Obaly na karty.... Ano či Ne?

Ahoj všem,

už dlouho svádím vnitřní boj s tím jestli to sem napsat, ale nakonec to teda řeknu....

Chci otevřít diskuzi na téma "Obaly na karty". Mě osobně přijde mánie obalování karet ujetá.

Přirovnal bych to k situaci kde si koupíte nový gauč. Ze strachu aby jste ho nezaneřádili buřtama na pivě nebo nedejbože oranžovou limoškou (která fakt nejde vyprat) ho nevybalíte z igelitu a při každém sledování televize si budete koledovat o vlka nebo rovnou celou vlčí smečku.

Proboha proč je obalovat??? Špatně se pak s kartou manipuluje je divná na omak a různě v obalu klouže. Úplně to degraduje pocit z nových karet či nové hry. Někteří budou argumentovat, že karty déle vydrží. Ale opravdu vám to zato stojí?

Bojuji proto za karty, které mají právo být hrány tak jak je tiskařský stroj stvořil!!!! Proto zahoďte obaly!!!!! Ať žije revoluce........


......jasně trochu jsem si zapřeháněl. :) Každopádně by mě zajímalo, jestli má někdo podobný názor nebo jen já sem divnej.
7.3.2017 15:49:32 | Upraveno autorem (porovnej)

nechci zakládat další vlákno... obaly rada...

Chtěl bych obalit kvůli překladu karty Star Trek Ascendancy jsou tam karty velikosti 7,6x5,1. Z planety mi napsali že to je nestandardní velikost. Nemáte někdo nějakej tip kde koupit?

29.5.2018 11:26:50

5 minut...
Mayday sleeve size: Sails of Glory - Orange: Standard (MDG-7126, 100/pack) or Premium (MDG-7135, 50/pack) - (50 x 75mm)

https://www.svet-deskovych-her.cz/produkty/5863/mayday-premium-obaly-50x75mm-50-ks-sails-of-glory

29.5.2018 11:45:20

Pelly díky za tvých 5 minut...

Chyba asi že jsem se nejdříve zeptal a pak až začal hledal...
https://boardgamegeek.com/thread/1647080/card-sleeve-solutions

Odpověd z eshopu že se jedná o nestandardní velikost mě trošku rozhodila...

29.5.2018 11:54:25

obaly?
Neobaluji. Jelikož mám cca 180 her, tak by to vyšlo draho a nevím jestli by mi to stálo za ten čas a peníze. Myslím, že cca 5 srdcovek je v obalech, ale přijde nová srdcovka (a že ony chodí často) a stává se, že pak stahuji obaly a přendavám je z jedný hry na druhou, vlastně jen pro pocit.:/ Další věc je, že jelikož hry dost střídáme, zkoušíme nové apod., tak to opotřebení je trochu diskutabilní. Pořádně opotřebené karty jsme mívali v dětství doma...naše starý mariášky, který jsme ale 10 let často používali doma s tátou na mariáš a sedmu a s klukama pak tahali na výlety a čundry....prostě žádné herní karty nedostanu do téhle fáze ani kdybych asi chtěl.

29.5.2018 12:14:16 | Upraveno autorem (porovnej)

obaly
Obaluji:

1) jako dlouholety hrac Magic the Gathering majici sbirku karet v radu statisicu kc a hrajici all foil EDH decky (cena jednoho i napr 50 tisic v hospode, chci mit naprostou jistotu, ze karty budou neposkozeny i pripadnym rozlitim piva (proto je double sleeving samozrejmosti). obecne MtG bez obalu proste nejde..

co se tyce her mimo MtG, obaluji temer vzdy:
1) pokud vychytam spravny rozmer (idealne perfect fit obaly), drzi obal perfektne a neprecniva ani milimetr
2) karty se lepe michaji - po pravde, neumim poradne michat balik karet, pokud neni obalen.
3) karty se samozrejme neponici.

31.5.2018 09:02:57

Odulin-Paradox
Ono je to presne taky paradox ako spominas, ze cim mas viac hier, ktore hravas a striedas, tym menej ma vyznam obalovat, a tym viac to nedava zmysel :).

31.5.2018 13:50:39 | Upraveno autorem (porovnej)

obaluji
téměř vše mám obaleno a z toho důvodu že hry beru na tábory a různé herní chaty a tady je obalování téměř nutnost, jednou jsme hráli Xenoshyft Onslaught večer na táboře při petrolejce a na obaly se nalepilo tolik havěti (různé můry) že pokud by karty nebyly v obalech musel bych je vyhodit (všechny jsem pak musel otírat nebo měnit obal), a za druhé také kvůli překladům

31.5.2018 14:01:40

Baleni karet
Ja osobne balim vsechny karty. Pripoustim ze karty bez obalu jsou hezci, lepe se michaji, drzi v ruce atd. ale na druhou stranu se kartam neskutecne zvysi zivotnost a vzhledem k tomu, ze se u nas na stul nejcasteji dostane citadela, nebo samurajsky mec, je obalovat karty nutnost, jelikoz si neumim predstavit jak by dneska karty vypadaly pokud by obalene nebyly. A to nemluvim o prekladani karet v grafice do cestiny, tam je to samozrejme nutnost.

1.6.2018 22:17:59

citadela
Ad Citadela...Máme doma základ (ještě původní Albi) i s rozšířením Temná země, hráno dle statistik 26krát a karty i když jsou neobalené tak jsou jako nové...stačí se k tomu normálně chovat.

2.6.2018 18:01:39

Hrat s kartou v obalu
je podle me jako sex s prezervativem - da se to, ale z pohledu prozitku to neni ono...

21.6.2018 10:41:21

Artcore
A až pak budeš mít u nějaké hry za 2 litry omolousané karty, otřepenými hranami, umatlané či umaštěné od neukázněných hráčů, tak ti přijde normální karty chránit. Obal na karty, stejně jako prezervativ je primárně o ochraně. Lepší čistá karta v obalu, než zničená hra. To je jako bys při sexu chytil AIDS - když už srovnáváš hraní se sexem.

A mně přijde celkem normální hry půjčovat (hra je věc, není to partner(ka)), stejně jako třeba knihy. Řada her je (řekněme) v držení klubů či spolků, nebo je vzájemně sdílí skupina známých, nebo je někdo přiveze na herní akci. Takové hry prostě potřebují maximální ochranu, aby sloužily a těšily hráče co nejdéle.

Pokud má hry někdo jenom doma a hraje je minimálně, má stálou skupinu s dobrými návyky (nejí a nepijí nad hrou, myjí si ruce před hrou, nežmoulají a necucají karty...), obaly nepotřebuje.

21.6.2018 11:33:04

...
artcore: sorry, hloupější věc sem letos ještě neslyšel...

21.6.2018 11:33:16

...

Tak to me pobavilo

21.6.2018 12:19:15

Artcore
S holkou (nebo i klukem, prostě podle chuti), s kterou se bude často mrouskat skupina lidí s upocenýma prackama, budeš taky používat gumu. Teda pokud nejsi vyloženě dobrodruh.

Edit: Obaluji dražší hry, cena cca 1.500+, a většinou pouze karty, které se hodně hrají/točí. Karty typu skilly v Descentovi, které si koupím a pak do konce kampaně leží nehnutě na stole, už z finančních důvodů neobaluji.

21.6.2018 12:52:30 | Upraveno autorem (porovnej)

:)
Já s tebou vesměs souhlasím, karty rozhodně neobaluju, ale.. taky hry nikomu nepůjčuju, proč bych to dělal, nejsem blázen, ale taky to po mě nikdy nikdo nechtěl a kamoši to mají stejně ani by mě nenapadlo se jich ptát, jestli mi jejich mazla půjčí :D. Nehodlám pak řešit, že mi chybí žeton, karta nebo je něco poškozeno.. Nebavím se o hrách, které kolují, které jsou určeny pro větší skupiny lidí, někde leží a bere si je kdekdo, to je jiná kategorie a tam to asi má smysl.

U hry často i jíme a zase, nemám s tím problém, karty jsou sami o sobě velmi odolné, hry mám už roky a žádný problém, prostě stačí nebýt prase a nechytat to rukou zamatlanou od čokolády.

Jinak ad karta v obalu a pocity.. dřív mi to hodně vadilo, teď už jsem si zvykl a vesměs si toho ani nevšimnu. U jedné hry mám karty obaleny všechny, ale to jen z toho důvodu, že si tvořím karty vlastní, stahuju a tisknu fanouškovské a aby nebylo poznat, které jsou origo a které tištěné, taky pro ochranu tištěných karet, které by fakt dlouho nevydržely, tak tam jsem obalil a spokojenost.

Když to shrnu, je to každého věc, jak si to udělá, já mám své hry rád, ale že bych řešil, zda má někdo umyté ruce, když bere do ruky moje pravidla, to zas ne, furt je to jen hra a byť mám hru, ve které mám třeba 6 litrů, tak všechno se dá rozumně nahradit, nedělal bych si z toho těžkou hlavu:)

22.6.2018 10:21:25

....
Také obaluji karty které se točí v ruce. Přesně jak psal Mejlo.


22.6.2018 11:05:01

Muffo
Muffo ja mam presne taky isty nazor :)

22.6.2018 15:42:49

f0x

Mecenáš trolíků

Ahoj, oživím vlákno svým dotazem.

Dostaly se mi do ruky karty obalené v matných obalech s průhledným zadkem, o tloušťce odhadem 80-100 mikronů.

Všiml jsem si, že obalené karty byly mnohem příjemnější na dotek, neměly ostré hrany a rohy, které by bodaly (narozdíl od obalů Diamond od Tlamy, s kterými mám jedinou další zkušenost) a i matnost celkem nevadila a samotná karta šla dobře rozpoznat. 

Zatím jsem nezjistil jejich výrobce a druh (až zjistím, napíšu), ale chtěl jsem se zeptat na vaše zkušenosti s matnými obaly, případně doporučení na nějaké obaly, které jsou na dotek příjemnější.

14.2.2022 14:59:00

matne obaly su best :-)

14.2.2022 17:21:15

Obaly na karty.... Ano či Ne?

Ne.

14.2.2022 17:51:01 | Upraveno autorem (porovnej)

za mě taky ne, max na hru která je party typu a hraje se třeba na Silvestra nebo tak a kde by navíc každé poškození mohlo tu hru dojebat, že by se vědělo která karta je která apod.. např. já mám takhle obalené Nejsme tu sami.

14.2.2022 18:34:06

Za mě vždy ano 

14.2.2022 19:31:49

f0x

Mecenáš trolíků

Vidím tu čtyři nové příspěvky, ale ani jeden nereaguje na můj dotaz, kvůli kterému jsem vlákno oživil (nenašel jsem jiné vhodnější).

Ptal jsem se na vaše tipy, co se týče příjemných obalů na dotek, které neřezají a nebodají. Výrobce, druh, kde případně koupit a tak…

14.2.2022 20:14:31

Obaluji. Nemám tedy úplně vše, ale je to více méně cíl. Hodně her stojí nemálo peněz a jak se karty ožmoulají, jsou poznat a tu hru úplně zkazí. Když dám za hru třeba 3 tisíce, tak 500 za obaly není už tolik navíc.

14.2.2022 20:14:48

Naučil jsem se. Ne všechny, ale hry které jsou mi blízké už obaluji. Třeba za necelé dva roky jsme odehráli přes 140 her Nemesis, a už jsem byl nešťastný, že šly poznat hrací karty od karet infekce. Sehnal jsem přes Mindok nové karty (tímto strašně moc děkuji) a šly do obalu. Přišel jsem jim nakonec na chuť a hraje se mi s nimi dobře. 

14.2.2022 20:56:43

Vybíráme z Bazaru

Tang Garden anglicky
Tang Garden anglicky
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas