SOPA / PIPA - názory?

Co je SOPA a PIPA?
http://cs.wikipedia.org/wiki/SOPA
http://cs.wikipedia.org/wiki/PIPA

Wikipedia na protest proti SOPA vypíná anglickou verzi na 24 hodin
http://wikimediafoundation.org/wiki/English_Wikipedia_anti-SOPA_blackout/cs

seznam webů, které se účastní protestu proti SOPA
http://www.sopastrike.com/
18.1.2012 15:07:51

Polylux
Tím se ale dostáváme k tomu, že pokud po tvém zboží není poptávka, tak ho prostě neudáš... máš pocit, že když zabráníš stahování, tak že najednou lidi začnou poslouchat jinou muziku? To je trošku zcestný, ne?

22.1.2012 22:02:58

..
ehm pri vsetkej ucte, toto co tu riestie, je voci moznym nasledkom tohto *legislativneho* zasahu do *systemu* uplne mimo, az nepochopitelne prizemne/lokalne/obmedzene.
kriste ake trhy, aka 'hudba'..to snad neni pravda.. ved to je len tematicka fraska, zahmlievauca skutocne 'jadro' veci..
pozrite sa trochu z nadlhadu na to,ako dnesny svet a 'system' funguje, aka je uloha interneteu, co je to sloboda a zodpovednost, ako sa 'spravaju' svetove vlady a priemyselne odvetvia ku spolocnostiam v globalnom meritku, ako sa ziskava a deli a vykonava a zneuziva moc a vobec, ake 'hodnoty' sa vmasiruvavaju do stada..ku comu to cele speje??

22.1.2012 22:12:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Ringo
Proč by se člověk, který provozuje "úložiště dat" stával pirátem? Prodává ten obsah? Neprodává... jediné co poskytuje je možnost data uložit a opětovně stáhnout... platíš pouze za komfortnější přístup (rychlejší download/upload), jaká data budeš ukládat/stahovat je čistě tvoje věc... nevidím na tom nic neférovýho... ty pořád operuješ s tím, že obsah, který je na serveru uložen prodává, což je podle mě omyl, protože on nenabízí nic co by nebylo jeho... nabízí místo na svém serveru a nabízí přenos dat...

Nebýt podobných serverů, nedostaneš se dnes ke spoustě zajímavýho materiálu (filmy, seriály, hudba, hry), čistě proto, že se to někomu nevyplatí vydávat/vysílat komerčně... a to by podle mě bylo podstatně horší než současný stav - to opravdu chceme aby tu všechno bylo na jedno použití???

22.1.2012 22:17:25

to Polylux1 (22.1.2012 21:45:37)
a nemohlo by to byt tim, ze v Londyne zije o trochu vic liduchu nez v cele CR?

EDIT: pro stouraly - ruzne zdroje (resp. ruzne zpusoby pocitani) u nydnolu uvadeji 7 az 14 milionu liduchu. a to porad abstrahuji od vyznamnosti tohole mestecka na celosvetovem poli kultury, umeni atd.

22.1.2012 22:44:00 | Upraveno autorem (porovnej)

ndru
jediné co mi za tvým příspěvkem chybí je troll-face :D

22.1.2012 23:10:43

Permonick
priznam se, ze mi nejak selhava schopnost to napsat tak, abys to chapal tak, ja kjsem to opravdu napsal. Zkus si precist uplne nize, co jsem psal k veci SOPA/PIPA. Rozhodne nejsem na strane techto zakonu. Nicmene uz od sameho pocatku je prostym faktem, ze kopirovani komercniho software je nelegalni a clovek, ktery to delal jistym zpusobem porusoval zakon o sireni SW. Clovek, ktery za to jeste bral prachy se timto stal piratem a to proste z definice. Nemusi se ti to libit, ale tak to proste je a ja to neurcuji. Co je pro me smerodatne je to, ze ja jsem pro svobodu sireni dat po internetu, dokazu pochopit, ze se nekomu nelibi, ze hra, kterou prave vydava je jiz tyden an netu a lide uz ji vesele hraji. Ale jsem proti buzeraci, kdy razii po siritelich tohoto softwarte odnesou uplne vsichni, i ti, kteri si prakticky nevinne stahnou 20 let starou hru, ktrou jiz ani vyrobce ani distributor nepodporuje. A lide, kteri siri cizi SW a berou za to prachy pod jakoukoliv zaminkou, tedy i pod zaminkou provozu uloziste dat si pocinaji ilegalne. to prece neokecas ani recmi o svobode. Vem si takovy GoG. Ten nabizi hry za par supu, stare hry, ktere sveho casu stavaly 1500 Kc v krabicovem vydani. GoG je rovnez server provozujici poskytovani techto dat za timto ucelem, ale na kazdou hru ma povoleni distributora, ktery drzi na danou hru licenci. Ferove abandonwary tohleto sleduji a hry vydane na GoGu automaticky stahuji z nabidky zdarma nabizeneho SW. Ty si legalne koupis za 100 Kc hru na GoGu, original, licencovanou a z te 100 jde na provoz serveru GoG, nejaky dolarek jde urcite distributorovi. Tak je to spravne a ferove. Pokud se objevi provozovatel uloziste dat a cpe tam veci, na ktere nema licenci a pod zaminkou nakladnosti provozu za to chce penize, tak je to chte nechte prakticky "Vietnamci nelegalne padelany prodavany Adidas", pozdeji pro jistotu se 4 pruhy, protoze za to padelani si uz taky odskakli sve.

Zda se mi, ze to beres prilis ortodoxne, bud je nekdo pro a nebo proti. Pokud je proti, nesmi mit automaticky sluvko pochopeni pro snahu vymytit piratstvi. Z tehlete diskuse jsem si prakticky alespon ujasnil svuj postoj, jsem proti buzeraci OSA, SOPA/PIPA, jsem proti piratstvi, ale pochopeni mam pro argumenty obojich. Ale musi byt rozumne. Ne ze OSA rekne - pujdeme po vsech a preventivne budete vsichni platit i za prazdne nosice, papiry a tonry do tiskaren a pirati naopak reknou, ukrademe a prodame uplne vsechno.

22.1.2012 23:39:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Polylux1
no, rikas ze to tak neni, ale kazdym dalsim popisem sve profese nam vlastne potvrzujes, ze to tak je, ze jsi v CR proste neuspel a snazis se to svalit na volne staovani z netu. U hudby si specificky myslim proste sve. Nepovazuji se za mohykana, ale za cloveka, ktery hudbu ma rad a kazdy takovy si proste udela radost a ten original nosic si koupi, na koncert si zajde. A byt je stahovani hudby v podstate stejne pred zakonem jako stahovani SW, tak si nemyslim, ze hudbu poskozuje. Naopak si myslim, ze dobre umelce to naopak podpori, protoze dobrou hudbu si lide proste koupi. spatni umelci necht splacou nad vydelkem, treba prave proto, ze diky tomu stahovani z netu si lide poradne overi, co ten umelec vlastne doopravdy vytvoril, nez si koupi celou placku s jeho hudbou a po jeji koupi jsou zklamani. U her je to skodlivejsi z toho hlediska, ze mnozi lide si hru zahraji, dohraji a smazou a pak uz prakticky ztrati duvod si ji zakoupit. Navic to neni o kvalite zaznamu.

23.1.2012 00:00:02

Ringo
Tak co se týče GoG, tak ty podporuju už pár let... ale dobře, že jsi je vzpomněl... na GoG se prodávají hry bez ochrany proti kopírování a za směšnou cenu, tzn. defakto oxymoron v porovnání se současným herním průmyslem, a přesto je ta společnost zisková a stále rozšiřuje svoje portfolio titulů, včetně vydání "áčkovýho" Witcher 2 (taktéž bez DRM a v pre-orderu s hromadou bonusů a čtyřmi dalšími hrami zdarma)...
Což je jeden z důvodů proč pak nechápu různé Polyluxe, kteří tvrdí, že "to" nejde, přitom podle jejich vidění světa by společnost jako GoG neměla vůbec existovat... (btw GoG podpořily protesty proti SOPA :) )

Co se týče té ortodoxnosti, imho ta otázka ve finále stojí právě tak černobíle... je lepší "absolutní svoboda", a nebo to, že dáme vládě do rukou nástroj libovolně cenzurovat (a na slovech "libovolně" i "cenzurovat" trvám) jakýkoliv obsah na internetu??

Veškerý obsah podobných úložišť (ať už zahraničních nebo našich) nevytváří provozovatel, ale uživatelé, a nemůžu si pomoct přijde mi to jako kdybych do úschovny zavazadel uložil tašku s uřízlou hlavou a tebe odsoudili za vraždu, protože ti ta úschovna patří a nepodíval ses do tašky jestli tam není uřízlá hlava... (pomiňme teď vůbec fakt, že mi i hon na čarodějnice postihující uživatele milionovými/miliardovým pokutami za imaginární ztráty distributorů apod., přijdou postavené na hlavu)

23.1.2012 00:07:29

Ringo
Chapu to tak, ze neni dulezity co je receno, ale kdo to rika... jinak by se me ta zcestna narazka na muj udajnej "neuspech" mohla skora dotknout :-) Skoro se divim, ze tam nemas tri plusy tak jako nekdo kdo si mysli ze Londyn (7 800 000 obyv.) ma vic liduchu nez CR :-)

Davy jsou jasne na vasi strane, ale abych aspon malinko vysvetlil ten svuj "neuspech"... do sestadvaceti jsem studoval konzervator a akademii, zalozil behem studii kapelu, ktera tri roky zivila dalsi tri lidi (protoze nas bavilo upravovat stredoveky napevy, prodavali jsme to krom koncertu i jako funkcni kapelu na slavnosti a do krcem). K tomu jsme na jednom vylete po GB zaujali Darrena Hirsta, mj. producenta poslednich CD Alice Coopera nebo Paula Younga. Objednal si nas na hrani do Londyna a tam mi na kafeti nadsene vysvetloval, jak Anglie nasi muziku potrebuje... Krom toho jsme natocili dve cedecka (recenze od Darrena na to druhe je k nalezeni na nasich strankach nebo na strankach livejournal.com) a protoze stredoveky akce a krcmy uz me nebavily a vseobecne se vi, ze v Cechach je "koncertne" polocas uspechu sebelepsi kapely cca deset let, kterejzto cas bych kvuli obzive musel venovat i necemu jinymu nez vlastni muzice, rozhodli jsme se s Pajou hned po studiich (cerven 2011) fakticky zacit karieru rovnou v Londyne... Kdyz na to kouknu tak mam dojem ze jsem pri pomerne narocnym studiu klasicky muziky a pedagogicky cinnosti na polovicni uvazek stih pomerne dost veci. Jak bych za tu chvilku moh stihnout jeste v necem neuspet, fakt nevim :-)

Tolik zivotopisne okenko... s kolika spickovejma muzikantama z rad spoluzaku, profesoru, kolegu a spoluhracu jsem v kontaktu bych nevyjmenoval.

Kazdopadne komu prospeje dat celou svou praci zdarma na net, at ji tam sam da. Komu ne, at ma moznost ji tam nemit...

23.1.2012 03:11:37 | Upraveno autorem (porovnej)

Permonick
ja jsem pro svobodu, to bez debat, ale jsem taky proti kradeni a ted si nebudeme nalhavat, ze majitel megauploadu nevedel, co tam ma za obsah, jako v tebou zminovane tasce. Moc dobre vis, ze megaupload byl klasicky warez a majitel to moc dobre vedel a jeho zisky plynuly zejmena ze stahovani warezu. Ne s nejakeho sdiledni dat jako jsou fotky ci dokumenty, na tom by netrhnul ani kacku, na to lidem staci prihlouple FTP, ktere dostanou zdarma k mailu, nebo to placnou na nejaky Googlovsky FTP. Tady uz se bavime o gigovych souborech a i pomaleji chapajicimu cloveku musi casem dojit, ze se jedna o hry a filmy. Samozrejme je ale nesmysl majitele takoveho serveru postihovat za usly zisk, ktery neni a nemuze byt znam. To uz je druha vec.

Samozrejme ze vlady nemaji mit tu pravomoc tam nastoupit s ozbrojenou jednotkou. Cesta mela byt uplne jina. Pokud chceme popotahovat majitele megauploadu pred soudem, mely to udelat ty spolecnosti, ktere na jeho serveru nasly sve produkty a mely podat treba hromadnou zalobu a pozadat mistni organy o vydani na zaklade konkretni obzaloby. Nevim jestli v tomto pripade bylo postupovano prave takto.

Jestli mas zkusenosti s warezackymi servery, tak jako svobodny uzivatel netu ti musi byt jasne, ze je to prakticky piratske doupe, svoboda nesvoboda, proste je to tak.

GoG je zarnym prikladem ze to jde, to mas pravdu, ale necht se tak zachovaji i majitele megauploadu a ja nebudu nmit jedine sluvko proti. Rekni mi duvod, proc by nekdo mel si davat tu praci s vyzadovanim licenci a povoleni k prodeji a druzi na to vesele kaslat a davat to zdarma. Predstav si, ze bych si ja zridil taky server na sdileni dat, skupoval z GoGu hru za stovku a hazel je na ten server s tim, ze provoz neco stoji, tak dam download 40Kc/kus a necham ty hry stahovat statisice uzivatelu. Chte nechte musim byt pak v baliku, ale jakym zpusobem, ze? Proste balik zalozny na prachsproste kradezi.

jak rikam, SOPA /PIPA nepodporuji, je mi to prosti srsti, OSA je pro me fasounskou organizaci, taky ma patricnou zkratku:-) ale kdyz uz argumentovat pro svobodu sdileni dat na internetu, tak kapku s rozumem. Takove ty ortodoxni postije spise nahravaji argumentaci tomu zprisnovani tech zakonu, coz odnesou i slusni uzivatele, kteri stahuji ci sdileji data zcela nezistne.

23.1.2012 06:49:27

Polylux1
ja se te nechci nejak dotknout, ani jsem to nemyslel osobne, ale ty to tak krasne porad vylepsujes. Koukam ze ti tenhle spor ktery se tu vede krasne slouzi k prezentaci vlastniho CV a pochlubeni se, s kym vsim ses nesetkal. To je sice pekne, i kdyz ja jsem toho nazoru, ze lidi nedela to, s kym se setkaji, ale to, co opravdu dokazi sami. Takze se predved, jsem zvedav kam to dotahnes a preji ti mnoho uspechu. Ale nediv se, ze se tu mnozi mirne rypani do tvych uspechu, kdyz kazdym dalsim postem zduraznujes, ja kjste dobri a kdo si vas vyhlednul. Ja uz jen s obavami cekam, kdy prijdes s vetou "vite vy vubec kdo ja jsem?" ;-)

23.1.2012 06:56:10

Ringo - naposled
Kurrrrrr#va, Ringo, ja byl tak nasrrrrrrr#nej ze to sem musim vyblit (NENI to nic prijemnyho, to posledni co potrebuju je hazet sve kratounke CV na zatrolenky), ale schvalne mi pisni treba zpravou, tady uz je to strasne mimo, jak jinak jsem mel po tvym minulym prispevku "no, rikas ze to tak neni, ale kazdym dalsim popisem sve profese nam vlastne potvrzujes, ze to tak je, ze jsi v CR proste neuspel a snazis se to svalit na volne staovani z netu" zachranit aspon stripecky vaznosti toho co jsem tady vysvetloval. Pochopil jsem to jako snahu o zneverohodneni svedka, tak jsem HO branil :-) Jestli to bylo jinak, tim hur, pac venovat celej prispevek dehonestaci "soupere" jen tak je na povazenou...

Prosimte, verim tomu ze to nedelas schvalne, ale jestli se ted do me budes navazet ze to tu zneuzivam k sebeprezentaci vlastniho ega (profesne je to jak posilat CV na Mallorcu), tak se do tebe navezu taky a zdrbnu te od avatara az po babicku:-)

23.1.2012 08:54:01

Polylux1
ty to beres fakt moc osobne, nastesti ale s humorem koukam. Tak to ma byt:-) Ja to nemyslim nijak zle, jenom jsem konstatoval to, co sam pises, v CR to neslo, v Britanii ano. Vsak v cem je problem?:-) Kazdy jsme uspesni jinak a jinde, na tom neni nic spatneho:-) Jenom bych to nedaval za vinu volne stahovanym datum na netu. To je asi jediny rozpor, ktery mezi nami v to to bude.

a s tim CV na Mallorcu, proc ne? Jeden nikdy nevi;-)

23.1.2012 09:26:04 | Upraveno autorem (porovnej)

to Ringo
To jsou teda věci, kolik toho tady přibylo za ty 4 dny co jsme byli na Želivě ;). Ringo vykašli se SOPU-PIPU a pojď si raději zahrát Starcraft. Na Želivě jsem tuhle hru hrál poprvé a už plně chápu, proč je to tvá "Number One" hra, kterou pořád vychvaluješ do nebe.

23.1.2012 10:13:34

kren
To jsem rad, ze se Starcraft libil, pro me je jednickou absolutni:-) A mas recht, kaslu na SOPA, k nicemu to nevede:-)

ale na PÍPU, na tu nekaslu, v patek mam s kamosema akci, tak ji poradne proplachnem:-D

23.1.2012 10:31:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Free culture - Svobodná kultura
Se zaujetím sleduji tuto diskuzi a proto taky přispěji se svojí troškou do mlýna. Doporučuji si přečíst knihu od Lawrence Lessiga Free culture neboli česky Svobodná kultura. Je zdarma dostupná na internetu.

Česky: http://wiki.root.cz/Main/FreeCulture
A pro zájemce anglický originál: http://www.free-culture.cc/freeculture.pdf

V ní je vcelku ukázáno jak současný systém autorských práv brzdí rozvoj kultury. Není třeba od zajímavosti zjistit, že kdykoli se blíží konec práv na první Disneyovky tak se doba autorských práv prodlouží o 20 let. A to až na současných 90 let, což už je absurdně dlouhá doba.

SOPA je jen další článek v tomto lobbing. Přirovnal bych to k tomu kdyby chtěli například v trestním právu zrušit presumpci neviny. Člověka by napřed obvinili a on by sám musel prokázat nevinu. Hned by to hledání pachatelů a jejich souzení bylo pohodlnější. Ale podstatně častěji by nevinný skončil za mřížemi.

K sobě musím říct, že jsem přešel ze stahovače her k náruživému nákupčímu na Steamu, který plní jednoduchou dostupnost za pár šupů a bez problémů. Pokud nepotřebujete zrovna novinky.

V hudbě se musím přiznat patřím ke stahovačům. O hudbu se moc nezajímám a pokud už mne něco zaujme tak se to většinou stejně u nás nedá koupit. Za sebe můžu říct, že pokud bych hudbu nestáhl tak si ji za ceny v obchodech určitě nekoupím. Podle mého názoru si hudební průmysl za současnou míru pirátství může z velké části sám svým dlouholetým ignorováním internetu nebo přímo aktivním bojem proti němu, místo toho aby nabídl kvalitní použitelnou službu s rozumnými cenami.

23.1.2012 20:18:51

xdino
ad hudba - je pravda, ze pred cca 10 lety byl s CD obrovsky problem, nez se ceny srovnaly se svetem. Jedno hudebni zahranicni CD u nas vychazelo na 600 Kc, coz bylo silene a ja jsem budto hudbu mohl neposlouchat a nebo poslouchat tak, ze jsem si ji stahnul To byla proste realita. Ze nemam penize me samozrejme neopravnovalo k tomu hudbu rekneme "krast". Ale v mem pripade autorum hudby proste zadna skoda nevznikla, portoze ty jejich CD za 600 Kc bych si nekoupil tak jako tak. Proto si myslim, ze pro ne v podstate bylo velmi vyhodne, ze jsem si postahoval MP3, poslouchal jsem je, stal jsem se jejich fanouskem, jednou za ctvrt roku jsem si nejake to jejich predrazene CD i koupil no a ted, kdyz jedno CD vyjde na 250 Kc i s postovnym, z eBye kolikrat i levneji, jsem si zkoupil cele diskografie toho, co se mi prave zalibilo pres poslech na cerno stazenyhc MP3. a ted se se mnou nekdo hadejte, jak to piratstvi nici hudebni prumysl. V tomto smeru si myslim proste opak, mp3 volne na netu pomahaji dobre hudbe, OSA ji nici.

23.1.2012 20:29:51 | Upraveno autorem (porovnej)

jen procházím
Paulo Coelho: Co si myslím o SOPA
http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=33544

25.1.2012 10:30:48

Black March
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/423095_313567868680032_100000804657912_816315_641761929_n.jpg

25.1.2012 18:36:46

na odľahčenie celej témy:
autor hornej fotografie sa škaredo pozerá na autora dolnej fotografie, pretože "zneužil jeho myšlienkové vlastníctvo"

http://3.s.img-dpreview.com/files/news/1166562748/Fielder.jpg?v=1320

toto je skutočnosť. extrémna, ale je.

edit:
pre záujemcov aj s kompletným posudkom a rozsudkom je v angličtine tu: http://www.amateurphotographer.co.uk/news/photographers_face_copyright_threat_after_shock_ruling__news_311191.html

26.1.2012 01:34:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Moje řeč
Aniž bych se chtěla nějak zapojovat do diskuze, tak musím souhlasit s Ringem. Pokaždé, když vidím, jak někde autorům vznikla "obrovská škoda" tím, že někdo kopíroval a prodával hudbu nebo filmy, tak si říkám, jak na takovou koninu přišli. Protože z těch, kteří si koupí film za 40 Kč, by si koupilo originál jen minimum.
Myslím si, že rozumný člověk si koupí svou oblíbenou hudbu v originále - už kvůli rozdílu v provedení a ze solidarity se svým oblíbeným umělcem a stahování či kopírování ve velkém je otázka pár jedinců (kteří zaslouží potrestat, pokud se tím živí) a švorcových teenagerů (kteří by si nic nekoupili). Můžu se ovšem mýlit.

26.1.2012 06:47:48

Také jen procházím
Tak, jako ikri, i já souhlasím s Ringem. Myslím si, že právě naopak, internet hudbu pomáhá šířit v tom případě, že pokud se mi hudba vážně líbí, zajdu do Bontonu a koupím. Ti, kdo stahují bez toho, aniž by trochu podpořili autory, nechť si to přeberou ve vlastním svědomí, mně by asi bylo nevolno. Takto jsem se já dostala k Aerosmith. Skončilo to tím, že jsem dala 1000 za lístek na koncert a od té doby mám doma 4 jejich CDčka (v plánu mám celou diskografii), včetně jejich debutu (z čistě sběratelské vášně), který stál prosím pěkně směšných 179 korun. V dnešní době jsou originální nosiče hudby dosti levná záležitost, pamatuji doby (ano, já), kdy takový CDčko stálo pětikilo i více.

26.1.2012 08:18:26

Co se hudby týče..
Já osobně svou oblíbenou kapelu rád podpořím koupí jejich cd, škoda, že to co z toho kapela má je minimum, zbytek sežerou distributorské řetězce.. Taky ale s rukou na srdci musím říct, že si raději nové cd poslechnu předem a pak si dle zalíbení koupím.. Je to jako když si kupujete pohovku, nejdřív si ji vyzkoušíte a potom si ji teprve pořídíte..

Taktéž se musím přiznat, že se svou závislostí na hudbě bych musel prohlásit osobní krach, kdybych si vše co poslouchám měl pořídit v originále.

Internet je zkrátka o sdílení, dat, informací, názorů atd. Pokud se jednou cenzuruje, bude to velmi smutný den..

26.1.2012 10:49:22

hudba
nehlede vubec na to, ze ja opravdu pres net v hudbe najdu i to, co by me nikdy nenapadlo hledat a kolikrat se mi to zalibi tak, ze hned skoupim celou diskografii. Pro hudebniky musi byt net proste reklama k nezaplaceni. Navic prakticky bezplatna:-)

26.1.2012 13:04:58

Jsem sice taky proti SOPA a PIPA...
... ale nemám rád alibistické kecy, co tu vedete. Když krademe, tak si to sakra aspoň přiznejme. Říkáte, že internet pomáhá hudbu šířit, a že v důsledku z toho mají autoři a interpreti větší užitek, než kdyby se jejich hudba stáhnout nedala.

Co to ale sakra nechat na nich samotných? Nikdo nechce, aby bylo na internetu zakázáno sdílet autorská díla. Jde jen o to, aby to nebylo proti vůli autorů. Pokud je to tak užitečné, jak říkáte, pak to přece mohou sami povolit (a nemálo jich to tak dělá).

---

Jinak k tomu SOPA - myslím, že to je špatný směr. Já bych raději omezil anonymitu internetu, a za protiprávní jednání by měl být zodpovědný uživatel sám, ne provider. To není žádné omezování svobody, prostě kyberprostor se stává běžnou součástí života, a jakkoliv může být mnohem svobodnější, než fyzický svět, pořád to neznamená, že se v něm každý může chovat jak hovado a např. omezovat svobody a práva ostatních.

Definovat, co se může a co ne je pak další věc. Stejně jako to určování škody - ty současné nesmyslně vysoko vyčíslené škody jsou spíš nedostatkem právního zázemí pro tento druh činnosti, takže se prostě používají metody, které jsou v kontextu nelegálního šíření nesmyslné.

26.1.2012 16:21:39

Vybíráme z Bazaru

Sid Meier's Civilization: The Board Game (RU)
Sid Meier's Civilization: The Board Game (RU)
Akt. cena: 650 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas