popisky / recenze

Dovolil bych si zde vyjádření k současnému stavu popisků her na ZH. Chápu, že Zeus chce mít popisky o nějaké minimální kvalitě, ale jejich současný stav mi přijde přehnaný, konkrétně uvedu např. popisky k Magicu a k Javě. Nechci tím nijak útočit na jejich autory, naopak, jsou to popisky kvalitní a určitě u nich strávili hodně času, pro mě však již zdaleka přesahují funkci popisku a stávají se pro mě neužitečnými. Proč? Jsou zkrátka moc dlouhé. Popisek má dle mého názoru plnit funkci rychlého seznámení s tématem a základy hry. Pokud se z něj dozvím, že se ve hře stávám renesančním stavitelem, který pomocí dřevěných kostiček soupeří s ostatními o přízen krále, pak již nemusím pátrat po tom, zda v pátém kole dostávám dvojnásobný počet bodů nebo zda dvě kola před koncem nahradím kostičky kolečkama. Naopak pokud si přečtu, že se hra odehrává v Říši Divů zničené nukleárním holokaustem a Alenku v něm loví Kloboučník s Bílým Králíkem zkřížení se Shoggothy, pak rychle hledám recenzi. Pokud popisek obsahuje dvacet odstavců se všemi výjimkami a nuancemi pravidel, pak se v podstatě stává recenzí bez celkového zhodnocení, což je třeba pro mě bezpředmětné, v popisku to vědět nepotřebuji a takovéto sáhodlouhé popisky nečtu. Recenze je něco jiného, tam mě u hry, která mě zaujala (např. proto, že k ní někdo napsal zajímavý popisek) zajímá, jak funguje a zda dle názoru autora funguje dobře. Suchý popis mechanismů znát nepotřebuji.

Dalším důvodem je, že takto zpracovaný popisek blokuje prostor pro recenzi - pokud bych nějakou chtěl napsat, v podstatě svými slovy přepíšu popisek a přidám své subjektivní dojmy - tyto dva útvary se ve větší míře budou krýt a málokdo si tak přečte oba.

Ještě jednou - neberte to jako útok na vaše popisky, spíš jen chci vědět, jak to vidíte vy a případně podnět pro Dia, aby trochu povolil nároky na popisky.

Díky za názory.
11.11.2009 09:30:13

Body
ak môžem svojou troškou...

1. niekto sa po bodoch hrnie (ľubovolný dôvod), ale nečudujem sa tomu. Svojim spôsobom je tu každý zberateľ, tak niektorí "zbierajú" body aj za iným účelom ako nezištným.

2. za fotenie poznámka: Sám som chcel nafotiť nejaké komponenty alebo doplnky, ale vždy ma odrádzala pracnosť (nestíham poriadne spracovávať ani svoje fotky nie ešte prirábať ďalšie), ale nakoniec som sa odhodlal a nafotil 48 fotiek, ktoré stále čakajú na odsúhlasenie a zabralo mi to s úpravou ako píše PJ (doslova) 5 hodín. (len ešte nespomenul statív:) Spravil som to, aby ľudia na základe diskusie mali obraz ako vyzerajú figúrky k AH od FFG. Som nesmierne rád, že miestne fotky nie sú ako tie na BGG, kde je doslova odpad a ako píše ikri, človek nemusí preskakovať na práve ich stránky. Či už si fotky zalsúžia body (nemyslím moje) by som povedal áno, lebo je to tiež pracné.

3. k bodovaniu samotnému: ak je problém objektívne vymyslieť šablónu, nešlo by to spôsobom "palcov hore" napríklad jeden palec 10 bodov nech si ľudia ohodnotia ako chcú a malo by to možno strop aby sa to nezneužívalo? To je možno otázka na samotného Dia a ostatných čo v tom majú "prsty".

6.1.2012 18:16:11

ad miso
Výborný nápad (fakt výborný!!!) s tými bodmi za palce. 1 bod NAVIAC (k bodom od PJa/Joa) za každý palec k recenzii (dobré recenzie majú do cca 40 palcov, čiže neporastie to nejak veľmi, ale autora to ocení za dobrú prácu).

A zamedziť bodovaniu z nových účtov by sa to dalo jednoducho tak, že 1 bod by bol iba za palec od užívateľa s avatarom. Aj bezavataroví by mohli palcovať, ale body by autor dostal len od avatarových.

A s fotkami s Tebou súhlasím úplne. BGG má obrovský podiel smetia vo fotkách, tu to rbx kočíruje myslím fajn :).

6.1.2012 18:21:23 | Upraveno autorem (porovnej)

Acedrac + Ikri
no a o tom to presne je. Nesedi mi system bodu a neni to presne proto, ze bych mel otaznik. Necim jsem prispel, proto mam par bodu, ze muzu mit Avatara a musketyrskou capku, ale vubec mi o tohle nejde. Prispel jsem, protoze jsem chtel. Pokud myslis, ze by tu bylo mene obsahu, mozna by ho bylo mene, ale o to poctiveji udelaneho, protoze lidem verim a verim, ze kdo chce udelat preklad a recenzi, udela to proto, ze ho to bavi, chce to delat a podeli se s ostatnima. Pokud to dela nekdo ciste ryze pro body, tak se priznam, ze tre¨ba ja osobne o takhle motivovane clanky stejne zajem nemam. Mozna, ze jsou to prave ty fotky narychlo focene a neupravene, mozna jsou to prave ty recenze plne gramatickych chyb a plne treba nesmyslu.


Ikri: myslim, ze by tu fotky byly, proc by nebyly? Ja taky fotim zpusobem blik, ale snazim se co to jde, aby to nebyl uplny odpad. Body za to nepotrebuji. Fotky tu budou, slo mi jen o to, aby nebyly bodovane, protoze k tomu ja treba duvod nevidim, pokud nejde o umelecky nejak zpracovany vytvor. Jako jsou treba ty fotky, kdy casti hry tvori zastenu intimnim zenskym partiim:-)

Co se tyce oceneni - tady teda nevim. Myslim ze ocenenim ti muze byt to, ze byla fotka zverejnena, ne? Zpetnou vazbu tio mohou dat ti, kdo si fotku prohlizi, ne zverejnovatel, ktery to zverejni proto, ze nevidi duvod to nezverejnit. S pozitivnim komentarem na Aukru bych to teda nesrovnaval vubec.

EDIT: BTW - co tu pisu jsou jen a ciste me nazory, ktere nechci nikomu vnutit ani v podstate ponoukat, aby se dely zmeny v jejich smyslu, protoze mi je jasne, ze kdyz tady bezi leta bodovaci system, nikdo jej v prubehu uz ted nebude ani rusit, ani prekopavat.

6.1.2012 18:34:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Ringo
Je hezké mít ideály, ale obávám se, že lidi přeceňuješ.
Já rozhodně nedělám texty na ZH JEN pro body, ale vzhledem k naprostému nedostatku volného času - rozuměj "hodinu u něčeho v klidu sedět" - jsem ráda, když dostanu za práci pochvalu. A to jsem zcela minimálně zaměřená na zisk, celá moje dosavadní kariéra je zaměřena do sociální sféry a dělám za peníze, které se skoro stydím veřejně přiznat :) Ale přestože mě práce velice baví, bez odměny bych ji nejspíš nedělala (i když to nevím určitě :D) Takže když už tu hodinku klidu se rozhodnu věnovat obohacení ZH místo toho, abych se naložila do vany nebo si něco zahrála, tak jsem ráda, když to někdo ocení. Nemusí to být body, v tom souhlasím. Jen si prostě myslím, že by ses divil, jak by stránky zchudly nebýt bodování. A to si narozdíl od tebe nemyslím, že by zrovna ZH byly nějakou ukázkovou sbírkou hamounů, myslím, že "sběratelé bodů" jsou tu naprosté výjimky.

Eeee, že uděláš TY fotku i bez bodů je velice chvályhodné, ale dle mého názoru výjimečné. takže TVOJE fotky by tu byly, ale já chci aby byly i tam, kam ty nechodíš ;)

6.1.2012 18:43:46 | Upraveno autorem (porovnej)

Ikri
nemam duvod v tomto s tebou nesouhlasit. Jenom si myslim, ze kvalita neni v kvantite a co se hodsnoceni tyce, tak zrovna ty bodsy ja povazuji spise za nejakou automatiku - vypada to jako recenze? OK, neni to uplny blud, zverejnime a dame za to vbody, protoze to tu tak mame nastavene, ze za to body jsou. Pro me je u recenze hrejive zdaleka jine hodnoceni. Je to feedback ctenaru, palce nahoru a pripadne dalsi komentare v diskusi. To je pro me hodnoceni. Bodovy pridel zverejnovatele clanku nevypovda prakticky vubec nic, jen to, ze jsi napsala dalsi recenzi popripade pridala dalsi fotku.

6.1.2012 18:47:10

2 miso
vyborny napad, bodovat za pozitivni feedback ctenaru. Akorat doufat, ze by se nehodnotilo dle sympatii a antipatii k nickum, jako to byva pri bodovani postu v diskusich;-) Ale snad ne, no:-)

6.1.2012 18:49:49

ad Ringo
Podľa mňa je to o prístupe. Buď sa s vecami babreš, kým nie sú fakt dobré (napr. PJove fotky, sydove recenzie, krenove preklady, ..atd) alebo pustíš do obehu hocčo (odfláknuté recenzie s chybami, fotky z mobilu, nedobrý preklad o ktorý sa nestaráš, atd...).

A to, aby kopec bodov nedostávali ľudia za nekvalitné veci majú ustrážiť schvaľovatelia (Cauly preklady, rbx fotky, PJ+Joe reenzie a popisy).

A ešte úprimne moje pohnútky prispievania:
Preklady som tu dal bez ohľadu na body. Chcel som, aby si to mohli stiahnuť aj ostatní. Detto grafické a iné vychytávky.

Recenziu na Wrath of Ashardalon a Agricolu som písal, lebo som chcel tieto hry spropagovať, lebo si myslím, že sú fakt dobré.

Recenziu na Aarg!tect som písal preto, lebo som si chcel otestovať, či dokážem opísať aj takúto blbosť.

Fotky: sám mám rád keď je pri hre kopec fotiek, tak snažím fotiť to, čo všetko by som ja rád videl z komponentov a podobne.

Len popisy som písal výlučne kvôli bodom (relatívne ľahko získaným).

6.1.2012 18:52:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Ringo
Máš pravdu. Je to automatické. Ale znova opakuju, že pro mě jsou na ZH zdaleka nejdůležitější fotky a texty u her okrajových, o kterých třeba jinde nic nenajdu. V tom případě, kdy je výběr jedna fotka nebo žádná fotka, tak u mě prostě kvantita rozhoduje. Když se budu chtít podívat na AH, tak nepotřebuju padesát fotek, tam už mi bude kvantita ukradená.

Palce nahoru jsou vynikající, opravdu velice potěší a stačily by. Ale jsou jen u recenzí a dávají je jen registrovaní a jen ti, kteří si dají tu práci kliknout. Vůbec to neodráží kvalitu recenze, ale spíš zájem o tu kterou hru. Což by nevadilo, jen to chci upřesnit.

6.1.2012 18:55:52

Acedrac + Ikri
ok, mam sice pohled i nazor jiny, ale mate pravdu

6.1.2012 19:02:18

to sydo
Nic tajemného - podle mne účel webu je lokalizace cizojazyčných her. Je to jediný český web s takovou databází lokalizací. Recenzí, popisů a diskuzí různé kvality je na webu plno ale takhle zkompletovaný zdroj českých lokalizací ne. Díky nim se dostanou k českým hráčům hry, které by jinak znalo jen pár anglicky a německy mluvících fandů.

Když jsem na tenhle web před pár lety přišel, tak tady žádné diskuze nebyly a nejvíce tady bylo překladů. Recenze myslím žádná. Proto ho já osobně beru pořád tak, jak jsem ho tenkrát poznal,

7.1.2012 01:41:48

To KREN:
Naprostý souhlas.

A já osobně ještě uvítám, nějakou tu diskusi, hlavně do vysvětlování pravidel, protože přece jen nejsem tak zkušený hráč a když prostě nevím, tak vím kde a koho se mám zeptat. :-)

7.1.2012 10:16:58

kren
možno to tak pred pár rokmi bolo, ale teraz aj z tej bodovacej ankety z iného vlákna je jasné, že už to tak nieje. Jednoducho spoločnosť ( aj tu ) je dynamická a vyvíja sa :))

7.1.2012 10:42:29

kren
Evidentne ackoliv jsi pametnik, nejsi dostatecny pametnik;) Tyto stranky vznikly prave za ucelem popisu, recenzi a fotek. To, ze se z nich stalo misto pro pravidla je dusledkem rozhodnuti Caulyho a Laadinka, ze neni OK, aby se pravidla primarne zverejnovala jen na Ladinkove obchode Svet deskovych her a Ondra to samozrejme rad privital a preklady tvori nedilnou a dulezitou soucast webu. Takze pokud se chceme bavit o puvodnim cili, tak ten byl urcite jiny nez preklady.
Jinak urcite bych nepodcenoval informacni hodnotu webu, pro vetsinu lidi je stale znacna a vyssi nez prekladova, protoze proste geeku nerozumi, recenze na Hrajeme maji casto nulovou vypovedni hodnotu a tech kvalitnich blogu o deskovkach je tu jen par...

7.1.2012 10:53:09

ad všichni
Jo jo, však já se nehádám. Moje první překlady šly taky původně na Ládínkův web. Je to můj subjektivní názor, preference důležitosti a výjimečnost množství shromážděných překladových dat.

7.1.2012 11:10:51

PJ

aneken
Nic proti pogovi a jeho Mindovému oku, ale myslím, že nejen recenze, ale celé hrajeme má takřka nulovou hodnotu. Jediné, proč tam chodím, je občas bazar a naděje, že se dočtu nějaké novinky, co hodlá MindOK vydat. Kdyby sem pogo do novinek podobně jako aneken či občas Zeus zveřejňoval ediční plán, asi bych tam nechadil vůbec.

7.1.2012 12:09:29

100%?
Neviem či sa to tu už niekde riešilo, aj toto vlákno už má 365 príspevkov, pri fotografiách je napísané ,že je zakázané preberať fotografie z druhých web stránok, čo je pochopitelné a celkom jasné. Ale ako je to pri popise hry? Môžem si vypomôcť pri popise hry celými súvetiami, napríklad z Wikipédie ,alebo čo ja viem celými súvetiami zo samotného manuálu od hry? Alebo to musí byť na 100% pôvodná tvorba?

29.3.2012 10:10:37 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

springb
Za mě: Co se týče flavor textu, tak bych citace neřešil.
Zbytek textu by měl být originální.

29.3.2012 12:05:20

springb
Já se citacím buď vyhýbám, nebo když ji potřebuju, tak uvedu autora.
Docela mě štve, když vidím, že to někdo prostě jen opsal.
Přestože je pro mě flavor vždycky hrozný oříšek a přemýšlím nad ním třeba týden :), tak si myslím, že zas není takový problém něco si vymyslet. Něco jiného je, když vysloveně ta citace sedí a chceš si ji vypůjčit. Pak teda uvedu, odkud ji mám.

29.3.2012 22:13:13

favor
Ja tie flavor taxty preskakujem a pri popisom/recenziách ma priam rušia. (Aj keď pri dominant species flavor textoch pobavil, asi som si prečítal jeden a celkom ma zaujali, tak som čítal aj zvyšok :) ).

29.3.2012 22:31:18

No
čakal som ,že sa niekto vyjadrí z top-menežmentu , ale teraz asi majú hodne práce z miestným bazárom :D

30.3.2012 09:28:19

PJ

spring
Myslím, že jsem se vyjádřil dostatečně jasně - něco jsi nepochopil?

30.3.2012 09:38:52

ad springb
No veď PJ je v rámci schvaľovania popisov a recenzií TOP menežment :).

30.3.2012 09:39:16 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ
Prepáč :-) ja som nevedel,že tu máš na starosti schvaľovanie popisov ku hrám. Škoda ,že to nie je niekde oficiálne uvedené, myslel som ,že sa vyjadruješ z pozície bežného užívateľa. Tak teda vďaka za odpoveď :)

30.3.2012 10:06:33

springb
S tím oficiálním uvedením raději nezačínej, to je tady oblíbené téma :)
Jinak tady ti nejchytřejší a zodpovědní v současnosti mají před nickem korunku.
Navíc je tu ještě Joe, který schvaluje popisy a - jak už víš - rbx přes fotky.

30.3.2012 10:19:32

Áno
Už teraz viem čo má kto na starosti, ale dozvedel som sa to viac menej náhodne , niečo od Teba a niečo zas od iného. Nechápem prečo sa to tu drží v tajnosti, ale ani ja nemusím všetkému rozumieť, to je jasné.

30.3.2012 11:16:36

Vybíráme z Bazaru

Zátoka obchodníků - nové, rozbalené
Zátoka obchodníků - nové, rozbalené
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 13 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas