Mage Knight: Desková hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 312x (Seznam vlastníků)

Mage Knight: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Lacerta
Pegasus Spiele
REXhry
WizKids
Autoři: Vlaada Chvátil
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Máte prostor pro dojmy ze hry, která je už v ČR skladem. Níže přikládám odkaz na videoprezentaci hry z Essenu 2011:

http://www.ustream.tv/recorded/18036177
26.10.2011 20:36:49

to Beholder
Bacha, přirovnání s MEQem je hodně zavádějící, protože ty dvě hry spolu opravdu nemají skoro nic společného včetně soubojů a hraní karet. V MEQu máš stálý balík, který se Ti téměř nemění a slouží Ti jako životy. Nezahrané karty Ti tam zůstávají na ruce, tak se můžeš zakempit a příští kolo proběhnout klidně půlku mapy a ještě podrtit miniona. Souboje v MEQu jsou skryté hraní karet hráč proti hráči a musíš kombit podle toho, co zahraje hráč a předvídat, co tam vykutí.

MK je větší deckbuilding, každé kolo hry protočíš většinu balíku (alespoň jeden hráč protočí celý a ostatní pak dostanou poslední kolo, takže se taky snaží protočit co nejvíc karet) a karty nemají nic společného s životy. Samozřejmě jsou tam zranění, ale ty Ti jen ukousávají místo na ruce a nejde s nimi nic dělat, ani se jich zbavit, pokud je nevyléčíš (myslím, že podobný princip je třeba v Roborally). Karty si samozřejmě můžeš na ruce nechávat, ale dobereš jen do maxima, takže nemůžeš moc stackovat (podobný princip jako v Rune Age, akorát za nechávání karet na ruce nemusíš platit). Samozřejmě nechávání nebo nenechávání karet na ruce záleží na Tvé taktice a strategii, protože rychlé protočení balíku zařízne akce i ostatním hráčům, kdežto když balík točíš pomalu, tak se nemusíš k některým kartám dostat a použít je. Nakupování nebo získávání nových karet do balíku je ala Blood Bowl Team Manager, že kartu koupíš a jde Ti navrch přibíracího balíku.
Souboje v MK jsou čistě počítací, žádná protiinteligence, prostě se jen podíváš kolik má potvora obranu a zjistíš, jestli máš dost dobré karty na to, abys ji ustřílel. Pokud ne, tak se musíš bránit a zase jen pokud máš dostatečně dobré karty. Pokud ne, tak dostaneš ťafana a pak si zase spočítáš, jestli máš dost dobré karty na normální útok na blízku. Útok a obranu monstra v některých případech znáš ještě před soubojem, tak si můžeš útok rozmyslet a propočítat předem, v některých případech je poznáš až při provedení útoku a musíš prostě doufat, že Ti karty budou stačit. Hru jsem zatím nehrál, ale vidím to asi tak, že budou trochu převažovat ty viditelné souboje, u kterých si můžeš rozmyslet, jestli do nich vůbec půjdeš. Nebo to možná bude tak půl na půl, to bych musel zahrát.
Co je dalším zásadním rozdílem je to, že v MEQu všechny karty slouží jak na boj, tak na pohyb. Při pohybu tedy vyhazuješ karty, se kterými bys mohl bojovat a dobře si zanadáváš, když musíš vyhodit tu boží útočnou kartu na hloupý přechod přes hory. V MK má každá karta svou specifickou akci (jednu normální a jednu vylepšenou za manu), která u základních karet není nějak extra multifunkční. Máš tedy prostě pohybové karty, které Ti dávají jen Move, pak máš útočné karty, které Ti dávají jen útok, influence karty, které Ti dávají jen Influence apod. Je pravda, že můžeš jakoukoli kartu (kromě zranění) zahrát otočenou a pak se počítá jako univerzální 1 do libovolného skillu (buď 1 Move, nebo Attack, nebo Influence, ...), ale to je prostě zahrání dobré karty, kterou ale zrovna nepotřebuješ, jako slabý univerzální efekt (normální efekty karet samozřejmě přidávají více než 1 ke skillu).

Takže shrnutí: Karty v MK jsou, ale používají se úplně jinak než v MEQ. Spíše bych práci s kartami přirovnal k Rune Age, akorát se v MK je větší balík, takže se karty tak moc netočí, a nové karty do něj taky nepřibývají tak moc a tak rychle.

2.11.2011 08:54:50

Kadaver
ok, beru zpět. Byl to jen můj prvotní dojem z obrázků a popisu od Chosena...

2.11.2011 10:34:55

Dojmy
Tak prvni testovaci hra za mnou a jsem relativne spokojen. V pravidlech mam zatim zmatek a pul casu jsem stravil v listovani v pravidlech (par veci se me nepodarilo najit a zejmena pochopit jak vypada puvodni rozlozeni karet a jednotek ktere maji hrdinove k dispozici jsem nejak nepobral)

Ve hre me zaujal hlavne princi cisteni ... hrdinove stale prochazi dale a dale do hloubky mapy a cestou zabiji a znici cokoliv je agresivni (krome vesnic a klasteru .... efekt vypaleni vesnice neni prilis vyhodny a za klaster je tak brutalni postih na reputaci ze se moc imho nevyplati)... coz se projevilo na faktu ze nemelo moc cenu sledovat jineho hrdinu protoze kudy prosel tam zbytek hry trava nerostla coz se bohuzel negativne projevilo u me a kolegy kdyz jsme dorazili na cast mapy z jedne strany okupovane drakem na ktereho jsme nemeli a z druhe vodou a lesem, ktery se v noci meni na prechod hruzy a vetsinu nocni faze jsme stravili ve snaze projit lesem zpet do jine casti mapy. Jinak hra celkem rychle odsypala a na konci pri pocitani bodu jsme zjistili ze za krev v balicku jsou minusove body na coz nadaval hlavne spoluhrac ktery chvili pred koncem dal ferovku s jedovatym drakem a hezky se na nej sklebilo 6 karet krve v balicku diky cemuz prohral na body.

2.11.2011 11:22:07

to ValMor
Jen pár poznámek:

Za hrdinou zůstávají vesnice, doly a magické háje. Navíc v některých případech na příšery, které jdou proti němu, prostě nemá - například když jde v ruinách proti dvěma, takže není od věci sledovat, co kde dělá soupeř. V kompetitivních scénářích navíc můžete bojovat proti sobě...

Pokud jde o les v noci, na to walkthrough výslovně upozorňuje: "Dejte si pozor, ať neskončíte den uprostřed lesů, v noci se z nich pak nemusíte dostat." :)

2.11.2011 11:36:08

Kadaver
Díky za upřesnění, ten MEQ to v práci s kartami připomíná opravdu spíše vzdáleně. Dál se nemusím rozepisovat, shrnul si to opravdu hezky .)

2.11.2011 11:46:37

to Vlad
ano tyhle tri veci za nimi zustavaji + klastery ale hrdiny to nenuti se k nim vracet ... cesta je dlouha a je malo casu :) Ale co jsem koukal jsou i scenare kde se prisery obnovuji to muze byt zajimavejsi :)

Jo les je peklo uz to vim taky :)

2.11.2011 11:48:13

Video
Pro ty, kteří stále vahají a nějakou náhodou přehlédli video představení jednoho obyčejného dne v Mage Knight od Paula Grogana:

http://www.youtube.com/watch?v=ExJB4vU4q10

7.11.2011 12:56:55 | Upraveno autorem (porovnej)

první dojmy
Tak mám za sebou 4 hry. 3x solo a 1 x hra ve dvou. Pravidla ze začátku mohou vypadat komplikovaně, ale vše mi přijde logické (i tématicky) a po pár hrách už pravidla nepotřebuji. Hrozně se mi líbí ten HoMaM feeling...chodit po mapě, kosit nepřátele, levelovat, zabírat pevnosti, mage towery, města, prozkoumávat dungeony, najímat pomocníky apod. No hlavní mechanismus hraní karet + slabý/silný efekt mi zatím přijde fakt špičkový. Prostor pro kombinování obrovský. Sice pak může chvíli trvat než člověk propočítá, co vlastně může dělat a jestli karty stačí např. na chůzi a pak i boj, ale to by si měl člověk opravdu připravovat v tazích spoluhráčů. K tomu náhodně generovaná mapa, puzzle boj, systém scénářů, střídání dne a noci a mnoho dalšího...no nebudu skrývat své nadšení. Prostě gamesa jak bejk...a pro mě zdaleka nejlepší hra od Vládi.

Ženě sem se bál tuhle gamesu ukázat, protože sem si říkal, že na ni bude asi zpočátku moc složitá+Aj, takže sem ani nedoufal, ale včera jsme to zkusili a po 2 hodinách po skončení hry mi najedou říká:" A ty se mě ani nezeptáš, co na to říkám? "..a pak začala sama od sebe s tím, co se jí na tom líbí;)

7.11.2011 14:11:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Odulin
Proč mi tohle děláš? Proč si musel použít zrovna přirovnání k mé milované hře? A to jsem myslel, že vydržím odolávat ještě alespoň týden... :D

7.11.2011 14:15:19

Oduline
ty jsi ten viník. Kvůli tobě nebudou mít moje děti boty a manželka novou kabelku :-).

7.11.2011 14:36:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Born, Sinuhet
Born-:) Jj heroesy taky miluju, právě proto to ani k ničemu jinýmu nemůžu přirovnat...ta podobnost je tam prostě zjevná.

Sinuhet: Tak to je moc dobře, protože nechci, aby kvůli mě živořila jen moje rodina:))

7.11.2011 14:57:19 | Upraveno autorem (porovnej)

čo z čoho
Inak je zaujímavé ako sa z doskovky TITAN vyvinuli počítačoví HEROES OF MIGHT AND MAGIC a z nich zas doskový MAGE KNIGHT :).

7.11.2011 15:29:43

Quests
Zajímalo by mne, zda jsou ve hře krom obecných cílů jednotlivých scénářů také nějaké (sub)questy pro jednotlivé hrdiny (dojdu někam a vynoří se úkol, za jehož splnění něco získám) či se vše točí kolem zvoleného cíle - scénáře?

7.11.2011 16:05:26

dadul
Quest nebo (sub)questy tam nejsou, jen hlavní cíl scénáře.

7.11.2011 16:24:18

Odulin
Tak nevím jestli je to škoda nebo vzhledem k tomu, jak komplexní se hra jeví, dobře :). Trochu si říkám, jestli si hráč po 2, 3 hod. neposteskne po nějakých vedlejších unikátních úkolech, do kterých by mohl svou vypiplanou postavu uvrhnout a těšit se na poklady/zkušenosti/artefakty z úkolu plynoucí. Nechybí to tady trochu nebo je to skryté již v samotném mechanismu hry?

7.11.2011 16:46:16

acedrac
podobně je to s Civkou, nejdříve byla deskovka od Avalon Hills, pak počítačová
Meierova Civka a pak stolní Meierova Civka vycházející z té počítačové:-)

7.11.2011 17:23:41

Level cap
jaký je maximální dosažitelný level a jaký má levelování vliv na další souboje? Je herní mapa nějak rozdělěna na oblasti s lehčími potvorami, kde se hráč vycvičí, aby pak měl přístup do oblastí s těžšími potvorami?

7.11.2011 17:26:09

Ringo
Co jsem vysledoval ze dvou videí a několika obrázků, tak max level je 10 a levelováním si zvyšuješ počet karet na ruce, obranu hrdiny, možnost najmout více členů do armády. Pokud je toho více, tak mě jistě někdo doplní.

7.11.2011 17:32:43

Ringo, Dadul
Ringo:Jj max. se jeví 10lvl. Krom toho co vyjmenoval Beholder, pak ještě nabírání karet pokročilých taktik do balíku svého hrdiny a získávání nových skillů pro hrdinu. Dílky mapy se dělí na 2 druhy. Dílky se zelenou rubovou stranou jsou lehčí a hráči se na nich "rozjíždí", pak přijdou na řadu díly s hnědým rubem a ty už jsou těžší.

Dadul:Jestli je to škoda fakt zatim nevím, protože mám za sebou jen pár her. Já to beru fakt spíš jako ty Heroesy:), takže mi jde hlavně o kosení příšer na mapě, levelování a zabírání pozic na mapě. Questování v tom ani nehledám.

7.11.2011 18:03:25

to dadul & Ringo
to dadul: Questy ani sidequesty tam sice nejsou, ale na mapě se dají najít kromě pevností, věží mágů a měst i dungeony, kde se jdeš valit s celkem masérskými potvorami a za odměnu dostáváš artefakty. Takže je tam nějaký takový mechanismus, kde můžeš svého vypiplaného hrdinu poslat a dostat na zadek :-)

to Ringo: S levely je to přesně tak, jak říká Beholder, ale navíc na každém sudém levelu dostaneš jeden skill, který už Ti zůstává do konce hry a můžeš ho používat každé kolo. Na každém sudém levelu si vybíráš ze dvou náhodně přibraných skillů a vybereš si jeden. Skilly jsou specifické pro hrdinu a každý hrdina má jiné.
Co se týče mapy, tak ano, jsou tam určité úrovně mapových dílků - přesněji dvě. Nejprve se otáčejí "slabší" dílky mapy, kterých je určitý počet podle scénáře. Až jsou vybrány všechny "slabší", tak se začnou brát "silnější". Na slabších jsou vesnice, orkové, mágovské věže a podobné libůstky, na silnějších pak města, dungeony a takové silnější věci. Dílky mapy příslušného typu jsou vždy zamíchány, takže se neotáčejí pokaždé ve stejném pořadí (kromě výukového scénáře, kde je jejich pořadí dáno pro výukové účely).

EDIT: A Odulin, kluk ušatá, mě předehnal, než jsem stihl dopsat své sáhodlouhé sdělení. Ale máte alespoň potvrzení :-)

7.11.2011 18:13:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Fakt díky!
Zrovna jsem to objednal, a to jsem se tady heroicky chválil jak to vydržím!
Opravdu moc děkuji všem co tady postovali svoje dojmy!!! Že já sem vůbec chodím... :D

7.11.2011 18:55:29

all
mě naštěstí brzdí jen ta angličtina, jinak bych už asi taky objednával :)

7.11.2011 18:59:57

dadul
Kadaver uz me predbehl:) Ale s dungeony si tam fakt vystacis, jsou tam tezke prisery a porazit je je ukol sam pro sebe;) Questy a sidequesty by z te hry udelali desne monstrum, uz tak je dost komplexni.

7.11.2011 19:07:30

koupit/nekoupit
Zacinam se priklanet ke spise koupit, ale brzdi me zatim prilis mnoho domacich ukolu na to, abych si mohl pribrat dalsi, na ktery by doslo kdo vi kdy:-) Z takoveho toho - koupim do zasoby, protoze to vypada dobre, snad nekdy bude cas to zahrat - uz jsem se vylecil:-) Zpravidla ten cas na to zahrani neni a hrajeme stejne, kdyz je cas, to, co uz umime.

7.11.2011 19:16:36

Ringo
Chci ten lék co tě vyléčil! :D Ušetřil by mi spoustu peněz! :)

7.11.2011 19:52:07

Vybíráme z Bazaru

Die Drei Magier
Die Drei Magier
Akt. cena: 50 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas