Runewars - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Autoři: Corey Konieczka
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

O hře

Tak o všem možném :)
16.10.2009 06:34:07

Merlingor
To je normální, já zase nikdy nevyhrál s elfama, ale byl od nich několikrát poražen :-)

19.8.2011 13:58:46

Droll
No..to se mi stává furt :) Jak říkám, asi bude chyba mezi hrou a židlí

19.8.2011 14:11:45

jak to vidíte s odstupem času
řeším zase jedno další dilema. Tuhle velkou bednu s hrou mám doma asi už dva roky prakticky netknutou a začíná být pro mě otázkou, jestli ji potřebuji, jestli je tak dobrá. Už jsem se některých sice přes SZ ptal na kritický pohled, ale než udělám něco neuváženého, tak by mě zajímal i názor ostatních. Hráváte hru někdo nějak pravidélně? Je fakt tak dobrá jak ji někteří chválí nebo má ty zmíněné neduhy jako velkou náhodu a že hra spíše řídí hráče než že hráč řídí hru. Trvá to nadšení nebo jej ohlodal částečně čas?

Byl jsem prakticky už rozhodnut po ptrodej, ale pro jistotu jsem si včera hru aspoň rozložil a udělal počáteční setup. Musím řící, že co se vzhledu týče, tak je hra opravdu nádherná až dechberopucí:-) Tak bych byl rád, kdyby byl stejně dechberoucí i herní mechanismus a zábava.

Pro nástin toho, jaké hry podobného ražení mi sedí a jaké ne:

1. Starcraft - pro mě jednička mezi všemi hrami, líbí se mi karetní souboje, systém tvoření bojového balíčku karet, budováí, těžba, přesuny armád
2. Civilization The Board Game - vynikající hra se zajímavým, ale někdy iritujícím karetním systémem souboje, trochu mi chybí přesuny konkrétních jednotek jako to má Starcraft. Hra se mi jako celek hodně líbí, ale řadím ji spíše k light hrám s příměsí eura. Není to žádné hluboké válčení a budovíání jako třeba Space Empires

3. Warrior Knights - tak tahle hra mi nesedla vůbec. Celkově mě nezaujal ten karetní sstém na kde co. Hra mi přišla příliš statická. Každý pohyb znamenal zisk něčeho možná a skoro zákonitou ztrátu toho, odkud jsem odjel. Takže všichni celou hru vesměs betonovali. Systém nákupu armády mi přišel jako mechanismus totálně zničující hru.

26.2.2012 10:43:08

runewars
Skúsim len tak v skratke za mňa :) My sme hru hrávali pravidelne skoro každý týždeň, teraz ju pravidelne nehráme len z toho dôvodu, že epických hier už máme viac, ale hra nás stále veľmi baví a vždy si ju radi zahráme. Viac menej to najpodstatnejšie o hre som zhrnul v mojom hodnotení, ale predsa sa len trochu budem opakovať. Plus hry je to, ako si už spomenul ako nádherne epicky vyzerá a s tým spojená výborná atmosféra. U mňa má hra plus, aj keď má variabilný herný plán, čím sa zvyšuje aj celková variabilita hry, čím sa dostávam ku celému jadru prečo nás hra stále baví - každá hra je iná. V 80% možno až 90% nevieš do poslednej chvíle kto ide vyhrať. Všetko závisí od tvojich krokov a krokov hráčov, s ktorými to hráš, diskusii s nimi o ďalších krokoch. Tým sa dostávam ku ďalšej veci a to je vec ktorú si písal a s ktorou vôbec nesúhlasím "že hra spíše řídí hráče než že hráč řídí hru" . Jediné čo človek už veľmi neovplyvní sú súboje. Ale že hra riadi hráča je úplne nezmysel. O pohybe po mape rozhoduje hráč sám, o stavaní jednotiek, o stavaní strongholds, o ovplyvňovaní a diplomacii s hráčmi, dražbách a podobne rozhoduje hráč. Tak isto aj pri najímaní neutrálnych jednotiek hráč môže pozrieť balíček Fate cards a rozhodnúť sa podľa toho. Čo sa týka získavania rún, tie je možné bud tým že dobiješ územie s runou, alebo ju získaš na základe dražby. Stretol som sa s negatívnym ohlasom získavania rún na základe dražby, ale na toto by som mohol argumentovať, že sa draží na základe influence a tie predstavujú dáky celkový vplyv hráča (národa) čím je logické, že najvplyvnejší hráč môže získať runu. Vplyv si treba jednoducho chrániť a vždy naň myslieť. Samozrejme hra má prvok náhody o tom niet pochýb a ani sa s nikým o tom nebude hádať, ale vôbec nieje taký, ktorý by kazil hru. U mňa má hra jedine mínus a to sú hrdinovia. Zasahujú síce do hry, ale podľa mňa majú slabo využitý potenciál, ale aj toto z časti rieši rozšírenie, ktoré prináša ďalšie veľmi zaujímavé veci ako rozvoj, zapájanie sa hrdinov do bojov atď., ktoré mimochodom prudko odporúčam!

EDIT: môj názor teda je, že hra si zaslúži byť vo vitríne hráča, ktorý má aspoň trochu rád epické hry. Čiže z môjho pohľadu by som na tvojom mieste hru nepredával, ale naopak, kúpil rozšírenie :) Druhá strana mince je, že ak to nemáš s kým hrávať, tak to predaj a kúp si niečo iné :) A vlastne, hral si to vôbec že sa nevieš rozhodnúť či to predať alebo nie??

26.2.2012 11:29:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Stokyi
Po tom rozsireni porad mlsne pokukuju v tomovkach. Od te doby, co jsme zmenili herni hospodu, tak tolik casto nehrajeme, jelikoz tam jsou male stoly :( ale tu hru mam porad hrozne rad a take nesouhlasim s tim, ze ridi hrace. Ale ja uz tak nejak celkove nevnimam nazory od lidi, co po prvni hre tvrdi, ze znaji vsechny detaily a nuance hry a nemaji chut a vuli do hry proniknout. Toho jsem si uzil dost u Titana :)

26.2.2012 11:36:31

sydo
ja som skôr taký, že väčšina hier ma po prvej partii nechytí, ale to je väčšinou v prípade euro hier :). Ale väčšinou dokážem vycítiť potenciál zábavy do budúcnosti :)

26.2.2012 11:50:52 | Upraveno autorem (porovnej)

suhlas
one hundred percent agreement s panom "stOKYi" a len by som dodal, ze tiez prudko odporucam rozsirenie.

26.2.2012 11:53:24

Diky za nazory
dam tomu sanci a nebranim se tomu, aby me presvedcili dalsi lidi, jen popisujte klady, at se nebjim, ze uceni pravidel a zkouseni hry bude ztratqa casu.

STOKYi: hru jsem samozrejme nehral, proto púremyslim, zda se k ni vubec dostanem nebo ne. Ja celkove na hry moc nemam cas a jsem strasne rad, ze se dostanem aspon k tem, ktere uz umime.

26.2.2012 12:46:37

Ringo
no hádam sa ti vyjadria viacerí hráči čo to už hrali nie len traja.

26.2.2012 12:54:21

Ringo
Myslím, že když ti zrovna já řeknu, že mě osobně ta hra zklamala... tak to vlastně taky bude doporučení :).

Ale vážně, určitě stojí za to si ji zkusit. Spousta věcí se mi na ní dost líbila, hlavně ten epický nádech, a i ty ne moc dobře udělané hrdiny bych jí odpustil. Co mě osobně zcela odradilo (a ne proto, že bych hru soudil po jednom zahrání, ale proto, že už prostě mám dávno jasno v tom, které mechanismy se mi líbí, a které ve hrách nechci) je vyjednávání s neutrálama. Tenhle druh náhody (zaplatíš pracně shromažďovaný vliv, čím víc, tím větší šance na úspěch... ale stejně se ti často stane, že i když zaplatíš hodně, tak akorát o vše přijdeš a nic nezískáš) už prostě v delších hrách nechci, a je to pro mě důvodem hru nehrát. Je to škoda, stejně tematické by bylo, kdybys při neúspěchu vliv neztrácel, jen bys holt dané jednotky nezískal a musel s nimi bojovat... pořád by to byla náhoda, ale ne tak zářezově postavená...

26.2.2012 13:43:44

vlaada
tak "spústa" veci sa ti na tej hre páčila a kvôli takej veci ako je najímanie neutrálnych jednotiek ťa odradí od ďalšieho hrania? Najímanie neutrálnych jednotiek ja osobne robím len ak sa jedná o obra alebo draka a v podstate ostatné ani nemá zmysel najať, keďže si influence cením viac ako dákeho beastmana. A to najímanie sa deje max. 2-3 za hru (za 3-4 hodiny). A to daktoré hry ani nerobím lebo nieje čo najímať. A stále s nimi môžeš bojovať ak najatie sa nepodarí. A tiež nebudem najímať ak mám polku fate balíčka a viem že v ňom je už iba jeden úspech. Ak by najímanie bolo bez šance straty influencu, tak hráči by nerobili nič iné len najímali a dáky trest imho tam musí byť :). Rozumiem že sa ti tento štýl nepáči(mne nevadí), aj rozumiem prečo, ale nerozumiem že kvôli takejto drobnosti ktorá sa deje fakt raz za hru (ak vôbec), a aj napriek tomu že "spústa" iných vecí sa ti páčila, je dôvod na to, že tú hru už nechceš hrať a tak veľmi ťa sklamala :)

26.2.2012 14:08:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Vlaada
Tak zase ono to neznamena, ze kdyz se tobe nejaky mechanismus nelibi, musi se libit me a naopak:-)

Ale spise jsem od tebe cekal kritiku miry nahody, hlavne v soubojich. Najimani neutralu jsem v kritice teda vubec necekal.

26.2.2012 15:57:09

ad runewars
fate-card odmenuje harcov za jeho pozorne sledovanie (ala pokrove pocty).. nejde len pocitanie symbolov na ukecavanie neutralov, ale skusenejsi vraj podla toho aj utocia resp. kombinuju zlozenia armad alebo poradie utokov..to len tak na okraj i ked sa to asi javi ako zaklad:D

26.2.2012 16:59:43

Ringo
To byl žert :). Náhodu jsem očekával, ale v soubojích se tak nějak rozloží, taháš hodně karet atd. Tady jedním táhnutím pár karet rozhoduješ, jestli se k tobě přidá celá nepřátelská armáda. Můžeš si připlatit a táhnout za to víc karet, čímž se ti šance zvyšuje, ale i když zaplatíš maximum, pořád se ti snadno stane, že nic nezískáš, a za svou smůlu jsi "potrestán" (jak píše stOKYi) tím, že prostě jen přijdeš o vliv, který jsi shromažďoval několik kol. Zbytečné, nehezké...

26.2.2012 18:54:58

Vlaada
hmm, no, zni to opravdu nesikovne, jestli to tak je. A nejake vyhody, kdyz na neutrala rovnou zautocis, ziskas?

Trochu mi to tady pripomina Heroesy, tam nekdy ziskani neutralu byla taky pekna haluz a nekolikrat se mi tam stalo, ze jsem na zacatku naverboval jiz takrka neporazitelnou bandu, s kterou jsem vycistil mapu, jinyse mi stalo, ze jsem neutrala nenajal ani nahodou a nez jsem se vsemi zabojoval, mel jsem vycerpaneho hrdinu, ktereho dorazil nepritel:-) Sice tam pravda zalerzelo na nejake te vlastnosti hrdiny, jestli najme ci ne, ale mnohdy to bylo fakt o haluzi.

26.2.2012 19:01:00

to Vlaada
Chmmm, jednoduchá pomoc, tak prostě nevyjednávej a neriskuj svůj vzácný vliv ... zahodit kvůli tomuhle drobnému detailu celou hru mi přijde docela dost krátkozraké ...

26.2.2012 19:03:31

stOKYi
Je to dlouhá hra, na kterou bych musel přesvědčovat a hledat spoluhráče. Abych do toho šel, musela by se mi FAKT líbit. A zas taková bomba to nebyla, i když měla pár fakt pěkných mechanismů a vypadá úžasně...

Já to verbování nepovažuju za nějakou chybu či nedodělanost, jen to prostě ukazuje jiný přístup ke hře, než jaký mám rád... Líbí se mi, když náhoda dělá hru zajímavou a rozmanitou, když dává hráči různé možnosti a vytváří zajímavé situace, ne prostě když hra hráče náhodnou trestá.

26.2.2012 19:13:47

Vlaada
To neni zadne trestani, ale risk. Jak rika Merlin - vyjednavat te nikdo nenuti, tak jakepak trestani. Podplacet neutraly se vyplati jen na draky ci obry a i pak to delam pouze, kdyz mam dle fate baliku velmi dobrou sanci. Je to spis prilezitost a ne neco, na cem stoji cela hra. Tot muj prispevek k tematu.

26.2.2012 19:33:35

Merlin, Sydo
Jo, to jsem si říkal po první hře taky - příště si vezmu nějakou badass rasu, ty nemají tolik vlivu, ať to nemusím řešit... ale pak to nakonec dopadlo tak, že žádná příště nebylo, protože prostě ta hra jako celek mi zas jako taková bomba nepřišla, abych ji musel hrát znovu. Jako většina ameru - jsem rád, že jsem si ji zahrál, docela jsem si ji užil (při první hře vnímám víc atmosféru než mechanismy), ale znova ji hrát nemusím. Ještě že těch her dneska vychází tolik, takže s tímhle přístupem vystačím :)

Ale to je jedno, ne? Ringo se ptal na názor, dal jsem mu svůj názor. Nikomu ho nenutím :). Btw: Pojem "trestat" jsem použil v narážce na stOKYiho "nějaký trest tam musí být" :)

26.2.2012 20:10:23

kazdopadne
misky vah se priklonily na stranu ponechat a jeste dokoupit rozsireni:-)

Jeste by me zajjimalo, jak byste hodnotili Runewars ve vztahu k temto hram (nehlede na to, kolik toho ty hry maji spolecneho, zajima me spise hledisko zabava/propracovanost mechanismu):

Conquest of Nerath, Warrior Knights, Age of Connan, War of the Rings, World of Warcraft the Board Game, Mage Knight, Titan, Twilight Imperium, Nexus Ops.

Staci treba normalni serazeni od 1 - nejlepsi, 10 nejhorsi, komu by se ke kazde chtelo pridat kratky koment s + a -, tim lepe:-) Samozrejme ne vsichni hrali vsechno, tak staci zebricek z tech, co jste hrali.

26.2.2012 20:25:01

ringo
náhodou som zabehol do tejto diskusie, takéto problémy má skoro každý hráč. Ja som doteraz pustil hry : Battle lore/ Memoir, napriek tomu, že nie je fantasy ako jednoduchá ale duchaplná bojovka stačí/. Pustil som War of the ring, World of warcraf,včetne oboch rozšírení, ,Galaxi trucker,včetne veľkého rozšírenia, Mutantov včetne x-rozšírení./ počítam s tým, že mnohí povedia - najlepšie hry/ Hry, ktoré nesadli mojej hlavnej hernej skupine som proste oželel. Ak viem, že si to nezahrám, tak ma ani kvalita hry nepresvedčí, aby som ju nechal v zbierke. Teraz cez víkend sme hrali Proroctví / pravda že grafika herného plánu prerobená, nové questy, nové figurky atď - ale znovu vynikajúca zábava od 7 ročnej vnučky až po naše ťažké ročníky, včetne babky./ Proroctví som si prerobil podľa svojich potrieb, a prestal som riešiť dilemu,či musím mať Talisman alebo Runebound, prípadne Runewars. Jednoducho si už tak nepripúšťam na telo rebríčky a hodnotenia, snažím sa to optimalizovať na praktické hranie, nie zbieranie/ zbierka stolových hier je našťastie náročná na priestor- takže každého mrzí, keď sa mu iba práši na krabice, alebo to má uskladnené so zaváraninami v pivnici/ Ringo je charizmatický chalan a hráč, ale s dilemou výmen hier za : lepšie ? inteligentnejšie ? novšie ? hratelnejšie ?- si musí poradiť sám ... Ja som napr. Dominion neznášal, ale kedže to partiu bavilo dokúpil som Prosperity- a s chuťou si to už zahrám aj ja ...A teraz ešte priznám,že posledné tri dni s mladším synom mastíme Pacific 42 admirál, a dávam klobúk dole ...

26.2.2012 22:18:05 | Upraveno autorem (porovnej)

dedo
njn, jenze ja mam problem, ze ve me se kloubi hrac se sberatelem, ovsem nikoliv stradatelem. Takze nejedu na mnozstvi, ale na vybrane kousky a kdyz ma sbirka bude cinit 10 kusu her a ne 30, porad pro me bude sbirkou. sbirkou toho nejlepsiho. Samozrejme je to subjektivni, protoze to nej jednak nemusi byt nej pr okazdeho a navic je to nej z toho, co se mi dostalo do ruk, ze:-)

Primarni je samozrejme to, co se mi libi a bavi me hrat a hned za tim je, zda to ma ms kym hrat. Nejsem typ hrace trpitele, ktery bude hrat jen proto, aby si zahral, i to, co se mi prici, byt to bavi mou herni skupinu. Na druhou stranu zase je zbytecne mit hry, ktere bych hral fest, ale musim do toho jine nutit (ale par takovych kousku mam a nepustim je ani za nic, budu doufat, ze se spoluhraci casem najdou nebo vychovaji:-) Ale nesmi tech kousku byt nejak moc. 5 uz bych povazoval za prilis a zacal bych to redit.

A to je ted muj problem. Do tech lezaku patri prave Runewars a War of the Rings. U druhe jmenovane jsem se uz rozhodl ze nechat. U Runewars se rozhoduji ted:-)

Co se tyce presvedcovani kvalitou, tak abych pravdu rekl, tak to zase az tak moc neresim. co muze byt kvalitni pro jednoho, nemusi byt kvalitni pro druheho. Me jde tady o co nejvice vyjadreni o tom co komu sedi a nesedi ne pro to, abych posoudil kvalitu, ale hlavne abych posoudil, zda jsou zminene veci tim, co yby mohlo pripadat dobre cispatne i me a ve vyslednem souctu mi vypadne - jo, tohle by mohlo bavit fest, jdu do toho, naucim se pravidla a zacneme zkouset hrat a nebo ne, tohle neni fakt nic pro mne, koupe te hry byla unahlena, dam ji do obehu:-)

26.2.2012 22:49:23 | Upraveno autorem (porovnej)

ringo
u nás sa hraje skoro denne, 1-2 hodiny. Preto je moja zbierka zákonite iná ako tvoja. Tebe napr. AoE nahradilo iné hry, ja , aj keď AoE mám, stále rád zahrám Puerto, Tikal a pod. Mám hier veľa, ale keď teraz pozerám, prach je iba na Arkhame a Pilieroch zeme. Každý sa hráme trochu inak, preto aj pohľad na najlepšie hry máme rozdielny.

27.2.2012 08:11:40

Vybíráme z Bazaru

Predam hru: Mestecka na dlani
Akt. cena: 15 €
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas