Trollí aréna IV - Agricola vs. Puerto Rico

Přináším vám čtvrtou část trollí arény - každý týden dvě hry v souboji na život a na smrt! Která je lepší? Hlasujte pro svou oblíbenou hru. Euro, AT, war, na každého dojde. Své přípěvky prosím začněte názvem hry, pro kterou hlasujete a pod to případné argumenty. Příští pátek hlasy sečtu a určím vítěze, v případě remízy mám rozhodující slovo. Žádný flame (ale diskuze vítána)! Účelem arény je zábava a také dozvědět se něco o hrách a o tom, proč se vám líbí. Žádný argument není slabý, každý hlas se počítá, i kdyby jen kvůli barvě krabice. Čtvrté kolo je zde:

Agricola vs. Puerto Rico

Kdo je pravý Eurokrál?
2.10.2009 09:54:32

to Beholder
Proč ??? Kdyby to byla pouze hra pro jednoho hráče, tak neřeknu, ale takhle si někdo může hru kdykoliv vytáhnout a zkusit si různou taktiku.

2.10.2009 13:40:59

to Ošklivý sup
To jsou zajímavé důvody, hned je mi to jasné a díky tvému vysvětlení uvažuju, že přesedlám z Agricoly na PR.

2.10.2009 13:42:23

to Hike
Nesouhlasím, že nemůžeš ovlivnit hru protihráče

2.10.2009 13:43:50

atraktivita PR vs. Agr.
Na PR mě velmi mrzí jedná věc - nepatří mezi Křenovy oblíbené hry, a proto hráči nemají k dispozici úžasné nálepky na dřevěné dílky, kterými se kochám v Agricolovi.

Ó, jak bych si přála, aby mi loď přivezla na mé plantáže dva-tři svalnaté usměvavé otroky, kterým se eufemisticky v PR říká kolonizátoři:-)

2.10.2009 13:46:28

to Aneken
Zajímá mne proč ti nesedla. Zvlášť u tebe, který má obrovské zkušenosti z množství různých her mne zajímá docela hodně tvůj osobní názor proč ti Agricola nesedla. Neptám se proto, že bych tě chtěl přesvědčovat, že jedna hra je lepší než druhá, ale opravdu mne zajímají názory zkušeného hráče proč mu Agricola nesedla.

2.10.2009 13:46:35

a s tou grafikou u Agricoly
to taky nejak nechapu, ja ji povazuji po graficke strance a strance provedeni zajednu z nejhezcich her co mam.

2.10.2009 13:49:34

to Sodovka
Tvůj smutek mi trhá srdce. Asi si budu muset PR pořídit abych ti mohl udělat radost :-). Jenom nevím kdy bych se k tomu dostal, protože mám rozdělané Twilight Struggle (mapu), Lore karty z Battlelore, pravidla z BSG Peagasu a taktéž komponenty z BSG Pegasu a to nemluvím o tom, že mám od tebe už třčtvtě roku půjčený Arkham na který jsem ještě ani nesáh :(.

2.10.2009 13:50:06

ve vsem prumerny
Hodnocení tolika parametrů na závěr hry je podle mého to nejgeniálnější co Agricola nabízí. Neznám osobně žádnou jinou hru, kde by se hrálo na tolik věcí. Člověk musí myslet na všechno a nemůže některou oblast vypustit jen proto, že se mu nechce sbírat krávy, prasata atd atd atd. Velice často porovnávám Agricolu a Le Havre, které je podobné, ale prostě mi v něm chybí tohle hraní na více frontách. Tam je důležité přetavit suroviny na peníze a vlastně nic víc, vždyť i dělníci se dají krmit penězi a to mi na LeHavre prostě nesedí. Proto obdivuju systém Agricoly, která mě nutí být ve všem průměrným, ale přitom myslet opravdu na všechno.

2.10.2009 13:55:08

Puerto rico
U mne je to jednoznačné. Agricolu jsem hrál dvakrát a nezaujala mne. Asi ani tématem, ale to u eura není až tak podstatné. Puerto rico jsem si zamiloval a svého času to byla má nejoblíbenější hra. Dokonce až tak, že jsem si ho zkusil na "profi" úrovni na loňském deskohraní. Byly to časy, kdy jsem nic jiného než eura nehrál a fascinovala mě jistá absence náhody. Jel jsem si vždy svoji taktiku s manufakturou a slavil jsem s ní většinou úspěchy, bez ohledu na to, jak hráli hráči na pravo a nalevo ode mne. Na to jsem byl většinou líný. Dnes zpětně vidím, že je to hra o maličkých chybách a paměti. Už mě zkrátka nebaví 45 minut vařit mozek a pak zkontrolovat jestli jsem si správně spočítal body ostatních hráčů. Podobně jako několik dalších to byla jedna z mých prvních velkých her, a proto s k ní váže mnoho vzpomínek. A co se týče grafiky...myslím, že je to asi záležitost hlavně české verze...že není přepychová. Uf

2.10.2009 13:58:09

re:
Sodovka : no my jim rikame "cikani" :-)

PJ: moje averze vychazi zejmena z me touhy rozslapavat ve hre nekomu "babovicky" ... cim vic muzu skodit tim lip, nejlepe kdyz jeste muzu u toho ukecavat ostatni, ze fakt je dobry napad se v tom skodeni pridat ... hrat si nekde 2 hodiny na svem pisecku a pak si spocitat komu to vyslo lip, me fakt nelaka :)

2.10.2009 13:59:56

ovlivnění
Nepřímá, téměř nulová, konfrontace je důvodem, proč už na tyto hry nemám náladu. U spousty jiných mi to nevadí, pokud se hrají na centrální ploše, ale to, že každý má před sebou svou destičku a na ní si cosi kutí, aby to na konci porovnal, to nemám rád. Zabrání místa soupeři svým dělníkem nepovažuji za interakci.

2.10.2009 14:00:02

sydo
"Zabrání místa soupeři svým dělníkem nepovažuji za interakci."
Hmm, a zabrání území protivníkovi ano? Mně to přijde principielně stejné.

2.10.2009 14:04:46

Kren
Rad se podelim, minimalne pro sebe to vyargumentovane mam:)
1. tema - jsem lev, nerad se hrabu v zahone a potrebuju vetsi projekt, nez je stavba farmy:) Bohuzel si nedelam srandu, tema je pro me dost dulezite.
2. Neinterakce - moznost interakce mezi hraci je omezena.
3. Neoriginalita - tady budu asi skoro osamocen, ale Agricola vychazi z velke casti z Caylusu, je to proste "placement", jsou tam navic karticky, ale ty tomu IMHO spis skodi.
4. Urcita nahodnost - ve vybaveni a profesich jsou nektere veci silnejsi nez jine, kdo je lizne, tomu mohou dost pomoci. Pri vyrovnanych hracich mi vliv na hru prijde nemaly.

2.10.2009 14:09:16

interakce
nevím ale myslím, že sydo to myslel jinak. Interakce je třeba politika ve hře. Škození... rozhovory uplácení...to je jenom můj názor. Nikomu nevkládám slova do úst... :)

2.10.2009 14:09:28

interakce
takže kecání při hře :)

2.10.2009 14:11:04

no...
Spíš kecání, které je navíc součástí hry. Není to metagame... kecání při hře máme i u Cayla (takhle myslím že bych to vyslovoval). ale není to součástí hry...pokud neukecávám někoho aby pohnul drábem

2.10.2009 14:15:36

Richmond
Ty hraješ při hře potichu? Bez povídání si s ostatními? Jinak obsazení území tankovou divizí je trochu jiná interakce než to, že nemůžu plnit manželské povinnosti, protože to už vedle dělá soused :)

2.10.2009 14:16:10

jasné obrysy
Docela se tady rýsuje hlavní pro a proti. Co to tady tak čtu, tak hlavní námitka proti Agricole je nedostatek interakce mezi hráči. Já bych to zas až za takový nedostatek nepovažoval, protože jsou hráči, kterým tohle zase vyhovuje.
Ač Elenistar hlasoval pro PR, tak celkem precizně charakterizoval výhrady proti PR, pro které já kromě jiného mnou dole uvedeného PR nemusím:
"Už mě zkrátka nebaví 45 minut vařit mozek a pak zkontrolovat jestli jsem si správně spočítal body ostatních hráčů."

Ale docela mne zajímají názory Anekena, Elenistara, Hikea a myslím ještě někoho, kteří napsaly shodně, že jim Agricola nesedla a nebo je nezaujala. Docela by mne opravdu zajímalo co se skrývá pod tím pojmem nesedla mi.

2.10.2009 14:17:15

sydo
To určitě ne :) U nás je přemlouvání/nařizování docela dost i u PR či Agricoly :)

2.10.2009 14:18:03

69
Je znát, že do boje vytáhly 2 profláklé kusy a počet příspěvku je v historii trollích arén rekordní :)

2.10.2009 14:19:37

to Aneken
Perfektní charakteristika proč ti Agricola nesedla - díky za názory. Ač bych s některými body nesouhlasil, tak polemizovat nebudu, beru tvůj naprosto jasný názor :-).

2.10.2009 14:20:58

Richmond
No a já tu pak z toho budu lovit hlasy a počítat to :(

2.10.2009 14:22:40

Kren
Diky;) No ja jsem zvedav na ten Loyang, tam mi sedi tema, tak snad bude pro me zajimavy i herne;)

2.10.2009 14:23:00

to Sydo
" trochu jiná interakce než to, že nemůžu plnit manželské povinnosti, protože to už vedle dělá soused"

Opět jeden z tvých nesmrtelných výroků kvůli kterým stojí zato procházet diskuze s tebou. Hned se mi zlepšila pracovní nálada.

2.10.2009 14:25:43

to Sydo
"No a já tu pak z toho budu lovit hlasy a počítat to :("
No popovídej si s Diem jestli by kromě diskuze nebyl možný u těch příspěvků nějaký mechanismus, kde by každý uživatel mohl jednou zaškrtnout tu nebo onu hru. A že by to nešlo zaškrtnout, pokud by ten kdo chce hlasovat neměl aspoň jeden příspěvek v diskuzi.

2.10.2009 14:29:32

Vybíráme z Bazaru

Dixit
Dixit
Akt. cena: 360 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas