Zebricek

Snad to tu nezapadne, nez se Zeus vrati, ale napada me, ze by do zebricku nej hra mely byt zasazeny jen zaklady her, nikoliv rozsireni, prijde mi divne, kdyz ho vede Dunwich a zaklad hry se placa nekde pod nim. Ostatne na BGG maji rozsireni taky smulu a prijde mi to rozumne... Kazdy si to muze rozkliknout a zjistit si, ktere rozsireni je nejlepsi...
7.7.2009 09:35:10

kren
Já vím, že to je to samé a taky vím že není nic složitého si vynásobit 3,5 hvězdičky dvěma a vyjde mi hodnocení 7. Ale přijde mi elegantnější napsat rovnou 7. Ale to je fuk, říkám nechci být nevděčný, jsem rád že to bude aspoň tak...

9.7.2009 12:04:28

Merlin
asi proto, že si každý koupí hru, u které je předpoklad, že mu bude vyhovovat alespoň v některých ohledech (po předchozím nastudování recenzí sa návodu)...
Můžu říct, že jediná hra, kterou vlastním a hodnotil jsem ji 2 hvezdičkami (tedy 4/10) je Alhambra. A tu jsme se ženou docela vyhráli, ale moc mě už nebere (manželku baví víc) a znova ji hrát zrovna nechci...
Ale většina her, které mám jsou hry, u kterých jsem nějakou dobu rozmýšlel, než je pořídím a to se tedy odráží i na hodnocení...
Co se týká tvého porovnání s filmem - filmy jsou dostupnější a navíc jsou dostupnější širšímu publiku. Stačí stáhnout z netu a ohodnotit jako brak a nekoupíš to... U her je to trošku složitější...

9.7.2009 12:09:02

Beholder a kren
mě osobně taky přijde lepší číselná škála, když nejde zobrazit deset hvězdiček. Vemte si jak se bude zobrazovat např. čtvrtka hvězdičky, což by bylo normálně třeba hodnocení v průměru 7,5. Myslím, že číselné vyjádření je přehlednější a vzhledem k možnosti zobrazit průměr na dvě desetinná místa i lépe vypovídající než zaokrouhlené hvězdičky rozdělené napůl...

9.7.2009 12:12:38

to Merlin
... ale existují nekvalitní hry :-)))
Jenže shlédnout nekvalitní film, nebo si zahrát počítačovou hru je podstatně jednodušší, levnější a pasivnější, než si zahrát nekvalitní hru deskovou abych ji mohl ohodnotit.

9.7.2009 12:19:29

to kedrigern
Mě je příjemnější grafické analogové zobrazení než číselné.
Proto mám také raději ručičkové hodiny než digitálky i když na digitálkách můžeš mít i třeba desetiny vteřiny. Když se podívám na ručičkové hodiny tak vidím v které oblasti kruhu se ručička nachází a ten čas si dovedu představit. U digitálek si to můj mozek musí převádět. Ale je to vysoce individuální záležitost a je to dáno také tím, že jsem starší člověk a nejsem dítě digitálního věku.

9.7.2009 12:24:40

kren
Hodinky taky radši nosím ručičkové, ale zrovna u hodnocení jsem pro větší přesnost, což ti, u zobrazení průměru, grafické zpracování nezaručí...

9.7.2009 12:39:09

ke špatnému hodnocení
Ono špatně ohodnotit hru je dost obtížné už z toho důvodu,že i když hraju něco co se mi nelíbí tak to většinou nedohraju nebo to hraju jen jednou. A po jednom zahrání si já nic ohodnotit neovolím. takže po tři (nynější) hvězdičky snad jen hry z dětstí, ale to mě zas bavilo všechno:-)

9.7.2009 12:58:44

kren
hehe, s těma hodinama jsem na tom podobně, taky musím jaksi v duchu převádět a to jsem rozhodně mladší než ty, věkem to asi nebude. Ale to hlavní co chci říct...uhodil jsi hřebíček přímo na hlavičku s tím srovnáním, ale přesně opačně než píšeš :). Pro mě je to převádění půl hvězdiček na čísla něco jako převádění času na digitálkách podle ručičkových :)

9.7.2009 13:26:17

SYDO
vysledek toho souboje je ale velmi zajimavy, slozil jsem svuj Eurokord a uznal, ze bit se s lepsim proste nema vyznam a presel jsem na tvou stranu:-DDD

9.7.2009 13:30:50

Ringo
:D Vytáhl jsem totiž podpásovku - Nexus Opsu se ubrání jen ti nejzatvrzelejší velmistři Eura :)

9.7.2009 13:32:31

ad spatne hodnoceni
me se parkrat stalo, ze jsem koupil hru, ktera mi nesedla a snazil jsem se aby se mi libila a ono ani po deseti hrach ne, tak jsem ji dal treba jen 4/10, ale faktem je ze pro me neni problem rozdavat desitky, minimalne 5 her kterym dam 10 urcite mam, ostatni kolem 8 - 9/10. Kdyz uz dam 7, tak to taky neznamena ze me hra nebavi, ale proste svou komplexnosti a slozitosti je nekde za temi osmickovymi az devitkovymi. Ono je tezke v peti hvezdickach zohlednit jak hodnoceni hry dle kvality, tak dle toho, co komplexne nabizi. Zelenemu Carcassonne bych dle zabavnosti klidne mohl dat 8, ale vzhledem treba k Puerto Ricu, kteremu bych dal osmicku by to bylo asi kapku nefer.

9.7.2009 13:42:29

SYDO
Nexus a Arkham Horror, jo, ty me zlomily:-) Ne ze bych razem vsechny Euro prodal (jenom nektere:-), ale uz se na ne divam kapku jinak a spoustu z nich jsem ztratil potrebu hrat. Ale zase se vykrystalizovaly ty opravdu kvalitni, takze na takoveho Tikala, Euphrat&Tigris nedam nikdy dopustit, nebo treba na takovou valecnou Antike, ktera je Euro snad jen proto, ze je drevena a vznikla myslim v Nemecku, protoze dat tam plastove vojacky, tak je to Ameritrash jak vysity:-)

9.7.2009 13:45:42

Ringo
Však i já mám svá oblíbená eura - taková Indonesia je teď megahitem a Tikal s Acquirem jsou taky pořád oblíbené.

9.7.2009 14:02:03

to Ringo
Tak to já bych zase klidně dal stejné hodnocení Puerto Ricu a stejné hodnocení zelenému Carcassonne. Pro mne tyhle hry mají stejnou kvalitu - každá ve své kategorii.

9.7.2009 15:00:24

kren
ja mam v tomhle nejaky blok a prislo by mi jako ohodnotit stejne billiard a cvrnkani hlinenych kulicek do dulku. Oboji muze pobavit kralovsky, ale preci jen Billliard pro me bude jakousi vyssi kastou nez ty kulicky:-)

9.7.2009 15:02:39

Merlin
Nemusi to byt k nicemu, ale musi se to zatizit negativnim hodnocenim, takze potrebujes dost pozitivnich hlasu, abys hru vytahl nahoru. Takze hra, u ktera se 50 lidi shodne na tom, ze ma 9/10 na tom pak je lip, nez hra, kde si to mysli 5 lidi, i kdyz ti ji maji radi. Samozrejme to vede k masovosti a tak, vydelaji na tom hry s dobrym promem... Otazka je, jesli se zdejsim poctem aktivnich useru je tohle pouzitelne. Zatim jeste asi ne...

9.7.2009 15:02:56

Aneken má pravdu
Pochopitelně, že důležitý je ten počáteční pokud možno silný handicap, který dostávají nové hry třeba u BGG. Jenže na to je zase potřeba početná základna geeků :) Osobně mě baví sledovat žebříček na BGG, posuny mých oblíbenců i horkých novinek (třeba teď Automobile).

9.7.2009 20:41:43

Ringo
Já tedy se snažím dávat body podle zábavy, nějaká komplexnost v tom moc nehraje roli (aspoň doufám), moje nejoblíbenější hra pro 2 (Richelieu) třeba vůbec složitá není a přitom počet partií se blíží ke třem stovkám :)

9.7.2009 20:44:00

BBG
Já bych jenom podotknul, že jakkoliv je kupř. BGG skvělé místo co se týče komplexního infa nejenom o již vydaných deskovkách, na hodnocení se tam nemá moc smysl koukat. Rozdíly, dokonce na jimi používané desetibodové stupnici jsou tak nepatrné, že výsledek neposkytuje žádané povědomí o skutečných kvalitách té které hry.

Jak už řekl kdosi níže, deskové hry jsou obecně dost nadhodnocovány a třebaže uvedené bohužel platí i pro další, mnou sledovaný segment, videohry a filmy, tady to ve finále skutečně vypadá, jako kdyby všechny deskovky byly jedním slovem skvělé. Chybí prostě kritičtější pohled na věc a od toho se odvíjející hodnocení, takže je ve výsledku asi jedno, zdali zachovat pětibodovou stupnici či přejít na desetibododovou.

Ale pro žebříček se zohledněním většího počtu her (než nejlepších deseti) jednoznačně hlasuji a co bych si ještě přisadil, aby každá recenze měla na konci bodově seřazené klady a zápory pro lepší sumarizaci textu a vazby na výsledné hodnocení.

10.7.2009 13:39:34

První vlaštovka :-)
V seznamu 10ti nejlépe hodnocených her už jsou pouze základní sady (které mají alespoň 10 hodnocení).

10.7.2009 14:03:47

mám radost...:)
no hned to vypadá lépe, přibyl nám tam Titan a Smallworld :)

10.7.2009 14:11:05

to mart
Děkuju, náčelníku, že ses mě zastal :-)

10.7.2009 14:15:49

mart
no, záleží na každém, jak moc kritický je, ale jak už jsem říkal - lidé většinou hodnotí své hry a jelikož si kupují hry, které je zaujmou, tak těch chabých hodnocení moc nebude. Nízké hodnocení dostanou jen hry, které někdo hrál třeba u známého a nezaujaly ho - u mě Alhambra, Attack, Bang a Citadela v hodnocení zdatně doplňují hry, které mám rád :)

Beholder - Titan! Ou jee! Tuhle jsem ho hrál s kosimbratrem a bylo to super, musím to hrát častěji.

10.7.2009 14:17:50

Merlin
a co ti brání žebříčky ignorovat a nehodnotit než tady jen dokola opakovat, že tebe to nezajímá a že je to zbytečné? Já na žebříčky taky nedám, ale chápu, že spousta lidí se v nich vyžívá a přiznám se, že mě těší, když je vepředu některý z mých favoritů.

10.7.2009 14:19:48

to Mart
Nesouhlasím s tvým názorem + s Merlinovým. Pořád melete dokola to samé a nejste schopni akceptovat objektivní realitu, že lidé co hodnotí hry, tak hodnotí pouze výběrový soubor her. Pokud byste chtěli aby byl využit celý rozsah stupnice, museli byste hodnotitele nutit hrát hry o které by nikdy ani nezavadili.

Ideální je, hodnocení kritika, jehož povolání by bylo zahrát si všechny hry, které vycházejí bez ohledu na jeho osobní preference. Pak byste viděli hodnocení skutečně v celém rozsahu - ale to je nereálné.

Takže já klidně akceptuju že hodnocení u her je od 5 výše a orientuju se v pořadí her v tomto omezeném rozsahu s tím že rozsah 1-5 je jakási rezerva, když se nedejbože setkám s nějakým odpadem a jsem nucen ho hodnotit.

10.7.2009 14:30:52

Vybíráme z Bazaru

Nerozbalená Duna: Hra o dobývání a diplomacii
Nerozbalená Duna: Hra o dobývání a diplomacii
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas