herní svět a kategorie her - návrhy

Prosím, abyste napsali návrhy na herní světy a kategorie, které vám na ZH chybí. Zde jsou stávající:
Herní svět (dle abecedy): 1.sv.válka; 2 sv.válka; Abstraktní; Dávnověk; Divoký západ; Fantasy; Horror; Období kolonizace; Renesance; Sci-fi; Současnost; Starověk; Středověk.

Kategorie (dle abecedy): budovatelská; desková hra, dětská hra; diplomacie; dopravní; ekonomická; intriky; karetní hra; kooperativní; logická; párty hra; sběratelská; strategická; válečná; vývoj postavy; vzdělávací; závodní
5.3.2010 10:11:49

co bych přidal:
kategorie: taktická

herní svět: novověk, změnit dávnověk na pravěk (?)

5.3.2010 10:25:51

crazy nebo česky úlet
Kategorie (CRAZY nebo ÚLET) by tam měla být stoprocentně. Do ní třeba patří ta házecí prasátka a taky ten mini curling a jim podobné úlety jako třeba pitchcar - i když to je třeba i závodivá hra.
Vyhledávání podle Kategorií mi tady výrazně chybí, protože třeba dnes jsem se chtěl ještě jednou mrknout na ten minicurling a vůbec si nemůžu vzpomenout, jak se ta hra skutečně jmenuje a v které diskuzi se o ní mluvilo. Dostával jsem se na ni přes fotku v titulce a ta tam už teď není.

Napište někdo jak se ta hra jmenuje, tady něco najít, když člověk neví jak se to jmenuje je peklo.

5.3.2010 10:26:35

kren
nejakí sliders

5.3.2010 10:28:42

Válečná
Rozhodně kategorie VÁLEČNÁ. Spíše bych touto kategorií nahradil ty dvě kategorie 1. a 2. světová válka. Protože ta válečná nemusí být jen tyto dvě války: Typicky Twilight struggle je o Studené válce, pak Válka ve Vietnamu atd. atd. Takže WAR GAME je jasná kategorie a 1. a 2. sv. válka jsou podkategorie.

5.3.2010 10:31:25

PJ

Přidal bych
Kategorie - kostková, dražební, umisťování na akce

Kren: Sorry sliders

5.3.2010 10:34:50

ad Laredo
Mě se tedy líbí více DÁVNOVĚK jak pravěk. Pravěk je takový ušší pojem a tam si představím kromě zvířat ještě tak nějakého neandrtálce v kožešině u ohně. Kdežto dávnověk je všechno před středověkem a starověkem i třeba nějaké dávné neznámé civilizace a kultury.

5.3.2010 10:35:10

to Cauly
neřekl jsi dost podstatnou věc. Jestli bude hra zařazena jen k jedné uvedené kategorii a hernímu světu a nebo jestli jedna hra může mít více kategoriií. Z toho se pak odvíjí to, co navrhoval PJ. Jestli tam má být kostková, tak určitě to někdy nebude jen a jen kostková, ale může to být kombinace.

5.3.2010 10:38:18

Vývoj civilizace
Herní svět: Vývoj civilizace

5.3.2010 10:40:21

Paměťová, hlavolam
Kategorie: Paměťová, hlavolam

5.3.2010 10:47:30

ad Válečná
Teď jsem si všiml, že válečná máš v Kategorích, takže ten můj příspěvek ohledně Válečného světa ztrácí smysl. Takže bych do herního světa přidal k 1. a 2. světové válce ještě období Studená válka - z tohodle období je taky hodně her.

5.3.2010 10:50:45

takže ještě doupravení
herní svět lze zadat pouze jeden. Kategorií může mít hra jakékoli množství.

5.3.2010 11:12:31

Další návrhy
Herní svět:
PRŮMYSLOVÁ REVOLUCE nebo PRŮMYSL viz. aktuální Factory Manager alias Továrník (současnost je hodně široký pojem)
ZEMĚDĚLSTVÍ nebo FARMAŘENÍ viz. Agricola, Fazole, atd.
FINANCE A BURZA viz. Cash Flow, For Sale, Monopoly atd.

5.3.2010 11:31:50

Další návrhy - chronologičnost
Herní světy jsem vždy chápal časově. Proto navrhuji následující v tomto chronologickém pořadí: Fantasy, Pravěk (dávnověk se mi moc nelíbí, pod ten pojem se dá zařadit třeba i antické Řecko a to nelze dát do stejného světa třeba s Dobou kamenou), Středověk (476-1492), Novověk (od renesance po I. světovou válku), I.sv.válka, II.sv.válka, Studená válka, současnost (vše po 1989), Sci-fi
ad křen: třeba Agricola by zapadl do novověku, protože se odehrává kolem roku 1670. Monopoly současnost atd....

5.3.2010 12:58:56

sasa
ale fuj, jelikož mám doma historika tak přece NEMŮŽE OBDOBÍ OHRANIČOVAT ROKY - MĚNÍLO SE TO POSTUPNĚ :-D (to víš Pardubická historie)

5.3.2010 13:02:19

sasa
chronologičnost je dle mého dobrá. akorát by to chtělo ještě doladit. vypadl ti Starověk. Novověk bych možná víc rozkouskoval, třeba po stoletích.
studená válka-funguje jako časový ukazatel, ale jako pojem je trochu matoucí. třeba Falklandy, časově tam spadají, ale pojmově ne.
a co kategorie Alternativní historie? bude potřeba?

5.3.2010 13:08:50

to ella
Nějak to vymezit musíš, můj návrh používá chronologičnost což zaškatulkování podle herného světa je nejlepší. Jen mi vysvětli jak tedy ohraničíš II.světovou válku, když ne roky? Jediné roky co jsem uvedl je předěl středověk - novověk a ty jsou myslím dostatečně hojně používány. Navíc hry jsou většinou přesně cíleny do jednoho z těchto historických období.Snad kromě Británie která by mohla patřit jak do starověku tak i středověku.
Zatímco třeba farmaření, finance a burza jsou spíš kategorie.

5.3.2010 13:12:40

sasa
tak trvání válek je jiná věc, to je dané, trvání středověku je abstraktní pojem, všechno se to prolínalo a přechod byl evoluční nikoliv revoluční. ale to je jasné. Pro naše účely je datace dle mého nejjasnější a nejméně matoucí.

5.3.2010 13:17:20

ad Sasa - Tak to se mi právě vůbec nelíbí!!!
Tak to se mi právě vůbec nelíbí!!!
Když si budu chtít zahrát zemědělskou hru, tak jsem při vyhledávání v pytli. taktéž když budu chtít najít hru ze světa finací a burzy.
Herní světy bych ROZHODNĚ úzce nespecializoval na časová období.
Herní svět historického období bych ke hře přičlenil jen pokud je hlavním atributem té hry skutečně určité historické období.

Samozřejmě to nechci drobit do nějakých stovek herních světů, ale napadla mne třeba archeologie u Tikalu. Tady je to typický příklad problému přidělení období herního světa. Exaktně správně by tam měla být současnost, protože jde o vykopávky prováděné už v období automobilů a moderní doby. Jenže atmosférou a designem je to Starověk Mayská kultura. Takže pokud bychom dali správně současnost, tak když budu vyhledávat hry s atmosférou starověku, tak bude Tikal mimo. A když by byl zařazen ve starověku, tak budu po nalezení hry zklamán, že tam neběhají mayští indiáni a nebudují svou civilizaci. Kdežto kdybych dal Herní svět ARCHEOLOGIE, tak je věc jasná.

A to ani nemluvím o hrách jejichž herní svět co se týče historického období nelze určit a není to ani Fantazy.

Takže stručně - HERNÍ SVĚTY NEOMEZOVAT JEN NA HISTORII, ALE I NA JINÉ OBLASTI LIDSKÉHO ŽIVOTA.

5.3.2010 13:19:12

Železnice
Tak herní svět ŽELEZNICE bych tam dal určitě !!!

5.3.2010 13:23:27

a co takhle
herní svět zrušit
a dát jenom kategorii, kterých může být strašná spousta a člověk si nakliká které ho zajímají a k tikalovi se dostane přes máje, starověk i archeologii.

a přidáme naopak herní mechanismy: kostky, dražba, umísťování dělníků atd.

5.3.2010 13:24:28

DD

To Kren
No nevim uvadis to tady na jednom pripadu, ale je potreba to troska globalizovat, protoze jinak budeme mit pro kazdou hru jeden svet. Deleni na roky se mi libi protoze ve vetsine pripadu dokazes tu hru zaradit. Co se te Archeologie tyce, tak je to podle mne kategorie nez svet. Jako ja si pod svety spis predstavim sver Warhammeru, Tolkienuv svet, Lovecraftuv a tak .. nicmene to by jsme jich taky meli nepocitane.
Myslim ze deleni dle casoveho obdobi je nejrozumnejsi.

5.3.2010 13:25:07

to kren
Právě archeologie atd. by měla být v kategorii ne v herním světě. Herní svět si představuji jako jakési prostředí, respektive časový rámec (kuluisu) v kterém se to odehrává. Co se tam konkrétně odehrává - farmaření, vykopávky atd. to už je z mého pohledu kategorie. Kdybych hledal zemědělskou hru, zadám do kategorie zemědělství a najdu ji a je mu jedno jestli se odehrává v pravěku nebo v kosmu. Zatímco když mám rád řekněme středověk, použiji variantu Herní svět a je mi jedno jestli mi vyjede farmářská nebo bojová hra, popřípaddě můžu do vyhledávání zahrnout i podmínku na kategorii. V případě Agricoly novověk-zemědělství.
Ten tvůj návrh ve mně vzbuzuje pocit, že se míchá kategorie a herní svět mezi sebou a nepůsobí to na mě příliš přehledně. Což by mělo být asi to hlavní...

5.3.2010 13:27:22

ad ty železnice a historie
Pro fandy železnic je celkem jedno z jakého období ta hra je a chce si vylistovat všechny vláčkové hry, kde u některých ani nemusí být uvedeno období ve kterém se ta železnice buduje !!!
A ne že bude postupně prohledávat jednotlivé historické etapy, jestli náhodou železnice nespadla do té nebo oné historické etapy. A do kategorie to také nepatří protože železnice může být od budování sítí, přes obchodní hru, dražbu až po logickou hru.

5.3.2010 13:27:35

DD

Zeleznice
No prave treba zeleznice je podle mne kategorie hry. Vlackova, zeleznicni a ne svet. Protoze muzu mit zeleznicni sci-fi hru, soucasnou stejne jako historickou s parnima vlackama. A jelikoz svet se urcite jeden tak kdyz bude svet zeleznice tak poznam kulovy do ktereho obdobi to patri.

5.3.2010 13:27:59

DD

Souhlas se Sasou
Deleni kategorie vs. svet musim souhlasit se Sasou.
Kdyz budes fanda zeleznicnich her, tak si vyhledas hru podle kategorie zeleznice a ne podle herniho sveta.

5.3.2010 13:29:47

Vybíráme z Bazaru

Iwari
Iwari
Akt. cena: 530 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas