Jak to všechno začalo...

Ahojte všichni,

jsem tu registrovaná jen chvilku , ale forum znam od sveho přítele (velký fanda cyclad), a pravidelně sledujeme, co se tady děje. Zajímalo by mě, jak jste se dostali vlastně k hraní stolních, deskových a jiných her, a jestli si ještě vzpomenete, jaká byla Vaše první hra (člověče nezlob se s krtečkem ve školce se nepočítá :D).
18.3.2010 19:54:39

Jak to začalo?
Tak na to nikdy nezapomenu. Já měl hry rád už od dětství. Žádný auta, jeřáby, knížky a stavebnice. Sice jsem něco málo toho měl, ale hlavně hry. Člověče, prší, šachy, dáma to je samozřejmostí. Dostihy, maršál a špion, fantóm staré prahy, ostrov pokladů, kamionem po Evropě apod. to už tenkrát byly docela dobré hry které jsem smažil furt dokola.

Až jednou, to bylo zhruba v šesté třídě na základce jsem šel s kamarády ven. A oni si tak divně povídaly. "já jsem šel na křižovatce doleva" druhý "já taky, takže jsi tam potkal toho obra, jojo potkal a zabil jsem ho" "tys ho zabil? já jsem mu pomohl". Chvilku jsem je poslouchal a pak jsem se zeptal co to plácají. Prý to je nějaká knížka - nějaký Gamebook nebo co. To si musím taky zkusit.

No a tak jsem šel do knihkupectví a koupil si jeden z prvních dílů Lonewolfa. To byla bomba. Nikdy jsem nic nečetl a á to četl furt dokola. Doteď se tomu divím. A v jedné té knížce byla reklama na Battletech. Kamarád co mě zatáhl do Lonewolfa si to objednal. Nastaly dny neskutečných bitev. Já jsem samozřejmě nebyl pozadu a koupil jsem si vlastní sadu. Kamarád měl úplně zničenou Cikádu, špatný odlitek vůbec nedržela, tak jsme po mapě chodily jen s jednou nohou na podstavečku. Já měl Cikádu úplně v pohodě, zato u Maraudera jsem měl z jedné ruky pahýl. Ale nám to bylo úplně šumák, hlavně že jsme měly své robůtky.

Jenže jsem v té krabici našel i katalog Altaru. Hmm co to? Talisman - Dobrodružství meče a magie, Síla oceli - bitva kouzelníka a barbara, Bitva na polích Pellenoru, Dračí doupě - hra na hrdiny - co to je? Čtyřstěná kostka - čtyřstěná kostka? Jan se s tím proboha hází? Cože? Dvacetistěnná kostka? Tati chci to všechno, kup mi to k vánocům.

A stalo se. Následoval Stín meče, Shadowrun, další Gamebooky, Magic ale hlavně Doomtrooper. To už jsem byl ale na střední a měl jsem už solidní sbírku her, na tu dobu samozřejmě.

18.3.2010 20:54:47

Adalpo
Co si to dovoluješ vyprávět tu můj příběh! :D Ale úplně stejně!

Ad Battletech - Ten Marauder byl asi zprasen všude, také jsme ho měli bez ruky. A Síla Oceli? To byla teprve pecka! A ještě hry z ABC, Stopou Xapatanu jsem pravidelně terorizoval rodiče :D

18.3.2010 21:06:00

U mě
to začalo(nedá se to tak říct) už někdy v druhé třídě kdy jsem už ani nevím proč nějakou hru chtěl k vánocům pod stromeček(Ramses nebo Macgregor), sice jsem ji dostal ale jaksi kromě rodiny jsem nemohl najít spoluhráče a proto si u mne tato záliba zase našla cestu až někdy okolo 4-5 třídy kdy jsem byl na horách a jeden můj kámoš tam vytáhnul Carcasonne a Mage Knight obojí mě nadchlo, ale bohužel až jsem si to koupil jsem mezi svými kamarády nenašel žádné spoluhráče a občasné hraní Carcasonne s rodinou mě také moc nebavilo. Ještě nasledoval Bang na který mě nalákal leták v Carcasonne ale zase kromě rodiny jsem ty spoluhráče nemohl sehnat(ani nevím proč asi jsem byl moc introvertní). Takže velká vášeň hraní deskových a karetních her u mě naběhla až v roce 2006 když jsem jednou tak procházel netové stránky za cílem že najdu nějakou online hru. No a už ani nevím jak jsem prostě našel: http://dorn.cz/index.htm Nejdřív jsem si říkal co to je a tak jsem si pročetl sekci hrdinů a začínal jsem získávat vizi o nějaké dobré rpg online hře, postupně procházením všech fór jsem zjistil že se nejedná o nějakou online hru nýbrž o nějakou deskovku. Řekl jsem si no proč to nezkusit a začal jsem si tam ty fóra projíždět ještě pečlivěji až jsem došel k názoru že když mě baví Battleknight, Divoké kmeny a Dark Elf kde se furt bojuje tak že by mě Dorn mohl bavit taky. Po koupi Dornu jsem z něj byl naprosto nadšený, hráče jsem sehnal a pak to jelo samo Proroctví, Dračí Hrad, Formule DE...........

18.3.2010 21:06:09

Asi tak nějak
sydo, adalpo: To je ale podoba... Hry Maršál a Špión, Lovci pokladů, Fantom staré prahy, Slavkov, vše v osmdesátých. Problém byl vždy se spoluhráči... Brácha mladší o 2 roky děsně nerad prohrával, takže ho to se mnou nebavilo. Pak jsem si dal tak nějak pauzu - asi do 16, kdy jsem ve sci-fi obchodě náhodou potkal partu, co tam hrála Dračí Doupě - 2x týdně za 10 korun - tenkrát pro mě úlet. A když přišel Magic - tenkrát 3. edice, tak jsem do toho spadli i s kámošema. Po dvou letech to vygradovalo až dokonce založením herního klubu s vlastní klubovnou - denně Magic, Rodinný podnik, Doomtrooper, Shadowrun, Talisman. O klubovnu jsme přišli o rok později kvůli rekonstrukci domu, kde byla a klub se rozpadl a my se rozprchli na školy, do rachot apod. (V klubovně jsme měli na zdi 2 metry velký malby postav z Necromundy, je jí škoda). K hrám jsem se dostal znovu až nedávno, kdy jsme si s manželkou koupili Backgammon, Scrabble a já se pak začal poohlížet po něčem zajímavějším. Navíc mi začínají pomalu dorůstat soupeři a partneři do her, snad je utáhnu - mám 2 kluky, 4 synovce a 1 neteř a všem je teď mezi 1 a 5 lety. Třeba je to bude bavit a budeme pravidelně hrát. To bude balada :-)

18.3.2010 21:36:06

Jako pres kopirak
No vidim, ze to mame vsechno stejne...:-) Lovci pokladu, Marsal a spion, Fantom....pak na gymplu Magic the Gathering (sada Tempest), ktery jsem hral do maturity v roce 1999(rok a pul), a pak se k nemu vratil znovu v roce 2003 a od te doby stale aktivne hraji....Nekdy v 2005 jsem koupil Carcassone, v 2007 jsem poprve hral osadniky. Pak jsme si koupili se zenou Agricolu na mikulase 08, a pak uz to slo...Doba Kamenna, Arkham Horror, Pandemic, Small World, Nexus Ops...a buh vi, kdy se to zastavi. S kamarady pak obcas Peterburg, Munchkiny, Talisman...Jen to Twilight Imperium neni s kym hrat, asi to budu muset schovat, nez prijdou a vyrostou deti...:-)

18.3.2010 22:23:15

No teda..
No teda, musím říct, že se o hry zajímáte už fakt dlouho. U nás se začaly příznaky objevovat celkem pozdě, ale přítele to chytlo, a já se tak nějak vezu s ním. Ve škole frčely MtG, ale to spíš u kluků. O ostatních hrách jsem neměla ani potuchy. U her jsem přes rok, a musím říct, že nejen večer vždycky padne otázka: Co budeme dělat? Buď hrát nebo koukat na film. Hra ve většině případů vítězí. Jsem ale zvědavá, co se stane s tímto koníčkem, až oba dostudujeme.

18.3.2010 22:51:17

taky stejný
s malým rozdílem, v jednadevadesátym DrD a na nějakym z prvních conů Spacehulk a Titan a pak W40k miniatury a Warhammer RPG a pak zase stejně :-)

18.3.2010 22:57:08

není to úple to
na co ses ptal, ale klidne se mrkni na http://www.spolocenskehry.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=816

18.3.2010 23:16:48

můj případ
Shodou okolností zítra odjíždím oslavit svoje první herní narozeniny.. Ano, k moderním deskovkám jsem se dostal přesně před rokem na jednom školním kurzu, který si letos jedu zopakovat. Tam jsem prvně viděl, že je možné se zabavit s pár přáteli u stolu :) a to se tam nehrálo nic extra - sabotér, bang a cluedo. Hned jak jsem se vrátil začal jsem brouzdat po internetu a objevil jsem svět deskovek ... no a jak se to vyvíjí dál určitě všichni znáte :)

18.3.2010 23:47:48

Adalpo, wow
Přesně takhle to bylo u mě, i s těmi gamebooky... i s Pellenorem, Stínem meče, Bitvou oceli, Dračím doupětem, Battletechem, Arénou. Jen Talisman jsem vynechal. Někdy v roce 1997 jsem u Gluma v Jihlavě koupil německé Settlery a už to začalo.

19.3.2010 00:22:54

Magic
Samozřejmě jsem zapomněl Magic: Tempest, Stronghold, Exodus, Urza's Saga, Legacy a Destiny... před maturitou. je to celkem vtipné, když vidím, že jsme tu všichni takovýhle veteráni. Ohledně osadníků musím říct, že jsem si tehdy před těmi 12-13 lety říkal, že je to hrozná bomba. Teď jsem je nehrál asi 3 roky a vůbec mi nechybí. je to ale dobrý pocit mít doma první vydání:). Celé MSH se rychle vyvíjí a je to znát, jak některé hry a mechanismy zastarávají

19.3.2010 00:27:12

začátky
Už jsem to tu vypisovala ve foru můje herní začátky. Je o kousek níž.
To KungPao - já chvilku před vánoci oslavila herní rok tady na zatrolených hrách. Předtím to bylo jen carcassone a sem tam něco u někoho na návštěvě. Zatrolené hry plně podpořily rozvinutí mého skrytého šílenství :)

19.3.2010 07:26:14

-//-
Já to mám asi podobné, sice mám něco málo přes dvacet, ale mé začátky se datují k fantomovy staré prahy a materialismu v dostihách. To je asi tak 8 let. Pak táta, ani nevim jak se k tomu dostal, přišel domů s Riskem, Arénou(kterou jsem dlouho nechápal), Talismanem(který jsem pochopil hned) a nějakým pánem prstenů. To mi vydrželo delší dobu a ve čtrnácti jsem poznal carcassonne s osadníkama. Takže pak jsem si pořídil ještě pár eurovek, většinou na doporučení z časopisu Pevnost, ale na konci roku 2008....

jsem objevil web www.zatrolene-hry.cz a svět se mi přetočil vzhůru nohama. Zjistil jsem, že caylus je suchařina a že na náhodě není nic špatného. Zkrátka za ten rok a půl jsem tak nějak někde jinde...:) Díky tady přítomným trolům...

19.3.2010 08:05:51

ad začátky
viz. můj článek v sekci "Články" - "Do žen a do melounů nevidíš".

19.3.2010 09:13:22

Zacatky
Byly koukam podobne jako u vetsiny, i s tim LoneWolfem:) Nicmene na muj deskovkarsky zivot mel velky vliv jeden cesky emigrant v Rakousku, se kterym jsem mel tu cest setkavat se okolo roku 2000 a ktery me tehdy uvedl do taju her Avalon Hill. A bylo hotovo:) AH stale povazuji za nejlepsi herni firmu vsech dob a na jeji hry - Britannia, Titan, Civilization ci Kremlin nedam rozhodne dopustit:)

19.3.2010 09:19:20

Začátky
V začátcích to bylo Z pohádky do pohádky, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Loupežníci, Dobývání hradů a jiné poklady :-D později nejhranější Dostihy a sázky a prvorepublikový Bussiness (monopoly), Slavkov, Manažer, Kamionem po Evropě..., pak samozřejmě papírové hry Maršál.., Lovci..,Stopař, Fantom.., Ostrov..atd. Pak na základce Dračí Doupě, hry z Polska - Obcy, Robin Hood, Mecz i Magia, Bitwa na polach Pelenora (nebo jak se to psalo), pak na střední škole altarovské hry Battletech, Aréna, Talisman, Bitva.., gamebooky všeho druhu, občas nějaký zapomenutý poklad typu Rodinný podnik, na vojně Magic a jiné sběratelské jen okrajově, potom zase další RPG a nakonec Osadníci, Carcassone, Bang!, Alhanbra a pak už to jelo nezadržitelně dál přes Puerto Rico, Funkenslag, Agricola, Dominon, Vládci Podzemí, Runewars... :-D

19.3.2010 10:02:16

Mistři Kai
JJ, jeste na toho Lone Wolfa jsem u sebe zapomnel, mam ho doma doposud kompletniho (tedy co vyslo, posledni byl vydan Zajatec Kaagu, pokud se nemylim)

19.3.2010 10:27:20

Začátky
ja si vždycky rad hral, sice jsem začal hrami na počitači, ale porad vem e trimala touha prenest ty zazitky z pocitacovych RPG a strategii na stul a zahrat si to s lidma v hmatatelne podobe. Takze kdyz nepocitam detske hry Dostihy, pozdeji pravidelne uterky a ctvrtky, kdy jsem chodival k dedovi na sachy a sveho casu jsem navstevoval i sachovy krouzek, tak jako opravdovy zacatek stolnich her bych povazoval asi pred 15 lety snahu o vytvoreni dobrodruzstvi dle pravidel Draci doupe 1.2, 1.5 a pokrocile 1.3, casopis Draci dech, ktery mel snad i vydavatelstvi nebo redakci nekde v mem rodnem Havirove, jsem cetl tam a po zpatku nekolikrat dokola. Ale hraci, kteri by to se mnou hrali byli v nedohlednu a tuny mych poznamek, ctvereckovanych papiru s mapami skoncily (pred rokem, drive jsem nemel to srdce to vyhodit) v kosi a pravidla na Aukru:-) Pak jsem pokracoval pres Arenu od Chvatila, Talisman, az jednou na jednu chatu prijela spoluzacka se svym pritelem (Drollem mimochodem:-) a ten privezl Osadniky. Od te doby byly chaty vzdy za doprovodu teto hry a taky dalsich, ale Osadnici mi nejvice utkvely v pameti. Pak jsme ale skoncili skolu, chaty jsme jeste tak rok po skole udrzovali v tradici, ale pak to nejak skoncilo a me se na cas svet stolnich her zase vzdalil. Myslim ze to bylo v roce 2008, kdy jsem zase dostal touhu do toho sveta vstoupit zpatky a koupil jsem si Lovce a sberace, Tikal, Agricolu, Euphrat a Tigris, Antike, Caylus, Puerto Rico, Goju, Mexicu, Mr. Jacka, Maharaju, Pandemic....same Eurovky. Jak se mi zminene hry libily a nelibily, to si clovek zjisti z me sbirky, z ktere mnohe tyto hry nakonec postupne vypadavaly, protoze jednoho dne jsem si koupil Age of Empires 3, pak Nexus Ops, Arkham Horror a Railroad Tycoon a to se mi otevrel svet AT her, z ktereho jsem se do Eura vracel uz opravdu z tezi a s donucenim. Takze se ma sbirka postupne obmenila a ted se v ni vyhrivaji hry jako World of Warcraft, Starcraft, Conquest of Empires, Hannibal Rome vs Carthage, Runewars, zmineny Arkham Horror, AoE 3 (i kdyz to je napul euro), Nexus Ops, Railroad Tycoon, a z fandovstvi k Herbertove Dune jsem si vyrobil hru Dune dle CD s materialy od Avalonu ktery dali do prodeje pro legalni home vyrobu. Samozrejme ne vse z AT se mi libilo, velkym zklamanim byl fest vyhypovany reprint Space Hulklu, ktery se u me doma neohral ani dva mesice. Samozrejme na Euro jsem nezanevrel uplne, cas od casu me tam neco zaujme, takze jsem koupil Through The ages - velka spokojenost, doplnil jsem Mask trilogy a koupil Javu k Tikalovi a Mexice...a ted je na ceste ke me Cosmic Encounter z AT rodinky her.....

19.3.2010 10:38:06

Elenistar 19.3.2010 08:05:51
"jsem objevil web www.zatrolene-hry.cz a svět se mi přetočil vzhůru nohama. Zjistil jsem, že caylus je suchařina a že na náhodě není nic špatného. Zkrátka za ten rok a půl jsem tak nějak někde jinde...:) Díky tady přítomným trolům"

pod to se muzu podepsat, taky se mi to stalo:-D

19.3.2010 10:39:58

...
jinak gamebooky, to byl kdysi taky takovy muj uzavreny svet kdy jsem nepotreboval nic a nikoho, Lone Wolf byl neprekonatelny, skoda ze jsem sehnal jen dva dily:-( Nedavno jsem si dokoupil serii Grail Quest, ale jeste jsem nemel cas to otevrit, doufam ze to bude dobre.

19.3.2010 10:42:46

začátek
Nejdřív klasické hry, podomácku vyrobené Scrabble, pak samozřejmě gamebooky (dovedla jsem být hodná celou rodinnou dovolenou - ale stejně jsem pak nejvíc milovala Chvátilova Norika, nic proti Lonewolfovi, toho mám taky). Magic mě minul, u nás na gymplu se téměř nehrál, ale zato Dračák jsme pařili pořád. Pak přišel Talisman se všemi sehnatelnými rozšířeními (mám báječný česko-polský mix), pak velká pauza, a pak Carcassonne, Age of Mythology, Descent...a... najednou má moje sbírka přes sto her... Jak je to možné? =)

19.3.2010 10:53:16

PJ

Víte, to bylo tak...
Úplně na úvod: podobné vlákno zde již existuje a svoji herní hostoerii jsem tam popsal:

http://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/obecne-o-hrani-spolecenskych-her-3/prvni-a-posledni-laska-1102/#18488

Největším iniciátorem stavu, ve kterém se nacházím, byl asi kamarád, který básnil o tehdá mě neznámém Carcassonnu. Koupil jsem mu ho k narozeninám a sobě Osadníky... Osadníci mě chytli, ani ne tak herně, ale spíš povědomím o moderních deskovkách... pak jsem našel hrajeme.cz a klub Bedna, následoval Tikal na aukru... a pak už to jelo ;-)

19.3.2010 12:48:15

ringo
Jsem rád, že tu jsou stejně postižení jedinci. A co se týče grail questu, tak jich mám asi 5 z osmi. Tenkrát...(asi ve 13 - 14 letech) se mi to moc líbilo. Dneska nevim jaký bych na to měl názor.

19.3.2010 12:52:16

zacatek
Moje hrani zacalo v roce 88 s nasim prvnim pocitacem-Commodore128. Tehdy mi bylo 5 a hry v jakekoli forme me proste navzdycky uhranuly. Behem zakladnich skolnich let jsem se dostal k deskovkove klasice jako Marsal a Spion, Lovci pokladu, Cestujeme po Evrope, Dostihy, Fantom Stare Prahy, Arena. Na druhem stupni uz jsme se zacali venovat vice gamebookum a pozdeji hlavne Dracimu Doupeti. Na tom jsme ujizdeli dokonale a dlouho. Trochu jsme zavadili i o Shadowrun, ale ten byl na nas tehdy trochu slozitejsi a celkovym konceptem nam vyhovovalo vice DrD. Behem techto let, ale stale kralovalo pc. Pak prisel gympl a spolecenske hry sly do ustrani. Jelo se "pouze" na PC. VS-informatika to same. Pak jsem nastoupil do prace. K Vanocum jsem si chtel udelat radost a nevedel jsem cim. Vzpomnel jsem si na stare dobre gamebooky a par si jich objednal. V shopech s gamebooky jsem narazil na nejake deskovky a hned bylo pekne hobby na svete:) Musim ale podotknout, ze krome deskovek se stale venuji hrani her na PC a konzoli.

19.3.2010 12:56:53

Začátek
Když počítám dětství, tak to začalo na 3.-4. třídou dostihama a akcí X, kdybych zapátral v paměti asi bych se mohl vrátit ještě k deskovce "Z pohádky do pohádky". V 8.-9. ročníku byl trend Magiců, kterému jsem se úplně vyhnul, ale gamebooky a GURPSy mě pohltily. Na střední jsem se snažil oživovat GURPS jak to šlo, ale dopadlo to marně:). K moderním deskovkám jsem se dostal relativně nedávno, bude to tak rok a půl. Vždycky jsem chtěl zkusit nějako tu deskovku z mládí, a tak jsem si koupil Labyrinth :) - no a tím se to všechno rozjelo. Mojí přítelkyni jsem do toho zatáhl také, ale naštěstí se ji deskovky líbí aspoň z půlky jako mě :). Poté jsem potkal SSZGSA a to byl pro mě přestup z Eura na AH a Wargames :-D

19.3.2010 13:31:36

Vybíráme z Bazaru

Carcassonne Objevitelé - Neues Land
Carcassonne Objevitelé - Neues Land
Akt. cena: 240 Kč
Končí za: 18 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas