Obaly na karty.... Ano či Ne?

Ahoj všem,

už dlouho svádím vnitřní boj s tím jestli to sem napsat, ale nakonec to teda řeknu....

Chci otevřít diskuzi na téma "Obaly na karty". Mě osobně přijde mánie obalování karet ujetá.

Přirovnal bych to k situaci kde si koupíte nový gauč. Ze strachu aby jste ho nezaneřádili buřtama na pivě nebo nedejbože oranžovou limoškou (která fakt nejde vyprat) ho nevybalíte z igelitu a při každém sledování televize si budete koledovat o vlka nebo rovnou celou vlčí smečku.

Proboha proč je obalovat??? Špatně se pak s kartou manipuluje je divná na omak a různě v obalu klouže. Úplně to degraduje pocit z nových karet či nové hry. Někteří budou argumentovat, že karty déle vydrží. Ale opravdu vám to zato stojí?

Bojuji proto za karty, které mají právo být hrány tak jak je tiskařský stroj stvořil!!!! Proto zahoďte obaly!!!!! Ať žije revoluce........


......jasně trochu jsem si zapřeháněl. :) Každopádně by mě zajímalo, jestli má někdo podobný názor nebo jen já sem divnej.
7.3.2017 15:49:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Obaluji
Pokud bych hraval pouze s hraci, tak bych to asi neresil. Kdyz ale hraji obcas s nehraci, tak se nekdy nestacim divit, co vymysli. Napriklad jeden me vytocil do bela, kdyz si na plan dnes jiz nesehnatelne hry polozil sklenici piva. Takze obaluji a snazim se vse, protoze se pak nedostavam do takoveho stresu pri hrani s nehraci.

9.3.2017 09:17:02

chajim
To mi pripomenulo, keď jeden známy použil hex v Eclipse ako podpivník. Najprv som sa zasmial, potom, čo som zistil že to myslí vážne, som naňho hodil smrteľný pohľad. Od vtedy som ho mimochodom nevidel :D

9.3.2017 09:41:45

Obalování
Obaluji povětšinou dražší hry.
Vzhledem k tomu, že občas hry vozím do nehráčsky nakoněnému prostředí (tábory s dětmi atd), tak mám i u některých her přestříknutý herní plán matným lakem a některé karty hráčů zalaminovány.
Jak již zde zaznělo, některé hry již prostě neseženete a proto se snažím, aby mi co nejdéle vydrželi.
Další případ je , že občas hry prodám a záleží mi, aby se ke kupci dostali v co možná nejlepším stavu.
Nemám tedy obalené vše , například Star Realms , Port Royal, Bang! atd. sem se vzhledem k jejich ceně rozhodl neobalit...

9.3.2017 10:01:59

Obaluji
Vzhledem k tomu, že hraji s dětmi, tak karty obaluji. Další věc je, že např. hry Revolver, Mage Knight a mnoho dalších se už nedají kromě nějakého bazaru sehnat. Raději dám 100kč za obaly, než pak litovat, že mám karty poničené.

9.3.2017 10:51:44

Obaluji
V poslední době už taky obaluju karty. Hlavně u těch dražších her :)

9.3.2017 21:26:37

neobaluji
Po pár hrách nové hry se rozhodnu zda si ji chci ponechat (a ty neobaluji) nebo zda se to časem ohraje a půjde na bazar, ty většinou obalím do nějakých starých šprcek.

Ale obalené karty nemám rád, nehraje se mi s tím dobře.

9.3.2017 21:51:50

Selektivne
Ani ne tak podle ceny ale spis jestli je to hracska/nehracska hra. Lidi co hraji jen zolika dovedou s kartama v ruce divy. A pak podle intenzity drzeni karet v ruce.

10.3.2017 09:12:47

Jasně, že obaluji, to bych nepřežil :D.
Kromě Munchkina, kde cena jednoho obalu prakticky převyšuje cenu karty, mám obalené snad úplně všechno (a ano, u toho Munchkina se to ohromně nevyplatilo; karty jsou teď de facto na vyhození). A bylo by mi děsně nepříjemné mít hru neobalenou; pokaždé když hru kupuji k ní přihodím i příslušné obaly. Přestože to hru zprvu prodraží o 200-300 Kč, stačí ji koupit jen jednou :). Navíc ne každá hra je sehnatelná i v době rozlití piva.
Karty se lépe míchají, i když z nich nejdou dělat příliš stabilní kupičky jak klouzají. Asi musím souhlasit s tím, že bez obalu je karta příjemnější, ale mě to "znepříjemnění" zato docela stojí :).
Nebudu obaly nějak vyzvedávat do nebes - přinášejí spoustu nevýhod (nevejdou se dobře do insertu, balíček zbytečně nabude, karty klouzají, píchají, vyvlékají se a vůbec se chovají ne úplně ideálně), avšak přinášejí jednu obrovskou výhodu, která je pro mě stěžejní - hra vydrží mnohonásobně víc.

Jo, a vůbec mi nevadí, že mám hru jak říkáte "sterilní", "neosobní", "nekouzelnou", "nepříjemnou"... Ale budu ji snad mít i za 10 let, a to už se s velkou pravděpodobností vaše neobalené hry budou zcela kouzelným, osobitým a velepříjemným způsobem rozkládat na smeťáku, v lepším případě poslouží jako surovina k výrobě toaletního papíru ;).

11.3.2017 14:40:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Studená válka
Zatím jsem do obalů investoval jen jednou, a sice do hry Studená válka. Po nějaké době jsem totiž zjistil, že karty z počátku války se opotřebovávají rychleji než karty ze závěru války, které se k těm prvním přidávají na konci hry. A zde může být dost zásadní, když poznáte (podle viditelného opotřebení) z které fáze je karta v soupeřově ruce.

Jinak se zkrátka smiřuji s tím, že se karty časem ohrají.

11.3.2017 19:51:10

Duirin
K té životnosti: vzhledem k tomu, že stejně ty hry většinou hrajem pár krát do roka, tak vydrží klidně i dvacet let. Navíc pochybuji, že stejné hry budu chtít hrát i za deset let a pokud ano a budou fakt hodně zničené, tak aspoň se dostane na jiné hry ve sbírce a něco nového zase objevím, místo toho abych lpěl pořád na tom samém. Život proudí, dějí se pořád nové věci a tak je to správně. Zastavování času je jen neochota si připustit přirozený běh věcí, smrt nás všechny také jednou dožene a neobalujeme se kvůli tomu :-D Ale zase souhlasím s tím, že některé hodně hrané a oblíbené hry je asi vhodné obalit, proč po sobě něco málo nezanechat, že :-D

12.3.2017 09:14:46

mathewr84
Životnost neobalených her jsem určil samozřejmě s nadsázkou :). Myslím si, že všechny hry které mám mě budou bavit celý život (a možná to je způsobeno i frekventovaností s jakou je dostanu na stůl - většinu z nich vytáhnu tak max. 2x za měsíc :)). Přiznávám, že jsem typ člověka, který chce mít vše pintlich, bez jediné poskvrnky a věcí, které mám, si vážím možná až přespříliš. A proto musím mít vše takříkajíc "sterilní" :). Tvá idea s prouděním života a tak vůbec je velmi zajímavá; ale proč tedy do sebe rveme tuny prášků, proč chodíme do nemocnice, proč vlastně dodržujeme něco jako hygienu... Proč si tím vším prodlužujeme "uměle" život o desítky let? Není to tak trochu "obalování" :)? Ale tvůj postoj naprosto chápu. (A taky tě tak trochu obdivuju, že se s tím "přirozeným koloběhem deskovek" dokážeš smířit, já, přiznávám, ne :).)

12.3.2017 09:57:03 | Upraveno autorem (porovnej)

AmS

za mě ano
Já se přiznám, že obaluji a to buď z důvodu vložení překladu ke kartám a nebo u dražších her a u her, na kterých mi více záleží a které se třeba už dnes nedají sehnat. Jinak souhlasím se všemi klady a hlavně zápory, které tu už padly, ale i tak, při představě, že by u některé z mých oblíbených her vypadaly karty jako jeté mariášky, ty zápory i zkousnu. :)

12.3.2017 22:59:29

duirin
a já zase chápu a respektuju tvůj postoj, není nic špatného na tom si věci udržovat nové co nejdéle... s tím udržováním se za pomocí prášků atd.: Uznávám jen zdravý životní styl, který "obalování" není, je to jen něco přirozeného, něco jako zásada, že na karty nepliveš, neutíráš do nich mastné ruce a tak. Prostě je přirozené, že se nechceme záměrně připravovat o roky života, to samé platí u deskovek. Nemocnice a prášky jsou ale doopravdy protahování, dejme tomu základní ošetření, abychom neumírali na každou prkotinu, ale ty prášky osobně neuznávám... takže máš pravdu, "kult obalovačů" je všude ale popravdě u těch her mi to přijde normálnější :D

13.3.2017 00:17:06

za mě ne
Jsem rád, že je hodně lidí, kteří stejně jako já nemají rádi hru hranou přes prezervativy, kdy mi hra připadá jak líbání se přes kus igelitu ;). Uznávám praktičnost a ochranu karet a to, že někdo chce mít hru pořád jako novou nicméně pro mne to není a hraní s obaly je pro mne nepříjemné asi jak pro někoho skřípání nehtů po školní tabuli.

13.3.2017 09:22:41

... kdy mi hra připadá jak líbání se přes kus igelitu ;)
asi tak

13.3.2017 09:46:48

ticket to ride
Osobně mám obaly na všech hrách. A pro porovnání vím jak vypadá ticket to ride karty (vagonky) po 3 měsicích v obalech a bez obalu(známí).
Takže obaly ano.

P.S. Souhlasím s mefim , 7 divů duel jedině v obalu.

13.3.2017 12:02:37

podľa toho načo
Ja mám kartové hry zabalené iba v prípade, že karty strácajú opotrebovaním na hodnote (napr. MtG karty keď niekomu povieš že hráš bez obalov, asi by sa na teba veEEeeeEEEEeeeľmi divne pozeral a asi ti aj skúsil čelo, či tam nie je nejaký ten C° viac ako je zdravé :D), alebo keď raz bola hra drahá jak sviňa a ja si mám ešte aj karty za*** od špiny/potu/horčice/piva, tak to teda ne-e (Blood Rage, Descent - všetko v obaloch). Na druhej strane karty ako Uno, Bang!, Samurajský meč a pod. hry, kde to je jedno, lebo obrázky nie sú až tak "pekné" + hra bola "za pár šlupek", nestojí mi to za to kupovať na ne aj obaly :D napr. pre Munchkin kupovať obaly je šialenstvo :D

13.3.2017 13:48:58

Spíše ne .... ale mám podlošku :-)
Je fakt, že Ticket to Ride má karty .... no na prd, neskutečně se hodně točí a karty dostávají fakt zabrat (stejně asi i dominion)

Karty neobaluji. Ze spousty důvodů jako například, že zrovna dominion atp. stojí obaly víc než hra. Druhý důvod je, že jsem na tohle líný (ano nebojím se to přiznat). Ale nevím, prostě mi to takhle sedí více. Mám kamaráda, který obaluje, vyloženě mi to u těch her nevadí.

Do budoucna mě však obalování čeká, byť mě to neláká, tak se chystám na rozšíření do Arkhamu (aj) a mám český základ (+ rozšíření), takže budu počešťovat - tudíž se hra nevyhne celkovému obalení.

Jinak MTG obaluju, ale tady je to jak psal někdo jiný, kvůli tomu jak karty trpní, prodejnosti, schování do sbírky. Na druhou stranu, tady si člověk koupí pár obalů a má obaleno jen to s čím aktuálně hraje, takže ta investice je minimální.

Ale zásadně používám na hraní tzv. herní deku (takovou tu deku co stojí pár korun z Ikey - je to cca 140 x 200 nebo kolik - prostě na velkej stůl v pohodě). Má tloušťku kolem 1 mm, takže na tom všechno drží dobře (i pití a skleničky). Karty a celkově herní materiál se tím pádem tak nešoupe o stůl / desku a hlavně se to mnohem lépe bere z té deky (hlavně když jsem měl předtím na stole skleněnou desku). A tohle mi docela dost vyhovuje, není s tím práce a přináší to jistou míru komfortu jak mně tak hře / kartám / žetonům.

15.3.2017 16:07:40

výrobce
Pokud se rozhodnu karty obalit, jaký výrobce je nejvhodnější? :) resp. kde nakoupit vhodné kvalitní obaly? :)

23.2.2018 16:08:29

obaly
Tři nejčastější výrobci ,kteří se prodávají u nás :

FFG - 105 µm,Mayday standard - 40 µm,Mayday premium - 90 µm,
Arcane Tinmen - 90 µm.

Poměr cena /kvalita vycházejí nejlépe Arcane.

23.2.2018 17:29:33

skoro nic neobaluju
Ale rebel přišel se svou řadou obalů a jsou fakt dobrý.

HRASoprodejce, tím se snažím vyjít vstříc :)

23.2.2018 17:53:18

Obaly FFG
U drahých velkých her všechny karty obaluju, ty menší hry ne. Nejvíc mě irituje, že na hry od FFG použiju jejich originální obaly a poté se mi již karty nevejdou do pořadače nebo bych je musel ohnout. Tohle je opravdu na palici a nechápu, že to nejsou schopni vylisovat trochu větší...

23.2.2018 18:08:57 | Upraveno autorem (porovnej)

obaly
Znám v podstatě jen UltraPRO a Dragon Shield. Jedinou obalenou hru mám zatím jen Mage Wars, kde jsem se rozhodl nešetřit a nakoupil jsem obaly Dragon Shield. Můžu jen doporučit.

Našel jsem toto video. Sice starší, ale třeba pomůže:
https://www.youtube.com/watch?v=QUMutXb-kVA&t

23.2.2018 20:00:39

Obaly
já používám KMC obaly a naprostá spokojenost

23.2.2018 20:45:16

kmc
U nich jsou taky dvě verze a nikdy nevím která je která.
Myslím jedna 100 µm a 50 µm.

24.2.2018 08:38:20

Vybíráme z Bazaru

Necronomicon 1st Edition - limitovaná deluxe verze
Akt. cena: 4500 Kč
Končí za: 4 hodiny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas