Obaly na karty.... Ano či Ne?

Ahoj všem,

už dlouho svádím vnitřní boj s tím jestli to sem napsat, ale nakonec to teda řeknu....

Chci otevřít diskuzi na téma "Obaly na karty". Mě osobně přijde mánie obalování karet ujetá.

Přirovnal bych to k situaci kde si koupíte nový gauč. Ze strachu aby jste ho nezaneřádili buřtama na pivě nebo nedejbože oranžovou limoškou (která fakt nejde vyprat) ho nevybalíte z igelitu a při každém sledování televize si budete koledovat o vlka nebo rovnou celou vlčí smečku.

Proboha proč je obalovat??? Špatně se pak s kartou manipuluje je divná na omak a různě v obalu klouže. Úplně to degraduje pocit z nových karet či nové hry. Někteří budou argumentovat, že karty déle vydrží. Ale opravdu vám to zato stojí?

Bojuji proto za karty, které mají právo být hrány tak jak je tiskařský stroj stvořil!!!! Proto zahoďte obaly!!!!! Ať žije revoluce........


......jasně trochu jsem si zapřeháněl. :) Každopádně by mě zajímalo, jestli má někdo podobný názor nebo jen já sem divnej.
7.3.2017 15:49:32 | Upraveno autorem (porovnej)

@Fox.Mulder21 Pořád je to plast, který zamořuje planetu a to včetně potravního řetězce a dokonce i lidí. Dnes už kousku plastu obsahuje i plodová voda a novorozenci.

@Havelock Přesně, kvůli tomu, že většina lidí je skoupá na korunu a šetří se proto na kvalitě herních komponent, tak s nimi nebudu hráf i já. Jde o zážitek, který přináší přírodní materiál, jako dřevo, kov nebo sklo, to věci dává úplně jiný pocit. Takže mně není líto si do Zaklínače koupit za litr pytlík s kovovými mincemi. Jen mě mrzí, že když už udělali deluxe edici, není to přímo v ní. Protože plýtvání rád nemám a radši bych měl kvalitní komponenty rovnou, než jimi nahrazoval ty nekvalitní, které jsou pak na nic.

Kdo zná třeba Splendor, tak ví, že ty poctivé pokerové žetony, té hře dávají úplně jiný feeling, než kdyby to byly kolečka z papíru. 

 

Kazit si krásné papírové karty plastikem je hřích.

11.11.2023 18:02:07 | Upraveno autorem (porovnej)

To pobavilo. Ten přírodní materiál, jako kov. Ten se všude válí po zemi a jeho těžba a zpracování je tak eko friendly… 

11.11.2023 18:11:44

@WraithCz tak ty pokerove zetony ve splendoru jsou schvalne, jelikoz se s nima hodne casto manipuluje. Kdyby byly jen z kartonu, tak je po 10 hrach muzes vyhazet.

11.11.2023 18:11:49

@WraithCz trochu eko-hysterie nikdy neuškodí :-D

Planeta má ale větší problém, a neni to plast. 

Je to člověk, který je tu zbytečně dlouho. 

Už by to chtělo změnu ;-)

Né , ted vážně. 

Předpokládám, že píšeš na dřevěné klávesnici a nepoužíváš mobil, ale papírové kelímky a konopný provázek….

11.11.2023 18:22:32

@kkaarr Kovy se samozřejmě řadí mezi přírodní materiály. Syntetické matetiály jsou takové, které vznikají chemickou přeměnou látek přírodních nebo organických.

11.11.2023 18:32:52

@Bandy75 To není hysterie, to je fakt. Zamoření životního prostředí plasty je vážnější problém než tzv. klimatická krize. Změně klimatu se přizpůsobit umíme. Kritickému množství plastů v našich orgánech se přizpůsobit nebudeme umět. Množství plastů, který koluje v potravinách, roste, a roste i jeho obsah v našich tkáních. Začínáme ho mít ve všech orgánech, děti ho už mají i v mozku, a dnes už se děti dokonce rodí zamořené plasty.

Klávesnici nepoužívám, stačí mi tablet na všechno. Plastu se dnes vyhnout nejde, paradoxně hlavně při nákupu potravin. Ale co jde, je nepoužívat ho na pitomosti, ale to je každého zodpovědnost. Plast je levný, takže chudí lidé si ho budou obhajovat. Bez ohledu na ekologii, dávat si krásné karty do plastu je nechutné.

11.11.2023 18:53:05

@WraithCz  To vykládej výrobcům deskových her, že chránit krabice her igelitem je nechutné.

A jak se říká, ani papír neroste na stromě ;-)

11.11.2023 19:04:53

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

Důvodem bylo z našeho pohledu slovní napadání (zesměšňování, dehonestace atp.) osoby či skupiny osob.

11.11.2023 19:38:54

Tak zrovna Chip Theory Games mají snad plastové karty a to mi přijde super vychytávka - zatím vím jen “doslechu”, na Elder scrolls čekám. Pak odpadá obalování a je to hra tak jak ji výrobce zamýšlel.

11.11.2023 20:02:30

@WraithCz

mám vyštudované evniro - čiže odpady, klimatické zmeny, plasty a všetko čo k tomu patrí,….

ver mi že plasty ľudstvo nezlikvidujú, človek je rozumný tvor, a jeho mozok funguje ako zbraň, pokiaľ by mal bojovať o existenciu na planete s plastami, tak ako vždy niečo vymysli - konkrétne ako rozložiť plasty, už sa na tom pokiaľ viem pracuje,….

jedine čo nas môže zlikvidovať je človek sám formou globalnej vojny - konkrétne jadrovej, poprípade nás môže zlikvidovať invázia mimozemšťanov, ale toto je veľmi malo pravdepodobné :) ostatné strašiaky znamenajú problém, ale nie likvidačný - človek ako druh prežije vždy - vdaka mozgu

a čo sa týka plastov samotných, momentálne su pre človeka v niektorých oblastiach nenahraditeľné, a potrebujeme ich, ono plast je v podstate perfektný materiál - nenahraditeľný napr v letectve, kozmonautike, … - jeho výhoda je že je ľahký, pevný, lacný, … jediná nevýhoda že ho zatiaľ nevieme rozkladať sa časom zmení,…. ale ver že bez plastov by sme neboli technologicky tam kde sme teraz s nimi,… si pozri čo sa všetko dosiahlo od nástupu plastov a akými skokmi ľudstvo napreduje,…. v podstate nám plasty zrýchlili vývoj ľudstva ako druhu.

11.11.2023 20:21:10 | Upraveno autorem (porovnej)

@WraithCz Nepochopil.. Jde o to, že přírodní neznamená automaticky ekologický. Přírodní jsou i kyanidy, polonium… A výroba pytlíku kovových mincí strčí, z pohledu škody na životním  prostředí, do kapsy hned několik balíčků obalů najednou. A totéž platí i o skle.

11.11.2023 21:37:48 | Upraveno autorem (porovnej)

@WraithCz píšeš o sobě tohle: Hráč malých her, kterého nebaví velké hry, jenž se dlouho připravují, dlouho hrají, a mají rozsáhlá pravidla. Hra bez přípravy odehraná za čtvrt hodiny je dobrý základ pro mé nejoblíbenější hry.

To ale zároveň vysvětluje tvůj postoj. Kdybys měl/hrál právě ty ostatní hry, jejichž cena se umí vyšplhat do nechutných částek, tak bys takovou hru hýčkal a hlídal jako oko v hlavě. Tvoje rychlovky nemívají moc vysokou cenu. Ale hru blížící se 10 tis. nebo i víc prostě nechceš mít ošoupanou. To nás tady asi můžeš urážet svými názory jak chceš, ale zachování hodnoty hry je ve výsledku pro ekologii mnohem významnější, než nekupovat obaly, které každý rozumný člověk bude recyklovat, ale koupit si novou hru, protože jsem ji opotřebil natolik, že je to už za hranicí použitelnosti. Navíc představa, že bych měl s někým hrát umaštěnou, ošoupanou hru, tak se sice přemůžu, ale daší pozvání znovu nevyužiji.

To je zase můj úhel pohledu. Říct, že hra či kniha mají nést stopy používání je hrozný konzumentarismus a ukazuje to akorát vztah daného člověka k věcem. Takovému člověku bych nikdy nic nepůjčil a dokonce mi to konečně objasňuje, kdo stojí za tím, jak vypadají knihy v knihovnách :D

Bez urážky.

_______________________________________
Můj seznam her na prodej (pište SZ):
https://www.zatrolene-hry.cz/uzivatel/havelock-1536/seznam-her/na-prodej-3681/

12.11.2023 21:20:06 | Upraveno autorem (porovnej)

Právě jsem obalil 800 karet na Europu Universalis. Je to velká švanda. Doporučuji. Lepší než ruská ruleta či hraní euro hry. Sice jsem na to měl pár otroků (své děti) a už bych to neopakoval, ale poškodit se ty karty zkrátka nesmí :D 

12.11.2023 21:46:10

pridam se do diskuse.. 
souhlasim s tim, ze je dobre obalovat hry, ktere jsou drazsi/hraji se casto/jejichz karty se casto michaji/karty nejsou dost kvalitni.. sam je obaluji i protoze hraji s lidmi (a detmi), kteri neumi karty ze stolu vzit (at uz vinou motoriky, dlouhych nehtu, kterymi poskozuji karty ci poskozenymi, ktere ma ja, bez nichz jdou karty taky spatne brat, aniz by se ponicily ci rozbil cast setupu na stole), masti se jim vice ruce, nemaji takovou kontrolu co se jidla a piti tyka apod.. 
nicmene kvalita hry/zazitek z nej nestoji a nepada na tom, zda jsou karty obalene ci nejsou, byt to muze u nekoho naklonit jazycek vah tam ci onam.. 
a myslim si i, ze je dobre, ze tu moznost mame a kazdy si muze vybrat co potrebuje bez velkych nakladu..

@WraithCZ prijde mi, ze pouziti par funkcnich (viz odstavec vyse) plastovych obalu je vic eko a resource friendly nez shaneni papiru, tisk, orez, preprava atd. k danemu cloveku - a to predpokladam, ze to mozne je, mnohdy se karta znici v dobe, kdy uz vydavatel nefunguje..

@Havelock s temi knihami mi to neprijde uplne jako dobry primer, nebot poniceny hrbet knihy ci urcite sezmoulani desek/stran castym ctenim nemeni nic na kvalite a pouzitelnosti dane knihy..
jasne, nechces salat ci poslintanou knihu, ale to uz je extrem..

12.11.2023 22:13:11

plasty nejsou můj obor, ale příjde mi úsměvně tvrdit, že obalování karet je neekologické a pak si koupit hru plnou plastových figurek :)

Kdo už rozbalil nějakou hru tak ví, že hry většinou obsahují tunu plastových pytlíků, komponentů, hry celkově / karty jsou zabalené v plastových foliích a nevím, co ještě. Ty samozřejmě letí rovnou do koše. A to nemluvím o spotřebě papírů, dřeva apod. 

Takže ano, pokud už koupím tuhle jednu ekologickou katastrofu, nevidím rozdíl si koupit další ekologickou katastrofu, která prodlužuje život katastrofě č. 1 a díky tomu mi vydrží věčně. Případně pokud se jí budu chtít zbavit, někomu ji dám. Ohranou hru po někom cizím nikdo nechce.

Obalování karet za mě určitě ano, pořád převažují výhody nad nevýhodami. Boom deskových her začal teprve nedávno, takže uvidíme třeba za 20 let, kdo na tom bude lépe, jestli obalovači nebo neobalovači. 

13.11.2023 09:21:23

@Borky o knihách se zmiňoval někdo už dřív. Není to můj příměr. Ale pokud nebrání její opotřebení v použití, nemělo by to vadit ani u deskové hry. Nechápu moc tvůj nesouhlas :D

_______________________________________
Můj seznam her na prodej (pište SZ):
https://www.zatrolene-hry.cz/uzivatel/havelock-1536/seznam-her/na-prodej-3681/

13.11.2023 09:24:28

@Havelock Poškrábanou, zlomenou či zvlněnou stránku knihy mohu stále přečíst bez dopadu na příběh (tedy je-li stránka čitelná). Totéž neplatí pro karty, protože takovou kartu při hraní poznám již na rubu. Je to vlastně cinknutá karta, což již dopad na hru má.

13.11.2023 11:04:19

Mám úplně stejný názor, navíc já jsem ještě ujetá a mě ty nové karty šíleně voní, takže pro mě obaly na karty neexistují, dělám prostě, že je neznám :D A to pokaždé u hry něco upíjím, většinou víno nebo pivo a fakt se mi ještě nestalo, že bych něco polila a to mám doma šílenou kočku a hyperaktivní čtyřleté dítě. Jde o to jenom nebýt kopýtko :D 

14.11.2023 11:45:19

Nečetl jsem to celý, ale každopádně zajímavá diskuse. 

@kkaarr to s tou cinknutou kartou platí jen u některých her. Spíš bych řekl, že u většiny her je úplně jedno, jestli má nějaká karta drobný škrábanec. Pokud se někdo cíleně na tyhle detaily při hře zaměřuje, tak bych řekl, že už metaforicky prohrál.

Jasně, že to platí až od určitý míry poškození. Ale u jen u fakt mála z her, co mám, jsem se nedostal do toho stádia, že bych je musel obalit, protože jsem se bál, že budou jednotlivý karty poznat. U většiny her to prostě nehraje tak velkou roli. 

Možná na jinou diskusi, ale zajímalo by mě, jestli někdo z vás vůbec někdy nějakou hru vyhodil, protože byla rozbitá/opotřebovaná? Mám totiž pocit, že “hýčkání” si (drahých) her (třeba) obaly nedává z důvodu opotřebení moc smysl, protože se většinou nikdy nedostanou do stavu, kdy budou ošoupaný tak, že to bude nějak otravný pro hraní. Můžeš vybavit svůj #Gloomhaven insertem, obaly, vytisknout si na 3D tisku všechny součástky znovu, atd. Ale k čemu ti to je, když ti ta hra bude sedět na polici. Jasně, pokud člověk chce se hrama spekulovat, tak k tomu asi člověk přistupuje jinak. 

Ale spíš bych si tipnul, že tahle “péče” o hry je daná kombinací toho, a) že to lidi baví a líbí se jim to, b) že to dělají ostatní a do jistý míry c) představě, že když tomu věnuju čas, peníze a práci, tak to udělá ze toho mýho artefaktu hry něco víc než jen další produkt (a třeba mě to přesvědčí jej víc hrát).   

14.11.2023 12:22:25

Řešit obaly na karty z důvodu ekologie, když v každém obchodě je půlka věcí zavařená v plastu je jako zakázat v EU plastová brčka, když čína plasů valí miliardu.

Poplácáme se po ramenou jak jsem dobrý, ale výsledek to nemá žádný.

14.11.2023 12:35:39

@deiv_lupen Jakoby chápu point: ale furt lepší se i o těhle maličkostech bavit, než neřešit nic. A zrovna argumentace Čínou je v tomhle případě trochu vtipná, když většina deskovek se vyrábí a vozí z Číny a celý tohle hobby je na tamní situaci dost napojený.

14.11.2023 13:20:03

Tak zaprvé. Poškození knihy má na funkci rostlináře vliv. Když lidi přehýbají hřbet knihy, tak začnou vypadávat stránky. Když si toho lidi nevšimnou (což se takovým prasátkům, co přehýbají hřbet často stane), tak pak v knize třeba 10 stran chybí. Neříkejte mi, že to nemá na zážitek z knihy vliv!

K obalům, byl jsem dlouho neobalovač, místo obalů jsem si mohl koupit jinou hru. Dneska už obaluju. Hry mizí, moje oblíbená hra už prostě v obchodě nebude, a ta doma bude ušmudlaná. Radši obalím a mám klidnější srdce.

@Simca12  Jasně, když si člověk hraje doma sám, max. s kočkou. Já jsem opatrný, ale ostatní to tak nemají. Hru mi už párkrát polili.

@Slouha U menších karetních her jsem měl už mnohokrát problém, že vím/tuším, co má ten druhý v ruce, protože tu kartu prostě podle rubu už poznám. Obyčejné karty jsme vyhazovali v rodině už mockrát, protože se s nimi prostě už hrát nedalo. U větších her to asi hrozí méně, ale moje #Agricola  (příp. #Vládci podzemí ) už si taky zaslouží na odpočinek.

V každém případě se musíme smířit s tím, že náš koníček není k ochraně přírody zcela šetrný. A je už celkem jedno, jestli budete ty hry obalovat nebo ne.

14.11.2023 14:35:16

@Slouha 

Se ženou máme za sebou cca 150 partií Marsu, rozšíření jsme kupovali průběžně a jsem si docela jistý, že pokud bychom neměli obalené karty, rozeznali bychom nové karty od starých. Tohle prostě na hru má dopad. 

14.11.2023 17:32:27

@Slouha Jasně, že to platí až od určitý míry poškození.

Celkem zásadní problém je, že míru poškození si (dopředu) nevybíráš. To se prostě stane a míra je daná okolnostmi. Třeba takový mastný prst, spadená karta na kterou nekdo šlápne a přejede podrážkou, spadený kousek jídla či pití,.. 

14.11.2023 17:49:36

Také záleží na četnosti a způsobu použití her, já pořádám deskoherní akce, třeba teď o prodlouženém víkendu jednu máme kde bude cca 20 lidí, dělám deskoherní odpoledne pro veřejnost a beru hry třeba i na tábory a tady si nedovedu představit že bych měl karty neobalené. A druhá věc je počešťování - strčím vytisknutou kartu na tenkém papíře do originálu a je to. Tak že já to mám jako nutnost a občas (většinou po táborech) musím nějaké hry i “přebalit”

14.11.2023 18:24:07

Vybíráme z Bazaru

Unlock! Úniková dobrodružství
Unlock! Úniková dobrodružství
Akt. cena: 575 Kč
Končí za: 14 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas