Zneužívání bazaru

Z delšího pozorování zdejšího bazaru jsem si všimnul nepěkného a neetického chování některých prodávajících. Jsou tací, kteří evidentně přeprodávájí hry koupené v zahraničí za nižší ceny a pak je prodávají přes bazar, resp. si je vzhledem k množství nabízených titulů objedná ze zahraničí až po úspěšném vydražení tady v bazaru. Nelíbí se mi to hlavně z hlediska, že je nabízí jakou aukce (u kup těď by to bylo možná omluvitelnější), což může způsobit, že se dva zájemci poperou o hru, vyženou její cenu poměrně vysoko a daný uživatel ji tam za pár dní/případně týdnů hodí znovu za podstatně nižší cenu. Dít se tohle třeba na aukru tak je mi to putna, ale na komunitním webu mi to přijde minimálně neetické...
4.2.2014 16:13:58

pecovarhy
Tvoje reakce je přesně taková, jakou jsem čekal :-)
Někdo se podívá, jak to na bazaru chodí a použije ho tak, jak to dělá většina ostatních, někdo se podívá, jak to na bazaru chodí a použije ho tak, aby si zajistil nějakou výhodu a ještě kvůli tomu bude otravovat majitele, adminy a bůhvíkoho ještě.

16.4.2018 15:11:13

Rukavička
Já jsem vzhůru a nevím, co na těch bodech, co jsi psal není komu jasné.
Akorát bych nezaměňoval inzerát a aukci.

16.4.2018 15:59:01

Otázky bez odpovědí
Rukavičko, mně nepřijde, že by vše bylo jasné. Mohl bys prosím napsat odpovědi na otázky, které jsi uvedl, se stručným zdůvodněním?

16.4.2018 16:39:52

Droll
Tak napiš jak to je.

Pravidla nejsou, ale definuje je teda přístup většiny. Většina nemá problém poslat balík poštou. Když někdo napíše pouze osobní předání, nejsem povinen podmínku respektovat a prodávajícímu mohu dát negativní hodnocení. To je jen příklad podmínky v aukci.

Inzerát byl omyl, děkuji za upozornění.

16.4.2018 16:55:00

jenikkozak
Můžu napsat, jak to cítím?

Když jsem viděl inzerát od pecovarhyho, pochopil jsem: Dávám to od koruny a respektuji cenu od pátého přihazujícího. Za mě žádný problém, ani šikana ze strany prodávajícího. Ale po přečtení diskuze už chápu, že slušný obchodník by tohle nikdy neudělal.

Pak tu někdo zmíní, že někdo pracuje v e-shopu a prodává zabalené hry. A víme jestli si tím náhodou nečistí sklady? Pak ten jiriczek, ten taky dráždí. Zase proč nevadilo, když se tady prodával Blood Rage z předprodeje jen to hřmělo a krabice se teprve tiskly v Číně.

Každý musí vědět co je správné a co ne, protože je to úplně jasný.

16.4.2018 17:38:36 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Omezení počtu inzerátů na osobu asi bude. Ale nic o tom nevím. Což vyřeší stížnosti na počet inzerátů a dá to tomu jakýsi smysl který to mělo mít na začátku.
Ad to starší téma, nečekal jsem takovou reakci, ale stále si myslím že pokud se nakonec všichni domluvili a nikdo se necítil ukřivděně, tak se nic nestalo. Přijdete mi upřímně strašně entitled, neznám český ekvivalent, nějak nejsem schopen pochopit co vlastně chcete. Ok, tahle podmínka byla asi z reakcí většiny za hranou a chybama se člověk učí, vemu to v potaz. Nevím jak se ti lidi domlouvali, nikdo si nestěžoval, takže se to asi dalo vyřešit. Negativní hodnocení taky nedostal, jestli dostal jedno extra pozitivní, tak je tam asi nějaká chyba a myslím že by mělo být přinejlepším neutrální s nějakým popisem. Ale já to případně zatím nemám jak napravit, to se řeší ještě navrchu.

16.4.2018 20:03:05

mindlesSheep
Já tomu taky nerozumím.
Kdybych prodával svůj Splendor za 15.000 protože mám k němu zvláštní vztah, nebo proto, že jsem na žetony posbíral otisky slavných lidí včetně Michala Jacksona a prince Charlese, tak asi žádné pravidlo neporuším, ale pokud komunita uzná, že je to hovadina, tak to stejně neprodám. V případě Pecovarhyho se prostě obě strany domluvili, ale gilotina stíná hlavy, jak během francouzský revoluce. Naštěstí jsem jedinej komu to nejde do hlavy, což v mém případě není nic zvláštního. Lovu zdar :)

16.4.2018 20:22:09

http://www.zatrolene-hry.cz/bazar/64982/
Proč to ty lidi dělají, oni snad ty diskuze tady vůbec nesledují ..

Dodatek: Alvade, Alvade, kam si to strčil hlavu?

16.4.2018 20:24:04 | Upraveno autorem (porovnej)

...
lol :D
https://www.youtube.com/watch?v=1M7a8lSiwII

16.4.2018 20:32:13

Odpovědi na Rukavičkovu sadu otázek
Nemyslím si, že věc je úplně jasná. Uvádím své odpovědi:

1) Nelze říct, že by žádné podmínky v inzerátech být nemohly. Zároveň však neplatí, že vše, co tam kdo napíše, je automaticky závazné.

2) Není možné prodávat hry, které prodávající ještě nemá. Jednalo by se buď o nelegální podnikání, nebo o zakázanou aktivitu. (Řádné podnikání jednak zakázal Zeus a se současným systémem se ani nedá udělat správně.)

3) Pokud by se nejednalo o podnikatele, je jedno, kde je zaměstnaný, může v bazaru prodávat. Šlo-li by se o provozovatele e-shopu, podnikatelem z principu být musí.

4) Můžeš mít nekonečno inzerátů, kterými nabízíš k prodeji své věci. S jedinou výjimkou – nesmějí to být věci, které sis pořídil za účelem dalšího prodeje. Takový inzerát nesmíš mít ani jeden. Byl jsem se na to zeptat na ŽÚ.

5) Nerozbalenou hru prodat můžeš. Pokud sis ji nepořídil za účelem jejího prodeje. Jde o to, že si můžeš pořídit klidně sto padesát stejných her. Protože je chceš darovat, sbírat nebo tě prostě jen moc baví nakupování. Až si to rozmyslíš, můžeš klidně všechny prodat. V případě kontroly je důkazní břemeno na tvé straně. Musel bys být schopen věrohodně prokázat, že jsi zboží nekupoval s úmyslem dalšího prodeje. Což u většího objemu bude samozřejmě obtížnější. Nehledě na to, že někteří pošetilci se tím ještě chlubí na veřejném diskusním fóru. Jde totiž o to, že v definici podnikání není navzdory všeobecné představě zmíněno „opakování“, nýbrž „soustavnost“, kterážto podmínka je splněna i podstoupením procesu, který se skládá z více kroků.

Shodujeme se?

16.4.2018 20:32:31

Rukavička
Podmínky jako takové nikde sepsány nejsou. V bazaru ale neustále probíhají nějaké změny, takže Zeus zjevně má nějakou představu, jak by to mělo fungovat. Mrkni třeba sem http://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/namety-a-pripominky-1/bazar-docela-velke-prekopani-ruseni-prihozu-11245/
Řešilo se tam výrazné omezení možnosti rušit příhozy a Zeus tam mimo jiné napsal:

1) Prodávající - vystavení inzerátu je závazné a když o něj někdo projeví zájem (příhozem / koupí) je prodávající povinnen hru kupujícímu prodat.
2) Kupující - příhozem / nákupem se zavazuje za hru dané peníze zaplatit a hru si od prodávajícího koupit.

No a pecovarhy tuto Diovu představu a úpravu v systému obchází tím, že příhozy ruší po svém. Druhá věc pak je, že když mu jeho vlastní podmínky nevyhovují (cena se mu líbí), tak se jimi sám neřídí (k takové situaci zřejmě zatím nedošlo, nicméně tady sám napsal, jak by se zachoval).

Mně osobně ani tak nevadí, že to pecovarhy zkusil. Jak už jsem psal výše, pravidla nejsou nikde sepsána a on není povinen si procházet zdejší diskuze, takže proč ne. V jeho případě mě spíš zaráží, že by se jimi za určitých okolností sám neřídil. Když to přeženu, tak by někdo také mohl počítat s tím, že pecovarhy kvůli nedostatečnému počtu příhozů hru neprodá a inzerát vystaví znovu ...

Vadí mi ale, jak už jsem psal ve svém prvním příspěvku v této diskuzi, že se zavádí nějaká opatření jako třeba ono znemožnění rušení příhozů (nic proti tomu) a pak se povolí něco, co jde evidentně přímo proti původním záměru.

16.4.2018 21:23:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Aillas
Ta diskuze o rušení příhozů se mi ještě trochu vybavuje. To myslím byla doba, kdy bylo moderní, že když se objevil konkurenční inzerát, tak ti klidně tři lidé po sobě zrušili příhoz. To se mi nelíbilo. Neříkám, že není nutné něco čas od času narovnat. Je vidět, že je bazar spravován pěkně, bez ironie.

16.4.2018 22:10:59

Nové inzeráty
Jenom se vás zeptám. Je pro vás v pohodě již dole zmíněná poptávka od uživatele Alvada? Nebo nově slevový kupon od uživatele Artcora, který je zde zdá se nováčkem?
Já osobně to přehlédnu mávnutím rukou, ale považujete takové inzeráty, že jsou v pořádku?

16.4.2018 22:54:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Diskuse o rušení příhozů
Aillasi, tohle už nejspíš neplatí. MindlesSheep se v poslední době opakovaně vyjadřoval ve smyslu, že aukce závazné nejsou. Tedy že se nejedná o dražby v režimu zákona o veřejných dražbách (byť ne dokonale implementovaného), kam patrně směřoval Zeus, ale jde spíše o soutěž, v níž nejvýše přihazující získá privilegium zkusit podmínky obchodu s prodávajícím dohádat.

16.4.2018 23:49:50

Nemám čas číst celou nekonečnou diskuzi, ale ...
Proč bych měl mít "problém" dát férovému prodejci, který se mi snažil vyjít vstříc pozitivní hodnocení? Na otázku: "co s hodnocením" mi odpověděl, jak ji vyřešil sám, nikoliv, co mám udělat já. A pro další, kteří by chtěli do toho "vrtat", už jsem si zde na ZH pár "různých" nepozitivních hodnocení vyměnil a dokonce jsem kvůli tomu zvažoval možnost nového účtu. Nakonec jsem vše přestal řešit a "žiji" dále i s 20 "negativních" ...

RE: Power Grid - stojan na karty
Komu: Bedza

Od: pecovarhy

Přijato: 4.4.2018 16:22:25

Zdravím Ťa,

v pohode, ja som Ti udelil pozitívne hodnotenie. Peco
--- předchozí zpráva od: Bedza ---

Zdravím,

omlouvám se Ti, že jsem neodpověděl na tuto Tvoji vstřícnou zprávu. Ale ten závěr semestru je náročnější, než jsem očekával. Nakonec jsem z obou aukcí odstoupil, protože Niagara se vyšplhala výše, než jsem si sám pro sebe stanovil limit, proto jsem i z druhé aukce: PG: Cg vycouval. Akorát teď nevím, jaké udělit hodnocení. Jak jsi to vyřešil Ty?

Děkuji za odpověď,
Bedza

--- předchozí zpráva od: pecovarhy ---

Ahoj,

viem, že si včera vyhral túto dražbu, ale žiaľ nenaplnili sa podmienky, ktoré som uviedol v popise. Za normálnych okolností by som odstúpil od predaja, ale pozorujem, že si momentálne najvyššie prihadzujúcim aj v dražbe o Power Grid Card game a Niagara. Ďakujem za Tvoj záujem.

Ak súhlasíš, dohodnime sa nasledovne: Ak sa Ti podarí vyhrať aj PG: Card game aj Niagara, pribalím Ti aj stojan na PG a poštovné je samozrejme v takom prípade na mňa. Ak sa Ti podarí vyhrať iba jednu z týchto hier a budeš mať záujem aj o ten stojan, pribalím Ti ho, ale poštovné bude na Teba, ako keby si vyhral iba jednu hru. Ak sa Ti nepodarí vyhrať ani jednu z tých hier, tak ten stojan zrušíme.

Ďakujem, Peco

17.4.2018 04:48:23

Peca
Nechte Pecu Pecou, jeho aukce = jeho podmínky, já zrovna přihazoval a nakoupil v těch jeho výprodejích, měl tam zajímavé věci a vše v pořádku, komunikace s ním perfektní a hry ve špičkovém stavu.

17.4.2018 07:54:24

Úderník
Takže každý si může dát podmínky jaké chce nebo se to týká jenom některých vybraných jedinců?

http://www.zatrolene-hry.cz/bazar/64998/
http://www.zatrolene-hry.cz/bazar/64982/

Kolik podobných inzerátů je pro tebe v bazaru snesitelných? 10%, 50% nebo třeba 90%?

17.4.2018 08:19:38

@Droll
Co mají proboha Alvadovy inzeráty společného s nějakými individuálními podmínkami?! O_O

17.4.2018 08:29:17

@Medwídek
S individuálními podmínkami jako takovými možná nic, ale krásně to ukazuje, jaký se z bazaru trochu stává guláš. Ten účel bazaru je opravdu zřejmý na první pohled, to není žádné raketové inženýrství:
1) Vystavím "kup teď", kdo klikne, zaplatí a má hru.
2) Vystavím "aukce", kdo dá nejvyšší částku, zaplatí a má hru.

To, že někdo přijde s tím, že aukci opentlí ještě sadou podmínek, za jakých tedy dojde k prodeji, akorát otevře dveře (a krásně je vidět, že už se to děje) pro další, kteří místo aukce vytvoří jakýsi "průzkum zájmu", nebo udělají z bazaru rovnou vzkazník.

17.4.2018 08:38:56

Pro admina
Pokud tu byl zvolen admin konkrétně kvůli bazaru, mám pocit, že by měl začít konat. Nemám zájem, číst tu podobné inzeráty. A proč je tam tedy kolonka prodej ostatní, když se takovéhle inzeráty objevují v hrách?

17.4.2018 08:44:40

Bazar.

Vyber Kup ted nebo Aukce. Max upresnit dopravu. Vse ostatni by mel admin bez milosti mazat. A myslim ze limit 3-5 aukci na osobu-ucet by mel byt taky zaveden.

17.4.2018 08:46:48

Bazar
Hlavně prosím ne globální omezení počtu aukcí. Věřím, že nejsem sám kdo se zbavuje domácích "přebytků" her nárazově, protože je prostě jednodušší toho poslat víc najednou, než běhat každý týden s jedním balíčkem na poštu...

17.4.2018 09:09:23

Medwídek
Cokoliv napíšeš do textu inzerátu, co upravuje podmínky aukce nebo kup teď jsou individuální podmínky, které aukci degradují na nezávaznou nabídku a je úplně jedno, jestli tam napíšeš "neklikejte prodám to komu chci" nebo "klikejte a pokud vás bude dostatečný počet, možná to prodám" nebo "dělám průzkum trhu a pak se uvidí", protože výsledek je vždy stejný - jsou porušeny pravidla aukce (nikoliv inzerátu/nabídky), kde má na hru nárok nejvýše přihazující.

17.4.2018 09:10:32

Joe

Ad Alvad
Takéto inzeráty sú už nie inzeráty, ale skôr diskusie... toto tam nemá čo hľadať.

17.4.2018 09:13:37

...
Dík za info, alvadovi sem napsal, počkáme co udělá a když nic, tak s tím něco provedeme. Zatím to nebudeme nadále řešit.

17.4.2018 09:20:14

Charitativní aukce

Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Akt. cena: 2500
Končí za: 1 den

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Sleeping Gods: Distant Skies (Collector's Edition)
Sleeping Gods: Distant Skies (Collector's Edition)
Akt. cena: 2500 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas