herní svět a kategorie her - návrhy

Prosím, abyste napsali návrhy na herní světy a kategorie, které vám na ZH chybí. Zde jsou stávající:
Herní svět (dle abecedy): 1.sv.válka; 2 sv.válka; Abstraktní; Dávnověk; Divoký západ; Fantasy; Horror; Období kolonizace; Renesance; Sci-fi; Současnost; Starověk; Středověk.

Kategorie (dle abecedy): budovatelská; desková hra, dětská hra; diplomacie; dopravní; ekonomická; intriky; karetní hra; kooperativní; logická; párty hra; sběratelská; strategická; válečná; vývoj postavy; vzdělávací; závodní
5.3.2010 10:11:49

NESOUHLASÍM S OMEZENÍM HERNÍHO SVĚTA NA HISTORII
Skutečně třeba ty železnice jsou fakt typycký příklad. Pro fandu vláčků, je to jeden velký herní svět železnic.

Je možné, že mne přehlasujete, ale myslím, že jsem dostatečně zdůraznil svůj názor. Mít svět železnic na stejné úrovni jako párty hra, karetní hra, strategická mi přijde úplně mimo mísu.

5.3.2010 13:32:52

zeleznice
Přesně tak. Vždyť při vyhledávání nemusím zadat herní svět. Zadám kategorii železnice a vyjedou mi vláčky od pravěku po vesmír...

5.3.2010 13:33:48

železnice
Nezdá se vám, že už to trochu přeháníte. To za chvíli bud emít každá hra svou speciální kategorii. Už je tu kategorie dopravních her, to ji ještě budeme rozdělovat na letadla, vlaky a tříkolky?

5.3.2010 13:35:04

souhlas se sasou
Svět železnic mi zní povědomě :) Herní svět bych též dal historicky a podrobné vyhledávání může být v kategoriích.

5.3.2010 13:38:15

mechanismy
a nepřidáme i ty herní mechanismy? to by totiž dost pročistilo kategorie a mohlo by je to sjednotit.

5.3.2010 13:40:38

ad historické období - a horor je historické období
A v těch historických obdobích vám chybí ještě budoucnost. A naopak podle vaší definice nemá v herním světě co dělat Horror, protože může být horror starověký, středověký a současný. Takže stejně jako vláčková hra, může být v kategorii hororová hra. A naopak když je tam renesance, tak proč tam taky není temná gotika. Herní svět je herní svět hororu, herní svět železnic a další herní světy. Podle historického dělení by Arkham Horor byla hra ze současnosti s kategorie hororové hry a to je přece nesmysl.

Pokud se totiž prosadí ten váš historický pohled, tak mám obavy, že budou hru rozházeny do kupek v těchto historických obdobích a pak tady bude jedna nepoměrná obrovská směsná hromada her ze současnosti u kterých nelze určit období. Takové Fazole jsou z jakého období?

5.3.2010 13:43:12

JSEM PRO ČASOVÉ VYMEZENÍ HERNÍHO SVĚTA
Možná že mě přehlasujete :=)), ale doufám, že jsem níže vysvětlil co si představuji pod termínem herní svět...

5.3.2010 13:43:33

fazole
Fazole by mohl být problém. Pro tyto extrémní případy (třeba mně ještě napadají Aktivity)by asi byl herní svět Bezčasovost (nebo něco takového. KAždopádně Arkham Horror je: Herní svět: současnost a kategorie: horor.

5.3.2010 13:49:11

kren
Jo, takže bude herní svět zelenina, kde budou fazole a Gerdenfurys, svět železnic, svět zvířátek atd. Kolik těch světů pak bude? Rozhodně souhlasím se sašou ohledně historického dělení. A horor? To je podle mě ve stejné kategorii jako scifi a fantasy - fikce, jen trochu jinak pojatá než tyto dvě.

5.3.2010 13:49:38

ad Sasa
V tom případě tam nemá co dělat horor, Sci-fi a abstraktní herní svět!!! A je třeba zavést "neidentifikovatelné období" do kterého by spolu s fantazy hrami spadly i ty mnou uváděné Fazole. Doufám, že jsem dostatečně vysvětli co si představuju pod termínem herní svět.

5.3.2010 13:51:22

rozdělení do herního světa
Hlavním kritériem pro přidělení hry do herního světa by mělo být v které době se hra odehrává. U Arkhamu 30.léta (jestli se nepletu)20. století. Fantasy je vše mimo tento svět (proto nelze použít pozemskou periodizaci) a to samé u SCI-FI...

5.3.2010 13:53:58

kren
Jde o to, že horor, scifi a fantasy jsou ve hrách natolik pokryté, že by měly mít svůj svět, vedle středověku jsou to nejpopuárnější témata a když je schováme do "neidentifikovatelného období" kdo je pak najde?

5.3.2010 13:55:22

ad Sydo
Samozřejmě, že herní svět nebudu drobit na ovoce, zeleninu atd. Ale tak jak uvádíš samostatný herní svět Sci-fi a hororu, tak třeba ty železnice by tam patřili určitě, stejně jako svět financí a burzy. Byly by to herní světy ve kterých se skutečně vyskytuje veliké množství her a existují i geekové tohoto herního světa. Takhle by zrovna tyhle dvě kategorie spadly většinou do novověku a to si podle mne nezaslouží, protože kolem nich aexistuje velká komunita lidí. Takhle si zase já představuju herní svět. Stejně tak jako bych uměle nevytvářel herní světy zeleniny, tříkolek apod. Tak bych uměle herní svět neomezoval jen na historii.

5.3.2010 13:57:14

světy
Opravdu, jak tak dole vidím ty návrhy na "herní světy" - průmyslová revoluce, železnice, zemědělství, burza... To už to tady pak bude jako katalog firem.

5.3.2010 13:58:44

No tak já bych v tomhle taky asi souhlasil se sasou:
Herní období: pravěk, starověk, středověk, novověk, budoucnost, nespecifikováno (pro zeleninu a podobné) -> kromě toho zde může být i jemnější časové dělení (antika, renesance, western, válka ve vietnamu)
Herní žánr: budování, strategie, party hra apod.
Herní kategorie: fantasy, horor, železnice, agronomie, ... přičemž jedna hra může mít i samozřejmě více kategorií

5.3.2010 13:59:17

horor
Horor nechápu jako samostatný herní svět, ale jako kategorii. Zatímco fantasy a Sci-fi ano.

5.3.2010 13:59:34

kren
Teď si protiřečíš - uměle vytváříš herní svět železnice, když už je tu kategorie dopravních her. Když už, tak svět dopravních her, nechápu, proč to nutně dělit co to jde.

5.3.2010 13:59:54

všichni
No, doufám, že křena přehlasujeme :) Nějak se nám ta diskuze zase zacyklila :)

5.3.2010 14:01:16

to Sydo - Naprosto souhlasím, že herní svět je o populárním tématu :-).
Dopsal jsem ještě před tvým příspěvkem a s tím co píšeš naprosto souhlasím a o tom jsem psala. Herní svět má být o populárním tématu her a ne uměle o rozdělení do historických období. To jsi uhodil hřebíček na hlavičku a to jsem se snažil celou dobu říct.

A pak mám ještě návrh, a to je na DIA a CAULYHO ať herní světy i kategorie jsou dynamické číselníky, aby z databázového hlediska, tam šlo snadno přidávat další položky (myslím správcovsky, ne uživatelsky).

5.3.2010 14:02:16

Ad Mortheho návrh
No morte nemá zas tak špatný návrh. Jen bych tam nedával to herní období a udělal bych to na tři úrovně:
HERNÍ SVĚT: Historie, současnost, sci-fi, fantazy, horor
HERNÍ ŽÁNR: Budování, strategie, párty hra, atd.
KATEGORIE: A tady se už vejde všechno ostatní

5.3.2010 14:13:23

ad období ...
... a taky bych to možná ještě rozšířil na to vaše
OBDOBÍ HRY: a tady by byly ty vaše 1.sv.válka; 2 sv.válka; Dávnověk; Divoký západ; Období kolonizace; Renesance; Současnost; Starověk; Středověk.

Takže můj konečný návrh je:
Unikátní označení:
1) Herní svět (jen jedno ke každé hře)
2) Období hry (jen jedno ke každé hře)

Duplicitní označení:
1) Herní žánr (několik k jedné hře)
2) Kategorie (několik k jedné hře)

5.3.2010 14:18:14

Kren
no v týhle kategorizaci bych viděl jediný problém: Fantasy můžeš mít mít třeba i středověkou -> příkladem budiž třeba Battles of Westeros, Battlelore (je to víc středověk nebo fantasy), horror můžeš mít stejně dobře ve středověku (Vampire: Dark Ages) jako v budoucnosti (Aliens) ... navíc herní svět: historie mi přijde jako na první pohled jako bejkárna (na pohled druhý to smysl má, ale...)

...na to, že jsem se do týhle diskuze původně ale vůbec nechtěl zapojovat, už zas moc kecám

5.3.2010 14:20:18

to Morthe
No však tohle by to čtyřčlenění přece řešilo ne? A co se týče toho herního světa, tak fantasy je myslím jasně definováno a sci-fi je taky jasně definováno, stejně tak jako horor. Historie by byla skutečně historické hry. Vždycky, ať už bude jakékoli členění herních světů, tak něco bude na pomezí. U takového Memoir je to jasně historie. U Batlelore, které má stejný herní systém (klasického) se třeba dají simulovat historické středověké bitvy, takže by to taky patřilo do historie, ale jsou tam goblini, trpaslíci a Lore, tak bych to dal jednoznačně Fantasy.

5.3.2010 14:30:03

kren
jj, já to psal ještě předtím, než to čtyřbodový řešení bylo, reagoval jsem na předcházející příspěvek, jenom jsi mě předběhl =)

5.3.2010 14:39:17

ad Cauly
Cauly s Diem se z nás picnou. Jen doufám, že si diskuzi pročtou podrobně, aby nějaký návrh nezapadl.

5.3.2010 14:42:48

Vybíráme z Bazaru

Scythe (EN)
Scythe (EN)
Akt. cena: 1350 Kč
Končí za: 12 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas