Trollí aréna IV - Agricola vs. Puerto Rico

Přináším vám čtvrtou část trollí arény - každý týden dvě hry v souboji na život a na smrt! Která je lepší? Hlasujte pro svou oblíbenou hru. Euro, AT, war, na každého dojde. Své přípěvky prosím začněte názvem hry, pro kterou hlasujete a pod to případné argumenty. Příští pátek hlasy sečtu a určím vítěze, v případě remízy mám rozhodující slovo. Žádný flame (ale diskuze vítána)! Účelem arény je zábava a také dozvědět se něco o hrách a o tom, proč se vám líbí. Žádný argument není slabý, každý hlas se počítá, i kdyby jen kvůli barvě krabice. Čtvrté kolo je zde:

Agricola vs. Puerto Rico

Kdo je pravý Eurokrál?
2.10.2009 09:54:32

TOM
no ja prave na Agricole ocenuji komplexnost, zatimco PR me brzy trochu odradilo svou primocrou jednoduchosti a sahl jsem radeji po Age of Empires 3a tedkom mam Through the Ages, ktera je komplexni jak krava a dava mi vse, co mi v PR strasne po case nejakeho toho hrani a nasyceni se zakladniho mechanismu chybelo.

5.10.2009 21:53:28

tom

AG vs TtA
Já asi trochu vidím rozdíl mezi TtA a AG co se "komplexnosti" týká. TtA mě naprosto položilo...ohromující možnosti, promakanej systém a to všechno v podstatě s modrejma a žlutejma kostičkama (a kartama :)) Ale to je na jinou diskusi. Abych to tu ukončil - já si prostě v AG příjdu utopenej. A nedává mi tolik abych to chtěl dobrovolně podstoupit (oproti tomu na další hru TtA se vyloženě těším).

5.10.2009 22:03:14

tom
naprosto ti rozumím, já se cítil utopený v poslední partiti Agricoly ve 4 lidech co jsem nedávno hrál. Navíc jsme to ještě hráli se špatným pravidlem :). Fakt jsem se topil, nevěděl co dělat, pocit frustrace (Rok draka je oproti tomu pobyt v lázních :) ) a celkově mě to nudilo, nebavil jsem se a přál už si konec. A k tomu všemu všude samá zelená a hromada dřeva :)

5.10.2009 22:15:06

tak cim vice koukam na argumentaci
negujici Agricolu, tim vice mam pocit, zeje dana tim, ze hraci museji s hrou prilis zapasit a prilissesnazit a hraji radeji neco vice do pohody, kdeje hra nepotresta zasebemensi preslat. Ja si naopak docela rad obcas uziji takoveto vypjate klani.

5.10.2009 22:40:27

PJ

Ringo
No nevím, zda jsi uhodil ten správný hřebík po hlavě. Rok Draka je docela mrtvice a celkem tvrdě trestá chyby, ale na rozdíl od Agricoly mě nefrustruje a naopak se jedná o jednu z mých nejoblíbenějších her.

5.10.2009 22:45:17

Ringo
mě jde především o zábavu...

5.10.2009 22:46:28

tom

ringo
Ach ach. Tohle jsem čekal. Za jednu z nejlepších her považuju Caylus, jsem unešen TtA. Pokud toto bereš jako příklady her do pohody, které netrestají přešlapy, pak máš pravdu, nemám rád náročné hry.

5.10.2009 22:49:44

...
mě osobně vyhovuje princip TtA. Máš například 5 akcí a udělěj si s něma co chceš a nikdo ti do toho nekecá :). Popřípadě princip Roku Draka (po dlouhé době jsem si minulý týden zahrál cca 10 her na pc a dobrý :) ) - můeš udělt to samé co já, ale zaplať 3 yeny...

5.10.2009 22:59:25

...
TOM: tak Caylus je do takove docela pohodicky, hra te nicim nefrustruje a jestli jsi neco vylozene podelal, to se dozvis vice mene az na konci:-) TTA - u tehle hry je jedna vyhoda, ona sice tresta tve chyby, ale nenabydes u ni pocit, zeje to jak u vyjedeneho kramku a proste neco mas vybudovane a mas z toho radost. Agricola hrace trochu trapi, to je pravda, ale kdyz s tim clovek zabojuje, je kralovsky odmenen peknou farmou. Me se Agricola libi jak provedenim, tak stylem hry. Mozna bych uvital, aby byl dn vice prostor tomu budovani a clovek mel na konci hry vice plno nez prazdno, trebai hrac kteremu senedari a treba bych k jedniotlivym polozkam dal pri vysokych poctech vyssi bodovy odstup orpoti tem, kdo jsou pozadu, ale meli i ostatni plnejsi farmy, a ne jen prazdne louky, protoze zvirata se promenily na jidlo. Ale to uz je na autorech hry jak tu hru udelaji.

Rok Draka - zkousel jsem pocitacovou podobu teto hry a tuhle hru nemisim opravdu vubec, nebavila me. Porad se mi neco bouralo, sotva clovek neco postavil.

5.10.2009 23:58:36

BEHOLDER 22:59:25 ...
jako ze bys tu hru nejradeji hral uplne sam?

5.10.2009 23:59:09

Ringo
5.10.2009 23:59:09 - ? nechápu...

ad Rok Draka: Tak ono to musíš vyzkoušet více než jednou :). Já po cca 10 partiích počítač drtím (hraji proti jednomu) a když to člověk hraje dobře, tak se mu pořád něco nebourá. Tím nechci rozhodně říct, že jsem v téhle hře mistr světa a nemůže se v žádném případě stát, že by se mi něco zbouralo. Jen vím jak to bylo když jsem to hrál poprvé (a po 3,4 hře to nevypadalo jinak). Sotva jsem postavil podlaží chrámu, už jsem ho musel další kolo bourat a podobně to vypadalo s osobnostmi. Když tomu člověk přijde na kloub a začne vyhrávat je to úplně jiný pocit ze hry.

6.10.2009 07:56:20

2 Beholder
"Máš například 5 akcí a udělěj si s něma co chceš a nikdo ti do toho nekecá...."

AD rok draka - ja to nehral samozrejme jen jednou, ale me se proste celkove ten mechanismus nelibi

6.10.2009 08:15:19

ad akce
to ze se vzajmene v Agricolovi blokuji akce, to je jisty zpusob interakce a proste to docela dobre simuluje, ze ne vzdy je mozno po kazde akci sahnout. Ne vzdy se podari zplodit potomka, ne vzdy se zadari sehnat drevo ci vytezit jil apodobne. Takze clovek musi volit jinou akci a pokusit se uzivit s ni. Podle me je tohle proste genialni. A komu se to nelibi, tak at si schvalne zkusi hrat tak, ze jsou vsechny akce pristupne vsem a v pripade brani surovin pomyslne rozdelte kazde policko a davejte suroviny do sloupecku dle poctu hracu a kazdy si bude v pripade brani brat ten svuj sloupec a prirustek bude nasoben poctu hracu a pribude kazdemu na jeho sloupec. Behem nekolika her mate nalezenou cestu k maximu bodu co z toho pujde vytezit, zautomatizujete si postupy pro kazdou dalsi hru a o vitezstvi o par bodiku bude rozhodovat jen to, jakou kartu profese ci vybaveni dostanete.

6.10.2009 08:43:01

PJ
Jo, Rok draka je skvělá věc, hodnotím ho ještě vejš než Agricolu :)

6.10.2009 08:50:33

Ringo
to, že mám určitý počet akcí a využije si je podle svého uvážení bez toho abych bylomezován nějakým blokováním soupeři přece neznamená, že bych to hrál nejraději úplně sám.

To, že bych hrál Agricolu bez blokování akcí určitě není řešení, protože jak už jsem řekl, je to hlavní pilíř herního mechanismu. Pro mě je řešení takové, že ji nebudu hrát :).

6.10.2009 10:34:17

19:19
pokud se nepletu tak je to nerozhodně, ale hodně blbě se to počítá

6.10.2009 10:40:53

Ella
No pokud každý dodržuje při psaní vetknutí názvu hry do předmětu zprávy, pak by neměl být problém. Každý jiný příspěvek, který nehní hlasováním, by měl obsahovat jiný předmět.

6.10.2009 10:56:02

17:18
pro PR - tak nevím teď je to podle předmětu zprávy - nechám to radši na sydovi a půjdu pracovat

6.10.2009 11:52:46

Richmond
no ja to do predmetu nenapsal, napsal jsem to do zpravy

6.10.2009 12:15:42

hlasy
Pište prosím stylem - hlas do předmětu, ve zbylých příspěvcích už do předmětu název hry nedávejte, je to pak o mnoho jednodušší počítat.

6.10.2009 12:25:59

Agrocola
Jednoznačný vítěz je pro mě Agricola. Znám obě hry a PR jsem se nahrál dost, i v různém počtu hráčů a po zkušenostech s Agricolou jsem po desítkách her v různém počtu hráčů pro Agricolu jako No.1 v tomto souboji. Všichni hlasující tady pro Agr. vyzdvihují karty pro varibilitu, čož je parametr kterému nemůže PR konkurovat. Občasné otáčení plantáží je opravu minimum. No, sydo, prostě za mě agricola. (+ Agricoly - provedení materiálu, grafiky, vyváženosti herního systému.)

6.10.2009 21:32:06

Agricola
Avšak, tak ako mnoho iných predo mnou, musím uznať, že obe hry sú pre mňa vysoko znovuhrateľné a zaujímavé.ˇ
Veci, v ktorých prevážila AG nad PR:
1. Herné komponenty a s tým súvisiaca atraktivita aj pre deti
2. Možnosť sólovej hry, ale najmä hry 2 hráčov (a áno, poznám variant pre dvoch v PR)
3. Variabilita stratégií - verzií (rodinná hra a všetky rozširujúce karty). To je dosť relatívne hodnotenie, pretože v ani jednej hre som do stratégie tipujem ani len nezabŕdol... Ale aspoň naoko :-)
4. Česko - slovenský prvok v podobe Č-pack (aj keď ten slovenský prvok je tam minimálny...)
5. Téma. V Agricole mám pocit, že hra simuluje svoju tému, v PR v žiadnom prípade (a nezlepšili to ani graficky spracované kartičky budov)

Záverom, naozaj mám obe hry nesmierne rád, aj keď som v oboch totálny amatér. Obe majú moje najvyššie hodnotenie. Obe sa snažím zo všetkých síl dopĺňať všetkými dostupnými rozšíreniami a doplnkami. Ale iba jedna by vyhrala súboj v aréne, a to Agricola.

6.10.2009 22:15:04

PJ
"Dokonalé. To si někam budu muset zkopírovat :-)
Ty bys měl jít do toho křenova TV pořadu; škoda, že v křesťanské TV by tenhle výlev asi neprošel :-)))"

Mnohé sa vysvetľuje, aj podpora prejavu (nejakého) kardinála Vlka v tunajšej debate o Cívke (sám som ho však nepočul, a preto nemôžem akokoľvek súdiť)...

Len málokto sa môže rovnať Krenovi v tom, čo pre MSH v Čechách a na Slovensku urobil - preklady, podpora hier, recenzie, hodnotné, skutočne hodnotné a relevantné názory.

Som nesmierne rád, aj vzhľadom na moje vlastné, na túto dobu asi netradičné názory, že môžem vyjadriť obdiv a uznanie človeku (Krenovi), ktorý, podľa môjho svetonázoru, sa nachádza na vedľajšej ceste - v zmysle citovaného príspevku PJ.

Vyslovujem vďaku "aréne", minimálne za čiastočné odhalenie pozadia názorov človeka, ktorého si v tunajšej komunite úprimne najviac vážim.

7.10.2009 23:49:33

PJ

pecovarhy
Nejsem si úplně jist, jaký je smysl Tvého příspěvku a proč je tam ocitována moje reakce na sydův komentář ke Caylusovi a jak s tím souvisí kardinál... každopádně před doyenem české deskoherní a zatrolenské komunity křenem klobouk dolů, o tom žádná.

8.10.2009 07:57:26

kren
Je to hráč jako křen! ;)

8.10.2009 09:17:23

Charitativní aukce

Bylo nebylo - dobročinná aukce
Bylo nebylo - dobročinná aukce
Akt. cena: 999
Končí za: 4 hodiny

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Karak/Carcassone - věž na kartičky
Karak/Carcassone - věž na kartičky
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas