Maria - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 3
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 210 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Histogame
Autoři: Richard Sivél
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tak jsme vcera s Miri a kandelabrem vyzkouseli a dojmy velmi pozitivni. Podarilo se nam to zahrat za o neco vice nez dve hodinky, system hry je velmi originalni (pokud samozrejme nesrovnavate s Friedrichem:)). Zalozeno na point to point systému a zásadní roli hraje i zásobování. Z hlediska boje pak vyber bojiste, jelikoz hraci plan je rozdelen do mensich ctvercu, kterym odpovidaji symboly karet, kterymi hraci odehravaji bitvy. Takze stojite-li na pikach a nemate piky, dostanete desnou dardu a je lepsi tam nechodit:) Zajimave je, ze se asi budou muset balancovat i Prusko a Francie mezi sebou, aby neotevreli tomu druhemu cestu k vitezstvi. Ja jsem jako Prusko Rakusaka docela prejel a vysledkem bylo vitezstvi Francie, ktera sezobala mene chranene pevnosti za frontou:) Jinak dojem fakt vyborny, je to velmi pristupna lehci wargame, kde vidim spoustu zajimavych moznosti, jak to hrat:) Snad se kandelabr hecne a napise report:D
8.3.2010 12:03:00

dojmy
pozitivní dojmy potvrzuji, i když jsem byl za Rakousko ošklivě zdecimován :) v téhle hře jde opravdu hodně o balanc. co jsem četl na BGG tak nejlíp je, když se nehraje jako francie z pruskem proti rakousku (tak to dopadlo i v první hře u nás a je to logická cesta), ale víc každý sám za sebe. Protože když se tyhle dvě mocnosti spojí, tak je sice jisté, že nevyhraje Marie, ale vůbec není jisté, kdo vyhraje. Čili anekene, ty jsi měl zkusit co nejrychleji dobýt Slezsko a jít se mnou do separátního míru, Sasko už jsi stejně ztratil (stalo se neutrálním), takže já bych se pak přesunul na západ a plně se věnovat kuchání frantíků, a ty bys a) mohl vyhrát za pragmatckou alianci nebo za b) nachystat se a pak porušit příměří ve vhodnou dobu :)
to samé vlastně může udělat francie, domluvit se s rakušákáma a stáhnout se z české mapy a jít bránit rodnou hroudu.

Ta firedrichova role je tady hrozně zajímavá v tom, že na jedné mapě (české) jede za prušáky proti rakousku a na druhé mapě (francie+nizozemí) hraje za pragmatickou alianci s rakouskem jako spojencem. čili má dvě možnosti jak vyhrát.
nabízí to spoustu taktických možností.
ta politika celkově tam funguje moc zajímavě. Spousta velmi těžkých rozhodnutí :) krása. už se těším na další partii. a k tomu reportu se snad dokopu, pokud tedy je zájem :)

8.3.2010 12:17:41

kandelabr
Záujem určite je. Normálne by som o túto hru pohľadom nezavadil, ale z týchto vašich popiskov som sa celkom namlsal a chcem viac.

8.3.2010 12:26:40

kandelabr
Njn, ja bych byval vyhral v to stejne kolo jako Miri. Muj problem spis byl, ze Pragmatici nepredvedli ve Francii zhola nic a jeste zdechli, cimz otevreli zabozroutum cestu do Nemec...:) Nebyt toho, tak by to stacilo. Ale pravda je, ze Rakusak takhle sanci fakt nema...

8.3.2010 13:10:16

aneken
To je fakt, měl jsi tu francii šťavit trochu víc, to bych pak mohl uzavřít separátní mír s nima a oni by utíkali domů hasit. Pravda ovšem je, že jsem za Rakousko nasekal hroznou spoustu chyb. Aspoň ten císařský titul jsem (nikoliv díky mně) získal :) Hned bych si zahrál znova.
Podle statistik na BGG Marie vyhrává tak z 20%, ale hodně to sráží nezkušení hráči. Po pár hrách je prý možné z Rakouskem i vyhrát :)

8.3.2010 13:49:24

kandelabr
Mno jako prostoru pro to, co bychom tam mohli zlepsit, jsem tam videl skutecne hodne:) Vsak se domluvime a dame;)

8.3.2010 14:18:31

Fridrich
hral tu niekto aj Fridricha? ktora z tychto hier by dopadla lepsie pri vzajomnom porovnani?

9.3.2010 10:58:28

Gaspar
Friedricha jsem nehrál, ale četl jsem o něm. Herní princip je v podstatě to samé, akorát je to pro čtyři hráče, samozřejmě jiná mapa, úkoly atd. Dál tam není politická fáze, ale jakýsi destiny deck, ze kterého se otočí každé kolo jedna karta na které jsou různé historické události, které hráčům pomáhají či škodí. Jinak je to hodně podobné, na BGG píšou, že Maria je trochu líp doladěnější a je tam jasnější ten politický prvek. Ale oboje má být výborné.

9.3.2010 11:11:44

kandelabr
dik. cital som tvoj popis partie vo vedlajsom vlakne. zaujimal by ma tvoj nazor na znovuhratelnost Marie.... tento faktor si tam nerozoberal. Je v hre nieco (okrem zvolenej strategie jednotlivych hracov) co zabezpecuje ze kazda particka bude ina? alebo ani nie....

9.3.2010 14:25:51

Gaspar
Ja jsem teda hral jen jednou, ale myslel bych si, ze to bude pokazde trochu jine. Ovlivnuji to uz vubec ty soubojove karty, pak taky politicke udalosti. Samozrejme ramec bude ten samy, ale vyvoj bycho ocekaval docela odlisny;)

9.3.2010 14:53:25

Gaspar
vidím to sejně jako aneken, podle mého je znovuhratelnost hodně vysoká. Startovní pozice jsou sice stejné, ale jednak můžeš rozdílně rozdělit počty vojáků, pak jsou důležité karty, které dostaneš-některým kvadrantům se budeš vyhýbat, protože nedueš mít ty správné karty. Pak jsou tu politické karty, které můžou dost ovlivnit děj už ze začátku(hlavně to, jestli se Sasko stane neutrálním nebo dokonce spojencem Rakouska). Děje se tam toho fakt hodně. Nebojím se, že se to jen tak ohraje. A svou strategii taky nemáš od začátku pevně danou, záleží na tom jak budou reagovat soupeři.

9.3.2010 16:37:41

Vcerejsi hra
Tak jsme vcera s kandelabrem a Hrabinhem zahrali a opet velmi pozitivni dojem. I kdyz porad nevim, jak hrat za Rakousko. Tentokrat jsem ho mel ja, ubranil jsem pulku Slezska, ale Francouze jsem neustal a ten nakonec vyhral. Ackoliv jsem vitezstvi nebyl tak dalek, schazely me tri countery a dve mesta jsem mel pred sebou volna... Prusko totalne propadlo, ale to bylo tim, ze za nej hral novic.
Oproti minule hre kazdy aspon jednou zaznamenal skutecne drtivou porazku (armady v hodnote 6) a na rozdil od minule hry jsem mel casto pocit, ze jsem vyhazenej z karet, boje byly daleko agresivnejsi:)
Kolem a kolem me ta hra hodne bavi, umoznuje spoustu taktizovani s kartama, kandelabr mi treba vystavil jednu armadu a ja jsem se o ni totalne rozbil, protoze v te barve byl dost nabitej. Chce to zahrat vickrat, aby to clovek zazil:)

13.4.2010 10:22:57

aneken
zrovna jsem o tom psal ve vedlejším vlákně :) Za to Rakousko: jedna věc ktreou jsme hráli blbě nebo teda na ni zapomněli, je to že když se prušákům nedaří v soubojích, šoupe se ten saský metr doprava tj, stávají se neutrální a nakonec až pod tvojí kontrolou. což by se možná včera stalo (i když nevím, hrabiňo zase šoupal ten metr pomocí politiky jednou doleva). každopádně na to musíme příště myslet. druhá věc jsou ty velká vítězství, což jsme taky zapomněli :( a třetí je to, že jsi dle mého úplně ignoroval toho generála na flanderské mapě, ten podle mého měl jet obloukem dolů a pustošit poloprázdnou francii.kdyby ses dohodl s pragmatikem ten by mě dusil shora a ty bys to tam v klidu mohl vyzobat.

pořád tam vidím hrozně moc možností a taktik jak hrát, už abychom si zase dali :)

13.4.2010 10:39:36

Maria
Tak díky Vaším reportům ze hry jsem si tuhle hru dal do wishlistu. líbí se mi téma (nemusím moc WWI a WWII), líbí se mi herní principy zde popsané i to že je hra určená primárně pro 3 lidi (což je úplně ideální!). Mám snad jedinou obavu, jestli se nebude často stávat právě to, že dva se spolčí a třetí zbytek hry už ví, že nemá šanci a tudíž jen dohrává?

13.4.2010 10:59:49

Richmond
ze začátku se to asi dít bude. zvlášť rakousko má fakt citelně horší pozici. ale dle mého se to bude teď zlepšovat. Třeba to, že se na mě kluci domlouvali včera bylo logické, protože jsem je válcoval a byl hrozně blízko k vítězství. čím zkušenější hráči, tím to bude lepší. a to že bych jenom dohrával se mi stalo snad jen v úplně první hře a to kvůli tomu, že jsem nasekal mraky chyb. čili směle do toho (planeta to má) :) je to fakt výborné a z historicko-dobyvatelských her co netrvají osm hodín a víc můj momentální top. Pokud máš stálý okruh podobně smýšlejících hráčů neváhej :)

13.4.2010 11:14:54

kandelabr
Safra, jsme tam koukam bot nasekali docela dost:) No to Sasko bych asi aspon do neutrality dostal, jelikoz Binho parkrat docela drtive prohral:) Francii jsem zrovna vyrazil pustosit, bohuzel jsem tam s tebou desne prohral jednu tu bitvu a tys me soupl o 6 zpet, coz pak chvili trva se tam opet dostat;) Navic jsem nestihal za sebou tahnout ten tren...:(

13.4.2010 12:06:20

aneken
teď jsem si četl nějaké sešnripórty na BGG a rakoušáci taky občas vyhrávají. Chce to fakt nepodcenit tu francouzskou mapu, jakmile jenom sedíš v rakousích a odoláváš nájezdům tak jsi ztracený. mažná se prosmýknout nějakým generálem a zkusit trošku poštengrovat bavory? mám pár nápadů, už se těším až to opět dáme.kdy, kdy, kdy? :)

13.4.2010 15:01:51

kandelabr
Njn, ja jsem se snazil, ale po te prohre proti tve srdcove ruce uz jsem tam mnoho nepredvedl, bo tam zarvala skoro cela armada. Dokonce byla naboostovana na 8, cimz jsem se oslabil doma, ale se silou dva pak uz holt moc nepredvedla;)

13.4.2010 15:40:01

VY DVA
přestaňte provokovat...hra vypadá úžasně...a jak je vidět i se skvěle hraje...přijeďte, zahrajem si, prosím:)...nakrmím a napojím Vás za to:)

13.4.2010 15:48:50

ocasek
heh, jen vracím, co na tomhle webu dostávám od jiných :)
doraž do brna a zahrajem, hm?

13.4.2010 15:57:21

ocasek
Tak jak rika kandelabr, co kdybys za nama dojel?:) Pripadne muzeme kandelabra i s hrou unest do Ostravy v cervnu, jak tam pojedem:D

14.4.2010 08:50:02

prva hra
Vcera sme odohrali prvu hru. Skusili sme hrat rovno pokrocilu hru, comu predchadzalo asi hodinove vysvetlovanie vsetkych pravidiel. (bolo to mozno unahlene ale zhodli sme sa ze mame vsetci radsej ked nas hodia rovno do vody ked sa mame naucit plavat) Losom mi pripadlo smutne Rakusko.
Musim povedat ze ako novicovi sa mi hned na zaciatku podarilo niekolko fatalnych kiksov ked som absolutne nevenoval pozornost tromfom a staval som armady bez ohladu na to ake som mal karty. stalo ma to znicenie dvoch armad a Frantik sa uplne zadarmo a lahko zahrizol do rakuska. V Sliezsku sa mi aj vdaka Husarom darilo Prusiaka drzat celkom v pohode od tela aj ked pomaly ale iste postupoval. Na zapadnej mape to bolo uplne fiasko. Ja aj pragmaticka aliancia sme sa tam motali ako Bulhari po vinici bez nejakej zjavnej myslienky, pricom Frantik tam nasadil najsilnejsie armady.
Politiku sme zlahka podcenovali. Na counteroch prebiehali len kozmeticke upravy. Zlom hry nastal uz v polovici druheho roku ked to vyzeralo ze to ma Frantik uz vyhrate. Mal v poole posledny Victory point. V tom momente ma vsak Prusiak vytlacil zo Sliezska uzavreli sme separatny mier a ja som sa vsetkym co som mal oboril na Francuza (ktory mal plnu ruku kariet az mu vypadavali a ja len 3-4) v zufalej nadeji, ze mozno motyka vystreli. Zhodou okolnosti aj vystrelila. V dvoch bitvach na dvoch mapach prisiel frantik o vsetky karove trumfy. Jeho expedicny zbor na vychodnom fronte bol v priebehu jedneho kola rozpraseny aj so zasobovacimi armadami a vsetky nim dobyte pevnosti boli oslobodene. taktiez prisiel o VP z battle boxov. To mu zase naplnilo pool vrchovate.
Potom vsak doslo nevyhnutelne ku katastrofe na pruskom fronte. oddychnute preformovane pruske armady (uz s dvoma supply trainamy) vstupili do nechranenych Ciech a zaciatkom tretieho roka vojny obsadili naraz niekolko pevnosti a rozprasili rakusku dvojarmadu cimz ukoncili hru.
Musim zkonstatovat ze hra vsetkych bavila a hned sme sa dohodli na dalsej partii. Mam dojem ze napr Pragmaticka Aliancia moc sancu vyhrat nema. Pruska strategia je podla mna jasna. neviem si predstavit ze by robil nieco ine ako sa valil cez SLiezsko. Myslim si ze jeho anexia vsak pre Rakusko velmi vyhodna nieje. Iba v pripade ze je Rausko naozaj v zufalej situacii. Dva supply trainy uz neumoznuju efektivne pouzivat husarov, ktori prave Prusko (ktore ma najnizsi prijem TC)dokazu pekne vytacat. Rakusko musi hrat velmi pozorne a obracat v ruke kazdu kartu inak je v prdke. Pre Frantika zas vidim ako dobre riesenie vykaslat sa na Rakusko (bud hned alebo po obsadeni par bodov) a utocit celou silou na sever. Minimalne tym zdrzi postup Pruska, ktore je jeho najvacsim konkurentom na vitazstvo.

24.4.2010 11:55:54

Texty
Mohl by prosím někdo napsat kolik je ve hře textu? Hra mě moc láká hlavně pro to že je pro tři hráče, ale angličtina je trochu problém a přelepky asi hned tak někdo neudělá.

7.5.2010 00:22:53

Jouda
textu je tam minimum, pokud nepočítáme referenční kartičky (které vlastně vysvětlují rozdíly v pravidlech oproti friedrichovi, čili v podstatě nejsou potřeba číst) je angličtina (a němčina, je to dvojjazyčné, respektive jsou tam dva sety karet) jenom na kartách politiky, a to se jedná jenom o flavour texty, které pro hru není nutné číst (vysvětlují jenom politické události). Jinak jsou na kartách politiky celkem jasně vše vysvětlující obrázky. čili v podstatě to můžou hrát i naprostí neangličtináři. akorát pravidla musí někdo přelouskat, nejsou přeložené.

7.5.2010 00:59:51

Pravidla
Mě třeba fascinuje, že pravidla jsou na pouhých 12ti stánkách, a to včetně Advanced Rules, úvodní stránky a závěrečné poznámky, tj. vlastní pravidla na 10 str.

7.5.2010 07:58:07

Pravidla
Už je mám přeložená, jen poslední korektury a dám je ke schválení. :=)). Ještě vytvořím přelepky na pomocné kartičky jednotlivých států. Politické karty dělat asi nebudu, obrázky na nich jsou vše vystihující....

7.5.2010 08:52:55

Vybíráme z Bazaru

Zaklínač Starý svět The Witcher Old World Standard
Zaklínač Starý svět The Witcher Old World Standard
Akt. cena: 1190 Kč
Končí za: 9 dnů

Offcanvas