Maria - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 3
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 210 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Histogame
Autoři: Richard Sivél
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tak jsme vcera s Miri a kandelabrem vyzkouseli a dojmy velmi pozitivni. Podarilo se nam to zahrat za o neco vice nez dve hodinky, system hry je velmi originalni (pokud samozrejme nesrovnavate s Friedrichem:)). Zalozeno na point to point systému a zásadní roli hraje i zásobování. Z hlediska boje pak vyber bojiste, jelikoz hraci plan je rozdelen do mensich ctvercu, kterym odpovidaji symboly karet, kterymi hraci odehravaji bitvy. Takze stojite-li na pikach a nemate piky, dostanete desnou dardu a je lepsi tam nechodit:) Zajimave je, ze se asi budou muset balancovat i Prusko a Francie mezi sebou, aby neotevreli tomu druhemu cestu k vitezstvi. Ja jsem jako Prusko Rakusaka docela prejel a vysledkem bylo vitezstvi Francie, ktera sezobala mene chranene pevnosti za frontou:) Jinak dojem fakt vyborny, je to velmi pristupna lehci wargame, kde vidim spoustu zajimavych moznosti, jak to hrat:) Snad se kandelabr hecne a napise report:D
8.3.2010 12:03:00

Úvodní hra
Tak se o minulém víkendu dostala Maria konečně na stůl a jedinné co mě mrzí je, že to trvalo tak dlouho. Sice sme zahráli taky jen úvodní hru, kde sme nějak přehlídnuli, že se hraje jen první tři roky a dohráli si to pěkně až do konce roku 1744, kde někdy na podzim Rakousko podlehnulo Prusko-saskému a Francouzsko-Bavorskému nátlaku. Herní systém je fakt perfektní, přesně jak uvedl Richmond, nevím, co chválit dřív :-)
Už se těším na plnou hru, která vypadá ještě o poznání lákavěji

16.2.2011 08:14:59

assad
teda, to se rakušák držel docela dlouho!
a hráli jste ve dvou nebo ve třech? těš se na plnou hru, je to nádhera. hlavně bacha na vozejčky s jídlem, ty ti můžou dost zavařit (třeba když ti blokují ústupovou cestu a nebo když ti ho někdo sezobne uprostřed nepřátelského území).
fantastická hra to je, musím si zas co nejdřív zahrát.

16.2.2011 10:30:14

kandelabr
No byli sme původně domluvení tři, ale na poslední chvilku jeden hráč zradil, tak sme dali hru ve dvou. Ale i tak to byla paráda. Protihráč se ze začátku cítil silný v kramflecích, ono čtyři mocnosti proti rakousku nevypadalo zrovna jako férovka :-)
Nakonec se mi ho ale celkem dobře podařilo zdržovat, nechat ho platit za husary a ve finále se i s jedním generálem protáhnout do Slezska, kde prušák neměl žádnou obranu a pěkně jsem mu to tam začal vyzobávat.
Hra je to fakt perfektní a doufám, že tenhle víkend klapne plná hra ve třech. Hlavně se těším na tu politiku, už podle pravidel to vypadá, že hru ohromně obohatí.

16.2.2011 10:37:10 | Upraveno autorem (porovnej)

politika
jo jo, je to další bolestivé rozhodování a další způsob jak z tebe hra (či protihráči) vycinkají důležité karty :)

doporučuju vždy na začátku roku projít šechny karty co můžou přijít, abyste věděli, na co si šetřit.

16.2.2011 10:42:16

Rakousko na chvostě ...
Marie je boží ... hrajeme ve třech přes Vassal a stíháme tak dvě hry za měsíc. Každá je zcela jiná a vždy je to napínavé až do konce ... jen nám ještě nevyhrálo Rakousko. Už několikrát to bylo dost těsné, ale do konce se to nikomu z nás dotáhnout nepodařilo ...

16.2.2011 13:50:46

Rakousko
Tak ja jsem uz Rakousko vyhrat videl. A jednou se to skoro podarilo i me. Francouz se mohl rozhodnout, zda-li v poslednim hranem kole vyhraje Pragmatik nebo Rakusak. A vybral si Pragmatika, ktery na zdrcujici porazce Francouze mel tak polovicni podil nez Rakusak. :-(

16.2.2011 14:06:34 | Upraveno autorem (porovnej)

První ostrá partie
Tak plánované se včera stalo skutkem a dali sme Marii ve třech podle pokročilých pravidel. No a můžu říct, že to byl jeden z mých nejintenzivnějších herních zážitků, kdy po 4,5h zvítězilo Rakousko a to na body. Rakušákům zbývali v poolu ještě dva žetony, Pragmatikovi jeden, Prusku nepočítaně a Francouzům asi šest. Na vítězství Rakouska měl nemalý podíl právě Fridrich, který hrál jako nováček a dlouho mu trvalo než dostal Rakousko ze Slezska. Jinak tuším na jaře 1743 byl vítězství blízko i Francouz, kdy skončil svůj tah s jedním žetonem v poolu, ale naštěstí ho pak Rakušák s Pragmatikem pěkně zaříznuli :-)

Marie je prostě skvělá a nemůžu se dočkat další partie

20.2.2011 15:12:09

Historický kontext
Tak následkem víkendové partie se pro mě historie let 1741-1744 stala nadmíru zajímavá a už důkladně hledám nějaké podrobnější prameny, z kterých bych se o ní dozvěděl mnohem víc :-)

21.2.2011 09:26:37

pro assad
Tak az neco zajimaveho objevis, tak se s nama o to podel. Rad si taky neco prectu...

21.2.2011 10:36:08

Jumbo
No hezky v kostce je to podáno třeba tady:
http://www.cojeco.cz/index.php?s_term=&s_lang=2&detail=1&id_desc=102005

jinak zajímavě vypadá tahle kniha:
http://www.kosmas.cz/knihy/138394/treba-i-zelezem-a-krvi/

21.2.2011 11:12:26

Rakousko na chvoste? :)
po asi rocnom utlme sme sa zase naplno k tejto hre vratili a som znovu nadseny. Stale ostavam v nemom uzase nad tym aka je hra variabilna (hoci set-up armad okrem ich sily je rovnaky). Zaujimave, ze posledne dve hry u nas vyhralo prave Rakusko na vyprazdnenie poolu (aj ked druhy krat to bolo o chlp - remiza s Pragmatikom).
Jedine negativum vidim v tom, ze krehku rovnovahu v hre moze narusit menej skuseny hrac, alebo jedna zavaznejsia nepozornost co moze niekedy mat fatalne nasledky a hra moze celkom rychlo skoncit. To, ze je to do urcitej miery relisticke je ok, ale najlepsie si clovek tuto hru naozaj vychutna s rovnocennymi partnermi.
Velmi odcenujem pritomnost zasobovacich kolon v hre. Aj manevrovanie armad a ich ucast v bitvach dostava punc reality. Kruzenie okolo nepriatela, hladanie vhodnych pozicii, takticke ustupy.... a pod.

13.1.2012 13:25:49

Hledám spoluhráče
Zdravím všechny historické nadšence a příznivce této hry, kterou už mám pěkně dlouho doma, ale ještě jsem nenašel nikoho, kdo by si ji se mnou zahrál. Pokud byste hledali třetího do party v Praze nebo blízkém okolí, hrozně rád se přidám. Hru jsem sice naostro ještě nehrál, ale učím se rychle :-) Předem díky.

13.1.2012 13:39:22

záujem o vyskúšanie
Dobrý deň,
ak by niekto potreboval hráča alebo sa by sa odhodlal k vyskúšaniu tejto hry, rád sa pridám :D Vopred ďakujem

Ak tak, napíšte mi prosím súkromnú správu

30.3.2012 14:17:36

Kandelabr
Zatím se mi hra moc líbí a určitě ji budu chtít vyzkoušet se zkušenými hráči v Želivě 2013

6.11.2012 16:59:23

klopik
doufám, že i s nezkušenými... ta hra mě láká už kvůli tomu, že tam je Rumburk:)

7.11.2012 09:31:47

želiv
moc rád zahraju...i když bych upřednostnil zkušenější borce...ale vy se za ně určitě dokážete obstojně vydávat ;-)

7.11.2012 10:16:11

želiv
taky moc rád zahraju, bude-li čas a místo :)

7.11.2012 10:34:29

aaaa pan assad
si rad klade vyzvy cooo? no je pravda ze sme to dlouho nehrali a docela sem po te debate dostal chut si to zahrat

7.11.2012 10:55:39

Jak po delší době?
Ahoj všem hráčům Marie.
Nějak náhodou jsem si všiml této hry a uvažuji o koupi. Poslední příspěvek byl před relativně dlouhou dobou. Baví Vás hra stále? Nevadí Vám nevyváženost, resp. jak jsem pochopil, je těžké za Rakousko vyhrát. Jazyková nezávislost (stačí to, co je zde na zatrolených hrách, ve hře jsou i nějaké karty...). Co je lepší pro tři hráče - Maria nebo Friedrich? Moc díky, nechce se mi kupovat moc naslepo.

3.10.2014 20:30:52

stana
Hra patri medzi absolutnu spicku medzi hrami pre 3 hracov.

Znovuhratelnost je velmi vysoka a urcite ta neprestane bavit aj po niekolkych rokoch. Hra je absolutne jazykovo nezavisla a nie je v nej okrem pravidiel a flavor textu na politickych kartach ziaden text.

Je velmi dolezite aby hrali traja skuseny hraci, pretoze hra je predovsetkym o udrzovani balansu medzi vsetkymi mocnostami. Ak sa totizto Francuz a Prus vrhnu na Rakusana, tak ten bude musiet hrat iba defenzivne a dlho sa neudrzi. Ulohou hraca za Prusko je prave v takychto momentoch zacat tlacit na Frantika na holandskom fronte s Pragmatickou armadou.
Za Rakusko sa da v pohode vyhrat, ale iba ak to hraju ostrielani hraci, ktori vedia dobre udrziavat balans.

Urcite si vyber radsej Mariu ako Fridricha. Obidve hry su si velmi podobne a Maria je vlastne iba vylepseny Fridrich.

3.10.2014 21:00:06 | Upraveno autorem (porovnej)

to LoLo
Ahoj. Díky za názor.
No a rozdvojení toho jednoho hráče? Text na politických kartách? Existuje nějaký překlad? Cizí jazyky jsou mi cizí :-).

4.10.2014 11:23:37

stana
ten text na politickych kartach je iba na doplnenie atmosfery, je to vlastne opis historickych udalosti, ale na kartach je vsetko riesene cez jednoduche pictogramy. Napr. +1 vojenska jednotka, apod. Jazykove znalosti k tejto hre vobec nepotrebujes. Staci stiahnut cesky navod.
No a dualita hraca za Prusko a Pragmatika je uplne v pohode, pretoze bodujes za obidvoch, takze mozes vyhrat bud za Prusko ako nepriatel Rakuska alebo ako rakusky spojenec za Pragmatika. Ono to znie dost divoko, ale funguje to vyborne.
Urcite ti odporucim dat prvu partiu s dvomi skusenymi hracmi.

5.10.2014 11:22:54

Trocha do mlýna
Chtěl bych do jisté míry nesouhlasit se zde uvedeným názorem, že by Rakušák měl k vítězství nejdále. Myslím si, že hra jen vyžaduje, aby Rakušák hrál "víc" obezřetně.
Ano, pokud se Francouz s Prusem domluví, že budou útočit na Rakušáka, tak to má Rakušan těžké, ale né nemožné. Nicméně to samé platí, když se domluví Rakušák a Pragmatik proti Francii. Např. z posledních čtyř partií u nás vyhrál třikrát Rakušák. A dokonce v poslední partii myslím Pragmatik svedl snad jen jednu (možná dvě bitvy) s Francouzem a to až někdy na konci druhého roku. Což bylo skoro u konce hry.

Má rada za Rakušana je:
1) Neplýtvej kartami. Dlouhé bitvy (hodně odhozených karet) nehraj.
2) Rok 1741 obětuj tomu, že se budeš snažit na mapě Čech odevzdat soupeři jen to, co bude nezbytné. Soupeře co nejvíc, jak to jen jde, zpomal. Nic víc!
3) Arenberg nechť "krade" ve Francii a někdy i v Bavorsku, co se dá. Tzn. snažím se s ním manévrovat tak, aby zabral co možná nejvíce pevností, a samozřejmě bez boje.
4) Když už chceš v prvních kolech zaútočit, tak si to moc dobře rozmysli. A pokud možno se snaž, aby danou bitvu vyvolal nepřítel. Proč? Protože se v tom případě klidně nechám podle průběhu porazit o jedna, pak si dolíznu pět karet a pokud se mi poštěstí dobrat dobré karty, tak se vrátím a provedu zničující protiútok. :-) Přece jen si Rakušan dolízává pět karet. Ale první rok je to podle mě stejně takové Pyrrhovo vítězství...
5) V Prusku i na bojové linii s Francií se snažím mít dvojité komínky, protože v případě napadení soupeř musí vynaložit víc námahy mě porazit. A mapa není zase tak velká, abych v případě potřeby armády rozdělil a přesunul na potřebné místo.
6) V politice si hlavně hlídej italskou frontu. Mít o kartu méně je znát.
7) Husaři jsou mocná zbraň, i malé ztráty jsou dobré ztráty.

Většina bodů samozřejmě platí obecně pro všechny mocnosti, nicméně pokud je bude mít hlavně Rakušan na paměti, tak se jeho šance na vítězství rozhodně zvýší. Já osobně hraji nejraději právě za Rakušana, protože ten se při hře rozhodně "NIKDY" nenudí.

Samozřejmě berte tyto věty s rezervou, jsou to jen a jen moje postřehy ze hry.

6.10.2014 15:09:30 | Upraveno autorem (porovnej)

stana
Vlastním tuto hru a jsem s ní i po letech maximálně spokojený.
Je zajímavé, že i když vždycky začínáte se stejným nastavením tak je každá hra vlastně jiná.

Češtinu vůbec nepotřebuješ, tady na webu si stáhneš česká pravidla a není co řešit. V balení je i akční kartička každého národa(taková krátká nápověda) ale jsou popsané i v pravidlech.

Mě se naopak libí začáteční nastavení. Dá se říct že Rakušák má trochu "nevýhodnou" pozici, jak se s tím popereš, záleží vždy na tobě :) Prvních pár našich her míval Rakušan problémy a většinou vítězil Frantík , ale čím vice přivykneš strategii a čtení průběhu hry tak se to hned vyrovná. Po 7-10 hrách začal celkem často vyhrávat Rakušan a už to bylo o něčem jiném. V naší partě asi po 50 odehraných hrách je vše šíleně vyrovnané a hraje se většinou do posledního roku, posledního vojáka a je jedno za co kdo hraje :)

Pokud s námi hraje začátečník, vetšinou mu hru představujeme přes hraní hry za Francouze, jakmile do ní pronikne, lze hrát za ostatní národy.

Jako velké plus vidím grafiku hry, je to opravdu krásná záležitost a dobře se hraje.

Tuto hru doporučuji, s Fridrichem zkušenosti nemám.

7.10.2014 09:26:11 | Upraveno autorem (porovnej)

Friedrich
Díky všem za příspěvky. Víceméně jste mě přivedli ke koupi :-). Jen v duchu řeším "rozdvojení osobnosti", když budu velet dvěma armádám. Snad to zvládnu. Ovšem trochu koketuji s Friedrichem, který je asi jednodušší na pravidla, ale hlavně je pro 3 i 4 hráče. Někdy hrajeme ve třech, někdy ve čtyřech. Na druhou stranu máme doma dost her pro čtyři hráče. Stojí Friedrich za to (ve třech, ve čtyřech)? Díky za trpělivost a Vaše názory.

9.10.2014 19:37:43

Vybíráme z Bazaru

MEDIC !! MEDIC !! - NEMESIS kickstarter character
MEDIC !! MEDIC !! - NEMESIS kickstarter character
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 14 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas