otázka na Merlina

Jen pro zajímavost, neber to osobně. Nedávno vedl žebříček Twilight Struggle - pak se propadl - dal jsi mu dvě hvězdičky. Teď se to samé opakovalo s Warrior Knights. Hrál jsi ty hry vůbec nebo je to jen tvůj klasický přístup být proti všemu? Pominu to, že mám ty hry rád, jen mě zajímá, co ti na nich tak vadí, protože mi přijde podezřelé, že jsi je předtím nehodnotil ani se u nich nezapojil do diskuzí. Díky.
16.7.2009 10:43:33

komplexnost hodnocení
Hele, mám trochu pocit, že význam hvězdiček posouváte do nepatřičné roviny. Sorry, neuražte se. Vždyť hvězdy jdou časem změnit, pokud se u vás hra časem propadne. Tak neváhejte a hvězdičkujte.
Podle mého by měl počet hvězdiček vyjadřovat takový ten celkový SUBJEKTIVNÍ dojem ze hry. Prostě to, co ze sebe vysypete v první větě když se vás na tu hru někdo zeptá.
"Ta je výborná a basta." = 5
"Je povedená, ale..." = 4
"Žádná extratřída, ale za specifických podmínek se dá." = 3
"Tahle mě nebaví, tu klidně věnuju. = 2
"Než hrát tuhle hru, to raději s Paroubkem na pivo." = 1

Na komplexní hodnocení hry máte přece recenze. Ve škole taky někoho víc baví fyzika a jiného tělák. Takže snažit se seřadit je objektivně do jedné lajny je nesmysl.
---
A pokud jde o hodnocení po jedné hře, není sice optimální, ale pokud víte, že jste ji hráli správně (s někým kdo ji má zmáknutou) tak už tušíte kam asi bude patřit.

Jiná věc je, kdyby ta první hra byla hraná jen podle papíru, může se stát že přehlédnete nějaké zásadní pravidlo, nebo herní mechanizmus, což celou hru totálně shodí. Pak tu je diskuse abyste se zeptali, zda není chyba v hráčích.

Jo a úplně na závěr, ono hodnocení závisí i na komunitě, která ho vytváří. Tady je to dost orientováno na ameritrashové hry (mimo jiné i díky překladům atd.) a podle toho taky žebřík vypadá. Proto se taky třeba moje hodnocení bude lišit od většiny, protože z nejlépe hodnocených a nejžádanějších her jsem nehrál ani jedinou. Stydím se, ale holt ještě nebyla příležitost, no...

17.7.2009 14:16:38

Neznámý;)
No to ode me urcite ne, ja jsem prosazoval to same:) I kdyz je jasny, ze je to tezky, protoze tvoje osobni obliba se tam projevit proste musi... Ale ja se to snazim taky aspon nejak objektivizovat:)

17.7.2009 14:33:45

Husak
Tak to bych zacal asi na dvou hvezdach, nez s Paroubkem na pivo, tak bych hral i Risi snu, coz je pro me zatim jednicka v zebricku hruz;)

17.7.2009 14:34:32

Husak
hm, asi Citadele, Alhambře a Caylusu taky zvednu hodnocení :)

17.7.2009 14:37:04

Můj osobní systém hodnocení
5 ... výborná hra, klidně mě kvůli ní probuďte o půlnoci, rád si ji zahraju :-)
4 ... parádní hra, kterou si většinou rád zahraji
3 ... dobrá hra, většinou mě budete muset trochu nutit, ale pak se budu vcelku bavit (ale víc her za sebou asi nezvládnu)
2 ... mno má to pár zajímavých aspektů, ale celkově spíš otrava. Když mě budete hodně nutit, zahraju si a možná se i chvílemi zabavím.
1 ... nebudu hrát ani za nic. Radši půjdu domů...

17.7.2009 16:05:51

Zeus
jo, tak k tomuhle bych se přihlásil

17.7.2009 18:11:34

zeus
ideální žebříček - s tím Paroubkem by se to zvrhlo

17.7.2009 19:54:46

zeus
Tvůj osobní systém hodnocení je myslím naprosto ideální. Takhle nějak hodnotím hry i já, ale nedokázal bych to tak pěkně popsat!

17.7.2009 23:40:54

Hodnocení
Hlavně nechápu jak někdo může hodnotit hvězdičkama už po první partii...To mi dodnes hlava nebere. Skoro u každé hry, kterou jsem hrál, se její síla či slabina objeví teprve až u třetí ale spíše u čtvrté partie. Např. v diskusi u Amyitisu na BGG sám autor hry tvrdí, že je potřeba nejlépe 5 partií, aby člověk vstřebal různé strategie a taktiky. Čili nikomu to nechci vnucovat, ale opravdu bych zkusil odololat nutkání hře narvat pět nebo jednu hvězdičku po první často rozpačité hře.

18.7.2009 17:04:25

Zeus
Můj "problém" je, že her, které jsem schopen hrát o půlnoci je snad 90%, čili to by byla samá pětka :))

18.7.2009 17:06:30

Richmond
snadno - když mě hra po první partii natolik znechutí, že opravdu nepřipadá v úvahu další hra. Zatím se mi to stalo jen jednou, ale stát se to může.

18.7.2009 17:25:09

Richmond
Subjektivně po první hře hodnotit lze. Objektivně určitě ne.

My hrajeme jednou týdně nějaké 3 hodinky. To je tak zatraceně málo, že prostě hry, co nás nezaujmou, druhou šanci nedostanou. To je taky hodnocení, ne?

18.7.2009 17:43:19

2 Sodovka
tak to jsi me hodne rozesmala tim prispevkem o promiskuite a tim nejmenovanim. Ja totiz nedavno prave o tomhle vedl sahodlouhou hadku pres ICQ s Beholderem, proc vsechno prodava, pak koupi nove a za pul roku zase proda, protoze najde neco jineho, lepsiho:-) Nicmene jmenovala jsi i me a jak tak na to koukam, chovame se s Beholderem v tomhle kapku podobne, proto jsi jmenovala i me a musim se Beholdera trochu zastat, protoze castecne jeho pocinani chapu, jenom nevim, kdy to jeho pocinani skonci a ktera ta hra konecne jednou zustane tou pravou vyvolenou kterou si doma necha, zatimco ja u mnohych her uz vim, ktere to budou:-) Behodler proste kdysi strasne hral Carcassonne a to imrvere a jenom to s teorii, budu hrat jen tohle, protoze na vice stejne nemam cas. Me se to Carcassonne taky zalibilo, ale chtel jsem tam vice taktiky, ale zase ne prehnane pomalu uz vyhazovaci clovece nezlob se v podobe rozsireni Princezna a drak, Vez a pod. Proto jsem koupil Carcassonne zelene a jsdem s nim dodnes maximalne spokojeny, byt uz jej hraji minimalne a dam prednost slozitejsim hram. Pres to ho neprodam, tak jako to udelal Beholder, ktery si koupil uplne vsechny druhy Carcassonne a po dvou mesicich je vsechny prodal. Proste nedelim ty hry tak, ze ted me strasne bavi tahle mega slozita hra, a uz v zivote nesednu k necemu jednodussimu. Vim ze jednou na Carcassonne zase chut bude, i kdyz se mi doma bude vyjimat takova perla jako War of the Ring s nadhernym hernim planem a krasnymi plastovymi miniaturami, rozhodne to neni duvod zaslapat Carcassonne do zeme pro detskou snadnost, jednodussi herni plan a primitivni drevene figurky. Duvod ovsem je ke snizeni hodnoceni. Bavilo-li me Carcassonne v dobe, kdy jsem mel 3 hry, svede to proste cloveka k 4 hvezdickam. S pribyvajicim poctem her klesaji nektere hry ve srovnani s jinymi do prumeru. Takze pravda, v tomlhe ja osobne jsem velmi promiskuitni a hodnoceni u her dost casto menim, prehazuji, takze se priznavam, v tomhle jsem znacne "promiskuitni":-) Smerodatnost meho hodnoceni muze byt tedy znacne matouci pro zacinajici hrace, kteri budou nadsene jasat u Carcassonne, Osadniku a pod. a hry jako War of the Ring, Arkham Horror a pod. jim nic nereknou. Casem vsak mozna pokroci tito hraci do podobneho stadia jako ja nebo Beholder, proste lepsi hry a sirsi rozhled proste ten puvodni osobni TOP 10 totalne prekopou a jen u opravdovych spickovych her se ukaze jejich opravdova pozice. Takze zatimco treba takovy Tikal, Eufrat ci Agricola zustavaji u me stale na spicce, byt to byly jedny z prvnich her co jsem kupoval, tak hry jako Carcassonne, Puerto Rico, goa sly kapanek dolu, protoze je vystrnadily z petkovych pricek jine hry, kte kterym mi obzory otevrela tahle stranka a hlavne clovek, ktery ty hry tak nenapadne a zcela nenasilne umi cloveku pekne naockovat, timto pozdravuji SYDA:-)))

Co se tyce prohaneni her Aukrem, tak jde povetsinou v mem pripade o hry, ktere jsem si puvodne koupil v nejakem nadsenem opojeni, ktere pokracovalo jeste prvni partii, ale nekde hodne v hloubi duse me nejak nahlodavalo, ze to neni nejak ono a spise chci aby se mi ty hry libily nez aby se mi libily doopravdy. Proto casem dojde k tem prodejum. Proto zcela chapu tve nehodnoceni her, protoze ono se to opravdu dela velmi tezko. Ja treba hram davam plusove body za komplexnost a tedy i slozitost. Tim padem nikdy Carcassonne nemuze mit stejne dobre hodnoceni jako treba Arkham Horror, byt se teoreticky u obou her muze clovek za danych okolnosti pobavit stejne dobre. Jestli je to ovsem onjektivni, tezko rict. Pro me treba jo, pro jineho ne.

20.7.2009 09:20:25

to Ringo
no, u tebe jsem si vzpomněla na Mr Jacka a Caylus - jak jsem tě na hrajeme.cz přesvědčovala, že hra musí mít kostku, aby měli šanci i ti slabší:-))

Jinak přes léto se u nás VELMI provětrají všechny hry - jenom včera, když lilo a nedalo se být venku, se tady hrálo Gulo Gulo, Želví závody (vyloženě dětské hry, to tady snad ani nepatří), Naval Battles, zelený Carcassone, šachy a Proroctví (to vše synové a jejich kamarádi) a večer Brass.

20.7.2009 15:34:10

Sodovka
tak ja se nijak netajim s tim, ze dokazi nekdy zmenit tim spravnym smerem:-) Z toho prameni ty zmeny hodnoceni. Ale ten Mr. Jack, z toho jsem vylozene uplne nadseni necitil od sameho pocatku, to byla vylozene ta hra typu - je, to ma pekne komponenty, to se mi musi libit. Proto jsem dal v prvotnim nadseni myslim 4 hvezdy a pak jsem to po x hrach musel srazit na minimum a prodat:-)

20.7.2009 16:05:26

Malá poznámečka
Jak tak koukám, tak jsem propásl za ten můj týden dovolené zajímavou diskuzi :-). nebudu rozviřovat znovu bouřlivou diskuzi, ale chtěl bych napsat několik mých malých postřehů, které snad někomu něco přinesou.

1) Pro SSZGSA. Jsem sice poctěn, že mne řadíš mezi znalce, ale zdaleka to tak není. Zvlášť v poslední době nemám vůbec čas si zahrát a tak se spíše pohybuju v teoretické rovině. Mnoho lidí včetně tebe má určitě nahráno víc jak já a jak tady občas sleduju ty diskuze, tak jen tiše závidím, že máte na hry čas.
Například od Sodovky mám už půl roku půjčený Arkham a ještě jsem se k němu vůbec nedostal - promiň Sodovko. Pokud ho ještě pořád nepotřebuješ, rád bych si ho ještě chvilku nechal.

2)K samotné "herní promiskuitě" se vyjadřovat nebudu, už tady bylo všechno řečeno. Jen bych chtěl Sodovce poděkovat za tenhle výraz - protože mne hodně pobavil a vyloudil úsměv na mé ustarané tváři.

3)K ohvězdičkovávání se příliš vyjadřovat nebudu - každý ať volí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. I když Sodovku chápu jak to myslí, tak nesouhlasím a myslím, že selský rozum husaka je mi asi tak nejbližší, s tím, že to 10-ti stupňové hodnocení bude aspoň pro mne mnohem jednodušší na rozhodování. Přeci jen rozmezí 3-4-5 mi pro hodnocení dobrých her nestačilo.

4)Na závěr mne zaujal Beholderův názor recyklace her, které ho už neoslovují. Chápu ho, ale já můj postoj ke hrám je zcela opačný a tak mne napadlo napsat můj postoj ke starším a ohraným hrám v samostatném článečku - doufám, že mi ho Zeus povolí zveřejnit.

21.7.2009 10:56:32

reakce
Křen: článek, článek!!! Už tu dlouho žádný nebyl.

Ringo: Hem jsem rád, že vakcína zabrala :)

Sodovka: Želví závody sem patří, bo je to super hra.

21.7.2009 11:06:48

želví závody
aha, teď jsem zjistil, že želví závody nejsou to samé jako Schildi Schilkröte, nicméně stejně sem patří :)

21.7.2009 11:11:45

kren
ad článek: tak na ten jsem zvědav ;)

21.7.2009 11:42:03

ad článek
Článeček jsem už napsal před dvěma dny. Zeus ho ale ještě asi neschválil - asi má na Olympu plné ruce práce s jinými problémy.
takže pokud by si ho chtěl někdo přečíst už teď, tak buď šťouchejte do Dia, ať ho sem konečně dá, nebo si ho přečtěte na
http://www.hrajeme.cz/Hrajeme/ArticleText.aspx?id_clanku=71

23.7.2009 13:48:22

to kren
Krásný článek. Děkuju.
Jak píšeš deskovky lidi přibližují k sobě - teď už jeden nečte a druhý nepaří, ale oba si hrajeme SPOLU hry. Už jsem nakazila i bratra a budu se poušet o další.
Je to krásný koníček, který přibližuje lidi k sobě..,

23.7.2009 13:59:41

Pardon...
Toho článku jsem si nevšiml, omlouvám se, je schválen...

23.7.2009 14:06:17

Proken
Nedávno se tu řešil Merlinovo experiment s hodnocením her, nyní jsem si všiml, že uživatel Proken ohodnotil většinu her z TOP10 jednou hvězdičkou, tak by mě zajímalo, jestli ty hry hrál, když je takto hodnotí a nebo jestli je to jen rozmar z nudy?

2.8.2009 20:42:28

Proken
No jo koukal jsem ,že třeba El Grande vystřelilo někde ze 3.místo do propadliště dějin přes víkend :))

2.8.2009 21:29:27

Proken
Hm, patrně jen provokace. Pokud k tomu má něco říct, vyjádřit by se mohl, pokud ne, je to jasné.

2.8.2009 22:22:57

Vybíráme z Bazaru

Oath: Kroniky Říše a vyhnanství
Oath: Kroniky Říše a vyhnanství
Akt. cena: 2400 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas