popisky / recenze

Dovolil bych si zde vyjádření k současnému stavu popisků her na ZH. Chápu, že Zeus chce mít popisky o nějaké minimální kvalitě, ale jejich současný stav mi přijde přehnaný, konkrétně uvedu např. popisky k Magicu a k Javě. Nechci tím nijak útočit na jejich autory, naopak, jsou to popisky kvalitní a určitě u nich strávili hodně času, pro mě však již zdaleka přesahují funkci popisku a stávají se pro mě neužitečnými. Proč? Jsou zkrátka moc dlouhé. Popisek má dle mého názoru plnit funkci rychlého seznámení s tématem a základy hry. Pokud se z něj dozvím, že se ve hře stávám renesančním stavitelem, který pomocí dřevěných kostiček soupeří s ostatními o přízen krále, pak již nemusím pátrat po tom, zda v pátém kole dostávám dvojnásobný počet bodů nebo zda dvě kola před koncem nahradím kostičky kolečkama. Naopak pokud si přečtu, že se hra odehrává v Říši Divů zničené nukleárním holokaustem a Alenku v něm loví Kloboučník s Bílým Králíkem zkřížení se Shoggothy, pak rychle hledám recenzi. Pokud popisek obsahuje dvacet odstavců se všemi výjimkami a nuancemi pravidel, pak se v podstatě stává recenzí bez celkového zhodnocení, což je třeba pro mě bezpředmětné, v popisku to vědět nepotřebuji a takovéto sáhodlouhé popisky nečtu. Recenze je něco jiného, tam mě u hry, která mě zaujala (např. proto, že k ní někdo napsal zajímavý popisek) zajímá, jak funguje a zda dle názoru autora funguje dobře. Suchý popis mechanismů znát nepotřebuji.

Dalším důvodem je, že takto zpracovaný popisek blokuje prostor pro recenzi - pokud bych nějakou chtěl napsat, v podstatě svými slovy přepíšu popisek a přidám své subjektivní dojmy - tyto dva útvary se ve větší míře budou krýt a málokdo si tak přečte oba.

Ještě jednou - neberte to jako útok na vaše popisky, spíš jen chci vědět, jak to vidíte vy a případně podnět pro Dia, aby trochu povolil nároky na popisky.

Díky za názory.
11.11.2009 09:30:13

Elenistar
Stejně tak jsem uvažoval, poslal jsem ho už asi třikrát. :-)
Věci co schvaloval RBX teda obrázky, ty byly dycky hned :-)




10.3.2011 09:46:10

třeba muj pripad
Mam tady pripravenou recenzi hry na 18 stran A4, a vubec si nejsem jistej, jestli chci venovat dalsi hodiny casu tomu to upravovat na format pro ZH a pak x mesicu cekat nez se to zverejni.

10.3.2011 10:05:48

rbx

Jedi
18 stran A4 neni recenze, to je povidka. Kdo to bude cist?

Jinak mas samozrejme pravdu a uverejnovat to tu nemusis. Nastesti tyhle veci nepisu a kdyz bych to psal, tak bych take cekal pruznejsi reakci pri schvalovani, ale dle me zkusenosti je to tak, ze kratsi utvary, ktere jsou dobre napsany, projdou cenzurou velmi rychle. Cim je text delsi, tim dele to trva, protoze Zeus vse cte a opravuje. Protoze ale nestiha a bohuzel se ke zdejsi situaci ani nevyjadruje, tak vznika tahle nastvana nalada.
Rozseknout to ale muze pouze on, takze ho postizeni lide musi proste bombardovat, jinak se asi nejakeho posunu nedockame.

10.3.2011 11:07:13

Jedi
18 stran bych taky nechtel cenzurovat :D, ale je to kus od kusu no, treba popisky na Tannhausera jsem mel schvalene hned ale Pocket battles mi tam visi skoro rok. Ja to nijak neresim, ale chapu ze ostatni to muze demotivovat. Treba az bude mit cas (a chut) tak mozna deleguje schvalovaci cetu...

10.3.2011 11:12:11

rbx
je to obsahla vycerpavajici recenze :-)

10.3.2011 11:50:32

falco
Ja jsem toho nazoru, ze by se to melo spis schvalovat nez cenzurovat.
Ano jak jsem psal je to kus od kusu, nektere hry, akce, kluby jsou si rovnejsi nez jine.
:-)))

10.3.2011 11:52:29

PJ

Jedi
No, myslím, že ten rozsah by vyčerpal i ty nejotrlejší. Pokud bych byl editor (ve smyslu redaktor), tak Ti jí vrátím k přepracování. Ale jinak s Tebou principiálně souhlasím, ovšem až na iritující řeči o rovnosti.

10.3.2011 12:39:04

PJ
No ja bych to třeba rozdělil jako redaktor do více částí.

10.3.2011 12:54:33

18 stran?!
Já už asi měsíc váhám, jestli si mám troufnout poslat recenzi asi na jeden a půl strany... dodal jsi mi odvahy :D

10.3.2011 12:58:15

PJ

Jedi
Recenze je posudek díla a nevidím jediný redaktorský důvod, proč ji dělit, naopak vidím jich několit, proč ji vydat jako ucelený článek. Rozsah je prostě mimo útvar. Stejně tak nemá smysl popis na dvě A4 nebo naopak epický román na 10A4.

10.3.2011 12:59:11

Joe

jedi
14 strán mi skôr pripadá ako "rozbor diela", tam sa môžeš rozpisovať o každom detaile hry a mechaník...

Recenzia by mala byť tak do rozsahu 1-2 strán max, aby bola čitateľná, ale aby čitateľa zase nenudila prílišným piplaním sa v detailoch. Veľa ľudí aj tak preskakuje recenziu samotnú a pozerá si posledný odstavec so záverečným hodnotením...

10.3.2011 13:02:43

Schvalování popisků a recenzí
Recenze schvaluji zpravidla velmi rychle. Není na ně žádný zvláštní požadavek kromě rozumné délky (recenzi ve 2 odstavcích vracím jako ideálního kandidáta k přidání jako komentář k hodnocení).

Popisy her jsou zkoumány a vraceny častěji, protože popisek hry múže být jen jeden, takže tam chci, aby byl dobře pochopitelný pro lidi, kteří hru znají jen z fotek. Aktuálně sepisuji článek popisující, jak takový popis hry (ať již základní sady nebo rozšíření) napsat, aby byl bez problémů schválen v průběhu max dnů.

10.3.2011 13:12:26

18ti stránková recenze
Osobně s tím nemám problém, jen se bojím, aby se vešla do DB (je tam sice docela velký prostor pro text článku, ale 18 stránek jsem tam uložit ještě nezkoušel :-). Skoro bych řekl, že je dost pravděpodobné, že ji systém ořízne (a navíc si moc nedovedu představit, že to někdo komplet celé přečte :-)

10.3.2011 13:13:54

Zeus
Prosím a nešlo by nějak vyřešit situaci, kdy zbytečně nahráváme popisky, protože nevidíme, že už jiný čeká na schválení. Je to pak zbytečná práce. Já už tak asi přišla o dva, ten druhý stále čeká na schválení.

Viz níže. Navrhovala jsem, aby po dobu, co je popis schvalován bylo neaktivní tlačítko na přidání dalšího popisu.

10.3.2011 13:16:00 | Upraveno autorem (porovnej)

18 stránková recenze...
Je ta recenze alespoň na Bang! nebo něco podobného? Dle hesla "zážitek nemusí být dobrý, stačí, když bude silný" Pak by to totiž katolíci mohli používat na odpustky ("cože synu? ty jsi souložil s bratrovou manželkou? a třikrát? s ukradeným kondomem? tak to bude jeden zdrávas a dvakrát přečíst recenzi od Jediho na zatrolenkách" "ale otče... mějte přece slitování!").

@Jedi: nic proti Tobě, jen demonstruji svůj názor, že jakákoliv recenze o tomto rozsahu je čiré šílenství.

10.3.2011 13:21:26 | Upraveno autorem (porovnej)

:-)
No je to takový delší review.. jak někdy bejvá na BGG... pořádně rozebraný, aby si lidi udělali takovou lepší představu.. :-)

10.3.2011 13:33:43

To ZEUS
Nápad - sappho - není špatný. Někdy i ta recenze na 2 strany, pokud se dělá precizně, dá zabrat a když pak zjistíš, že se tam objevila jiná, tak to minimálně "zkazí náladu" v ten okamžik.
Mimochodem mně by zajímalo jaký je v tom systém? Zda se to řadí podle dat, či abecedně, či si sám vybíráš co se momentálně schválí?
Také mi tam visí dost dlouho 2 popisy her. A nevím zda projdou či nikoli? :-P
Tak se ptám jen tak ze zvědavosti jak to vlastně funguje? Třeba to pak lépe pochopíme? :-)
Díky

10.3.2011 13:44:23

dublování popisu
taky se mi teď stalo, že (můj první) popisek ke hře (onirim) tam měsíc visel (nespěchal jsem na to a tedy ani neurgoval) a teď je tam popisek od jiného autora. a já vlastně nevím, co se stalo, jestli ten můj popisek je blbý a proto nebyl schválen, nebo jestli jsem byl na onirim až druhý nebo jestli je to nějaká diskrepance. každpoádně mě to mrzí, protože mě to čas a úsilí stálo a nic z toho a vlastně navíc nemám žádnou zpětnou vazbu (můj článek pořád visí ke schválení).
jsem pro to, co píše sappho všemi deseti, protože tohle je opravdu trochu demotivující.

11.3.2011 17:49:05

to all
Já proto zatím nic recenzovat a popisovat nebudu. Momentálně mě tam visí tři věci a dokud se to nedořeší, nemá podle mne, cenu psát něco dalšího.

11.3.2011 18:44:32

Popisek
pridavam se k ostatním, je celkem demotivující vyvíjet jakoukoli snahu, kdyz články bývají zveřejněné s několika měsíčním zpožděním, jestli vůbec..
To je lepší psát do diskuze ke hře.,,

14.6.2011 18:06:04

Joe

De-le-go-vať
De-le-go-vať
De-le-go-vať
Na-mňa
Na-mňa
Na-mňa :P

14.6.2011 21:13:20

Dobře, dobře...
Nějak to spácháme, díky Joe za nabídku. Musím pro to jen učesat schvalovací formuláře, protože jsou to nejstarší, co na ZH zůstává...

BTW bude potřeba, aby jsi ovládal alespoň základy HTML, jak takový požadavek vidíš?

14.6.2011 22:57:50

Joe

Zeus
Ovládam! Žiadny problém...

14.6.2011 23:13:06

OK...
O víkendu to začnu připravovat (musím docela překopat ten schvalovací systém). Myslím si, že bych to za 1 víkend mohl zvládnout.

A díky za nabídku...

15.6.2011 07:19:42

Nic proti Joeovi ...
... ale neměl by to z ryze praktických důvodů kvůli případným jazykovým úpravám a kontrolám dělat někdo, jehož mateřština je čeština?

Za sebe můžu říct, že bych si na takovou funkci na slovenském webu netroufl. Ale možná se mýlím a Joe ty příspěvky bude z pohledu správné češtiny schopen kontrolovat.

15.6.2011 07:27:06 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Bloodborne
Bloodborne
Akt. cena: 1555 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas