Fallout - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Post-apokalypsa
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Andrew Fischer
Nathan I Hajek
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Názory

Tak co jaké jsou vaše první dojmy z oznámení? Těšíte se? Zklamáni? Díky za reakce... :)

I když mě osobně některé věci trošku děsí, tak se ve směs těším... očekávám že FFG nepromešká možnost takové velké kulturní značky :)
12.8.2017 20:41:19

nekoupím ale možná si půjčím.
Nekoupím ale možná si půjčím.
Jsem hráč hry Fallout. Mám rád to prostředí a na deskovku jsem se těšil.
Po zhlédnutí dis. na BGG, dis tady a pravidel nabývám dojmu že je to jen využívání jména klasiky.
Měl bych pocit že jsem si koupil auto s šasi Mustanga a motorem škody 100.
Škoda

26.7.2018 13:25:57

z PC na stolovú hru
PC hra je komplexna, neviem si predstavit tie mechanizmy v prevedeni stolovej hry, aby boli hraci klasickej pc hry spokojni.

Nepoznam ziadnu hru, ktora by vierohodnejsie dokazala prebrat myslienky z pocitacovej verzie na stolovu. Najblizsie sa mi ku tomu priblizuje iba starcraft, avsak ani tam nie je vysledny dojem rovnaky. Proste PC hry maju uplne ine moznosti.

29.7.2018 12:00:38

Magor
PC hry určitě mají jiné možnosti, ale to neznamená, že by nevycházeli povedené deskoherní adaptace. Takhle od boku mohu zmínit například Mechs vs. Minions, This War of Mine, Gears of War či XCOM. Chybu bych tedy nehledal hned u hráčů PC předlohy - byť ano, i já si myslím, že to Fallout schytá i za přehnaná očekávání.
________________________________
Šéfredaktor Deskofobie, čaroděj v CGE.

29.7.2018 13:04:46

Všetkým

Ahoj,

Tak hru som si kúpil, a to čo som od tej hry očakával, tak som aj dostal. Hral som fallout 3 a 4 na počítači a sklamaný vôbec nie som. Mechanizmus vytvárania príbehu je skvelý, a keď tu hru hráte s ľuďmi, ktorí do chcú užiť zábavu vo svete fallout, tak nie je lepšia voľba ako táto hra. Jasne je, že ťa hra nie je pre eurovkarov, tu si nič nevypocitate a nenaplanujete, preto je tu toľko negatívnych ohlasov bez toho aby si to niekto zahral. Za mňa môžem tu hru s plným vedomím a svedomím iba doporučiť.

Ladislav

29.7.2018 14:31:28

loix1
Jestli ten komentář narážel na mě, tak nejprve ze všeho bych poznamenal, že ačkoliv začínám nějaké eurohry shánět do svojí sbírky, stále ještě jsem se nedostal k tomu, abych si nějakou někdy zahrál. A pokud bys četl moje kritické názory na tuto "hru", dozvěděl by ses z nich, že hře nevyčítám časté házení kostkou, ale neexistující vylepšování postav, stupidní soubojový systém, nedomyšlený konec hry a sdílené questy, které jeden hráč rozjede a druhý dokončí.

A ten soubojový systém nekritizuju proto, že by byl kostkový, ale proto, že je postavený na hlavu. Jak jinak si mám vysvětlit to, že v každém souboji musím vždy nejdříve ze všeho přiřadit zranění svojí postavě. A vůbec nezáleží na tom, že jsem útočil střelnou zbraní na sousední pole, kde stojí monstrum, které má útok pouze na blízko a ani o mně neví. Připomíná mi to logiku prvního Zombicidu, kde stojí na jednom poli třeba deset zombie a jedna hráčská postava a já střelou z dálky nejdříve ze všeho trefím svého spoluhráče.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

29.7.2018 15:37:42

Malcolm
Nejako si ticho ohľadom mojej otázky... prečo dávaš hodnotenie hre, ktorú si ani nehral? Hodnotenie sa dáva niečomu o čom mám aj čo povedať... aspoň maj gule na to, aby si to do toho hodnotenia napísal, že hru hodnotíš len z hatu bez odohrania.

29.7.2018 16:48:25

ludomyl
Viděl jsem pět kompletních gameplay videí třech různých scénářů (dohromady 10-12 hodin čistého času), přečetl celá pravidla a pročetl mnoho diskusí. Dohromady jsem této hře věnoval minimálně 15 hodin, během kterých jsem si opakovaně potvrdil, že ta hra má několik porouchaných mechanismů a já ji hrát nechci. Přesto někdo, kdo se o hru doteď třeba vůbec nezajímal, ale jednou si jí zahrál má podle tebe větší právo jí ohodnotit než já? Ten komentář zůstane v té podobě, v jaké je a nic v něm nebudu doplňovat ani měnit a rozhodně ne kvůli tobě.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

29.7.2018 17:35:46

Malcolm
No a není lepší si to za 14 stovek koupit, vyzkoušet si to. Ze dvě, ze tři hoďky si to zahrát a pokud ti to nesedne, to pak třeba prodat. Nebo třeba půjčit by to šlo. Těch 15 patnáct hodin jsi přece mohl využít nějak líp ne. Není to škoda?

29.7.2018 17:47:54

Malcolm
Presne tak, človek, čo hru hral má právo ju hodnotiť narozdiel od teba.

EDIT: Neochotou dopísať k svojmu hodnoteniu, že si hru nehral, len potvrdzuješ, že ide o hate k hre a nie snahu o objektivitu.

29.7.2018 17:48:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Kvaša
Prečo by si mal kupovať hru a skúšať, či sa mu bude páčiť? Mňa baví si dopredu čo to o hrách zisťovať a kúpim len to, čo má potenciál ma baviť.

Malcolm má plné právo na to, aby sa mu tá hra nepáčila už len na základe popisu. Dokonca má právo to tu zúrivo napísať a hájiť si svoj názor. Proti nemu nič nemám. To robím aj ja.

Avšak nedovolím si hodnotiť hry, ktoré som nehral, len preto, že ma ich popis sklamal. To je ako hodnotiť film len na základe recenzií iných ľudí.

29.7.2018 17:59:29

Gameplay
Před pár lety nebyla ta možnost vidět hry v akci.
Pouze na set́káních nebo u někoho.Ale teď je to jako se streamováním pc her. Člověk si udělá svůj názor pouze na základě streamu nebo gameplaye.A může to být stejný zážitek jako by hrál sám.
Osobně jsem neměl moc oblíbené RPG na pc,ale velice mě bavilo dívat se ,jak je hraje brácha. A stejné je to,třeba u videí co dělá Yedle.
Tam člověk nemá problém poznat jestli by ho hra bavila nebo ne.
A dokonce se nebojím napsat,že podle těchto videí může hru i ohodnotit i když se to nebude každému líbit.

29.7.2018 18:08:00

Moje poslední slovo
S touto diskusí končím, protože mě nebaví stále dokola opakovat ty samé argumenty někomu, kdo je stejně nechce slyšet.

K tomu, že se jedná pouze o hate, bych jen doplnil odkazy na všechny svoje komentáře v téhle diskusi. První je ze 14.12.2017 v 18:55:51, druhý z 22.12.2017 v 21:58:38, třetí z 23.12.2017 v 06:49:45. Všechny se týkají čistě popisu dojmů z gameplay videí, ve kterých píšu, co mi na hře nesedí a píšu tam i proč. Další dva jsou z 21.7.2018 v 11:22:10 a v 11:45:04 a v obou se vyjadřuju pouze k hodnocení hry na BGG a poslední (když nepočítám dnešní) je z 22.7.2018 v 11:46:47, v němž pouze shrnuju názory z prvních dvou svých komentářů. Hlavně v nich totiž dost podrobně píšu, co mi na hře vadí a proč. Tolik k tomu, že se jedná o ničím nepodložený hate.

A ano, vždy se dívám na videa, než si hru pořídím, protože nechci riskovat, že mi nesedne. A u Falloutu jsem si moc přál, aby to byla dobrá hra, takže jsem si těch videí pustil opravdu hodně, jenže jsem v nich akorát viděl stále stejné chyby. Nikdy jsem se negativně nevyjádřil k atmosféře hry, protože tu jsem nikdy nevyzkoušel, ale k mechanikám se vyjádřím kdykoliv, protože ty mi stačí vidět. A právě díky mechanikám vím, že bych si zbytek hry nikdy nedokázal vychutnat.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

29.7.2018 18:29:11

Bastacka
Ak má odvahu hodnotiť niečo, čo nehral, tak by mal mať odvahu to k tomu hodnoteniu aj napísať. Nenútim ho veľkosť hodnotenia meniť, keď už ho tam dal. Lenže zjavne mu ide o to, aby hre hodnotenie znížil, nie o to, aby si ľudia vytvorili správny dojem.

29.7.2018 18:32:06

Malcolm
Ale tu nejde o to, čo si o hre myslíš. Tu ide o to, že ľudí klameš. Proti tvojim dojmom nemám nič. S nimi nemám žiadny problém.

Môj problém je, že hodnotíš hru, ktorú si nehral a že to k tomu hodnoteniu nenapíšeš.

Mňa obviňuješ, že nechcem počuť, ale ty zjavne nevieš čítať.

29.7.2018 18:34:01

...
To se nám to tu pěkně zvrhlo :) Hádám, že by to chtělo sepsat listinu práv a svobod uživatele ZH. O zákazech by se mělo ale asi hlasovat, protože názor, jestli je košer napsat názor na hru, kterou jsem nehrál, nebo ji dokonce hodnotit evidentně není jednotný :)

Jinak si myslím, že recenze na film a hru je naprosto to stejné a hodnotit tak hru nebo film na základě cizího hodnocení je blbost. Nicméně gameplay je něco zcela jiného. Pokud je gameplay dobře udělaný, může evokovat pocit, jako byste hru hráli sami. A údělat si názor na základě takového gameplay je dle mého zcela legitimní.

A čí hodnocení je lepší? Toho, co hru hrál jednou jedinkrát nebo toho, co věnoval 15 hodin tomu aby se o hře něco dozvěděl? Podle mě oba mají právo hodnotit či říct názor. Ať už pozitivní či negativní...

29.7.2018 18:37:18

Behe...
O názoroch a dojmoch tu nikto nič nepíše... do diskusie má právo si napísať kto chce čo chce, lebo je to diskusia a z nej je jasné, ako kto čo vníma a vie si urobiť dojem.

29.7.2018 18:39:44

ludomyl
Ne každý v této diskusi to tak vnímá. A to hodnocení? Na hodnocení má teda právo kdo, podle tebe? Nebo kdyby Malcolm hru vychválil do nebes, byl by to stejný problém?

29.7.2018 18:54:18

ludomyl
Vždyť v tom Malcolmově hodnocení je jasně napsané, že důvody pro jeho hodnocení jsou vypsané v diskusi. Pokud by někoho opravdu zajímal názor tohoto konkrétního uživatele, může si je kdykoliv najít.

A že to nechce doplnit se mu ani nedivím. Mě kdybys takhle říkal, co mám dělat, tak se na tebe už z principu taky vykašlu.
*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

29.7.2018 18:56:01

Hm...
@Behe - Ani raz, ani raz som nenamietal proti tomu, čo si Malcolm myslí. Jasne popísal, prečo si myslí, čo si myslí. Prvýkrát som na neho zareagoval až vtedy, keď napísal, že hru nehral. Koľkokrát to potrebuješ zopakovať? Jasne, že je rovnako zlé, keď niekto hru nehral a dá jej pozitívne hodnotenia - pretože človek nezistí reakcie ľudí, čo hru hrali. Len ich predstavy. Ale predstavu si viem urobiť aj ja. Ja v hodnotení potrebujem vidieť ale zhrnutie tej hry, nie zhrnutie dojmov.

@Bueno - To hovorí viac o tebe, nič o mne. Mne je úplne jedno, čo si o mne Malcolm myslí. Mne ide o to, že ak on vyhlasuje, že mu ide o objektivitu, tak je objektívne, keď napíše k hodnoteniu, že hru nehral. Takto viem, že mu o objektivitu nejde. Buď mu ide len o to, aby znížil hodnotenie hre, ktorá ho sklamala, alebo o to, aby si stál za svojím, aby nebolo po mojom. Oboje reakcie hovoria viac o ňom ako o mne. Rovnako o tebe ako o mne.

EDIT: Toto bol môj posledný príspevok k téme. Kto chce diskutovať, nech mi pokojne napíše správu. Svoje argumenty som vypísal, kto chce pochopiť pochopí, kto nechce nepochopí. Proti Malcolmovi ako hráčovi nič nemám. Rád si prečítam iné jeho názory na hry v diskusii. Ale aj naďalej budem hovoriť, že hodnotenie by mali dávať tí, čo hru hrali. Nie tí, čo si myslia, že vedia aká hra je.

29.7.2018 19:03:38 | Upraveno autorem (porovnej)

ludomyl
Měl by ses někdy podívat na žebříčky na BGG. Tam má kdejaká hra s hypem, jejíž kampaň na KS třeba ještě běží, i několik desítek hodnocení a to kolikrát nebyly ještě ani zveřeněný pravidla.

A to, že jak malý děcko pořád trváš na tom, aby někdo něco udělal jenom proto, že to tak chceš ty, o tobě taky dost vypovídá.
*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

29.7.2018 19:15:23 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Pokud budu sedět u stolu a koukat jak hru někdo hraje, je to prakticky to samé jako bych hru hrál. Pak můžu klidně udělit hodnocení protože jsem viděl vše co potřebuji.
Stejně tak pokud se budu dívat několik hodin na gameplay. Někdy si člověk udělá lepší obrázek než po prvním zahrání.

Amen

29.7.2018 19:18:28

som

Tak
diskuze se nám hezky rozběhla :-D

30.7.2018 06:35:26

Peprné příspěvky
Za mě... hra vypadá jako předělaný Talisman, kde vývoj postavy nemá na cokoliv vliv a náhoda je příliš extrémní.
Takže objednávku ruším se slzami v očích. Tak pěkná hra to mohla být... a je z toho takový... meh...

30.7.2018 08:06:23

Hodnocení bez zahrání
Podle mého osobního názoru shlédnutí let's playe v žádném případě nenahradí osobní zážitek. Sám s tím mám bohaté zkušenosti, několikrát jsem se spálil s tím, že jsem si pořídil hru, která mě nadchla na různých videích na YT a po prvním zahrání jsem zjistil, že ze hry mám úplně jiné dojmy, než hráč/komentátor na videu. Dost často jsem se škrábal na čele a říkal jsem si, jak je to sakra možné, když na videu to bylo tak super. Ale ať chcete nebo ne, to video je zprostředkovaná informace, kterou Vám dává někdo jiný.

Osobně mi nevadí, že hru hodnotí člověk, který ji nehrál, pouze si o ní nastudoval nějaké informace a videa, ale byl bych rád, aby to napsal do komentáře. Ne proto, že to po něm někdo požaduje, ale proto, že mi to přijde normální a fér.

To, že na BBG se objevuje záplava komentářů a ratingů od lidí, kteří hru ještě ani nemohli fyzicky dostat, je podle mě jeden z největší nešvarů té stránky a fakt si nemyslím, že to chceme mít i tady.

Jinak teda musím říct, že největší efekt téhle diskuze je to, že jsem získal neodolatelnou chuť si hru vyzkoušet navzdory tomu, že mi taky herními mechanikami moc nesedí.

30.7.2018 10:48:25

Hodnocení podle LP
Zrovna u deskovky je podle mě hodnocení podle Lets Play videa naprosto legitimní. U videohry člověk může argumentovat, že divák nezažije, jak je implementována responzivnost ovládání apod., což je velmi důležitá část produktu, ale u deskovky nic takového není, a mezi hráčem hry a divákem je v podstatě jen ten rozdíl, že jeden si fyzicky šáhne na karty a druhý ne. Pokud je to video dobře udělané, zprostředkuje zážitek jako kdybych to sám hrál.

A to říkám jako člověk, který tyhle věci považuje za ztrátu času. Ještě jsem si ani jednu hru nekoupil kvůli LP videu, ale nevidím důvod, proč by se dobře udělané video nemohlo rovnat zážitku z hraní.

30.7.2018 12:08:01

Vybíráme z Bazaru

Galaxy Trucker: Druhé, vytuněné vydání (ve folii)
Galaxy Trucker: Druhé, vytuněné vydání (ve folii)
Akt. cena: 440 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas