Labyrinth: The War on Terror

xxxxxxxxxo hodnoceno 35x (Seznam vlastníků)

Labyrinth: The War on Terror - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: strategická, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Volko Ruhnke
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Ideologická averze ke hře

Tak jsem si přečetl několik recenzí téhle hry a zaujal mě zajímavý apekt opakující se v každé recenzi. A to upozornění na odpor některých lidí k této hře vzhledem k tématu a především odpor hrát za teroristy. Je vidět, že pro Američany je tohle vysice citlivé téma a v každé recenzi bylo opakováno, že je téma té teroristické strany hry pojato velice citlivě a hlavně jsem z těch recenzí cítil to, jak opatrně se recenzenti o tomhle vyjadřovali. Je jasné, že někomu vůbec válečné hry nesedí a že má někdo třeba problém hrát za fašistické Německo, ale byl jsem překvapen, jak je to téma terorismu pro Amíky tabu.
12.4.2011 13:24:38

chilly
alucard to podle mě myslel tak, že jsou palčivější problémy než dvojčata
edit: netvrdím, že tento pohled není černobílý nebo minimálně poněkud přehnaný, ale myslím si, že to není úplně blbý příklad, jenom je trochu vyhrocený

14.4.2011 09:17:11 | Upraveno autorem (porovnej)

havelock
nerikam ze americani jsou hloupi to vubec ne ani to ze to nebyla tragedie, ale za tu dobu umrelo dalko vic lidi (treba v afganistanu nebo iraku) ale nemluvi se o tom protoze zemreli v delsim casovem obdobi... a to ze americani jsou vysazeni na symboly vic nez ostatni narody o tom se snad prit nebudem ne? a zbournani dvojcat byl proste utok na symbol, viditelny na rozdil od vybuchu v garazi.

chilly myslim si ze mezi hladomorem v africe a politikou usa by se dala najit souvislost napriklad, dotovane ceny potravin nebo dovozni cla na vyrobky z afriky popripade podporovani ruznych rezimu... urcite to neni hlavni duvod a urcite za to nemuzou jen americani a jejich zahranicni politika ale rozhodne bych si neodvazil tvrdit ze to s tim nema nic co do cineni.

14.4.2011 10:16:53

2 alucard, chilly
Já to teda pochopil tak, že kdyby se USA nepletli úplně všude a pokud možno to tam nerozbombardovali a nerozstříleli, ale pěkně v klidu si seděli doma a starali se o svoje, tak by si možná dneska nemuseli stěžovat na „dovozový“ terorizmus. Toho vlastního mají ostatně dost - např. Unabomber, nebo ten chlapík, co už měl plné zuby státního důchodového systému, tak jim „zaparkoval“ letadlo v budově daňového úřadu. Terorizmus holt nejsou jenom ručníkáři.
Jestli je to myšlený takhle, tak souhlasím.

Ke hře: To téma mi přijde hodně kontroverzní a neoslovilo mě. Ale je úplně jedno, co si o tom myslím - našlo se dost lidí, kteří tu hru ocenili a koupili si jí. Přeji jim jí, přeji jim spoustu pěkných herních zážitků a radosti při hraní. Chraň mě ruka páně říct, že by snad kvůli tomu, co si o tom myslím já nebo někdo jiný neměla být vydaná, nedej bože státem zakázaná.

14.4.2011 10:49:12

Taky přidám trochu do mlýna
Už tu toho padlo hodně, s některými názory souhlasím, s některými méně.. Někdo to tu psal už pode mnou, ale taky bych to rád zdůraznil - každá hra, ať už je jakákoliv, nějakým způsobem přehrává skutečný svět (pěstujeme obilí, bijeme se, závodíme), tzn. bere si inspiraci z reality. A teď - pokud ta hra přednáší tu problematiku věrně, kvalitně a reálně a navíc s funkčními mechanismy, pak může jen přispět k pochopení celé věci (edukativní účinek - kdo to psal?).
Konkrétně Labyrinthu jsem odehrál asi jen tři kola, takže do té hry ještě vůbec nevidím, ale z té krátké doby jsem získal pocit, že to přesně vystihuje celou situaci v tom smyslu, že USA je sice obr, který když se rozhodne, tak ty teroristy vyštípe odkudkoli, ale nebude to stíhat na všech frontách. Stejně tak musí řešit postoj terorismu ve světě atd., což podle mě přesně vystihuje to, jak to ti amíci mají složitý. Chci se tu dobrat k tomu, že mě to skoro obrací celou situaci a staví to tu hru do dobrého světla pro američany, protože je v ní dobře vidět, jak zatraceně je pro ně celá tahle situace složitá.

A to, že se jim nechce hrát za teroristy? Znáte vítězné podmínky Empire of the Sun? USA mohou vyhrát tím, že shodí atomovky na Hirošimu a Nagasaki, nebo tím, že obklíčí Japonsko a nechají ho vyhladovět. Tak jako tak ho po půlku hry bombardují pomocí B-29... a tady to nikomu nevadí :) možná proto, že hra začíná útokem na Pearl Harbor..

14.4.2011 11:08:44

to KungPao
Už tady k té celé debatě nemám celkem co říct, ale chci jen reagovat na tebe, že přesně z těchhle důvodů jsem si hru koupil. Že v té hře ten pohled na Terrorismus není podán jednostraně z úhlu pohledu jedné nebo druhé strany, ale pokud možno objektivně zhora pohled na obě strany.

14.4.2011 11:42:43

KungPao
Tohle mi přišlo podobně, že ty herní principy nebo řekněme určitý indikátory jako světové mínění apod jsou ve hře zachycešný docela věrně, to musím hře uznat i když jsem v ní nenašel zálibu.

14.4.2011 13:05:30

reakce
to Anderson: Ano tak to bylo myšleno. Terorismus skutečně nejsou jen ručníkáři a neexistuje jen terorismus namířený vůči USA, a USA nemohou za všechno a svět určitě není černobílý. Černobílé je jen pojetí prezentace problémů, jak jsem demonstroval svým příspěvkem. Vtip je v tom, že američané nemají téma terorismu, ale mají téma terorismu namířeného vůči USA a toto téma je pro ně citlivé. A právě v tom spočívá ono pokrytectví. Pokud budou v Africe umírat lidé po desetitisících hlady není to pro mě citlivé téma. Citlivým tamatem je Hirošima a Nagasaki, Citlivým tematem není nálet na Tokio zápalnými pumami při kterém zahynulo více lidí než po jaderném bombardování. Jinak řečeno moucha v moji polévce je větší problém než zemětřesení v Číně, případně si zvolím v Číně jeden z mnoha méně významných problému a hodně nahlas o něm halasím. Stejně tak pro Američany je problém jen jejich Al-kajda, ne terorismus.
Pokud se stále vyjadřuji nesrozumitelně: http://www.osn.cz/soubory/fakta-a-cisla-osn-2005-kapitola-3.pdf

Je znepokojující, že přes 60 procent světové populace (převážně v Asii, Africe, Latinské
Americe a Karibské oblasti) musí vyjít s méně než dvěma americkými dolary
na den. Asi 860 milionů lidí je negramotných, více než 100 milionů dětí nemůže
chodit do školy, miliarda lidí nemá přístup k nezávadné pitné vodě, přibližně 2,4
miliardy lidí (více než třetina populace planety) žije v nevhodných hygienických
podmínkách. Na konci roku 2002 bylo na světě 180 milionů nezaměstnaných a 550
milionů lidí pracovalo za méně než jeden dolar za den.

Dnes je na světě tolik jídla, aby každý člověk mohl vést produktivní život.
Přesto postihuje hlad každého sedmého obyvatele planety. Přes 800 milionů lidí
– tedy více, než kolik jich žije např. v Evropě – chodí každý večer spát s prázdným
žaludkem. Asi 24 tisíc lidí, z toho skoro polovina dětí, umírá každý den na následky
podvýživy. Každých osm vteřin tak zemře jedno dítě.

Atd. Tohle jsou dle mého názoru citlivé problémy. Americký terorismus citlivým problémem není a to ne z toho důvodu, že nejsme občany USA, ale ve světle problémů vyše uvedených. Válka s terorismem stojí zlomek "těch našich" lidských životů, v porovnáním s problémy hladu a spol. které stojí denně několikanásobek životů "těch jejich" a tato témata pro nikoho nejsou tolik citlivá jako ten americký jediný a pravý terorismus.

14.4.2011 22:25:04

alespoň něco k věci
Ještěže se alespoň najde někdo, kdo udělá deskovou hru o pro někoho citlivém tématu, když už máme tu svobodu projevu, mohou ji autoři využít k něčemu jinému než k tvorbě her s elfy a trpaslíky, které nikoho nepobouří. Dva palce nahoru za takové téma pro deskovku.

14.4.2011 22:33:15

to alucard
neříkám, že to co píšeš není pravda, ale znovu opakuju, že tvůj pohled na svět je velice jednostranný a nevychází s pozitivního myšlení ale z negativistického snažení se vymezit se proti něčemu.

14.4.2011 22:34:18

alucard
Souhlasím s křenem, že tvůj postoj je dosti jednostranný. Ale jelikož tě fakta, která uvádíš, zřejmě skutečně znepokojují, tak jistě pracuješ pro UNICEF nebo jinou dobročinnou organizaci. ;)

14.4.2011 23:42:45

Komiks
Tak kontroverze ve spojení s hrou v komiksu: http://d3uwin5q170wpc.cloudfront.net/photo/103414_700b.jpg

14.4.2011 23:44:45

Havelock
Chcel by som sa zastať Alucarda:
1. Je nemožné vyjadriť v pár riadkoch komplexnosť problémov ľudského spoločenstva na celej planéte, zjednodušenie je nevyhnutné. A Alucard, podľa mňa, zjednodušil veľmi výstižne.
2. Také tie sarkastické poznámky typu - "keď si nespokojný so stavom sveta, choď pracovať pre UNICEF" apod, tomu by som sa radšej vyhol úplne.

Ty, ja, Alucard a predpokladám, že väčšina, čo tu prispievame, odvádzame rok čo rok časť našich finančných príjmov organizáciám, ktoré sa presne týmito otázkami majú aktívne zaoberať. Neštudovali sme sociológiu, zahraničnú politiku, globálnu ekonómiu atď. Máme však vypestované niečo, čo sa možno dá nazvať logické (kritické) myslenie.

Ak nefunguje spravodlivé prerozdeľovanie zdrojov našej Zeme, nemal by byť nikto prekvapený, ak na to niekto kriticky zmýšľajúci poukazuje (a dokonca proti tomu aj bojuje), či áno?

Uff, dokonalé odbočenie od pôvodnej témy, zdržujem sa ďalších komentárov :-)

15.4.2011 08:50:30 | Upraveno autorem (porovnej)

alucard
Asi pořád nechápu, ale zdá se mi, že srovnáváš terorismus s hladomorem... Terorista se, narozdíl od hladomoru, snaží zcela záměrně zabít co nejvíc lidí.
Ale já bych tedy na druhou stranu nechtěla hrát ani za teror, ani za hlad, ani za ebolu...
Jestli mají Američani jiný pohled na věc, to nevím, takže k tomu se vyjádřit nemůžu.

15.4.2011 09:35:31

to Ikri
... nechtěla hrát ani za teror ...
Samozřejmě, že každý má svůj pohled na věc a já bych zase nehrál v žádném případě Hell game. Nicméně si myslím, kdyby ses s tou hrou blíže seznámila, tak bys možná nebyla tak odmítavá. Jednak tam teroristi nejsou teroristi ale Džihádisti. A Džihád je
slovy wikipedie náboženskou povinnost muslimů usilovat o obranu a rozšiřování islámu ve vlastním srdci i ve světě. A to není totéž co terrorismus. Že hodně muslimů v radikálních chudých zemích si berou z Džihádu jen jednu složku a to Džihád mečem a ještě deformovaně, tak to je jiná věc.

Ta hra totiž není apriory o tom, že nějaký sebevražedný terorista nabourá letadlem do nějaké budovy v USA a američani to na oplátku půjdou všechno vystřílet do Iráku. Ale hra má mnohem více jiných důležitějších rozměrů ať už je to stupnice prestiže USA ve světě, která může klesnout a tím se muslimům může více dařit, ať už je to úroveň a stabilita vlády v dané muslimské zemi, bohatství nebo chudoba té země, ať už je to spojenectví, neutralita nebo nepřátelství dané země vůči USA, ať už jsou to ekonomické faktory, ať už je to vojenská přítomnost v dané zemi. Všechny tyhle faktory jsou během hry v daných zemích variabilní a mohou se náhodně nebo cíleně měnit a pak se v dané zemi daří většímu vlivu buď USA nebo Džihádistům. A navíc se jednotlivé faktory vzájemně ovlivňují a tak nelze obrazně řečeno jen někam poslat vojsko a všechno to vystřílet. Jde spíše o celkový pohled na konflikt a všechny jeho aspekty.

15.4.2011 10:10:42

ikri
"Ale já bych tedy na druhou stranu nechtěla hrát ani za teror, ani za hlad, ani za ebolu" - Jakákoliv dobyvatelská nebo válečná hra v sobě nese ten terror a všechny hrůzy s tím spojené, jen se o nich nepíše. Jakmile je ale zmíněno slovo terorista a pod, hned je oheň na střeše.

15.4.2011 11:01:14

tak ma napada....
existuje vobec nejaka wargame s realnym historickym pozadim proti ktorej by sa nenasli ziadne ideologicke alebo moralne vyhrady? vojna je predsa svinstvo a posielat cielene ludi strielat do inych ludi nie je sranda, nech uz je to v mene cohokolvek.
cele je to len a len o tom do akej miery sa dokaze jednotlivec od hry odosobnit. je to len hra. ak sa niekto nedokaze odosobnit od niektorej temy prosim, nech to nehra, ale naco to ventilovat a obtierat o nos ostatnym? a to iste ako o hrach plati pre umenie, humor a pod....

15.4.2011 12:38:42

ok
Já nijak nediskutuju o téhle hře, páč ji neznám, jen mi přišlo srovnání terorismu a hladomoru nemístné.

Sjone - válečné hry (zatím) nehraju, ale mezi vojákem v běžném slova smyslu a teroristou vidím opravdu velký rozdíl.

Ale fakt nemám zkušenosti, berte to s rezervou. Jako pocit.

15.4.2011 12:40:58

to Gaspar
Nemáš tak docela pravdu. Není hra jako hra. Hra může být pojata jako historicko geopolitické reálie, kde jde především o celkový pohled na geopolitickou situaci, nebo celkový pohled na rozložení sil v bitvě. A pak může být hra, kde jde především o to vystřílet plamenometem a kulometem co nejvíc protivníků. Zatímco první typ her jsem ochoten hrát, tak ten druhý typ her mi celkem vůbec nic neříká. Možná je to tím, že nejsem odkojen počítačovými střílečkami.

15.4.2011 12:44:58

to ikri
Až se potkáme na nějakém ...conu, tak můžeme spolu dát nějakou wargamesu. Neboj se, já jsem taky začátečník :).

15.4.2011 12:46:39

ikri
rly?
http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/196750-americti-piloti-vrtulniku-strileli-iracke-civilisty-vcetne-deti-potvrzuje-video.html

15.4.2011 12:53:39

ad Sjone
Nevím jestli to co dělá Wikileaks je pozitivní, já jsem spíš takového názoru, že ne. Neříkám, že se mají utajovat nějaké excesy ale každá taková věc vytržená z kontextu vede u jednodušších lidí k hromadnému odsouzení třeba armády, národa, vojenského zásahu jako takového. Za každou takovou věcí může být něco takového, jako třeba to, že ten útočník co střílel po civilistech třeba týden předtím našel svého nejlepšího kamaráda, který mu Xkrát zachránil život visícího někde na lampě s uřezanýma ušima a vydloubnutýma očima a s cedulí oslavující proroka na krku. Každá válka deformuje charaktery lidí, kteří by se za normálních okolností chovali jako každý z nás. A mám dojem, že to co dělá wikileaks (zveřejňování naprosto všeho, bez doprovodných vysvětlujících informací) je spíš ke škodě než k užitku. Takové heslovité vytržené informace je působení na nejnižší pudy člověka a je to úplně stejné jak informace bulváru kolik peněz stály boty nějaké celebrity. Výsledkem není informovanost - výsledkem je závist, zloba a nenávist.

15.4.2011 13:13:28

kren
Tím článek jsem chtěl jen poukázat na to, že ve válce jsou oběti na civilním obyvatelstvu na obou stranách. Ať už umyslné nebo ne, výsledkem jsou stejně mrtví civilisté.
Pokud by dejme tomu tvá domněnka o kontextu mohla být v nějakých podobných souvislostech skutečná, pak neměl ten chlapec za tou zbraní v tom vrtulníku, co dělat. Věřím, že je snad každý voják zodpovědný za svou zbraň a hlavně za cíl, na který střílí. Sám si schválení palby vyžádal. Psychicky dočasně indisponovaný voják přeci nemůže do akce. Pokud byl tedy při smyslech... hmm...
Terorismus neschvaluji, ale stejně tak války nebo jakékoliv pouliční násilí, kterých se lidé dopouští na druhých. Terorismus se dle mého vyvinul ze zoufalé snahy o odpor, protože naštěstí nemají zdroje ani techniku, aby se mohli pokusit o otevřený konflikt. Takže držet nepřítele pod tlakem zoufalými útoky na symboly, ekonomické cíle a civilní obyvatelstvo je bohužel jejich způsobem, jak mohou tuhle svou "svatou válku" vézt. Odsouzení hodné, bohužel na jejich možnosti relativně efektivní.

btw. tu poznámku o jednodušších lidech přehlédnu, protože věřím, že bys mě úmyslně urazit nechtěl a můj účel toho článku s tím ani nekoresponduje.

15.4.2011 13:47:25

k videu
Já teda nevím, jak moc se dá přidáním kontextu zdůvodnit rozstřílení dodávky, vezoucí zraněného/mrtvého - tedy, střelba po záchranářích. Možná, že kdyby to bylo zveřejněno dříve, Američani by se pak tolik nedivili, proč je na ně někdo naštvaný.

15.4.2011 14:14:48

to Sjone
Těmi jednoduššími lidmi jsem rozhodně nemyslel tebe :). Pokud jsi to tak pochopil, tak to tak vůbec nebylo myšleno ani v nejmenším. O těch psychicky indisponovaných vojácích by se to ale velitel musel dovědět a to mám obavy, že uprostřed válečného konfliktu, kdy každý voják vidí na každém kroku kusy roztrhaných těl, tak to je nereálné, protože to by v té armádě nikdo nezbyl a je prostě riziko, že někomu rupne v kouli. Takové excesy se dějí a dít budou, viz nerozlišování po druhé světové válce, který Němec je slušný a který je fašista. Lidi fackovali a ubližovali Němcům jen proto, že byli Němci. A právě takové excesy vyvolávají pak nejen na straně obětí, ale po zveřejnění i na druhé straně jen zlobu a nenávist, protože nikdo nebyl v kůži toho, kdo střílel, byť je to svinstvo nejhrubšího kalibru.

A ještě na vysvětlenou. Těmi jednoduššími lidmi jsem myslel lidi, kteří vidí jeden záběr nebo si přečtou několik titulků v bulváru a to jim stačí na to, aby přesně věděli jak to bylo a koho je třeba nenávidět a odsoudit.

15.4.2011 14:35:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Video
Fajn video, ale zajímalo by mě, z jaké výšky to bylo.. protože to docela trvá , než ty kulky dopadnou..

15.4.2011 14:54:10

Vybíráme z Bazaru

Reichbusters - KS komplet + obaly + playmat
Reichbusters - KS komplet + obaly + playmat
Akt. cena: 5999 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas