popisky / recenze

Dovolil bych si zde vyjádření k současnému stavu popisků her na ZH. Chápu, že Zeus chce mít popisky o nějaké minimální kvalitě, ale jejich současný stav mi přijde přehnaný, konkrétně uvedu např. popisky k Magicu a k Javě. Nechci tím nijak útočit na jejich autory, naopak, jsou to popisky kvalitní a určitě u nich strávili hodně času, pro mě však již zdaleka přesahují funkci popisku a stávají se pro mě neužitečnými. Proč? Jsou zkrátka moc dlouhé. Popisek má dle mého názoru plnit funkci rychlého seznámení s tématem a základy hry. Pokud se z něj dozvím, že se ve hře stávám renesančním stavitelem, který pomocí dřevěných kostiček soupeří s ostatními o přízen krále, pak již nemusím pátrat po tom, zda v pátém kole dostávám dvojnásobný počet bodů nebo zda dvě kola před koncem nahradím kostičky kolečkama. Naopak pokud si přečtu, že se hra odehrává v Říši Divů zničené nukleárním holokaustem a Alenku v něm loví Kloboučník s Bílým Králíkem zkřížení se Shoggothy, pak rychle hledám recenzi. Pokud popisek obsahuje dvacet odstavců se všemi výjimkami a nuancemi pravidel, pak se v podstatě stává recenzí bez celkového zhodnocení, což je třeba pro mě bezpředmětné, v popisku to vědět nepotřebuji a takovéto sáhodlouhé popisky nečtu. Recenze je něco jiného, tam mě u hry, která mě zaujala (např. proto, že k ní někdo napsal zajímavý popisek) zajímá, jak funguje a zda dle názoru autora funguje dobře. Suchý popis mechanismů znát nepotřebuji.

Dalším důvodem je, že takto zpracovaný popisek blokuje prostor pro recenzi - pokud bych nějakou chtěl napsat, v podstatě svými slovy přepíšu popisek a přidám své subjektivní dojmy - tyto dva útvary se ve větší míře budou krýt a málokdo si tak přečte oba.

Ještě jednou - neberte to jako útok na vaše popisky, spíš jen chci vědět, jak to vidíte vy a případně podnět pro Dia, aby trochu povolil nároky na popisky.

Díky za názory.
11.11.2009 09:30:13

ad springb
To si teraz nahral krenovi na smeč, že jo Zdeňku :) :D.
(Aj keď samozrejme kren má v tomto pravdu.)

30.3.2012 11:41:34

to acedrac
Já už raději neplýtvám energií. Ostatně ve vedlejším vlákně to velice dobře vyjádřil PJ. Nemusím tady být pořád jen já za prudiče, který furt dokola upozorňuje už nějaký rok furt na to samé.

Edit: Ostatně i počet plusek u PJova příspěvku mluví za vše.

30.3.2012 11:51:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Gramatické chyby v popisu
Chci se zeptat, jakým způsobem lze opravit gramatické chyby (i/y, čárky, překlepy) v popisu hry, který jsem já nepsala. Zaujala mě určitá hra, čtu popis a "všemy kostkamy" je prostě síla. Těch chyb je tam 14...
Takže mám to nechat plavat, či jakým způsobem to udělat, aby se nikdo neurazil?
Tímto neviním PJ jako schvalovače, určitě není možno důkladně studovat každý popis, měl by si to x krát po sobě raději přečíst autor...

8.7.2012 16:18:48

Opravy chybek v popisech her
Lze velmi snadno udělat pomocí odkazu "Upravit", který se nachází v pravém horním rohu boxíku s popisem hry.

Po odeslání opravy je tato uložena ke schválení administrátory, aby byly popisky chráněny proti kazisvětům, kteří se bohužel čas od času objeví (a nemusí to být nutně přímo člověk, ale třeba nějaký robot, který se snaží spamovat co může).

8.7.2012 16:46:48

Zeus - opravy chyb
Tak je opraveno. Díky. Odkazu "Upravit" jsem si všimla, mně spíš šlo o to, abych jaksi "nesebrala" popis autorovi. Mohlo mě hned napadnout, že "Upravit" není totéž co "Vložit" :-)

8.7.2012 17:22:58

PJ

Elis
Když už to dělám, kontroluji to docela důkladně, nejen gramatiku, ale i styl a formátování. Samozřejmě i věcně. Ovšem běžně schvaluji cca 50% článků, poslední dobou díky různým komplikacím skoro žádné...

Pokud narazíš na chyby v popisu, postup vysvětlil Zeus. Pokud by to bylo v nějaké recenzi, pošli mi zprávu s popisem chyb a já to opravím. Díky...

12.7.2012 20:55:40

Recenze ke hře Dungeon Fighter:
Takže se vracím do diskuse. Dlouho jsem se zde neangažoval, ale občas si přečtu co je nového, kdo co hrál či nějakou rezenci nebo popisek. Takže k věci. Na jedné straně souhlasím s názorem Acedrace a sice, že by bylo lepší zde zveřejnovat jen kvalitní recenze a popisy her a hráčům to vracet k přepracování. Moc dobře si pamatuji, jak mi kdysi Ondra, alias ZEUS vrátil moji první recenzi ke hře FANTOM staré Prahy. Nebyla ani poloviční, než ta co je schválená a ještě mi to taktně zkritizoval. Tehdy mne to dost naštvalo a řekl sem si, že uz zde nic psát nebudu. Potom jsem se ale naštval po druhé a recenzi přepracoval. Stejně mi ji ZEUS ještě mírně poupravil, hlavně gramatiku a vystavil. A takhle to bylo vícekrát a vždy mne uchlácholil, že se časem vypíšu a dostanu se do toho. No snad měl "kluk ušatý" pravdu, ale asi ne každý by se do toho znovu vrhnul.
Pokud se bude chtít udržet kvalita co se týká překladů a recnezí tohoto webu, museli by být za to lidé placeni, což dobře ani nejde. Takže jsme u jádra věci a názoru, který tu razí PJ. Raději schválí nějakou recenzi či popis, než žádnou a já s tím nakonec souhlasím. Vždyt starých recenzentů, jako jsou SYDO, ZEUS, RBX, ANEKEN aj,
(omlouvám se všem starým pardálům, protože tyhle jména mne napadli hned) ubylo a nemají čas psát dlouhé a kvalitní recenze. Takže pokud to ZEUSOVI vadit nebude, klidně at je u hry 4-5 recenzí než žádná a každý at si vybere, tu která se mu líbí nejvíce.

25.7.2012 19:30:53

ad Kent
Otázka je či takéto "recenzie" nebudú viesť k ďalším podobného, informačne mizivého obsahu. A potom už nikto, okrem pár starých mazákov, nebude mať chuť a motiváciu babrať sa s poriadnou recenziou a budú sa písať len takého tweety, ktoré sa vojdú do slovného hodnotenia pri hviezdičkovom hodnotení :/.

Je nevravím, že tento postreh tu nemá miesto, lebo má, ale myslím, že nie vo forme recenzie. Takisto užitočný bude v prvých dojmoch resp. ešte viac ľudí si ho prečíta pri hviezdičkovom hodnotení :).

25.7.2012 19:44:11

acedrac
Presne. Ináč povedané, kontraproduktívne vo forme demotivovania :)

PS: Škoda že sa nedajú dať palce hore, takto som musel napísať príspevok s minimálnou informačnou hodnotou :)

25.7.2012 19:52:45 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Pánové...
...pokud byste místo těchto akademických diskuzí raději napsali nějaký ten popis či recenzi, udělali byste lépe jednak co do trávení svého času u ZH a druhak co do zvelebování jejich obsahu ktery je i ve Vaší zodpovědnosti.

Na rovinu: stejně jako rbx neměřím každému stejným metrem a články posuzuju individuálně. Nemám problém vracet, často to dělám, ale někdy v.tom nevidím smysl. Kdybych chtěl, letí toho většina, ať už proto, že lidé v drtivé většině případů nevi, co obnáší ten či oný jazykový útvar nebo tam nastelou chyb jako máku a nejen tedy gramatickych. Často to opravim sám a neresim to... Někdy prostě to dotyčný už lépe nezvládne a pak tedy nechť aspoň něco, než vůbec nic...

25.7.2012 20:30:32

bodové hodnocení
Jenom ze zvědavosti pro relativního zatrolenýho nováčka Lomikara: Recenze jsou bodově ohodnoceny individuálně podle kvality? Pokud jo, tak jaké je cca nejvyšší možné hodnocení?

26.7.2012 12:30:39

ad Lomikar - bodové hodnocení
Bodové hodnotenie za tú ktorú prispievateľskú činnosť je viac-menej tajné.
A nikto z nás nechápe prečo :).

Z mojej skúsenosti:
- u prekladov je to myslím 5 bodov na stranu, čiže za 10 strán prekladu dostaneš 50 bodov
- za fotku od 1-3, možno aj viac, ale nikdy som viac nedostal
- za popisy som dostával 10-20 bodov
- za recenzie od 20-30 bodov.

26.7.2012 12:39:52 | Upraveno autorem (porovnej)

ad recenze
Tak jsem se podíval o čem je řeč. A zkopíruju sem i můj komentář k příslušné recenzi:

... abychom tímto způsobem nesklouzli k úrovni recenzí na hrajeme.cz nebo modernihry.cz, kde se za recenzi považují dvě věty typu "Superhra, moc jsem se pobavil". Co se týče recenzí, tak se začínám pomalu obracet na server www.deskovehry.com, kde jsou recenze podle mne moc pěkné s neklesající úrovní. Abych byl spravedlivý, tak je to tím, že to píší titíž lidé a tudíž u různých her je stejný pohled a mustr recenze. Někomu to nemusí vyhovovat, mě to vyhovuje, recenze je tam skutečně recenzí a má podle mne setrvalou kvalitu.

26.7.2012 21:27:11

PJ

Recenze, bodování
Křene, co se týče Tvého duplicitního příspěvku, odpovím Ti na něj svojí duplicitou: pokud se Ti nelíbí úroveň obsahu, aktivně tvoř lepší. Brbláním a odkazováním na "konkurenci" se místní obsah skutečně nevylepší. A svůj názor, zda-li obsah méně kvalitní či žádný, jsem již několikrát sdělil a stanovisko měnit nehodlám.

Bodování:

Myslím, že není vůbec tajné. U překladů je to 5 bodů za stránku kvalitního překladu v originální grafice. Plus mínus autobus.

U fotek není problém jít na 5 bodů za fotku, která je originální, má nápad a dobrou kompozici, je pořízená a zpracovaná nadstandardním vybavením (zrcadlovka, stativ / skener, SW postproccessing) a je to na ní vidět.

Velmi dobrý popis je za 20 bodů. Vynikající za víc (do třiceti, ale to jsou výjimky), pokud je prachbídný, klidně za bod. Obecně čím méně s ním mám práce, tím více bodů udělím (ale neberte to jako pravidlo, záleží na dalších okolnostech).

Recenze viz výše v rozmezí 20 - 40 bodů (s tím, že hranici 30 bodů už překračují opravdu kvalitní kousky a 35 bodů výjimečné kousky, kterých v poslední době ubývá, v čemž souhlasím s křenem)

26.7.2012 21:52:19

překlady - bodování
Předem se omlouvám, páč už trošku sklouzávám do OT. Mám dotaz na udělování bodů u překladů. Zrovna nedávno jsem dělal překlad k jedné hře a na výsledek jsem hrdý, ale bez pomoci dalších dvou zdejších lidí by výsledek nestál za moc (jeden dělal korekce, druhý grafiku).
Nerad si připisuji zásluhy sám a psal jsem podobný dotaz i s přezdívkami lidí, kteří mi pomáhali, caulymu, ale ten je asi na dovče, páč si zprávu ani nepřečetl a už se sem dva týdny nepřihlásil. Body dostane jen ten, kdo nahraje soubor? Když na překladu pracuje víc lidí, dají se body nějak poměrně rozdělit mezi všechny?

26.7.2012 22:35:53

ad PJ
To si ma pobavil :). Ak bodovanie nie je tajné, postni tu prosím link pre nováčikov, kde si môžu v nejakej oficiálnej verzii pozrieť, za čo môžu získať koľko bodov. Každú chvíľu sa to tu niekto pýta, takže sa prosím netvár, akoby si to tu mohli nájsť. Robili sa s tým tajnosti a Ty si hádam prvý z redaktorov, kto to tu napísal. Dobrú noc :), viac sa k tomu nebudem vyjadrovať a míňať energiu. Radšej napíšem popis k Záchranárom :).

26.7.2012 23:26:13

ad Tajnosti a recenze
Už před více jak rokem jsem opakované volal po stránce pro nováčky s jednotnými informacemi o bodování a podmínkách uveřejňování fotografií, recenzí, popisů a diskuzních příspěvků, významu ikon a kodexu slušnosti. Byl jsem však umlčen, že je lepší když je to rozfrncané tu u fotografií, tu u vkládání souborů, tu dole na hlavní straně, tu jinde a něco dokonce jen na dotaz u administrátorů.

S tím brbláním je to od tebe PJ trošku nefér. Když mám na něco jiný názor, nebo se mi něco nelíbí, tak to nemám napsat? Nebo jak si to představuješ? Když se v obchodě pozastavím nad klesající úrovní kvality rohlíků, tak bys mi asi jako prodavač poradil, abych si místo brblání založil pekárnu.

Protože mám už korunu, tak snad nemůžu být osočen, že by mi mou kritikou šlo o nahrabání bodů. Body mne už vůbec netrápí z hlediska mého osobního ohodnocení. Trápí mne však z hlediska nepoměru přidělování bodů komukoli za různé druhy práce. Počet bodů za kvalitní popis hry stejný jako za kvalitní překlad 4 stran v originální grafice je podle mne výsměch, když pominu, že je to překlad z cizího jazyka, tak nemůžu pominout, že kvalitní překlad není doslovné přeložení jednotlivých vět, ale formulování pravidel stylisticky vlastními slovy s hlídáním jednotnosti pojmů a obecně vžitých formulací deskoherního světa, hlídáním délky a formátu textu (aby se to vešlo do původní grafiky) a to už vůbec nemluvím o úpravě grafiky. Schválně jsem vypíchnul jen jazykově stylistické problémy, které jsou ne-li větší, tak minimálně stejné jak u popisu hry.

...

Nicméně jsem velice skeptický k tomu, že by se touto diskuzí něco výrazného změnilo. Čas od času tu diskuzi někdo znovu rozvíří, ale je to víceméně mlácení prázdné slámy. Jestliže Zeus a PJ trvají na tom, že tento systém je správný, spravedlivý a účinný a nehodlají na něm, jak už několikrát deklarovali, vůbec nic změnit, tak můžeme diskutovat do aleluja a je to prd platné.

27.7.2012 09:09:55 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Tajnosti a recenze - pohled redaktora
Právě jsem zjistil, že se se mnou loučí baterka a chtěl jsem toho napsat víc, takže až budu u compu...

EDIT po návratu domů:

acedrac: Ten smích si klidně nech od cesty, neb buďto pláčeš na špatném hrobě nebo nerozumíš výrazu „tajnost“. Ty informace se v diskuzích najít dají. Třeba ve vláknu „Návrhy“. Že jsou ty informace roztříštěné a je velmi obtížné si je dohledat, to je pravda. Ovšem pokud by byly opravdu tajné, tak je nenajdeš vůbec a nikdo je nebude ventilovat. Zatím byla praxe taková, že když se někdo v diskuzi zeptal, jak se boduje, dostal odpověď ještě ten den. A že ty informace nejsou přehledně na jednom místě, to se obrať na Dia. Já jsem tu jen takový mírně sečtělejší poskok.

kren: Zcela souhlasím s prvním odstavcem a už mockrát, a to dokonce i prostřednictvím SZ, jsem se dovolával téhož. A už jsem na to hodil bobek, protože když to řeknu desetkrát, tak to dotyčný slyšet nechce (a ne že neslyší).

Ten příměr s pekárnou není moc přiléhavý. V pekárně si pečivo kupuji, takže mám právo očekávat za své peníze nějakou kvalitu. Mám pro Tebe jiný příměr: Zatrolenky jsou jako zahrádkářská výstava, kam každý z nás dává, co vypěstoval. Takže remcat, že má někdo hnusnej květák a proč ho s tím pořadatel nevyhodil, mi přijde mimo, když sám květáky nepěstuju, potažmo můžu bejt rád, že je tu k vidění aspoň hnusnej květák a ne žádnej.

Poměr bodů - věř mi, že jsem dělal všechno, za co se tu body dají získat a i něco navíc. Velmi dobře vím, kolik je práce s kvalitním překladem (překlad, korektura, grafika, sazba, aktualizace,...). Ovšem opět pláčeš na špatném hrobě. Tohle je Diův bodovací systém a já s tím nic neudělám. Jako kompenzace za to, že za překlady není tolik bodů, měly být ikonky překladatelů. Opět nemohu za to, že do teď nejsou a není žádná snaha je vytvořit. A věř mi, že tuhle věc jsem omlacoval božstvu o hlavu stokrát, včetně toho, že jsem nabídl konkrétní lidi, kteří byli grafiku ochotni vytvořit nebo jsem navrhoval vyhlášení veřejné soutěže formou banneru na titulce ve smyslu "100 bod za perfektní ikony překladatelů". Za to, že to zde není, neviň mě, já pro to udělal asi maximum, co jsem ze své pozice mohl.

S tím souvisí Tvůj poslední odstavec, který zase byl tak trochu nefér od Tebe. Jak z výše uvedeného vyplývá, já jsem tu jen a pouze článkař a moderátor bez pravomocí a kompetencí co se koncepce a dalších úprav webu týče. Takže mě z toho vynech...

27.7.2012 13:15:49 | Upraveno autorem (porovnej)

to PJ
1) Neměl sis to brát kromě jednoho odstavce a závěrečného povzdechu osobně.

2) S tou výstavou je to sice pěkný příměr, ale já mám kamaráda, který organizuje výstavy ptactva a aby někdo vystavoval, tak musí mít především zdravou a kvalitní zvířenu, protože kdyby tam pustili vystavovat kdekoho, tak tam za chvíli budou jen kulhavé a nemocné vrány na které není nikdo zvědavej, nehledě na to, že se od nemocných zvířat ostatní nakazí a příště už donesou taky nemocnou zvířenu. Takže na pořadatelích je, aby udržovali úroveň výstav a získali si tak dobré jméno téhle akce, která je známá už i v zahraničí.

3) Pokud jsem tě PJ kritizoval za něco, na co nemáš vliv, tak za to se ti omlouvám.

27.7.2012 18:17:53 | Upraveno autorem (porovnej)

závěr???
A co z toho plyne? WEB, respektivw doména je DIOVA a pokud na to nemá čas (chápu, že stavba sežere spoustu času) a nebo je k tomu jiný důvod, těžko s tím, my jako koncoví uživatelé něco uděláme. Na druhou stranu, budme rádi za "český BGG".

To Kren:
S tím ptactvem mi to moc trefné nepřipadá, ta zahrádka je lepší. Už z toho důvodu, že se jedna zelenina od druhé nenakazí. :-)) (nebrat osobně prosím)

27.7.2012 18:29:11

ad zelenina
Ať jsou to ptáci nebo zelenina. Já si raději zajdu na výstavu pěkné zeleniny, kde bude sem tam květák velký jak dýně a pěkný, než procházet 4 velké haly narvané až po strop shnilým květákem. Ale to je už každého věc, jestli bude konzumovat shnilý květák, nebo půjde ke konkurenci pro pěknou hlávku ;).

27.7.2012 18:56:49

kvalita recenzi
je pravda, ze nekteri si s recenzi daji praci a napisi ji prakticky na profi urovni, zatimco jini splichti par radek jako ze "hura, povedlo se o tom neco napsat, budu mit clanek na zatrolenkach", ale toto bych nechal proste na schvalovacim procesu, ktery by blo mozna dobre kapku zprisnit a stanovit prisnejsi podminky, kolik by to melo mit znaku a aby o obsahove nebyla uplne slatanina. Kdysi byl na tohle Zeus docela prisny a vracel mi i popisky ke hre kvuli nasi neshode o koncepsi, jak ma popisek vypadat. Nevim jak je to dnes, uz jsem dlouho nic nenapsal:-) Ale takova hruza, ze je to tu jak 4 velke haly precpane prohnilym kvetakem, to snad zase nebude, ne?

28.7.2012 09:21:26

súhlas
Pod křenov príspevok by som sa mohol podpísať :) Súhlas.. Osobne mám tiež radšej kvalitu ako kvantitu. Dúfam že si nes*riem do úst, lebo práve čakám na schválenie recenzie na eclipse, tak dúfam že to nebude dáky prepadák :))

28.7.2012 09:56:59

nesúhlas
Taky mám radši kvalitu, ale her na zatrolenkách přibývá málem exponenciálně, nikoli informací o nich. Pro všechny je lepší "prvodojmová" recenze (pokud má aspoň nějakou informační hodnotu) než vůbec žádná. A vstřícné přijímání nových pisatelů i štědré bodové hodnocení nových recenzí je podle mě rozhodně cestou správnou, zatímco palcování odděluje zrno od plev a vysoko hodnocené příspěvky jsou inspirací nováčkům, tak jako byly inspirací mě při těch pár pokusech ... drtivá většina hráčů je přirozeně soutěživá :-)

A argument že by se některé kvazi-recenze hodily spíš do diskuzí by byl akceptovatelnej, kdyby bezmála všechny nebyly zasekaný hádkama o tom kdo jak koho smrtelně urazil...

Čili jasný, hlídat to, aby se nováčci fakt zlepšovali, ale bejt za každýho vděčnej...

28.7.2012 22:43:24

Příměr s výstavou je IMHO pouze polovina pravdy :-)
Obecně bych tvorbu obsahu na ZH chápal ve dvou úrovních:
1) Vznik informací pro ostatní hráče, kde je skutečně kvalita více než důležitá (i když alespoň částečné informace přinesou i méně kvalitní články).
2) Kultivace vznikajících informací, kde je naopak důležité, aby příležitost zkusit něco napsat dostal skutečně každý. A co je pak EXTRÉMNĚ DŮLEŽITÉ, aby bylo publikum dostatečně na výši a člověku, který šel takto se svou kůží na trh určitě s dobrým úmyslem pomoci, dalo pozitivní zpětnou vazbu. A v této rovině pak ZH vidím jako jistý "online workshop" (nebo možná "školu"? :-). A v tomto případě nic nenapáchá větší škodu než "hloupý učitel", který snahu bez dostatečných znalostí/zkušeností "žáka" ztrestá negativní zpětnou vazbou (ve škole špatnou známkou). To pak jednoduše "žáka" odradí od dané oblasti...

A aby bylo možné odlišit velmi kvalitní od méně kvalitních článků, tak jsou zde palce. Protože osobně jsou pro mě důležité obě dvě roviny fungování ZH.

29.7.2012 10:47:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

51st State: Ultimate Edition - GF exclusive verze
51st State: Ultimate Edition - GF exclusive verze
Akt. cena: 1990 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas