Aké knihy čítate?

Okrem spoločenských hier mám ešte jednu vášeň, totiž knihy. Najme teda SF a F. Momentálne znova čítam ,Měsíc mého života, a hneď za tým bude nasledovať ,Rock mého života,. Výborné SF skvelo napísané, môžem len odporúčať.
Pochváľte sa aj vy čo čítate.
5.8.2009 08:18:04

Mlhy vecnosti
pokracovani Posledniho strazce vecnosti. epesni

15.10.2012 14:35:01

PJ

Hrad v Pyrenejích
Dechberoucí. Už dlouho jsem se po dočtení knížky neklepal, a to už jsem četl leccos. Tady to asi nikoho nezaujme a obecně to není pro každého, přeci jen červená knihovna říznutá filozofií (resp. filozofie říznutá červenou knihovnou), ale co kdyby ;-)

http://www.databazeknih.cz/knihy/hrad-v-pyrenejich-63444

22.10.2012 11:53:55

PJ

Shaun Tan: Nový svět
http://www.databazeknih.cz/knihy/novy-svet-137017

Vzácná, překrásná, úžasná záležitost od prvního polaskání obálky knihy rukou, přes první úžas nad předsádkou (nad kterou jsem, přísahám, strávil celých pět minut), první nesmělé nahlédnutí do knihy, po závěr, zaklapnutí a doznívající dojmy ze zážitku. Připadal jsem si jako malé děcko, které okouzleně hledí na úžasný dárek, pomalu poznává jeho tajemství a krásy a co chvíli mu z otevřené pusy unikne tiché nadšené "jéééé...."

Nový svět není v pravém slova smyslu knihou, nýbrž grafickým uměleckým dílem, němým příběhem o loučení a naději, o jinakosti a přizpůsobení, o odcizenosti a porozumění, příběhem plným emocí a fantaskní imaginace, zážitkem ve formě knihy, mimochodem, i po formální a vzhledové stránce opravdu nádherné knihy s parciálním lakem a geniální sazbou těch několika málo písmen, které v knize najdete, což po skvělých Příbězích z konce předměstí beru jako autorův "trejdmárk".

Posuzovat a hodnotit grafickou stránku je strašně individuální, zde se jedná o velmi detailní a pečlivé kresby tužkou s jemným digitálním kolorováním, což byla přesně trefa do mého osobního vkusu. Je velmi poznat, že se autor zabývá též animací, příběh chvilkami připomíná nádherný filmový storyboard, detaily připomínají grafické studie... úžasné.

Díky za tak krásné "neknihy", jen další, prosím...

27.10.2012 12:32:48

To
"To" od Stephena Kinga. Konečně jsme se dostal k tomuhle knižnímu mamutovi a po 600 stránkách zatím spokojenost. Kniha je má víc mnohem víc atmosféry než film, který byl na jejím základě natočen. Ve filmu bylo plno scén zjednodušeno a plno věcí vypuštěno.

Nejvíc jsem zvědavý, jak se Kingovi povedlo zpracovat závěr knihy, protože u některých jeho knížek mi přišlo, že najde zajímavé téma, které skvěle rozpracuje a pak to uzavře způsobem, který to celé trochu degraduje.

27.10.2012 15:01:59

PJ

Parxel
Jo, King a "koncovky", to je dost často průšvih. Asi nejhorší to bylo ve Svědectví nebo v Duma Key...

"To" není špatné, atmosféra a postavy excelentní, ale rozhodně jsem nebyl tak uchvácen jako jinými kingovkami. Když nad tím tak přemýšlím, tak i zde mě právě závěr trochu zklamal... Z "velkých" románů bych od Kinga jednoznačně doporučil relativně nové a dobře vyzrálé "Pod kupolí":

http://www.databazeknih.cz/knihy/pod-kupoli-50429

27.10.2012 16:43:23

King
Musím souhlasit, že koncovky u "kingovek" jsou slabší. Mě třeba dost zklamaly Nezbytné věci.
Co se týče filmových adaptací Kinga na plátno, tak tento chlapík má docela smůlu. Až na výjimky jsou tyto adaptace spíše propadáky. Jednou z těchto výjimek je např. Vykoupení z veznice Shawshank. Mě tento film až tak neoslovil, ale bylo pro mě celkem velkým překvapením, že byl natočen podle Kingovi povídky (vzhledem k žánru, na který jsem byl u něj zvyklý).

27.10.2012 17:25:26

PJ

Kafe s mlikem
Souhlas. A druhá výjimka je Zelená míle. Zbytek jsou fakt béčka až céčka...

27.10.2012 18:52:58

Kafe s mlikem
Závěr u Nezbytných věcí mě také hodně zklamal. Přitom zápletka a rozjezd byl super. Jeden můj kamarád říká, že S. King vždycky vytvoří takovou zápletku, že pak sám neví jak z toho ven. Každopádně v knížce "To" se mi líbí to prokreslení postav a celkově struktura a jak se prolíná minulost a současnost.

27.10.2012 18:55:17

Parxel, PJ
Tvůj kamarád to řekl přesně, mám úplně stejný pocit. Jeho příběhy jsou postavené na prokreslených postavách, ale pak to dost zazdí pointou. To je taky možná jeden z důvodů proč filmy na jeho motivy končí v zapomění. Většina filmů je okleštěna o toto pomalé vykreslování postav a zůstává pouze tuctový děj s nemastným neslaným koncem.

Shawshank a Zelená míle jsou výjimky, protože právě stojí na postavách. Z hororové tvorby stojí za zmínku Shining s výborným Nicholsnem, ten jeho psychopatický škleb je nezapomenutelný :)

27.10.2012 20:44:48

PJ

Kafe, Parxel
Jo, taky jsem toho názoru, že kamarád to vcelku trefil.

Jinak na Shining jsem zapomněl, je skvělý, ale on je to spíš velmi výrazný Kubrick a velmi výrazný Nicholson než King...

27.10.2012 21:18:08

King
Rád bych připomněl Misery nechce zemřít. To byl moc pěkný film.

27.10.2012 21:30:08

PJ

chilly a ostatní kingomilové
Bezesporu, ale úplně mně vypadl. Tím lépe, že zase ten filmový King není taková haluz, jak se zprvu zdálo. Hodně by mě zajímal seriál Temná Věž, jeden čas už to vypadalo, že se to vážně začne natáčet. Abychom se vrátili k tématu vlákna, četl to tady někdo? Názory?

27.10.2012 21:50:22

PJ
Já pravidelně dostával jednoho či dva Kingy od máti na Vánoce a stalo se, že jsem během let dostal i několik dílů Temné Věže. Bohužel, ale už ne ve správném pořadí a stále ještě nemám sérii kompletní :). Takže k přečtení jsem se ještě nedostal.

Četli jste něco od Dana Simmonse? Nedávno jsem od něj dočetl Hladové hry a vzpoměl jsem si na něj, protože ho právě S. King velice vychvaloval. Zrovna tato kniha mě moc nezaujala, nějak mě nevtáhl děj.
Mnohem víc se mi líbil Drood od stejného autora. V knize jsou zasazeny skutečné historické osobnosti (hlavní postava je Charles Dickens) do fiktivního hororového děje. Líbilo se mi prostředí Londýna předminulého století plného šlapek a jiných pochybných existencí a opiových a absinthových doupat. Atmosférou mi kniha hodně připomínala film Z pekla s Johnym Deppem.

27.10.2012 22:52:31

Kafe,PJ
Tak ten Shining s Nicholsonem, který zmiňujete to je dobrý psycho - na tom je Kubrick hodně vidět. Kdysi mi někdo říkal, že to Shining od Kubricka se S. Kingovi nelíbil, protže se Kubrick odklonil od děje a tak vznikla ještě jedna verze, která má dva díly, ale filmově za moc nestojí. Nicméně je mnohem pochopitelnější v porovnání s verzí od S. Kubricka.

27.10.2012 23:12:27

Válečné téma
Všechny prosím o pomoc. Dejte mi nějaký typ na dobrou knihu s válečným tématem. Může to být příběhová ale i literatura faktu. Chci to jako dárek pro člověka, který už má knih z tohoto žánru poměrně hodně. Válečné téma, zejména letectví má rád. Může být i nějaký cestopis.

28.10.2012 07:45:17

PJ

Pamir
Laskavé bohyně

http://www.databazeknih.cz/knihy/laskave-bohyne-1318

Nevím, jestli je to přesně to, co hledáš, ale rozhodně je to síla...

28.10.2012 08:44:42

PJ

Kafe s mlikem
Mám doma od Simmonse Drood i Terror a také Kantos Hyperionu, na který se velmi těším, ale k žádné z těch knih jsem se ještě nedostal. Zato jsem právě rozečetl další jeho knihu, Fáze Gravitace...

http://www.databazeknih.cz/knihy/faze-gravitace-135500

...jsem zatím jenom na začátku, takže těžko soudit, ale styl se mi líbí.

28.10.2012 08:48:28 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Edward Gorey: Octárna
Tak na takovou laskominu, která se mi tak dokonale trefí do mého morbidně absurdního vkusu s kladnou viktoriánskou preferencí, na tu jsem čekal dlouho. A dočkal jsem se.

Nesmírně zábavné a absurdní (absurdně zábavné?) dílko s naprosto úžasnými černobílými ilustracemi. Ukázka z básně Rozšmelcovaná děťátka, nejlepší výuka abecedy, kterou jsem kdy viděl:

G jako Gustík, udušen v koberci,
H jako Hynek, přepaden šílenci.
I jako Ida, na věky pod vodou,
J jako Jenda, vypil louh náhodou.

4.11.2012 17:34:35

PJ

David Mitchell: Atlas Mraků
Chtěl jsem si to přečíst než s tím koncem měsíce vyjede Hollywood a bude to najednou strašně in a čím míň o té knize bude kdo vědět, tím víc o ní bude kecat :o) Je to zajímavá záležitost, mohla být o něco kratší, přesto je to něco hodně nevšedního a mohlo by se to někomu tady i líbit, neb to má i SF prvky :o)

Můj komentář ke knize zde, pod nickem Petrvs: http://www.databazeknih.cz/knihy/atlas-mraku-14976

5.11.2012 14:30:35

opět děkuji elišce
a jejímu seznamu
teď jsem dočetla Trilogii o černém mágovi a bylo to hezký
dál čtu od Knighta - povstání - taky fajn

prostě přečtu cokoliv, jen ať se to nemůže stát

7.11.2012 10:24:13

PJ
Díky za tip s Octárnou, hned jak se dostanu do knihkupectví, musím to omrknout :)

7.11.2012 10:32:51

Ella
Není zač ;)

My teď zakoupili všech dvanáct dílů Greenovy Noční strany, tak je asi tak týden co číst ;)

7.11.2012 10:38:28

PJ

Kafe
Pokud Ti to sedne, dá se sehnat od Goreyho i Kuriózní lenoška, všade sice tvrděj, že nejni, ale u vydavatele mi potvrdili, že ji skladem mají (a dá se případně odebrat z jejich eshopu) a že příští rok chystají další Goreyho knížku.

7.11.2012 10:38:37

Spisovatel Bohumil Hrabal
od Mazala...K Hrabalovi spisovatelovi jsem si cestu teda nenašla, ale tato kniha je úžasná. Pokračovat budu Grafikem V. Boudníkem od Merhauta...

7.11.2012 10:40:58

Ani nevíte, jak vám tu beletrii závidím!
Momentálně mám na seznamu četby následující:
Fyzika, 1 díl - Mechanika, Halliday, Resnick, Walker
Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organismy v současné biologii, Kalina, Váňa

7.11.2012 10:52:19

Vybíráme z Bazaru

Divočina
Divočina
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas