlech (str. 4, Using Units, bod 7) jsou uvedeny způsoby, jak je možné odebrat jednotce banner.

7.12.2011 09:18:11

to vlad...
díky za odpověď.

Už jsem dospěl k témuž názoru, neboť na str. 17 v průvodci v 7. odstavci u popisu věcí, které se dějí na konci kola, je to řečeno také tak :-). Přeci jen je třeba číst pravidla pozorně.

Nejspíš to ještě zdůrazním přímo v té části Artefkatů - Praporů, ať je to po kupě.

7.12.2011 18:51:05

otáčení žetonů nepřátel...
Nevím, jestli jsem to někde v pravidlech nepřehlédl, ale zajímalo by mě, kdy přesně se otáčí žetony nepřátel lícovou stranou nahoru.

Řekněme, že minulé kolo byla Noc a na několik nově odkrytých opevněných místech (pevnost, kouzelné věže) byly umístěny žetony nepřátel lícem dolů.

Teď je Den a můj hrdina se pohybuje v blízkosti jednoho z těchto míst. A mě teď zajímá, kdy přesně se žeton nepřítele otočí.

a) Jakmile hrdina skončí pohyb (tj. "akci pohybu") v sousedství daného políčka (s věží), nehledě na to, zda poté zaútočí nebo ne.

b) Když hrdina skončí svůj tah v sousedství daného políčka (s věží), aniž zaútočí (tak tady je to naprosto jasné).

c) Když jen projde v těsném sousedství kolem této věže a skončí "akci pohybu" o kus dál. Třeba v kooperativce by to mohlo mít význam (coby průzkum druhu nepřítele).

Varianta B je jasná, ale co A a C?

29.12.2011 20:00:26

otáčení žetonů
Žetony v pevnosti (nebo v magické věži) se otočí v jakémkoliv okamžiku, kdy se hrdina vyskytuje na poli sousedícím s pevností (nebo s magickou věží). Tedy stačí kolem projít (pohyb se děje postupně, pole po poli - kromě kouzel a schopností které ti umožňují pohnout se o několik polí najednou). Btw: Když tvůj hrdina skončí noc těsně vedle takového opevněného místa, tak hned v okamžiku, jak začne den, se žeton odkrývá. Stejně tak se odkrývají se začátkem dne všechny žetony v ruinách.

30.12.2011 11:51:30

to vlaada..
Díky za vysvětlení otáčení žetonů.

Zároveň využiji toho, že jsi autor hry :-) a ještě se tě zeptám na následující:

Proč se žetony dovedností (při postupu na novou úroveň) musí tahat náhodně z hromádky? Ten mechanismus, že se vybírá ze 2 dovedností, kdy se jedna vybere a dá do společného banku, nebo kdy se dovednost vybere z banku a ty tažené 2 se dají do banku, je dobrý systém.

Jen mi přijde, že pokud se hrdinovi na nižších úrovních sejdou "slabší" dovednosti, které využije jen zřídka, tak je to škoda a musí se o to víc snažit. Pokud by si mohl vybrat dovednost podle stávající situace, myslím, že by to bylo více flexibilnější a hráč by měl mnohem větší kontrolu nad rozvojem svého hrdiny.

Ale zatím mám za sebou jen 3 hry, takže nemůžu hodnotit moc zasvěceně :-)

30.12.2011 18:24:52

Dovednosti...
To je o herním vkusu každého hráče. Já jsem to samozřejmě udělal tak, jak se to líbí mě. Přijde mi zajímavější vybírat ze dvou náhodně tažených, než se snažit předem spočítat, která je nejsilnější, a pokaždé si vybrat tu. Je to prostě styl, který mi sedí. Podobně třeba v Through the Ages - možností je tam celkem dost, ale jejich výběr je omezený a v každé hře jiný. Nechci hru, ve které se můžeš naučit jednu či více strategií a ty pak hrát. Chci hru, kde musíš flexibilně svou strategii upravovat podle toho, jaké možnosti jsou zrovna k dispozici.

Jinak ty schopnosti jsme se snažili dělat poměrně vyrovnané, a jestli se hodí či nikoliv je tedy spíš situační. Samozřejmě každý má jiný styl hry, a tak někomu mohou některé schopnosti připadat silnější nebo slabší... ale že by tam byla taková, na které se všichni shodnou, že je nejslabší, to myslím ne...

31.12.2011 00:03:52

to vlaada, ad dovednosti a elektřina...
Dobře, takže preferuješ náhodnost i v získávání dovedností. Proč ne.

Já mám taky rád improvizaci, ale spíš když je "více řízenou" mnou než náhodou.
Vycházel jsem z WoW:BG, kdy si schopnosti a talenty svého hrdiny volíš sám. Buď můžeš stále jet podle jedné osvědčené kombinace, ale pokud chceš, můžeš v každé partii klidně experimentovat.

Ještě jeden dotaz: V MK existují ohnivé, ledové, ohnivo-chladné i jedovaté útoky.
Nezapomnělo se přitom na elektřinu (blesky), kouzla s ní související, příp i odolnosti vůči ní? Nebo by to už příliš zkomplikovalo hru? Já jen, že ve spoustě PC RPG her i fantasy literatuře je i tento element zastoupen.

Neber to, prosím, jako rýpání, jen se ptám. Třeba to máš v plánu přidat do rozšíření :-).

31.12.2011 19:47:03

Resistancia fire/ice help
Zdravim, nejak som si nie isty fungovaniu resistencie voci ohnu a ladu. Ak ma nepriatelsky zeton napr. resistenciu voci ohnu, cervene kary nanho zahrate nemaju ziadny efekt...okrem teda attack X... Tyka sa toto obmedzenie aj Spell kariet? Otazka by teda mozno mala skor znet - ci spell kary maju tiez svoju farbu? (podla toho aka mana sa za nich plati). Nejak som o v pravidlach nenasiel.

Dakujem

6.1.2012 12:03:30

Kovko
Ano, kouzla mají také barvu. Asi máš pravdu, není to tam není explicitně definováno, ale je to na několika místech zmíněno (např. koupit kouzlo ve věži tě stojí 7 Vlivu a manu stejné barvy, jakou má kupované kouzlo, atd.)

6.1.2012 19:31:57

Dummy
Počíta sa dummy player ako riadny hráč pri určovaní ponuky jednotiek a zdroja many? Napríklad keď hrám sólo, je počiatočný počet jednotiek a mana kociek 3 alebo 4 (počet hráčov +2)?

29.1.2012 00:30:24

irvo
Nepočítá. V nové verzi anglických pravidel, která budou ke stažení příští týden, a podle kterých se také dělá český překlad, to bude výslovně napsáno.

29.1.2012 09:16:27

Vlaada
Ďakujem.

29.1.2012 09:42:16

nedostatek nepřáteslkých žetonů, boj PvP...
a) Hra obsahuje 10 bílých nepřátelských žetonů. Pokud se hraje na vysoké úrovně měst, např. všechna 4 města mají úroveň 11, tak je třeba 13 těchto žetonů. Co dělat v případě odkrytí 4. města, pokud nejsou další bílé žetony volné, zvlášť pokud by hráči chtěli na toto poslední město zaútočit? Nestane se to asi často, ale přeci jen když jo...

b) Mohu při boji PvP ve fázi útoků tváří v tvář zranit soupeře či jeho jednotku a ještě soupeře vytěsnat z jeho pozice (mám-li pro to dostatek zranění), nebo ho můžu buď zranit nebo vytěsnat?

25.2.2012 19:31:10

Vlaada
Přimlouval bych se za verzi, kde bude možné hledat text - přinejmenším na začátku bylo na netu jen pdf, kde byla pravidla jako obrázek a hledat v nich nešlo...

26.2.2012 13:23:40

laredo
a) Je to nepravděpodobná situace, ale stát se teoreticky může. Řešil bych to tak, že jednak nedám žetony do města, dokud někdo nepřijde blízko (aby se odkryly), a pokud by skutečně všechna města už byla odkrytá i s žetonky (ale žádný nepřítel zabitý), tak bych je buď nahradil drakama, nebo bych si vyrobil placeholdery (např. každou jednotku jednou - čtyři by měly stačit).

Nebo bych počkal na rozšíření, kde přibudou noví nepřátelé všech barev :)

b) Můžeš to kombinovat a udělat i víc různých věcí (zranit nepřítele, jeho jednotky, ukrást artefakt, a vytlačit ho).

26.2.2012 13:56:17

Vlad
Pdf s vyhledáváním textu bylo bohužel příliš velké pro bgg. To s vyhledáváním se dá stáhnout na stránkách WizKids. Takže více méně je to spíš na Anekena, aby někam umístili česká prohledávatelná pravidla.

26.2.2012 13:57:46

Vlaada
Díky. Když jsem to hledal naposledy, našel jsem u wizkidů jen tohle: http://wizkidsgames.com/wp-content/uploads/mage/mage-knight-rulebook-en.pdf
a v tom se taky hledat nedá, takže upozornění na prohledávatelnou verzi potěšilo :)

26.2.2012 14:33:52

Vybíráme z Bazaru

Ostrov dinosaurů: Hoď a kroť
Ostrov dinosaurů: Hoď a kroť
Akt. cena: 390 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas