Fallout - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Post-apokalypsa
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Andrew Fischer
Nathan I Hajek
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Názory

Tak co jaké jsou vaše první dojmy z oznámení? Těšíte se? Zklamáni? Díky za reakce... :)

I když mě osobně některé věci trošku děsí, tak se ve směs těším... očekávám že FFG nepromešká možnost takové velké kulturní značky :)
12.8.2017 20:41:19

Borghal Rantipole
Jenže se musí vzít v úvahu, jaký postoj ke hře zaujal ten, kdo video točí, Garantuju ti, že z Fallouta bez problémů udělám video, po kterém poběžíš do obchodu s poslintanym tričkem, ale klidně z toho udělám i nehratelnou rozbitou nudu.
Třeba z níže zmíněnéh SU&SD videa úplně čiší, že je hra prostě nebavila, což je legitimní, ale podle takového videa by asi člověk pak neměl hru hodnotit nekdě na fórech. Já sem v pátek zkusil sólo hru. Po půl hodině jsem měl 2 body vlivu z 11 a neviděl sem světlo na konci tunelu, tak sem to zabalil, ale třeba ve 3 mě hra bavila a bylo mi líto, že najednou skončila.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

30.7.2018 12:40:07

Fallout
Neda mi to, abych taky nenapsal sve dojmy. O mechanismech hry uz bylo raceno vse. Mechanismy jsou jake jsou a hra s nimi funguje moc pekne.
Pribeh je presne takovy, jaky bych od falloutu cekal.
Ja za sebe muzu doporucit, pokud chcete jednoduchou hru z oblibeneho prostredi. Pokud ocekavate, ze bude mit deskovka hloubku pc predlohy, tak to ani nezkousejte.

30.7.2018 12:46:10

Michal-BF
"...a bylo mi líto, že najednou skončila."

Tak zrovna tohle té hře vytýkají skoro všude. Že z ničeho nic skončí, když jsou hráči v tom nejlepším.
*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

30.7.2018 12:49:33

Zhan_Shi, others
Prave ani tebou zmienene hry my nepridu ako dobre kopie pocitacovych verzii (okrem this war of mine, to som nehral ani na PC ani stolovku). Teda, hry to nie su zle, ale urcite neplnia ten zazitok, ako ho davaju PC hry. To je jednoducho nemozne.

Podla mna hodnotit hru na zaklade videi je scestne. Pri hrani ide o rozhodovaci faktor a takzvanu rozhodovacu mapu a teda herne situacie, ktore mozu byt od hry a spoluhracov stale ine. Toto su zalezitosti, ktore hraci sami ovladaju a sami si ich zazivaju, sami sa stresuju, sami vnimaju prostredie okolo seba a sami si ich musia riesit. Herny zazitok z hrania a herny zazitok z iba pozerania (obzvlast videi) je teda uplne niekde inde.

Preto hodnotit hru z pozerania X videi nema taku vypovednu hodnotu ako zo samotneho priameho zazitku. Najlepsie ak je tych zazitkov viacej.

30.7.2018 13:00:02

Rozhodnutie správcov webu
Napísal som moderátorom, že ako to je, odpísali mi v podstate (necitujem), že je jedno, či človek hru hral, ak ju pozná, tak jej môže dať hodnotenie. To, že to tam nenapíše je jedno.

Ospravedlňujem sa týmto Malcolmovi, že som na neho apeloval, aby do hodnotenia hry uviedol, že ju nehral. Dúfam, že toto moje úprimné ospravedlnenie prijme. Bol som v tom, že je to zaužívaná slušnosť hodnotiť len tie hry, ktoré som hral, ale zjavne som sa mýlil. Síce s tým nesúhlasím, ale rešpektujem to a preto sa ospravedlňujem.

A keďže o hrách mám toho napozerané až hanba, pretože výberu hier (recenziám a gameplayom) venujem veľa času, hor sa hodnotiť hry.

30.7.2018 14:18:34 | Upraveno autorem (porovnej)

som

ludomyl
palec nahoru! :-D

30.7.2018 15:02:37

ludomyl
Psal jsem to já, zapoměl jsem se podepsat. Pardon.
Ale velmi jednoduše:
Víc mi jako hráči dá hodnocení člověka co hru sice možná nehrál, ale má nasledováno, pravidla přečtené tam i nazpátek, ví jak hra funguje v různým počtech hráčů, ví kde má silná a slabá místa, zná karty, místa akce lokace, obecně přehled. Když tomu dáš solidní frame of reference pro podobné hry, které hraje kdovíkolik let, tak to je mnohem lepší než hodnocení člověka který hrál naposled dostihy, pochopil tak půlku pravidel, něco udělal a nějak dopadl.

Je to jeho názor, je stejně platný jako tvůj názor a tím bych to ukončil a nepokračoval.

30.7.2018 16:07:25

Michal-BF
Tak pokud je to skutečný LP kde stejně jako u videoher někoho sleduješ jak hru hraje od začátku do konce, člověk si udělá názor vlastní i přes postoj toho, kdo natáčí a komentuje. Matt ve videu SUSD vůbec nehraje a divákovi nezbývá než jeho závěrům zkrátka věřit. Jejich video je recenze a s LP to nemá nic společného (ani se nenaží být). Já takové věci nesleduju takže neznám, ale trochu blíž je tomu třeba TableTop. Nicméně ani tam to není plná délka hry - přestože ji hrají od začátku do konce, dělají prostřihy takže člověk nezíská celý obrázek.

Jestli někdo hodnotí na základě cizích recenzí, to je krátkozraké a hloupé. Ale myslím si, že pro vytvoření názoru je u většiny her téměř jedno, jestli hru člověk sám hraje, nebo jen sedí u stolu a kouká přes rameno jinému hráči.

30.7.2018 16:31:47

Hodnocení her podle LP
Já bych třeba hodnotit hry podle LP nemohl. Chybí mi tam ten zážitek ze hry, který si člověk vytváří v hlavě.
Většina LP mě od nákupu hry spíš odradí. Je to prostě nuda koukat na lidi jak hrají nějakou hru.
Budu na to muset přestat koukat, jinak už žádnou novou hru nekoupím. :)

31.7.2018 07:09:59

Hodnotenie hry podla LP
Taktiež nehodnotím hru až do momentu kým si ju nezahrám. A často si pozriem pravidlá, LP, recenzie, či hodnotenia alebo diskusiu. Dosť často sa mi stávalo, že napríklad v kartovej hre, keď som pozeral záznam z turnaja, tak sa mi páčili balíčky, ktoré mali hráči postavené. Našiel som si decklist a keď som to skúšal zahrať ja, bolo to príšerné. Nakoniec som sa pýtal aj hráčov, ktorí ten balík okomentovali veľmi priaznivo, že ako je to možné, veď ten balík je príšerný. Vraj to ešte nehrali, ale tiež to majú v pláne vyskúšať, lebo sa im to páčilo. Čiže naozaj zavádzajúce hodnotenie v podstate, na základ ktorého si môže urobiť názor niekto iný. Problém nemusí byť v jednom takomto hodnotení, ale práve ak to začne aplikovať viacero ľudí. Koniec koncov môžu byť hodnotenia iba názorom niekoľkých recenzentov, čo si myslím, že je nezdravé.

Na druhú stranu 80% hodnotení je po prvom dojme z hry, ktorý môže byť ovplynený rôznymi faktormi, čo v podstate tiež nie je najlepšie. Všimol som si to napríklad pri Zaklínačovi, s ktorým sa fallout dosť často prirovnáva. Ako príšerne je hodnotený zaklínač deskovkárskou komunitou, pričom po prvom hraní som aj ja udelil (na môj spôsob hodnotenia) veľmi málo hviezd, ale časom som si to s kamarátmi zahral znovu, pretože ich ten svet naozaj baví a zistil som, že je to taká pohodovečka práve pre ľudí, ktorých na nič väčšie ako krycie mená nenahovorím!

Čiže aj nie príliš dotiahnutá hra môže v určitej skupine spôsobiť zábavu a práve preto si myslím, že by tá hra mala dostať šancu - od niekoho si ju požičať, alebo kúpiť a potom predať. A až potom súdiť.

31.7.2018 12:53:38 | Upraveno autorem (porovnej)

Off topic diskuze
Skoda, ze to tu zadny admin nesleduje. Kdybych tady chtel najit nazor a dojmy ze hra, tak me to prestane bavit. Probiha tady naprosto nesouvisejici diskuze o hodnoceni podle videi...

31.7.2018 13:32:13

Ladik81
Admin to tady sleduje, ale přijde mu škoda to mazat a nemá nástroj na to, aby to přesunul jinam...

31.7.2018 15:00:14

Let’s Play BF
Zrovna jsme s Abem dotočili Let’s Play, pravděpodobně ho na našem facebooku a youtube zveřejním zítra (na ZH ho asi dám až po návratu z Gen Conu). No, poselství je takové, že ve dvou hráčích nás to při natáčení fakt bavilo. Video není točeno se záměrem aby vyznělo pozitivně, prostě jsme hráli a dobře jsme se bavili.
Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

31.7.2018 16:46:15

Kew
Ale potom je výsledek takový, že kdo tu hledá názor na hru, tak ho nenajde, protože v záplavě příspěvků o něčem jiném jsou asi dva o hraní hry. A jiní uživatelé potom zakládají nové vlákno se stejným tématem...
Promazání by tomu dost prospělo.

31.7.2018 16:51:13

Ladik81
Asi by by lo lepší vytvořit konkrétnější téma, třeba 'Názory na hru po alespoň jedné partii'. Ono jenom Názory zřejmě vedou všechny k otevřené debatě, kde má pochopitelně každý názor :) Nechť to admin přejmenuje na něco obecného, třeba Spekulace o hře a je to.

31.7.2018 18:15:50

Autorita
Já si myslím, že by měla přijít nějaká jasná autorita a rozhodnout, zda je to dobrá hra...
--------------------------------------
Deskoherní Inkvizitor
Zakládající člen hnutí "Jednorožce s duhou do záhlaví Zatrolenek"

31.7.2018 18:17:13

Havelock
Názor ať každý pochopitelně má. Ale měl by to být názor týkající se hry Fallout (pokud tedy vycházím z předpokladu, žediskuze pod hrou Fallout se má týkat Falloutu). Tady se to bohužel změnilo na diskuzi o tom, kdo má či nemá právo hodnotit hru podle videí, aniž by si hru zahrál...

31.7.2018 18:22:17

Ladik81
ano, ale v tomto pripade sa jedna prave o fallouta ;-)

31.7.2018 20:05:23

Drobnosť
Ja len chcem všetkým diskutujúcim podotknúť, že toto vlákno bolo založené s touto výzvou:
"Tak co jaké jsou vaše první dojmy z oznámení? Těšíte se? Zklamáni? Díky za reakce... :)"

Čiže hocijaký obkec o očakávanej hre. Nebolo založené na zdieľanie dojmov z hry. Ak ich tu hľadáte, tak nejaké možno nájdete, ale to nebolo primárnym cieľom tohto vlákne (áno, ani diskusia o tom, kto môže hry hodnotiť, za to sa znovu ospravedlňujem, že vznikla).

3.8.2018 18:22:51

...
Je až zarážející, jak tato hra jitří emoce... a přitom taková blbost :)

3.8.2018 19:15:35

Zábava
Bolo celkom zábavne sa na to pozerať takto z dialky :)

Mia san mia...

3.8.2018 19:44:45

Já už teda hrál...
Nejprve bych chtěl rychle reagovat na celé vlákno.

- Co se týče udělání si představy o hře a jejich kvalitách, tak si dovolím napsat, že sledováním recenzí, videí a přečtením pravidel si mohu udělat názor jestli hra nebo není pro mne.
Ne ovšem jestli je hra pro kohokoliv dobrá či zlá.

Příklad: Mi se třeba vůbec nelíbí Zombicide a přesto své fanoušky má a jistě ji někteří adorují.

- Co se týče udělování hodnocení. Tady musím jednoznačně říci, že by si lidé měli hru zahrát, než udělí hodnocení. Nikdy jsem nehodnotil hru, kterou jsem nehrál... okej, myslím si, že je to "shit", ale já jsem ho nehrál.

Politické okénko: Výše zmíněné je vidět i v Česku. Stačí když mi nějaký ubožák napíše, že ČT je zlo, nebo Bartoš je feťák... atp. a už je ze mně odborník na všechno.

Zažij si to, vyzkoušej, ověř, přemýšlej. A pak suď !



Teď k samotné mé soukromé recenzi.
Opakuji, že jsou to moje pocity a každý hru bude vnímat jinak.

O víkendu jsme si zahráli dvě seance Falloutu a to ve třech hráčích. Popíšu stěžejní prvky:

1. Příběh, úkoly:
- Každý ze scénářů přináší boj dvou frakcí a unikátní příběhovou linku, která se určitým způsobem větví.
- Někdo si stěžoval, že plnění je náhodné a že vám vyfoukne hráč kartu úkolu jen proto, že byl zrovna na správném místě ve správný čas. To vůbec nevadí. Je to trochu závodní hra a tematičnost a variabilitu úkolů bylo třeba nějak zajistit.
- Co mi ovšem vadí, že pokud hráči jedou příběhovou linku scénáře a pomáhají jedné frakci, tak nastane poměrně rychle konec hry.
SPOILER! Karta, která přinese +4 body dané frakci a posune ji na dno.

Zamyšlení: Pokud by hráči do jisté míry ignorovali scénář, tak mohou rozjet jiné "sidequesty", ale otázka je, jestli je to dost?

Nicméně snaha autorů o neprodlužování hry je znát právě na ultimátním questu dané frakce. Jde ho zpomalit, ale ne zabránit.

Co mě teda ultra štvalo bylo hledání karet v balíčku o 160 kartách a následné vracení a třídění zpět po hře. Hra by slušela nějaká apka (jak by fungovala už netuším).

2. Vybavení, levelení:
- V každé hře jsme dosáhli úrovně 4-5, takže více méně tohle funguje. SPECIAL je ale hodně náhodný... někdy ve hře nenarazíte na předmět, či test, který by vyžadoval ten váš symbol.
- Co se týče předmětů, tak například obchod nám přišel ohromně nedostupný. Pár předmětů, na které nemáte po většinu hry peníze nebo je prostě nechcete (takové kraviny :))
Co se opravdu točí jsou kořisti.

3. Agendy:
- každá přináší jeden bod a něco navíc. Někdy musíte mít štěstí...
... ale častokrát se stane, že je podmínka zisku více bodů nesplnitelná nebo vám body spadnou přímo do klína.

4. Boj, testy:
- Boj se snaží kopírovat VATS z Falloutu. No nějak se mu to daří. V podstatě je boj trochu naskriptovaný. Větší šance na zásah? Jo, ale větší šance, že vám to nepřítel oplatí.
V podstatě to simuluje to, že nepřátelé opravdu škálují a supermutanta zabijete jen s mnoha škrábanci.
- Testy jsou prováděny VATS kostkami s možností přehození. Častokrát se nám stalo, že ani 4 přehození nestačí... nějaký statistik by nám tu určitě vložil pravděpodobnostní tabulku ;)


Celkově mám z Falloutu pocit, že autoři moc chtěli, ale ne vždy se to úplně podařilo.
Možná bych chtěl až příliš velkou kontrolu nad svými akcemi a rozhodnutími. ;)

Nabízí se otázka, jestli by Falloutu neslušelo kooperativní hraní?

Takhle je pro mě Fallout hra, kde něco děláte, s nějakým cílem a s nějakým výsledkem ve známém světě.

Za mně to nestačí a radši sáhnu po "adventure" hře, která ve mně vzbuzuje lepší zážitek. Třeba podhodnoceném Runeboundu ;)


6.8.2018 12:06:59

Jen slzy....
Jako fanoušek Fallouta 1,2 musím si taky odplivnout a zklamaně zatřást hlavou.
Malcolm Reynolds (Sláva Firefly!) to už řekl vše a akorát bych se opakoval.
Kdyby aspoň ty mise nebyly možné splnit jiným hráčem, tak by ta hra stála za opakované zahrání, protože jinak se z ní stává běžná hondba za body a vítězství ...v čem?
Ta hra ani nemá motivaci chtít zvítězit.
Doporučují Fallouta vyměnit za Waste Knight.

6.8.2018 14:38:42

Mise
Hru jsem nehrál, ale stále se tu opakuje stížnost, že vám protihráči splní váš úkol. A nešlo by toto pravidlo zrušit nebo by to rozbilo celou hru? Jen se prosím ptám, než si hru koupím a vyzkouším na vlastní kůži ;)

6.8.2018 15:07:57

Mitogar
Problem je, ze v tejto hre nema nikto svoju ulohu. Vsetky ulohy su verejne a splnit ich moze ktokolvek. Je uplne jedno, kto danu ulohu odhalil. Tak sa moze stat, ze v jednom kole ty prides do nejakej lokacie, kam ta zaviedla uloha, urobis test, ale nie je uspesny, a hned po tebe ide druhy hrac, pride tam a jemu sa ten test podari. A pod. A na toto by sa house rule robilo tazko.

6.8.2018 16:07:56

Vybíráme z Bazaru

Warhammer Underworlds - Nightvault
Warhammer Underworlds - Nightvault
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas