Advanced Squad Leader

xxxxxxxxxx hodnoceno 26x (Seznam vlastníků)

Advanced Squad Leader - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Avalon Hill
Autoři: Don Greenwood
Rok vydání: 1985
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

první dojem

mám za sebou první hru se sydem a jsem nadšen.
naprosto úžasná wargame. pravda, že průměrná hra asi nebude pod 3 až 4 hoďky, ale to nám "důstojníkům" nevadí:-)
1.12.2009 23:52:52

...
Seknul jsem se s tím Band of Heroes. Měl jsem na mysli novou hru Band of Brothers: Screaming Eagles..

Jinak je jasný že ASL je praotec všech.. Zatím to je ale asi velké sousto. Zkusím pár lidem ukázat CC :-)

6.2.2012 10:19:13

pravidla
Me utvrdila v mem rozhodnuti historka ze Zelivi, kdy kluci zorganizovali silenou akci k dopraveni minometu na opevovanou Mamajevovu mohylu a ve finale zjistili, ze minomet zapomneli rozmontovat. Tyto detaily neuvertitelne pobavi a prispivaji k celkovemu pribehu, kazde zjednoduseni ubira moznost nejake podobne historky. A jak rika Eyron - po jednom zahrani noveho pravidla uz to nebyva problem. A delka hry mi nevadi, naopak - cim delsi, tim vic pribehu :)

P.S. Poldo, tady lovis na CC marne, tady uz jsme vsichni ztraceni :D

6.2.2012 11:02:52

Polda
mrkni na ty tutorialy, co jsem dával odkaz ve vedlejším vlákně, sice mu trvá než se vymáčkne, ale je to fakt úplně pro začátečníky a dobře am popisuje jednotlivé fáze kola. Jak se naučíš tohle, můžeš hrát spoustu pěchotních scénářů a postupně pak budeš přidávat (vybereš si scénář s off board artillery, pak vozidla, atd.). ten start fakt není tak složitý, vysvětloval jsem už několikrát pravidla, je to tak na hodinku, což není žádná hrůza.

6.2.2012 11:23:08

polda
neboj chvilku me to bude trvat, ale pak se do CC pustim taky. Tesim se na to. :)

6.2.2012 11:25:20

sydo
já mám na ty minomety vůbec smůlu, v tom řeckém scénáři co jsme hráli s permonem jsem jeden rozmlátil při přistání glideru (a při opravě ho odpravil nadobro) druhý byl v hrozně blbé pozici, nikam neviděl, spottera mi sejmuli první ránou atd. :) ale aspoň jsem ho smontoval, na to jsem si dával už bacha :) ty kluzáky jsou vůbec super. líbí se mi, že tam pak když přistaneš zůstanou ležet a poskytují ti krytí. přistané letadla tom vyschlém korytu, to byl pěkný pohled (na ten jeden zapíchnutý ve střeše baráku už míň pěkný :) ).

6.2.2012 11:26:52

kandelabr
To zni dobre. To jsou ty scenare z FKAC ci jdou spojit k sobe do te male kampane? Na kluzaky se tez musim mrknout, ted me ale cekaji tanky na ctvrtek, ja uz se nemuzu dockat.

6.2.2012 11:54:29

Sydo
Super... Na tanky se těším fest.. :) Mám ohlásit další lekci ? :)

6.2.2012 11:57:46

sydo
spojit do kampaně nevím, je to scénář 93, tavronitis bridge, kréta. A ty pravidla na kluzáky jsou celkem jednoduchá, hážeš na odchýlení od zamýšlené lokace přistání a pak na samotné přistání a důležitých je pět hexů dráhy letu, kdy se řeší, jestli tam nejsou nějaké výškové překážky, za to dostaneš postihy a můžeš se snáz rozbít.
Na vozdila se taky už těším, snad to stihnu nastudovat a dáme ve středu už nějakou tankovou minibitvu :) co máš vyhlídnuté za scénář mimochodem? jenom tanky?

edit: permon říkal, že snad z té kréty napíše report, tak uvidíme.

6.2.2012 12:07:20 | Upraveno autorem (porovnej)

kandelabr
Ten scenar z Classics - The Puma Prowls. Ciste tanky, at se to nekomplikuje. Vy ted nejak hrajete porad plantaznici, zavist!

Jenik: Klidne ohlas, ale bude to lekce i pro nas :D

6.2.2012 12:12:56

sydo
snažíme se, to víš :) eyron i permon jsou definitivně navrtaní, všichni chceme pořád hrát, takže jediný problém je čas. Ale zatím se nám daří a brněnská klika se rozrůstá :)

jeník: tennápad s diskusema k jednotlivým misím se mi líbí, ale ideální by byla ještě nějaká podsložka, aby u hry nebyla miliarda diskuzí (už tak to tam začíná pěkně houstnout).

6.2.2012 12:32:59

přehled her
ještě mě napadlo, jestli by nebylo zajímavé udělat nějakou tabulku, kde bychom shromažďovali všechny naše odehrané partie, kdo jaký scénář hrál, kolikrát, kdo vyhrál atd. co myslíte? tady ty přehledy hraní ne všichni vyplňují a s dalšími partiemi v tom pak bude chaos.

6.2.2012 15:25:42

Super nápad
To se mi líbí! Navíc mám v osobních záznamech her vždycky napsáno s kým jsem hrál a u většiny i jaký scénář...

6.2.2012 15:32:59

prehled
Jo, to je super napad! Neco jako lokalni aslscenarioarchive.

6.2.2012 15:36:59

sorry
zdvojeny prispevek.

6.2.2012 15:41:06 | Upraveno autorem (porovnej)

prehled
a jak bychom to delali? nejaky google document?

6.2.2012 15:47:17

Kandelaber
Jojo.. tam by to bylo super... klidně v exelu ne?

6.2.2012 15:58:43

Závislost
Začíná to být vážné, po včerejším (hodně jednoduchém) scénáři Tettau's Attack (http://www.aslscenarioarchive.com/scenario.php?id=56072) se mi před očima celou noc honily žetonky...

8.2.2012 08:53:37

eyron
minuly tyden jsem se byl divat jak kandelabr s permonikem hraji. Nikdy pred tim jsem to nazivo nevidel a ani nehral a uz sem mel o tom nejmene tri sny :) Az sezenu svuj vlastni, tak to bude jeste horsi :)

8.2.2012 08:59:31

hehe
Havelock hral jedno kolo Fighting Withdrawal a prvni, na co pry rano myslel, byl jeho HIP MMG v patre :D Je to nakazlive, at uz je zitra!

8.2.2012 09:06:53

...
Coz o to, ja na to myslim taky, i kdyz mam jiste vyhrady :)

8.2.2012 10:56:20

polda
to není výhrada ale ochrana.. :D

8.2.2012 11:09:03

ASL 107-Tettau´s attack
Jak Eyron psal, dali jsme včera tento scénář. Čtyři elitní skotské jednotky, tři leadeři, 2 lehké a 1 střední kulomet mají za úkol zabránit úniku německých jednotek, kterých je ale 3x tolik, i když většina (8) jsou 2nd line, jedni 1st line a párek conscriptů. Mají taky 1xMMG a 3x LMG a tři leadery ale o fousek horší než skoti. hraje se na jedenáct kol a němec vyhraje, pokud přeběhne mapu alepoň s jednotkama za 3 VP (squad je za 2 VP, leader a halfsquad za 1VP). Terén je zajímavý, v první polovině mapy je několik domů, z nichž jen dva byly dvojpodlažní, pak spousta vzrostlého obilí, sady a na okrajích les. druhá půlka mapy byla bez budov, jen lesy na krajích, velké pole, velký sad a jinak otevřený terén (semo tamo nějaký ten živý plot). Nachystal jsem se s HMG, squadem a -2 leaderem do prvního patra domu a myslel jsem, jaký to nejsem chytrolín. zbytek jsem roztrousil do okolí jednoho squada chytře dozadu, jako poslední štaci, jednoho naopak úplně do prvního domku vesnice, protože eyron nasetupoval do lesa a musel do vesnice přes otevřený terén, tak jsem doufal, že mu trošku pustím žilou. Zezačátku se dařilo, odpálil jsem mu první statečné conscripty, co se vydali odvážně na procházku prostředkem cesty. pak jsem nechal pár borců přeběhnout, a šetřil si dávku z HMG na leadera. Ten furt nešel, tak jsem pokropil jeden další squad (a tuším že se jenom pinnuli), ale na final fire jsem si leadera skutečně vychutnal. počkal jsem až bude uprostřed cesty, pečlivě zamířil, stiskl spoušť a prásk! kulásek se mi rozpadl v ruce :) Eyron podnikl hrdinný výpad na mou předsazenou pozici v domku, vzal to přes sad a na mou 12/-2 FP hodil na 2moral check trojku. Ještě se mi tam někde stihnul pokazit první LMG. Nakropil mě na revanš a kulásek se rozpadl zase jemu :) pak naběhl do boje na bodáky. Tam jsme se pár kol řezali, mezitím on pomaličku postupoval (času měl dost, 11 kol), pár jednotkama se mě snažil obejít lesíčkem shora. Mezitím probíhala přestřelka mezi mými bývalými HMG kulometčíky (při opravě jsem hodil 6, jako MacGyver) a eyronovou firegrupou (tzv. střely dům-dům). Ta měla hlavně za následek, že se má jednotka zfanatizovala, jinak víceméně bez výsledků. Můj squad úplně vzadu se pod vedením Lt. Coxe pokušela zapálit les, ale dřevo bylo jaksi morké (jako fakt, to se tady řeší) a klukům se do žhářství moc nechtělo. Takže bez úspěchu. Eyron naklusal do rozpracovaného close combatu s dalšími posilami a dorazil mou ubohou jednotku, po které zůstal jen zaseklý LMG, který hbitě sebral a opravou rozbil. S poslední jednotkou jsme doběhl k fanatikům do patra, ale na nikoho jsem moc neviděl, tak jsem vyrazil ven a schovával se za zídkou pokošel se zastavit jednotky, které procházely vrchem kolem lesíčku. A udělal jsem fatální chybu, kdy jsem na jednu jednotku vystřelil dvakrát a tím jsem umožnil eyronovi vyběhnout do domu s mými fanatiky. Ti se statečně drželi, ale pak zasáhla firegrupa mého -2 leadera (pinned) a šlo to z kopce, střelba ze všech stran (a aktivovaný sniper zranil eyronovi jednoho leadera), close combat, kde se fanatici ještě chvilku drželi ale nakonec podlehli, budova padla do spárů němců a mě zůstala poslední jednotka ukrytá u rybníčku, udělala ještě nějakou škodu, ale když se běžela schovat za křáčí, nakropili to do ní a byl šlus, ručník do ringu, v 7 kole.

scénář to nebyl nezajímavý, ale shodli jsme se na tom, že chceme už zkoušet nějaké komplikovanější věci (off board artillery, miny, kluzáky a hlavně již doufám brzy vozidla). Čili tohle je spíš takový učební, i když skot to má tedy dost těžké, ta přesila je ohromující.

8.2.2012 11:21:41

sydo
tak co ty vozidla? už to umíš?dáte to zítra?

8.2.2012 13:51:00

Kandelabr
Nevim, zda mohu rici, ze to umim, ale zitra na to jdeme :) uz se nemuzu dockat.

8.2.2012 13:55:21

re Tettau's
moc hezký report, jen doplním, že mě hodně překvapilo, že na aslscenarioarchiv je poměr výher Skot vs Němec téměř 50:50, asi se těm ostatním hráčům za Skoty nerozbíjel kulomet a házeli na rozdíl od kandelabra na 2k6 někdy i míň než 10...
Jeho neštěstí v kostkách je natolik neuvěřitelné, že mu snad začnu psát nějakou statistiku :-)

8.2.2012 16:14:31

Vybíráme z Bazaru

Stellar Conflict + promo
Stellar Conflict + promo
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas