Zerywia - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: undefined
Vydavatelé: Koliba Publishing LTD
Autoři: Dominik Kasprzycki
Przemysław Zub
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

KS + PM

Navážu na diskusi ve vlákně Crowfunding:
https://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/crowdfunding-komunitni-financovani-8/zerywia-22463/

A přišla mi dneska pozvánka do PM přes Gamefound.
Poštovný základ + SG /mám EB + Hexdrinker/ mi vychází na 12.5 USD, což je naprosto pohodové, když vidím ty jiný přestřelený částky... a když si vezmu, že za paklík mincí u Vesuvius jsem platil 8 dolarů :-)

Co budete kdo všechno brát? Já nejspíš addony odpískám. Beru, že jsou to resiny, beru, že to bude herně zajímavější...ale dračí figurku oželím /mám např. z Ashardalonu v pohodě použitelnou/ a prostě ta cena za ně je opravdu randál..
Když si vezmu, že za dva addony mi vyjde třeba jiná plná hra na KS, tak není co řešit. A nějak si říkám, že je lepší počkat až na ten PM a nenechat se vycukat při kampani. S odstupem na to člověk kouká jinak..
25.1.2020 15:28:46

@PetrDudek Překlad do češtiny nikdo zatím neoznamoval…a třeba ty celé Příběhy pochybuju, že někdo překládat bude. 

Já sem si tedka našel jeden velice pěknej free překladač, co používají v určité míře i profi překladatelé a některé části textů mi, laickým pohledem, opravdu nejsem překladatel profesí ani zálibou, přišly dobře a přesně přeložené.

A zrovna Zerywii bych si takhle pravidla možná přeložit na zkoušku zkusil. Ale bylo by to opravdu amatérsky, bez vložení textu do grafiky a s velmi velmi nejistým výsledkem. V životě jsem takhle nepřekládal.

A ad Grál, podle mne to jsou zcela jiný hry. Systémem, souboji atd, spíš mi to přijde hodně do Runeboundu a podobných her, kdy u Zerywie jdou za sebou scénáře, co nějak navazují, než vyloženě spíš gamebookový Grál.

 

5.5.2021 16:24:41

@Fleder 

Jak to budeš překládat? Respektive z herních materiálů, nebo budeš mít podklady v nějakém texťáku? Nikdy jsem překlady nedělal, tak nevím, jak to funguje. Jestli třeba jde poptat texty u autorů… 

Ptám se proto, že bych asi dokázal sehnat někoho na korekturu a na grafické úpravy. Pokud budu mít k dispozici alespoň strojově přeložený a podkladový text, tak by to mohlo vyjít. Mohli bysme to dotáhnout :-) Šel bys do toho? 

 

 

6.5.2021 20:49:18 | Upraveno autorem (porovnej)

@PetrDudek Zvažuju si to. Ale, nejsem profík, v životě jsem nepřekládal, i když se v tom prostředí taky pohybuju. Existují programy, včetně free verzí, se kterými překladatelé pracují, od profi překladatelů jsem dostal tipy, zkusil jsem si udělat takhle stránku a bylo to za mne naprosto v pohodě. Předpokládám, že bude tištěné pdf, takže stylem copy - paste vložením do translatoru a následnou editací nějaké části textu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Hodně profíků tyhle pomocníky používá a “jen” text doupravují a cizelují. A to si chci zkusit. Výsledek..nevím, netroufám si odhadovat :-) Mám představu, jak to dělat, najít si pojmy, sjednotit si termíny a pak se toho držet.

Ale kdyby to pak někdo dotáhl, protože grafik nejsem už vůbec, tak tím líp :-) Slibovat to ale nebudu, natož se k něčemu zavazovat a domlouvat se dopředu.

6.5.2021 21:28:23

@PetrDudek a @Fleder - koukám na ty karty. Vyčistit je a do naskenované grafiky vložit český text by neměl být zase takový problém. Sice nejsem profesně grafik, ale něco o tom vím a aspoň v tomto ohledu si s Photoshopem rozumím.

Problém ale je, že je to 290 karet základní hry, dalších cca 140 ve stretch goals a nepočítám k tomu ještě rozšíření. Což znamená HELL OF A WORK. Pokud se něco bude realizovat, rád bych se do toho zkusil zapojit, ale vzhledem k časovým možnostem raději teď nebudu nic slibovat.

7.5.2021 01:42:48

@PetrDudek a @Ellenar No tomu jsem se přesně chtěl vyhnout :-) Za mne, pravidla možná, a možná je opravdu možná, fakt s tím raději nepočítejte, karty určitě ne. 

Co jsem se díval, nějak jsem nenašel ještě finální verzi pravidel, objevil jsem jen nějaký draft na připomínky. Zkusím napsat Kolibákům, jestli je budou uvolňovat, což je další podmínka mít to v pdf. Ručně přepisovat nic nebudu. 

7.5.2021 08:40:51

@Ellenar a @Fleder můžu poprosit o odkaz, kde najdu finální pravidla a ty karty? 

Jak vlastně funguje ten překlad, ví o tom autor? Když třeba teď za nimi půjdu s prosbou o zaslání podkladů, je to reálné, nebo je to úplně mimo? 

 

Znám někoho, kdo dělá korektury a překlad i z angličtiny, pak mám taky kamaráda co se živí grafikou. Asi to všechno nepůjde jen za pozvání na pivo, ale Zerywii fakt chci mít v češtině a klidně do toho nějaké peníze dám. Jen potřebuji vědět alespoň pár základních věcí, třeba kde vezmu podklady, fakt jsem to nikdy nedělal :-)

7.5.2021 09:47:35

@PetrDudek Tak finální podklady ti pravděpodobně nikdo nedá. Běžné bývají pravidla v pdf. Nicméně není problém to naskenovat (stejně bude potřeba naskenovat všechny karty). Texty z toho vytáhneš OCR programem. Překlad je pak to nejmenší. Základ vč. SG obsahuje 660 karet. Všechny karty bude potřeba naskenovat, oříznout, vyměnit texty - tady to naštěstí nevypadá tak hrozně, jelikož texty pod sebou nemají žádnou texturu, v zásadě to bude možné překrýt obdelníkem se správou barvou a textem - a zase vytisknout. Nemám na to moc odhad, počítal bych průměrně  30-60min práce na na 1 kartu.

Pokud překlad nijak šířit nebudeš, tak souhlas autora nepotřebuješ, jinak bys ho měl správně získat.

7.5.2021 10:51:44

@UmmA @PetrDudek Finální tiskové podklady nebo skeny přímo od tvůrce opravdu získáš strašlivě málokdy. Občas někdo v rámci kampaně uvolní data pro PnP verzi, ale tohle není ten případ. V kampani nic neslibovali a proč by to měli dělat. 

Já zatím nenašel ani finální verzi anglických. Napsal jsem jim na stránku kampaně, pokud ta pdf uvolní, požádám i o souhlas, viz dále, případně je budu kontaktovat emailem.

A souhlas autorů, byl by ideální, kdyby aspon napsali, že jim to nevadí. Porušení autorských práv to samozřejmě bude v případě zveřejnění, ale u nekomerčních a fandovských záležitostí záleží na benevolenci a většinou je to strpěno, pokud nejde o nějaké komerční využití a placení. Záleží, jak u koho…a jak na co. Je to určitá šedá zona.. 

7.5.2021 11:25:31 | Upraveno autorem (porovnej)

@PetrDudek  jestli jsi hru backnul, zkus autory oslovit o podklady (ideálně aby šel text přepisovat :-) Jinak skenovování, narovnávání karet, sjednocování velikosti kvůli tisku (karty se mohou o pár px lišit) retušování, přidávání textu… je strašná drbačka. Pomáhal jsem Tangramovi takto zpracovat SW Rebelii (pozn. nic jsem nepřekládal, jen sken českého základu, vyřezání, narovnání, sjednocení velikosti základu i existujícího rozšíření, automatika z PS funguje tak napůl…, retuš a zapracování oprav několika špatně přeložených karet, roztřídění dle rubu…) a konce už mi docházely síly…. Kdyby se jednalo o šablony bez textu (nebo s editovatelným textem), tak to ušetří spoooustu práce…

7.5.2021 19:40:21

Jen k pravidlům…hodil jsem dotaz do kampaně, jelikož chvíli mlčeli, napsal jsem jim i email. Do komentářů na KS už odepsali, na email asi neodpoví :-), ptal jsem se i na souhlas s překladem do češtiny.

Nicméně, pravidla budou poslední verze /což je dobře/, ale trochu to na mne působí, že se dodání asi ještě trochu posune. Pokud ještě finalizují překlad = nemají vytištěno = ještě se nic posílat nebude. Odpověd ze včera kopíruju pro ty, co komenty dál nesledují.

 

"After the release of Polish rulebook , we made few updates and now the new rulebook is in final translation stage. We want to include in your game the "latest" version with all updates, errata and FAQ. Next update will be about the rules and the shipping dates."

 

14.5.2021 14:03:49

@Fleder Netušil jsem, že jsi jim psal i email :-). 

Mě to zase přijde, že by to mohli stihnout. Všechno už mají na skladě. Jediné, co se řeší, jsou pravidla. Už mají errata atd, právě se finalizuje překlad. Jakmile to bude, “jen”  se vytiskne a může se koncem května posílat. Ale já jsem velký optimista, no:-)

 

Co mě ale překvapilo, jak zahráli do autu vypuštění pravidel. Buďto to bude v dalším updatu, nebo máme asi smůlu :-(

Jinak chtěl bych Vám všem moc poděkovat za Vaše poznatky ohledně překladu. Netušil jsem, že by to bylo až tak složité (karty). Pořád bych měl rád Zerywii v češtině, ale tohle mě posadilo zpátky na zem. 

14.5.2021 22:32:25

Opět koment z kampaně ke komponentům a dodávce, kdyby někdo nesledoval.

“All components are in warehouse. On monday we visit the manufacturer of the thick carton boxes and we want to check that everything fits. Rulebook is updated - this is printed in Wroclaw, not in Cracow, so we are able to make this quick, therefore we applied all corrections from PL version. We still aim to start shipping to EU/UK end of May”

16.5.2021 17:09:54

Nový koment od Koliby, pravidla budou online příští týden, abychom do nich mohli nahlédnout před finálním tiskem. Do pěti dnů také bude další update o novém datu rozesílání. Jestli budou ještě tisknout pravidla, tak to je reálný spíš konec června, ne? 

26.5.2021 12:13:29

Finální verze Pravidel a Story booku jsou v tiskárně, příští týden začnou po EU rozesílat hru.

3.9.2021 18:22:19

Tak to jsou ale pěkné zprávy;-)

3.9.2021 21:11:27

Podle dnešního updatu mají Pravidla a Knihu příběhů vytištěnou a komplet k dispozici a začínají balit a posílat, jako první tenhle týden prý jde Německo, Holandsko a Anglie…taky mohli první poslat nás :-) Od příštího týdne zbytek EU. Tak to snad brzo dorazí, ale co psali dříve, první budou zasílat holé core boxy, až v dalším pořadí pledge, kde jsou větší rozšíření /drak, bohové, pochara a ty další hrdinové nad rámec SG/, tam ještě mají soubory v tiskárně a ty začnou zasílat koncem měsíce.

Plus je v updatu ukázáno, jak fungují expanze s Drakem a Thymorskými bohy.

https://www.kickstarter.com/projects/kolibaboardgames/zerywia/posts/3302325 

15.9.2021 21:16:06 | Upraveno autorem (porovnej)

Mail od Koliby:

Hey Czech Republic is planned for Monday, but it's possible to ship tomorrow :) shipping takes from 3-5 working days…

23.9.2021 20:30:38

@PetrDudek Tak to je super zpráva. Nicméně zatím vždy psali, že první budou posílat věci bez těch větších rozšíření, ty budou až v další fázi.

Na tuhle hru jsem hodně zvědavý a musím říct, že na to, že jde o dva chlapíky, co takhle dělali prvotinu, tak termínově a hlavně komunikací jednají násobně líp, jak kdejaká známější a o řád větší konkurence. A co jsem viděl zatím videa a četl komenty od Poláků, tak i produkčně (a herně) je ta hra prý parádní.

24.9.2021 10:19:56

@Fleder Prej uz nejsou dva. Przemek z toho kolem Vanoc vystoupil, a rojizdi si jiny projekty v ramci Bałagan.y (napr. https://www.kickstarter.com/projects/balagany/dungeon-care), zatimco Dominik na tom maka dal, a behem leta do toho uvrtal i nejaky dalsi nadsence. Mam pocit, ze si s tou produkci zazili ocistec, a chvili to s dodanim bylo dost nahnuty. Podle misty vyhroceny zpetny vazby na wzpieram.to jim nejspis doslo, ze sepsat pouzitelnej navod neni zadna brnkacka s foukackou ani v rodnym jazyce, ale zabere to skoro pulku produkcniho casu, a v navaznosti na to se dopsani a tisk anglickyho navodu od lonskyho leta furt odsouval.

24.9.2021 19:07:17

Tak ve středu to prý budu mít doma. Základní verze, respektive verze z PM. Jak jste na tom vy?

27.9.2021 18:53:42

@PetrDudek Zatím zcela ticho po pěšině, sice mi přišlo dneska DPD, ale to jdou zimní gumy a disky :-) Mám navíc ke core i dvě velká rozšíření, draka a bohy (obojí jsem přidával v PM jedno po druhém), a pokud se nepletu, tak psali, že budou objednávky s velkými addony posílat později.

@whiskas Hmm..díky za info, tohle mě úplně minulo. A je fakt že jsem si říkal co to, když mi přišlo info o KS právě toho Balaganu :-) No hlavní je, že se to Dominikovi povedlo dokončit, akorát si říkám, jak budou dál něco s tou hrou dělat. Plány měli zajímavý. To knižní RPG či co to bylo ze Zerywie jsem vypouštěl, tam jsem se díval jen na pěkný obrázky, co použili. 

A je pravda, že to dost vysvětluje ty posuny s pravidly a tiskem, původně to myslím měli podle upraveného infa dodávat v létě. Ale doufejme, že díky tomu ta pravidla pořádně doladili. Je fakt, že nějaký backeři byli v čtení a korekcích dost nápomocní.

27.9.2021 19:21:54

Tak už to mám doma, vypadá to krásně, ale bohužel se mi cestou tři figurky rozlámaly - u dvou podstavce a u jedné zbraň. Vůbec celý insert má takovou proměnlivou kvalitu - pod každou miniaturou je její obrázek, ale přihrádka na žetony neexistuje. Takže těch rozbitých postav bude asi časem přibývat :-) Snad vám dorazí hry v lepším stavu.

29.9.2021 18:57:59

@PetrDudek To bude asi tim pouzitym materialem, resin je proste krehci. Jsem zvedavy, jestli s tim budou mit vetsi problemy, nebo jsi mel jen smulu. 

29.9.2021 21:48:20

@PetrDudek Tak to je smolík :-(, ale asi jak píše Umma, resin je křehčí. Budeš to reklamovat? Já bych to zkusil a řešil, kusy z výroby budou mít navíc.

A ten insert, co píšeš, měli do boxů dávat jako neplánovaný bonus, podle updatu z loňska..on je nějak špatný?

https://www.kickstarter.com/projects/kolibaboardgames/zerywia/posts/2944093

30.9.2021 08:28:03

Díky za zprávy, vůbec jsem nevěděl, co je resin. Jo, působí to křehce. A vzhledem k tomu, že dcera včera ulomila meč další figurce, tak reklamaci neřeším, ale spíš nakoupím víc lepidla :-)

Fotky jsem včera hodil do galerie, ale jsou hrozné, tak nevím, jestli mi je schválí. Krabice má ve spodní části molitan, s místem pro všechny figurky a karty. A pak už nic. Jakoby tam chybělo druhé patro insertu. 

30.9.2021 11:41:57

Vybíráme z Bazaru

Tindaya (CZ) + set miniatur
Tindaya (CZ) + set miniatur
Akt. cena: 790 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas