Trollí Aréna XXV - Thunderstorm vs. Dominion

Každý týden dvě hry v souboji o vaši přízeň, tentokrát souboj rozšíření! Své přípěvky prosím začněte názvem hry, pro kterou hlasujete a pod to případné argumenty. Příští úterý hlasy sečtu a určím vítěze, v případě remízy mám rozhodující slovo. Žádný argument není slabý, každý hlas se počítá, i kdyby jen kvůli barvě krabice. Dvacáté páte kolo je zde:

Thunderstorm vs. Dominion

POZOR: pro lepší počítání hlasů uveďte hru, pro kterou hlasujete v hlavičce příspěvku a v případných dalších postech již hru v hlavičce neuvádějte! Takové hlasy nebudou započítány. Díky, usnadníte mi počítání.

Doufám, že nevadí, že jsem se do toho pustil já, ale tohle mě přišla jako skvělá aréna!
10.8.2010 19:13:18

ad hodnocení a ==>Havelock
Ano - došlo k nedorozumění ohledně slova hodnocení. Mluvil jsem o hodnocení i v rámci arény, což byla chyba.
Samozřejmě by mě nenapadlo hodnotit hvězdami hru, kterou jsem nehrál!
Ale aréna je podle mého názoru právě místem pro jakékoli vyjádření. A naprosto mě neirituje, pokud sem někdo napíše:
"Líbí se mi Dominion, protože má super obrázek na krabici a mám moc rád středověk." Proč by se to nemělo počítat, i když nikdy nehrál Thunder?
Stejně tak by tu měl být prostor pro lidi jako já, kteří si Dominion zahráli a moc je nevzal, ale představa, že by tam byly nestvůry a heroesové je naplňuje nadějí...

Takže ano, Thunderstorm jsem nehrál a protože mi Dominion nesedl a nemá pro mě dostatečný kouzlo, tak dávám hlas právě Thunderstormu, protože je založenej na prvcích Dominionu, který jsou zajímavý, ale navíc má to, co chci - příběh...

==>Havelock: Ale tady přece nikdo o koupi nemluví. Já celou dobu považuji arénu pro místo vyjádření sympatií, či antipatií k určité hře...
Já totiž docela váhám i co se koupě Thunderstonu týká... (po koupi W:I)

14.8.2010 15:19:40

ipetrk
ok, ok, necháme toho. Můj pokus o povstání stejně asi nikdo nevyslyší. Takže hlasuj podle gusta ;)

ad příběh v Thunderstone: Nechci ti brát iluze, spousta lidí se mnou nebude souhlasit, ale já v Thunderstone žádný příběh nespatřil. Pořád je to karetka a v těch se příběh podle mě hledá opravdu těžko. A to mám moc rád atmosferické hry jako např. Descent. Tam se opravdu cítím jako ten který ovládá bandu statečných hrdinů a objevuje zatuchlý dungeon plný hnusných potvor, pastí, ale i pokladů. Protože k tomu pocitu napomáhá stavba samotného dungeonu z tvrdých desek, figurky potvor a hrdinů a karty různých mocných předmětů. A samozřejmě v neposlední řadě činnosti Overlorda a jeho vyprávění.

14.8.2010 15:45:49

ipetrk
Máš pravdu. Bohužel jsem svůj post poslal dřív, než jsem si přečetl tvůj předpředchozí příspěvek. Tímto se omlouvám, bylo to zcestné.

Ovšem pokud se aréna jmenuje X vs. Y tak očekávám, že je to souboj a proto napsat, že se někomu líbí Dominion jen kvůli obrázku a zasazení do středověku je přece úplně k ničemu, ne? Je to přeci souboj přízně. Něco proti něčemu. Ne jen X se mi líbí proto volím to, přestože o Y vím minimum. Abych se přiznal, Thunderstone se mi taky líbí svojí tematikou a principem víc než Dominion, ale zas na druhou stranu vím, že ten princip moc dobře nefunguje a dost vrže. Dominion je jenom dost neosobní hra s perfektním herním mechanismem. Každá má něco. Dominion funguje, ale málokomu se líbí. Thunderstone se líbí (protože se autor poučil z Dominionu a udělal hru bližší srdci mnoha hráčům), ale nefunguje. Přestože obě hry znám, ale Thunderstone jsem nehrál a nevím jak moc nefunguje, nehlasuji. Tohle je čistě debata založená na úhlu pohledu. Ani jeden podle mě není 100% správný :)

14.8.2010 17:07:24

Havelock
kdyby k Aréně přistupoval tak jako ty každý, byla by Arena o moc více hodnotnější a dalo by se z ní vycházet jako inspirace pro lidi co se rozhodují co koupit ;). Sice by asi ubylo hlasů, ale byly by o to kvalitnější :)

14.8.2010 17:21:25

Beholder a Havelock
V podstatě máte pravdu, ovšem nevím, zda by byla hodnotnější aréna, která by skončila výsledkem jako např. 4:7 :-) . Můj příklad by se třeba netýkal této arény, ale většiny z nich určitě.

14.8.2010 17:38:28

Podstata arény
Jestli to tedy chápu správně, pak "aréna" je změť dojmů, plusů a mínusů obou her nadhazovaná kýmkoli bez jakýchkoli pravidel a většího významu. Nechci tento způsob hanět. Jen pro mě úplně ztratila význam. Zajímá mě, jak řekl Beholder, právě ta inspirace a poučení z vědomostí ostatních. Ale to, že se někomu líbí Dominion jenom podle obrázku na krabici? Vskutku hodnotné...

@Deth - Aréna podle mých představ by měla smysl za stavu 4:7, pokud by ale každý napsal pro a proti obou her z vlastní zkušenosti. Když jsem předtím napsal, že Thunderstone nefunguje, není to můj, ale převzatý názor. Proto bych si nedovolil ani toto proti uvést, pokud bych si to sám nemyslel. Ale už tady dost zabředávám do morálky a lidské cti v poměru k užitečnosti :)

14.8.2010 17:58:14

aréna
Pravidla arény určil sydo a já je dodržuji. Jejich benevolence mi nevadí, jiným vadí. Myslím, že zde stejně děláme z komára velblouda.
Ne vše musí být za každou cenu "seriózní".
p.s. když budou pravidla arény v budoucnu změněna, klidně se stanu nehlasujícím přihlížejícím :-) .

14.8.2010 18:06:54

ehm
Pokud se někomu způsob fungování arény nelíbí, nikdo ho nenutí ji číst. Samozřejmě by bylo hezké, kdyby každý mohl vždy říci něco k oběma hrám, ale jelikož lidi kupují jen osvědčené věci a to ještě po přečtení minimálně dvaceti recenzí, tak bychom mohli arénu uzavřít po pěti opakováních.

14.8.2010 18:07:54

Relevantnost arény za stavu 4:7
I pokud by byla striktní pravidla, aby hlasovali pouze hráči znalí obou her a aréna by skončila 4:7, tak by pro spoustu lidí byla i tak irelevantní...

Extrémní a tudíž ilustrativní situace: V aréně se utká ryzí ameritrash hra s ryzí eurohrou. Vyhraje eurohra 4:7. Pro hráče preferující eurohry je to naprosto relevatní výsledek, podle kterého se mohou řídit. Ale nedej bože (tedy já :-), aby se podle toho řídil bez rozmyslu čistý vyznavač ameritrashe.

Tím chci ilustrovat, že žádné zjednodušené hodnocení (ať již hvězdičky nebo aréna nebo cokoli dalšího) není samospasitelné a je důležité, kdo jak hodnotil a případně důvody proč tomu tak je.

I proto v "privátní zóně" najdete 3 nejpodobněji hodnotící hráče, jejichž hodnocení her by pro vás mohlo být směrodatné.

Holt to, že každý je osobnost s vlastními preferencemi, zálibami atd. je v některých případech dost nepříjmená :-)

14.8.2010 18:47:48

...
Já ten princip arény ale vážně nechci hanět. :)

Abych ukázal, že si jenom nestěžuji, vyjádřím tedy svůj názor do arény, takové jak je stanovena.

Dominion (hlasuji pro něj)
+ originální herní mechanismus
+ byl tu jako první
+ prostředí městského středověku mám rád (viz Osadníci)
- nekonečno rozšíření
- "space race" o klíčové karty (gardens, province aj.)

Thunderstone
+ Dominion alá fantasy RPG
+ souboje, magie, dungeoncrawling
+ příjemné a hlavně nepřeplácané pure-fantasy obrázky (opak Warhammer a WoW, kde každý tvor má obrovské zbraně a nárameníky)
- mechanismus skřípe (podle výrobce)
- nutno pořídit rozšíření, aby skřípat přestal (podle výrobce)
- neintuitivní design karet

14.8.2010 19:01:00

tak už se nehádejte
Aréna je především o pocitech ze hry se vším všudy včetně zpracování, tématu, herních komponent, mechanismu, obalu, názvu a každý nemusí hodnotit všechno, ale řekne jen svůj pocit z některé (nebo všech) částí a každý ať si z toho vybere co chce. Je to stejné, jak vedle v diskuzi o Inception filmu. Někomu se líbil někomu ne , někdo si z filmu něco odnesl někdo ne, někdo o něm ještě dlouho přemýšlel a někdo ne. Mne zajímá každý názor a v lecčems mne někdy nakopne něco, do čeho bych to ani neřekl a nebo si na něco dám pozor, protože cítím, že jsem na stejné vlně jako člověk, který něco zkritizoval, byť by to byla krabice od hry. ARÉNA PŘEDEVŠÍM NENÍ RECENZE !!!!! Recenze by měla mít jistá pravidla, to aréna nemusí a má širší záběr od konkrétních věcí až po pocity.

To Beholder:
Ještě k tomu že Thunderstone taky nemá příběh. Je to možné, ale pro mne je podstatně hmatatelnější, když zabiju příšeru, než když shromažďuju nějaké karty s erbem a vyznačeným číslem.

14.8.2010 20:08:14

to Havelock
Havelock napsal: ... Ale to, že se někomu líbí Dominion jenom podle obrázku na krabici? Vskutku hodnotné...

Pro někoho to hodnotné je pro někoho ne. Samozřejmě pro člověka nového, který nežije dlouho s tímto webem je to celkem nesmyslná nezajímavá informace, ale pokud už tady někdo funguje dlouho, lidi co jsou tady aktivní zná (někdy i osobně), tak i takový malý náznak má smysl, protože vím jaký ten co to napsal je a co tím myslel. Je to trošku o znalosti lidí a pokud někoho dobře znám, tak i takové hodnocení mi řekne od něho mnohem víc, než od neznámého člověka a jsem schopen se stím názorem ztotožnit, nebo ho vyvracet, nebo o něm zapřemýšlet.

14.8.2010 20:14:44

to Beholder
Hodnocení podle toho jestli se něco líbí nebo ne i když to detailně neznám je podle mne úplně OK. Když jsem byl v Essenu na veletrhu a procházel jsem tam mezi stovkami a stovkami předváděných her, tak jsem byl taky schopen říct: "Tahle hra se mi líbí svým zpracováním a designem a tahle ne. S touhle bych se měl eventuelně zájem seznámit a tahle mne teda vizuelně vůbec nezaujala." Podle mne je to jeden z naprosto relevantních aspektů a proč by nemohl být součástí arény. Příště třeba za rok, až bude tatáž aréna a já už tu hru budu znát můžu zase napsat:"Hra se mi původně taky líbíla svým designem, ale jak jsem se s ní blíž seznámil, tak jsem zjistil, že herně je to blbost.

14.8.2010 20:29:16

kren
To máš pravdu. Já už jsem na to přistoupil. Pro mě ale veškeré názory určují jestli si hru má nebo nemá smysl pořídit. Ne to jestli se mi jenom líbí. Jsem chudý student a her se mi líbí víc než dost, ale pořídit si jich můžu jenom hrozně málo, proto pochop, že krabice je pro mě absolutně nic neříkající aspekt oproti hratelnosti, vyváženosti, znovuhratelnosti atd. Zároveň máš ale pravdu, že od toho jsou recenze :)
Ještě malý dovětek. Ty radši zabiješ potvoru než získáš kartičku s erbem. Někdo může říct přesný opak. Radši se stanu abstraktním správcem nějaké provincie, nebo budu pánem svého vévodství, než dostat obrázek nějaké potvory jako děcko u doktora. Já osobně si beru z obojího to lepší :)

14.8.2010 20:52:30

to Havelock
ad dovětek: OK od toho je aréna, aby každý vyjádřil jak to cítí. A pro mne je důležité jakým způsobem tu kartičku od doktora získám - jestli jen tak že si ji koupím a nebo jestli o ni musím bojovat :)).

14.8.2010 21:06:44

==> kren
Pro mě je taky důležité, jak kartičku od doktora získám. Buď ho podplatim, nebo zabiju... ;-)

14.8.2010 23:59:20

Thunderstone
...

15.8.2010 00:44:16

Havelock
čo máš proti obrovským zbraniam a nárameníkom???? podla mna je to husté :)

15.8.2010 10:01:29

Thunderstone
Mám ho radši:-)

16.8.2010 12:49:21

Thunderstone
Protože dává smysl :-)

17.8.2010 10:38:21

THUNDERSTORM je vítěz!!!
černý vlk
Ecan
eksmen
Ella
Eyron
ipetrk
Kadaver
kren
Lumirius
Lunitare
Marvin
Merlin
monkeyml
PJ
rbx
Ringo
SSZGSA
sydo
Zeus
zluda

20hlasů vs. 14hlasů

Adalpo
aneken
asahi77
Beholder
cSf.Loser
dajo26
DD
Deth
Elenistar
Mialee
oplprokop
prebio
Stepan
The Hammer

18.8.2010 16:20:24

andik007
hej, to není Thunderstorm, ale Thunderstone. Píšeš to takhle snad už po páté a upozorňovali tě na to minimálně 3 lidi :). To jen tak pro pořádek ;)

18.8.2010 16:38:50

Thunderstorm/Thunderstone
si prostě nemůžu pomoct :-D, ale myslím, že každý ví o co jde? nebo ne?

18.8.2010 17:53:23

Dominion
Safraporte, volil jsem neplatně? V tom případě jen pro upřesnění i když to výsledek nezmění - 20:15.

18.8.2010 19:02:28

Andik
Kdyz uz, tak aspon Thunderstruck!;) http://www.youtube.com/watch?v=-f1cwycSWq0

19.8.2010 10:11:05

Vybíráme z Bazaru

V-Sabotage + rozšíření V-Commandos: Resistance
V-Sabotage + rozšíření V-Commandos: Resistance
Akt. cena: 1890 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas