Obaly na karty.... Ano či Ne?

Ahoj všem,

už dlouho svádím vnitřní boj s tím jestli to sem napsat, ale nakonec to teda řeknu....

Chci otevřít diskuzi na téma "Obaly na karty". Mě osobně přijde mánie obalování karet ujetá.

Přirovnal bych to k situaci kde si koupíte nový gauč. Ze strachu aby jste ho nezaneřádili buřtama na pivě nebo nedejbože oranžovou limoškou (která fakt nejde vyprat) ho nevybalíte z igelitu a při každém sledování televize si budete koledovat o vlka nebo rovnou celou vlčí smečku.

Proboha proč je obalovat??? Špatně se pak s kartou manipuluje je divná na omak a různě v obalu klouže. Úplně to degraduje pocit z nových karet či nové hry. Někteří budou argumentovat, že karty déle vydrží. Ale opravdu vám to zato stojí?

Bojuji proto za karty, které mají právo být hrány tak jak je tiskařský stroj stvořil!!!! Proto zahoďte obaly!!!!! Ať žije revoluce........


......jasně trochu jsem si zapřeháněl. :) Každopádně by mě zajímalo, jestli má někdo podobný názor nebo jen já sem divnej.
7.3.2017 15:49:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Můžeme se shodnout, že hry typu 6 bere nebo Krycí jména obalovat není nutné.

Velké hry, které jsou primárně tvořeny kartami, které se celou hru drží v ruce nebo se neustále míchají mám obalené vždy (Duna, Arnak nebo Mars). Měl jsem možnost hrát Mars na turnaji bez obalených karet a některé karty vypadaly jak mariášky po 20 letech, prostě hnus. 

Ještě bych zmínil jeden aspekt obalování karet, který tu nezazněl a ten se týká polepek u zatím nelokalizovaných her, kde využívám překlad zde ze Zatrolenek jako třeba u Arkham nebo Eldritch Horror.

14.11.2023 18:37:01

@Drussbarb nevím jak je to s Neklidem a Venuší, ale jinak je Mars zrovna příklad hry, kdy rozeznání oťukných karet od sebe má prakticky nulový vliv na hru. 

Můj point je jen to, že většina her jde naprosto v klidu hrát i poměrně často bez obalů a jinýho “pimpení” a nijak se to nebude ubírat požitku ze hry. Maximálně estetickýmu. 

14.11.2023 23:11:15

@Slouha 

Vidím to přesně naopak :)

15.11.2023 05:22:01

Za sebe:

Karty zásadně neobaluju. “Prezervativy” na kartách mi silně snižují zážitek ze hry. Abych to přiblížil, tak je to pro mne jako dávat na dizajnové křeslo v obýváku deku, aby se neosedělo. Můj názor je, že věci mají sloužit lidem a ne lidi věcem.

15.11.2023 07:14:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Nechápu ty extrémy tady, ať si každý dělá co chce. Někdo si kupuje insery, někdo obaluje karty… Já obaluji všechno a důvod je jednoduchý: hraji hodně a hraji do hloubky. Málokterou hru mám odehráno pod 30 her, hodně jich mám nad 50, pár i přes 100, a nedokaži si představit, jak by hra vypadala, mít karty bez obalů. Pro někoho je to možná zážitek, pro mě hrozná přesdstava.

-------------------------------------------------------
Jakmile nejde hrát za modré, není to dobrá hra :)

15.11.2023 08:39:49

Karty obaluju do kvalitních obalů. Peníze to teď už nestojí, protože když hra omrzí, prodávám bez obalů a ty použiju jinde. Hru bych neprodal, kdyby byly karty jeté. Jsem zvyklý od doby wastelandů, LoTR CCG :) 

Právě hru bez obalů si tak neužiju, přijde mi křehká. Při míchání bych měl nepříjemné pocity. U některých her (TOP 10) mám obalené i žetony, koupené inserty, pravidla ve školních obalech, neoprenovou podložku, obarvené figurky. Ten šok, když pak dostanu novou hru a ta je “nahá” :))

15.11.2023 08:56:49

@ondaR_OL Díky za libertariánský take :) Myslim, že tu ale nikdo výše nikomu neříkal, jak je to správně. 

Já jsem ve svých příspěvcích jen narážel na to, že mi osobně nepřijde dobrá argumentace, že bez obalů na kartách se hra stává nějak víc méně hratelnou, protože je to víc o mindsetu hráčstva, než o tom, že by hrám vadila nějaký drobný poškození na hrách jako takový. Naprosto respektuju, že se někomu obaly prostě líbí a naopak nelíbí oťukaný karty. 

Jen rychlý counterpoint na @černý vlk k míchání: Mám spíš zkušenost, že se obalené karty míchají mnohem hůř, protože kloužou, lepí se na sebe, mají ostrý hrany, atd.

15.11.2023 10:34:51

@Slouha 

v tom případě si dovolím tvrdit, že jsi obalené karty (tvrdými obaly) nikdy nemíchal, protože pak by jsi nemohl tvrdit takovou blbost. Jestli má, kromě poškození, obalování ještě nějakou další výhodu, pak je to právě to míchání. 

15.11.2023 12:31:34

Hned na začátku, ať si každý obaluje či neobaluje, jak chce.

 

Poznání jedné karty u mně nehrozí, to by musela být fakt nějaká jedinečná. Co hrozí je, když se po nějaké době přidá rozšíření, tak se poznají nové karty od starých obecně. Hráč ví, zda bude dobírat potenciálně “lepší” kartu z rozšíření podle ošoupanosti.

 

Polití se stává fakt výjimečně, ale už jsem to také zažil. Pokud se to stane u nějaké out of print hry, je to problém. Nejenom kvůli ceně, ale praktické nenahraditelnosti poškozených komponent. Karty zvlášť, ale i třeba žetony, pokud mají jednotný rub a různé líc s herními efekty.

 

Dobře navržený insert umožní zkrátit čas na přípravu a úklid hry. U některých her je to úspora i několika desítek minut. Případně značně zpřehlední hru jako takovou.

 

Pak je tu aspekt vzhledu. Různé modely surovin, figurky (nemluvě o jejich malování), držáčky, krabičky na společnou zásobu ve hře… To je mnohdy čistě o pocitu, o vizuálu, haptice i určitém fetišismu. A na druhou stranu je to i tom, kolik času i peněz mimo vlastního hraní chceme či můžeme do hry investovat.

 

A je to věc každého jednotlivce, respektive rodiny, jak to má zavedené a jak to komu vyhovuje. :)

 

A pokud to ještě někoho zajímá, tak se snažím obalovat vše. Některé starší hry ještě bohužel obalené nemám, ale doháním to. Hodlám si teď tisknout nějaké inserty a doplňky doma sám, tech zapytlíkovaných her je mi tak trochu líto.

Zase když si hru půjčí syn s kamarády, kdož nejsou deskovkáři, tak se nemusím bát, že mi obalené karty okoušou a omatlají. Všimněte si, kolik lidí si strká karty ke rtům a jak jsou neobalené karty kolikrát vlhké nejenom od potu rukou.

15.11.2023 13:44:19

Ani po šesti letech v tomhle vlákně žádné nové argumenty nezazněly. Tak si je dovolím pro sebe shrnout:

Proti:

  • horší feeling na dotek (pro někoho i vizuální)
  • zvýšené finanční náklady
  • lesklé obaly mohou zhoršit čitelnost
  • zvětšují objem a nemusí pak vejít do původního insertu

Pro:

  • větší ochrana karet před opotřebením nebo poškozením
  • lze je využít pro vkládání errata nebo lokalizace ke kartě
  • snadnější míchání (mash shuffle)
  • obalená hra se může snáze a výhodněji prodat
  • při pořízení rozšíření nelze karty rozeznat od těch ohraných ze základu
  • "zpevnění" karet vyrobených z papíru nižší kvality

Pro každého mají jednotlivé argumenty jinou váhu. Někdo obaluje vše, někdo za žádných okolností a někdo jen to, co uzná za vhodné. Nicméně do vlasů si kvůli tomu v rámci komunity snad nevjedeme. A tak to má být. ;)

15.11.2023 13:58:58 | Upraveno autorem (porovnej)

No… Ptám se za kamaráda:

Kdyby se někdo najednou rozhodl obalit několik set her, což znamená desítky tisíc karet, kde v dnešní době nakoupit? Dá se někde sehnat nějaká množstevní sleva?

Předpokládám, že u takového množství už připadá v úvahu i poštovné ze zahraničí.

8.1.2024 15:08:38

Já se zeptám kamaráda :) On bude všech několik set her hrát tak často, že je chce obalit? Protože toto mi moc smysl nedává. Chápu, že by si chtěl obalit nejhranější, ale “několik set” je za mě čirý nesmysl. 

Já mám obalené všechny, ale u mě je to z důvodu:
- mám všehovšudy 67 her
- OCD :D
- hraji opravdu hodně, ale hodně do hloubky (30+ žádné číslo)

-------------------------------------------------------
Jakmile nejde hrát za modré, není to dobrá hra :)

8.1.2024 15:50:11

  • lesklé obaly mohou zhoršit čitelnost

Tohle mě odrazuje asi nejvíc. Zkoušel jsem obalit Dunu, Arnak, Vikomty atd. Ale jak karty leží na stole a svítí na ně lustr shora, tak se to leskne a blbě se to čte. Tak nevím, existují nějaké matné obaly?

8.1.2024 16:01:58

Co se míchá, to se obaluje, jinak to potřeba není.

8.1.2024 16:16:55

Já obaluju to, s čím hodně manipuluju. Ale vadí mi, že se to leskne, že karty hodně nabydou na objemu a kloužou, takže komínek karet moc nedrží na sobě. Taky ostré hrany a ztráta haptického vjemu z karty.. Takže vždycky hledám kompromis, kdy se mi to zdá opravdu nutné.

8.1.2024 16:56:06

Kamarád nechce prodlužovat šestistránkovou diskusi, ve které už beztak všechno zaznělo třikrát, hledá pouze praktickou radu, kde výhodně nakoupit.

8.1.2024 18:16:41

@kjus paladin keď robil KS, tak pri väčších objednávkach klesala cena. Pri celej palete obalov by už asi vedeli a cenou niečo spraviť. Ale to je len teória, nech im kamarát skúsi napísať :)

8.1.2024 20:09:47

Obalene karty klouzou jen do doby než se obaly zajedou. Pokud by jste hráli do hloubky a ne do šířky, tak by jste to věděli 😉 

8.1.2024 20:20:19

@kjus Ať si to spočítá (cca samozřejmě) a kontaktuje jednotlivé obchody. Jelikož půjde o opravdu raketu, tak by byli hloupí, pokud by mu množstevní slevu nedali.

-------------------------------------------------------
Jakmile nejde hrát za modré, není to dobrá hra :)

8.1.2024 21:05:34

@kjus at se domluvi na Tlame, ty jejich Diamondy jsou dobry

8.1.2024 21:16:16

Diamondy jsou moje nejoblíbenější, super cena a jsou to držáky. Teda počítat s tím, ze se jedna o tvrdé a tlusté obaly. Já osobně je teda mám mnohem radsi než ty tenké igelity.

8.1.2024 22:17:20

Záleží jaké velikosti karet má.. Diamondy od tlamy jsou dobré; pokud by měl karty velikosti mtg, tak se dají zvážit dragon shieldy(jsou i s matnym rubem, pominu-li barvy) a možná mají nějaké i matný líc(určitě už jsem to někde viděl, jen si nejsem jist, zda to byly dragon shieldy..

9.1.2024 00:14:32

f0x

Mecenáš trolíků

@zdenda-foto Taky mi to vadilo. Nakonec jsem našel skvělé matné a na dotek příjemné https://www.fyft.cz/obaly-arcane-tinmen-standard--63-x-88mm--50ks a jiné už nedávám.

9.1.2024 07:42:36

Jo, taky používám Arcane Tinmen Non-glare. Sice jsou trošku dražší, ale pocitově jsou velmi příjemné (takové heboučké :D). Nevýhoda matných obalů je akorát to, že to ovlivní výslednou barvu karet, jsou celkově takové matnější, barvy nejsou tak jasné a krásné :) Ale nelesknou se tak jako lesklé obaly.

9.1.2024 08:42:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Chtel bych se zeptat na nazor - mam obaly Arcane Tinmen (63x88) asi na 2 hrach a nedavno jsem koupil Diamond Green (63,5x88) od Tlamy. I kdyz jsou, co se tyce tloustky, stejny, tak mi prijde, ze jsou takovy vic nafouknuty, moc dobre nedrzi na sobe v pripade vetsi hromadky a zabiraji i vic mista v insertech. Ma nekdo podobny zkusenosti?

11.1.2024 09:43:21

Vybíráme z Bazaru

Duna Impérium + Vzestup Iksu, Nesmrtelnost a proma
Duna Impérium + Vzestup Iksu, Nesmrtelnost a proma
Akt. cena: 4200 Kč
Končí za: 11 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas