otázka na Merlina

Jen pro zajímavost, neber to osobně. Nedávno vedl žebříček Twilight Struggle - pak se propadl - dal jsi mu dvě hvězdičky. Teď se to samé opakovalo s Warrior Knights. Hrál jsi ty hry vůbec nebo je to jen tvůj klasický přístup být proti všemu? Pominu to, že mám ty hry rád, jen mě zajímá, co ti na nich tak vadí, protože mi přijde podezřelé, že jsi je předtím nehodnotil ani se u nich nezapojil do diskuzí. Díky.
16.7.2009 10:43:33

hmmm
tak to uz je fakt nejlepsi se na nejake zebricky vyprdnout, pokud to nekomu dela dobre a nabourava je jednohvezdickovanim a pak napalenim 5 hvez tomu, co se libi jemu, aby svou hru vysvihnul vyse.

To uz by blo lepsi nahodne treba kazde 3 dny rupnout do nej uvedu priklad: 10 Nejoblibenejsich hr KRENa, dalsi 3 dny 10 nejoblinbenejsich her SYDA a tak pod. proste stridat co tri dny kazdeho zaregistrovaneho uzivatele. Mozna by byla potiz jak to udlat, kdyz ma nekdo 5 hvezdicek u vice nez 10 her, tak by se mohl kazdemu uzivateli dat do profilu jeho TOP 10, ktery by si tam naklikal jak jeto u BGG.

2.8.2009 22:26:33

mě osobně tohle dost štve
ale asi se s tím opravdu nedá nic dělat, jelikož spoustu her hodnotí pouze pár lidí a kvůli experimentům některých osob (tentokrát je to 12ti letý klučina, který má ve wish listu Titana, hlásí se k Magicu a Dostihy hodnotí 5ti *) na bgg by takové "experimenty" ztratily, tady kvůli tomu hry lítají v žebříčku jako míčky v osudí v losování šťastných 10 :(

2.8.2009 22:37:38

bgg
tak, da se s tim delat totez, co na BGG - dat proste zakladni pocet (rekneme 20) hodnoceni 3 a uzivatelske hodnoceni k tomu jen pripocitavat. trochu to odfiltruje nadsence a dobre hry by to melo nadale udzovat nahore.

2.8.2009 23:13:12

Žebříček
Zlobí mě to taky ale rozhodně bych žebříčky nerušil. Proken by měl být upozorněn, že takhle ne.Rozhodně se ho nechci zastávat, spíš ho asi usměrnit. Jak ale vidíte, častí uživatelé si ten žebříček pohlídají. :D Jinak by nebylo špatné to, co navrhuje Ringo. ( Hlavně mě teď nechytejte plně za slovo..:) ) Ale kdyby si každý sestavil třeba TOP5 tak by to pak mohlo jít ne? A mě osobně by to hodně zaujalo. :D

2.8.2009 23:18:28

Beholder
Tak krome dostihu uznava treba jeste Carcassonne:) To, co navrhuje Ringo, neni spatnej napad, ale bral bych to navic ke klasickymu zebricku, ten bych rozhodne nezavrhoval:)

2.8.2009 23:21:42

rbx

zebricek
Ja tedy celkovy zebricek ted moc nesleduju, ale rozhodne bych ho nerusil, protoze sem neodmyslitelne patri. I pres vystrelky nekterych lidi. A zobrazovat nahodne uzivatelske zebricky ve stylu DNES HODNOTI XY: je dobry napad a myslim, ze by to ani nemuselo byt tezke. Jen si nedokazu predstavit reprezentativni vyber, proste by to bylo nahodne ze vsech uzivatelu, kteri maji ohodnoceny urcity pocet her. A mozna to omezit jeste body, treba od 25 bodu, aby se odfiltrovaly excesy jako je Proken.

2.8.2009 23:33:09

rbx
To taky neni spatnej napad, aby ten clovek nejdriv ukazal, ze ma zajem na tvorbe obsahu a neni to jen prudic. Na druhou stranu by se tim hodne snizil pocet hodnotitelu asi...

2.8.2009 23:47:41

rbx, aneken
to mě taky napadlo, na druhou stranu se tu můžou vyskytovat (a určitě vyskytují) lidi, co hry objektivně (nebo subjektivně, to je jedno :) )hodnotí, ale nechce se jim posílat fotky, psát recenze nebo překládat - což jsou jediné způsoby jak získat body.

2.8.2009 23:52:01

Body
Tak přiznám se, že mě to taky napadlo ale nechtěl jsem někoho odstrčit od hodnocení jen proto, že tu je nový. Kdyby byly i body třeba za věrnost ( možná nešťastný termín ) tak by třeba po 1 měsíci dostal 10b a mohl hodnotit..Ale je to zase něco, co by asi i odrazovalo sem chodit a to nechci...

3.8.2009 00:05:46

rbx

hlasovani
Ja jsem nerekl, ze by ten clovek nemohl hodnotit. Spis jsem myslel, ze by se nezobrazoval jeho zebricek. Ale kdyz nad tim premyslim, tak by to ani nemuselo byt na body, ale treba na pocet prispevku v diskuzich, coz je take velicina, co se sleduje. A pokud tu clovek diskutuje a pta se, tak je zrejme, ze to mysli vazne. Pokud bude prudit ve svych prispevcich uz od zacatku a bude treba psat zamerne nesmysly, aby dosahl na danou metu, tak bude hrozne lehke ho odhalit. No a je to :-)

3.8.2009 00:43:48

žebříček
mě osobně přijde nejvhodnějším řešením ta BGG metoda - určitý počet středních hodnocení, aby se eliminovaly ojedinělé výstřelky na obě strany. Jak byste chtěli dělat žebříček jednotlivých uživatelů, když je tu hodnocení jen do 5 bodů a každý má aspoň 5 her, kterým dává 5*? Jak by se mezi nimi rozhodlo? Nebo by si ten "vylosovaný" sestavil ten top 10 sám?

3.8.2009 07:59:22

ad 5 bodová stupnice
Dyť Zeus slíbil tu desetibodovou stupnici. Jak to s tím vypadá ???

3.8.2009 08:47:43

2 SYDO
to jsem prave popisoval nize, kazdy by mel sestaveny svuj TOP 10 v profilu, ktery by se nahodne p otrvani treba 3 dnu zverejnoval v NEJ.

3.8.2009 09:01:57

Ringo
jo tak, jsem ještě po ránu nějaký nablblý, tak jsem to asi nezpracoval :)

3.8.2009 09:09:48

top 10
já bych asi nebyl schopen ho sestavit :)

3.8.2009 09:16:21

top 100
Mozna tak top 100 by se sestavit dal, ale proc bych mel opomijet 2/3 me sbirky?

3.8.2009 09:34:52

top 10
tak ja taky mam problem ho sestavit, minimalne na prvnich 8 mistech bych vsechny hry dal nejradeji na 1. misto, coz nejde.

3.8.2009 09:36:35

top 10
každopádně by bylo zajímavé, kdyby k tomu týdennímu top 10 onen vybraný napsal něco o sobě a hlavně okomentoval ten top 10, proč je takový, jaký je, podobně jako je "geek of the geek" na BGG :)

3.8.2009 09:49:16

No,..
...mám trochu dojem, že pro většínu zde je BGG modlou, tím vysněným webem, kterémmu se ZH chtějí podobat. Asi to v našich podmínkách není úplně nejlepší cesta - vzhledem k počtu uživatelů a dostupnosti některých her... ZH by především měly být svým vlastním svébytným webem, který sdružuje nikterak početnou komunitu a náhodnému návštěvníkovi poskytne alespoň přehled současných trendů. Je pak pochopitelné, že žebříčky jsou opravdu subjektivní, pokud každý hodnotí dle svého nejlepšího vědomí a svědomí (prudiče nepočítám...). V takovém případě bych zkusila "statistický trik" - ke každému žebříčku přidat nějaký statistický ukazatel, což by neměl být až takový problém - např. rozptyl (jak moc se jednotlivá hodnocení liší - vysvětlení by se patrně dalo dohledat v diskuzích pod danou hrou), průměrný věk hodnotitelů (což by asi taky hodně ukázalo - právě u Carcassonne nebo Dostihů) apod. Existují i jiné, speciální ukazatele pro malé soubory, které by mohly podpořit věrohodnost jednotlivých žebříčků. Ev. u každé hry v TOP 10 do závorky přidat údaj, na kterém místě byla daná hra minulý týden - to by mělo všechny dostatečně varovat.

3.8.2009 10:43:56

Elissa
Dostupnost uz pomalu prestava byt problem, specializovanych obchodu je uz nekolik a vsichni ti cokoliv privezou:) Spis jde o pocet lidi, kteri do nejake min zname deskovky jdou. Rozptyl neni spatnej napad, ale muzes si to uz ted rozkliknout a vlastne ho tam i vidis. Ono kdyz lidi neboudou lini, tak si to tam najdou;) Posuny v zebricku by byly zajimave, treba mesicne, klasicky zeleny a cerveny sipky:)

3.8.2009 10:49:13

TOP 10
Ja bych s jejim poskladanim nemel asi problem, vcetne zduvodneni:)

3.8.2009 10:52:31

aneken
taky bych neměl problém sestavit TOP10 :)

3.8.2009 11:04:08

No pánové, můžu trochu nesouhlasit? Záměrné poškození žebříčku některým uživatelem je podobné jako když Sydo dá Citadele 1 hvězdu. Já vím, Sydo to tu vysvětlil a svou ostatní aktivitou v komunitě ukazuje, že se nejedná o bezmyšlenkovité sestřelení jednoho titulu. Ale je to podobné, i Citadela je všeobecně hodnocena vysokými známkami a možná bez Sydova hodnocení by byla na úrovni Top10. Tím v žádném případě nenaznačuju, že by měl Sydo změnit hodnocení, jen jsem to použil jako názorný příklad, že pro zcela odlišné hodnocení může být důvod.

Spíše bych se zamyslel, proč je u všeobecně rozšířených her tak málo hodnocení. A hlavně, čím motivovat běžné návštěvníky k hodnocení. Tím se totiž ten Proken-efekt taky hodně omezí. Napadá mě např. omezení některých funkcí pro hráče s body, 1 bod za hlasování (a prvních 20 hlasů u hry za 2 body), 1 bod za příspěvek ve fóru atd. Prostě ten kdo projeví aktivitu, by měl být odměněn a získat něco navíc.

Obecně mi přijde že tady diskutuje stále stejných cca 20 lidí. Neznám návštěvnost stránek, ale určitě tu denně přijde více lidí, kteří mlčky zas odejdou.

Pokud jde o žebříček TopXX her uživatele YY, tak k tomu mi přijde ideální normální článek. Kdo chce, může za dlouhých letních večerů sepsat své dojmy, porovnání atd. Nahrazovat tímto způsobem hodnocení her mi nepřijde šťastné. Ale možná jsem to jen blbě pochopil.

20 "stratovacích" trojhvězdičkových hodnocení mi přijde smysluplných.

Aneken: taky mám u Carcassonne 5 hvězd a trvám si na nich. :-)

3.8.2009 11:08:48

husak
"Záměrné poškození žebříčku některým uživatelem je podobné jako když Sydo dá Citadele 1 hvězdu."

To myslíš vážně? Pokud proken své hodnocení vysvětlí, nic proti tomu nemám, ale dám krk za to, že ty hry neviděl ani ve výloze, natož aby je hrál. Jinak už by se tu objevil a své názory nám vysvětlil...

3.8.2009 11:13:05

hodnocení
já jsem taky pro určitý počet startovacích trojek, ať s eto nějak vybalancuje. Na druhou stranu dávat body za příspěvky mi nepřijde produktivní, ve výsledku by tu lidi plkali o blbinách jen aby nahonili body. Ty se podle mě mají dávat jen za užitečné věci, ne za řeči ve fóru (jakkoli jsou tyto někdy také užitečné).

3.8.2009 11:15:28

Vybíráme z Bazaru

Duchové ostrova - Promo 1 + 2
Duchové ostrova - Promo 1 + 2
Akt. cena: 230 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas