Jofruit

Jak barvit figurky

18.9.2010 21:27:02

Mike Dundee
Když základuješ štětcem, tak vlastně nezákladuješ :) není to nutná věc, můžeš malovat přímo štětcem, ale barva líp chytá, když to stříkneš sprejem, i líp drží, záleží co maluješ a z jakého je to materiálu.
Sprej nemusí být nutně modelářský, používám i levné z barev, ale vždy matný a je fajn si nejdřív vyzkoušet, některé se na to nehodí, některé jsou v poho, ale jako začátečník si raději pořiď třeba Army painter sprej, nějakých 250.
Jestli chceš aplikovat Citadel contrastky, tak pozor! Tam potřebuješ vhodný sprej, jinak budeš barvu jen honit po figurkce a nic nenamaluješ.. ano, pokud to natřeš bílou barvou štetcem, asi barva pak chytne, nezkoušel jsem, otázka jak. U contrastek se používá sprej přímo od GW, je drahý cca 350, já na to používám ten od Army painteru, je o stovku levnější a funguje mi stejně, respektive obstojně, GW by byl pořád lepší, ale je prostě drahý na můj vkus.
A ještě k tomu stříkání, jednoduše figurku stříkneš jen zlehka z více stran a počkáš, pak znovu, počkáš.. znovu.. nesmíš to na to nastříkat jak prase, abys zalil detaily, musel bys na to navalit větší vrstvu. Já prostě stříkám vždy větší množství figurek, sprej schne relativně rychle, takže to frknu, odběhnu si dělat něco jiného a za čtvrt hoďky se třeba vrátím, stříknu podruhé a tak dokud nejsem spokojen, ale žádnou vědu bych v tom nehledat nebo obavu, že to doprasíš. Občas si lidi stěžujou, že to stříkali v zimě, chladu, horku... já nikdy neměl problém a to mám nezateplenou dílnu, stříkal jsem to v horku, kolem nuly, různé spreje.. žádné filmy nebo tak něco mi to nikdy nedělalo, ale třeba na mě taky někdy dojde :) Nejlepší je mít tam něco, na čem si ten nástřik vždy zkusíš než jdeš na figurku.

6.1.2021 12:50:06 | Upraveno autorem (porovnej)

Serenitka
Díky za tipy.
Takže základování = vždy sprej ?
Např. tady https://tactilehobby.com/citadel-contrast-paint/
jsem našel v sekci "priming" (předpokládám že to je právě to základování) a uvádí tam, že mají 2 verze základu - ve spreji (to je ten drahý o kterém mluvíš), nebo "brush-on" verze (nanášení pomocí štětce):
"Citadel has two specific shades they offer for Contrast Paints. The brush on versions are here: Grey Seer and Wraithbone. They are both also available in a spray can version: Grey Seer and Wraithbone."
Tohle by měla být ta "brush-on" verze základovky (base):
https://www.w40k.cz/wp-content/uploads/2019/11/basewraithbone.png

Ukázka Brush on Priming: https://www.youtube.com/watch?v=QRiyJiiz6Lw (tento člověk tvrdí že mu oproti spreji přináší lepší výsledky)
Pak jsem našel nějaké video kde používají "undercoating by hand":
https://www.youtube.com/watch?v=sMPcujZp-j4

trochu v těch pojmech plavu, myslel jsem, že undercoating = priming = základování a pak základovka = base = undercoat = primer, tedy tomu tak není ?

6.1.2021 13:32:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Základní barva
Základní barva (primer) rozhodně nemusí být ve spreji. Ostatně figurky se barvily ještě předtím než GW a ostatní začali prodávat základovky ve spreji.

Sprej má výhody, ale i nevýhody. Je to rychlé. Ale je kolem toho spoustu smradu, člověk musí mít prostor kde může stříkat, je potřeba hlídat vlhkost a teplotu, jinak může sprej vytvářet "krupičků" nebo nechtěný povlak. Je potřeba si ohlídat vzdálenost a vrstvu stříkané barvy.

Štětcem je to pomalé, je potřeba mít barvu více naředěnou, aby nevytvářela vrstvy a nezakrývala detaily. Občas je třeba více vrstev naředěné barvy pro lepší pokrytí.
Zatím se mi nikdy nestalo, že by mi nedržela základovka, kterou jsem nanášel štětcem.

Nemám zkušenost s airbrushem, ale až budu mít víc času na barvení figurek, plánuji pořídit a pak stříkat s ním.

6.1.2021 13:48:20

MikeDundee
Na můj vkus to až moc řešíš :) na to nejsem ten správný, co by ti měl radit, já volím cestu sám si vše vyzkoušet a najít si své postupy, protože mnoho věcí, co lidi doporučují mi nevyhovuje a naopak. Pro mě je základ jednoduše sprej, případně airbrush se základovou barvou. Když už beru štětec, tak už prostě barvím, můžu použít klidně základové barvy, ale už nenatírám model jednou jedinou, pokud to zrovna není nějaký duch, kdy chci světlý podklad, abych pak nanášel různé inky apod. Sprej mi přijde nejefektivnější, ale jasně, pokud jsi někde na bytě nebo z jakýchkoliv důvodů je sprej nevhodný, tak klidně jdi na to štětcem. Opět se vracím k tomu "zkus si to a uvidíš". Osobně jsem sprej nepoužil ve dvou případech, když mi došel a potřeboval jsem barvit a nechtělo se mi čekat než mi dojde nový :) nebo u titěrných miniatur, kdy by mi to skutečně zalilo už tak bídné detaily, ale i bez spreje klidně barvi, jen nenanášej contrastky na holou figurku :) aspoň ji natři štětcem. Co se týká toho, jak barva drží na modelu, některé figurky jsou z výroby mastnější a když si je neumyješ třeba v jarové vodě, tak se může stát, že to nabarvíš a při častějším chytání do rukou se ti barva někde sloupne a bez primeru to hrozí víc. Pak je tu ještě téma lakování, zda lakovat či ne, opět ani jedno není špatně, ale třeba u figurek na deskovky, které se mi válejí v krabici a beru je nejen já často do rukou rozhodně lakuji, zase se dá štětcem i sprejem, opět upřednostňují matný lak a poté případně štětcem lesklý na brnění, sliz a blištivé věci. Videí je hodně, jak sám píšeš, tam to vidíš i názorně, tak si to nakoukej, vyhrň si rukávy a jdi na to :)

6.1.2021 15:46:31

Sprej
Osobneby se mi stetcem stim srat nechtelo. Pouzivam citadel,delam normalne i zenithal highlighting sprejem, takze v podstate strikam tri spreje a nikdy sem nemel problem, je to tak rychly, ze i v panelaku si vybehnes ven a je to. Kdyz je zima dam si sprej vzdycky na topeni pred strikanim a nastrikam to i kdyz je na nule klidne a vse ok. Vyhejbam se jen kdyz je venku opravdu hodnevlhky inverzni prostredi,ale beztak i v tom by to slo, jasne je to risk, ale z me zkusenosti,kdyz se ten sprej ohreje tak treba ten Chaosblack maka za kazdyho pocasi.

Nanaseni barev bez primeru je aspon za me naprosta blbost,to te od barveni spis odradi...

11.1.2021 07:24:34

Základní barva
Jak píše Miner, tak při sprejování vzniká smrad, který mi dost vadil. Figurky samy o sobě pak smrděly dalších 24 hodin než vyčuchly a mohl jsem je natírat. A to jsem měl sprej Citadel Spray: Corax White. Velký problém jsem měl se dostat do všech míst, prostě to nešlo a stejně jsem to musel dodělat štětcem.

Takže sprej jsem vyzkoušel jen jednou a přes léto, kdy byly vhodné teploty venku. Již nikdy více.

Vše valím štětcem a základní barvou Citadel Base: Corax White, kterou vůbec neředím, jen je nutné hodně roztírat. Je vynikající i jako základ pro Citadel Contrast.

11.1.2021 18:41:48

Úplně začátečnický dotaz - barvy
Je možné na barvení figurek použít i akrylové barvy dostupné ve výtvarných potřebách, pokud si vyberu jen krycí tóny (mám velkou krabici akrylů různé kvality, tak by mi odpadl vstupní náklad). Nebo mají ty modelářské nějakou tajnou přísadu? Že bych případně barvy objednala hned s hrou.

Mimo ceny jsem naprosto zmatená z názvů barev, náhledy tak nic moc (prosvítající barva z lahvičky, štítek a náhled jsou 3 různé barvy). Žádné info o použitém pigmentu, aby měl člověk aspoň představu. Když se podívám na nějaké základní sady, tak koukám, že třeba v setu je kromě černé a bíle 2 odstíny šedé a pastelový odstín modré, zelené a asi fialové.

19.1.2021 18:40:06

ivca79 - Barvy, vzorník
Ohledně použitelnosti klasických akrylových barev z výtvarných potřeb bohužel nedokážu odpovědět, můžu jen tipovat - věřím, že to půjde, otázka je jak to bude kvalitativně a asi neodpadne nutnost základního nástřiku sprejem pro miniatury určeným. Doporučuji vyzkoušet na čemkoli plastovém (víčka z PET lahví, lego, plastové hračky/reklamní předměty).

Co se týče vzorníku a firmy Games Workshop, můžu poskytnout tento přehled:
https://www.games-workshop.com/en-DK/detail

Jsou v něm rozděleny barvy podle typu/určení s popisem. Za velkou výhodu považuji referenční foto vzorník (i když každé foto při jiném světle, což malinko zkresluje) - při rozkliknutí barvy a kliknutí na jeden z malých obrázků, co se objeví dole. Je tam seznam použitých barev pro danou referenci, přes pravé tlačítko na malý obrázek a "otevřít obrázek na nové kartě" se dá dostat k většímu rozlišení.
Používám jej při dokupování barev, ať nestřílím barevné odstíny a světlost úplně od pasu.

Věřím, že ostatní firmy (Army Painter, Vallejo apod.) určitě na svých stránkách budou mít něco podobného.

Jinak o půl stránky níže uživatel "stubby" vkládal tento srovnávací vzorník: https://paintpotapp.com

19.1.2021 20:37:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Ellenar
Díky. Akrylky na plastu drží, některé kryjí, jiné ne (což právě většinou vykoukám na vzorníku). Jen mi přijde, že při každodenním nošení v batohu se z toho plastu časem sedře - ne oloupe, ale postupně ošoupává, což by mohlo vyřešit to závěrečné přelakování. Navíc asi figurky nebudu nosit hozené v batohu, jako pouzdro na štětce, takže by ta životnost byla delší.

Přemýšlela jsem, jestli tam není nějaké rychlejší nebo pomalejší schnutí nebo tak.

Úplně se mi nechce kupoval 20ml pixlu za 70 korun, když vlastním tuby od 100ml do 500ml (sem tam něco menšího). Tak asi barvy objednávat nebudu a zkusím využít, co mám.

19.1.2021 22:06:29

ivca79
Také jsem začínal své první modely barvit nějakýma akrylkama z koh-i-noru a lidlu tuším, no na plátno byly fajn, ale na figurky děs, jo.. šlo to, ještě bych někde asi vyhrabal nějaký zbytek takového prvního paintu, někde v krabici hrůzy :)) Hlavně jsou moc husté, špatně kryjí, používám je maximálně na terény k wargamingu, kde je to fuk a potřebuješ jen zapatlat skálu s trochou drybrushe.. Jestli to s malováním myslíš vážně, tak se těm barvám za 70-150Kč za lahvičku nevyhneš :) Doporučuju nějaký starter set od Army painteru nebo toho Citadelu, vyjde na cca 700 a máš tam základní škálu barev se kterýma si v pohodě vystačíš. Ale klidně si vem třeba plastové panáčky od číňana za stovku a trénuj na nich, spíš bych řekl, že tě to odradí, s těmi kvalitnějšími barvami je to něco uplně jiného a člověka to pak baví :)

19.1.2021 22:14:14

rozdíl
Myslím, že figurkové barvy mají (většinou) tu správnou (menší) hustotu a zároveň dobře (a jemně! barva co je tak hutná že překryje drobné detaily je no bueno) kryjí. Jestli se to vyplatí za ten ohromný příplatek oproti obyčejnám akrylkám, to ale vůbec jisté není. Možná by to šlo řešit i ředěním těch obyčejných nějakým lepším médiem než vodou, ale jistý si tím vůbec nejsem. Každopádně za sebe mohu říct, že správná hustota barvy je pro zábavu z malování skoro tak důležitá jako štětec s dobrou špičkou.

Nejlepší rada je to prostě vyzkoušet, v takové situaci bych hned z fleku nové barvy nekupoval. Ale určitě lak, bez laku se (některé) barvy ošoupají fakt rychle, obzvlášť expenovaná místa jako rohy a hroty. Na to ale určitě stačí nějaký obyčejný lak, netřeba herní značky.

EDIT: nikdy jsem neměl pocit, že potřebuju skutečné vzorníky barev, ale zato konverzní tabulky mezi výrobci přijdou zatraceně vhod když člověk potřebuje nahradit specifickou barvu nebo přechází od jené značky ke druhé:

https://www.dakkadakka.com/wiki/en/Paint_Range_Compatibility_Chart

https://redgrimm.github.io/paint-conversion/index.html

19.1.2021 22:52:06 | Upraveno autorem (porovnej)

Serenitka
Barvy z lídlu (jakékoliv) nejsou dobré na nic - nekryjou, po zaschnutí na plastové paletě se mi normálně oloupaly, oproti tomu Amsterdam, Abstract nebo Liquitex mi drží a když člověk vybere opaque odstíny, tak neprosvítají.

Jakákoliv barva se skládá z pigmentu a pojiva. U akrylu je to jakýsi akrylový základ, do kterého moc nevidím (na rozdíl od akvarelu nebo oleje si člověk ten základ doma nenamíchá), proto jsem se ptala, jestli je v tom základu něco důležitého. Cena barvy se obvykle odvíjí od kvality a "vzácnosti" použitého pigmentu (například původní ultramarin se dělal z minerálu lapis lazuli a díky tomu stál balík, teď se dělá ultramarin synteticky a je to jeden z nejlevnějších pigmentů) a od množství, jako se použije, protože do základu, se dá natlačit nějaké plnivo (tuším, že nejčastěji je to křída), čímž se použije méně pigmentu a barva stojí za h... U barev z výtvarných potřeb se můžu rozhodnout, jestli chci školní, studentskou nebo mistrovskou kvalitu (tam je různý poměr plniva a pigmentu - mistrovské barvy bývají bez plniva), dočtu se jaký pigment byl použitý, jestli je barva světlostálá, průsvitná, poloprůsvitná, nebo neprůhledná.

Tyhle modelářské barvy ve mě právě úplně nebudí dojem "kvalitní barvy", protože jsem zvyklá na úplně jinou propagaci. Ten akrylový základ může mít jiné složení, takže se to chová jinak, než barvy na plátno, případně je to spíš jako akrylové tuše, než jako barvy v tubě, takže mě zajímalo, jestli někdo má porovnání. Zatím se přikláním k tomu, že to zkusím tím, co mám a uvidím.

Díky

20.1.2021 00:37:15

Borghal Rantipole - pouring medium
Ono je teď i v ČR dostupné Pouring medium, které se používá na ředění akrylu pro takové to rozlévané abstraktní umění. Mělo by to barvu naředit (nejsem si jistá poměrem ale snad až 1:1) právě pro snazší roztékavost bez ztráty pigmentace.

Asi mi nezbyde nic jiného, než udělat pokus

20.1.2021 00:43:14

ivca79
Ok, klidně zkus a pak se pochval s výsledky, o barvách toho víš evidentně dost:) Ale to výrobci barev, určených na modely asi taky :) Hlavně oproti klasické malbě tady je samostatná kapitola washů, inků, které nemusíš nutně používat, ale je to něco, co dělá divy. Já občas do výtvarných potřeb zavítám, taky jsem kdysi maloval na plátna, ale to už je pryč, nicméně ty barvy bych na modely nebral, zkoušel jsem, pro mě jsou to vyhozené peníze a trápení, ale na druhou stranu, když už je máš a evidentně i maluješ, tak proč ne. Není tak dávno, co na FB dávala holka figurky ze Scythe junior, barvené sadou barviček za 39kč a jako musím uznat, že to vypadalo fakt dobře, takže když má člověk trochu talentu či zkušeností, pude to. Někdo maluje figurky i olejovkama a taky to jsou nádherné věci, jen se s tím musí trochu jinak, takže proč ne. Krom klasických Citadelek, AP, Valejo.. se mi ještě hodně líbili barvy P3, zajímavé jsou Mr.Paint, ty používají i profíci, mě uplně nesedly na štětec, ale jsou skvělé do airbrushe, hodně doporučované jsou ještě Scale75, barvy od Green Stuff Worldu a v poslední době experimetnuju s Tamiya akrylem (spíš na letadýlka), taky to není nejhorší.

20.1.2021 07:48:33

Zkusím a uvidím
Díky za tipy, já to zkusím a uvidím.

20.1.2021 11:03:32

Pokus
Tak jsem udělala pokus téměř vyschlou barvou přiloženou do nějaké dětské odlévací sady dinosaurů a zvířátek (ano, našla jsem je u dětí v pokojíku, stejně jako modelínu) a použila na nepovedenou figurku z 3D tiskárny a zdá se, že to funguje. Jen se mi to podařilo z boku podstavce seškrábnout spolu s modelínou. Předpokládám, že to bude buď nízkou kvalitou barev, nebo tím, že to není zalakované, nebo tou mastnou modelínou, takže zkusím běžné akrylové barvy co mám a k nalepení tavné lepidlo.
Navrch jsem zkusila stínování olejovými barvami - našla jsem si video, kde má pán nabarvenou figurku nějakou "emailovou modelářskou barvou 30 let starou, protože ty nové už nefungují" jako základ. Následně stejnou barvou, nebo akrylovou udělal "vojáčkovi" plěťovkou obličej, a pak už si míchal olejové barvy s olejem, aby byly jemnější a řekla bych že spíš lazuroval, než barvil, ale ono mu moc nebylo vidět do ruky. Každopádně to funguje taky - jen ta figurka smrdí po tom lněném oleji, takže počkám, jestli nevyčichne. Jen sem měla blbý štětec takový vypelichanec, vzhledem k tomu, že to byl pokus a po oleji je štětec na vodové techniky na nic, takže tam mám na menších místech přetah, ale v té velikosti to je vidět jen z blízka. Pokud figurka přestane smrdět (prý jí mám dát 5 dní na teplém místě nebo pod lampičkou), tak si ještě nějakou 0 a 000 koupím.
Ještě bych nutně potřebovala, aby polevil stupeň 5 a otevřelo se tady v barvách lakách a mohla jsem si jít pro matný lak - mám u jen lesklý.
Udělám si ještě pár testovacích figurek a nebudu brát ohledy na to, že je možné tisknout bez podpor, takže v rámci časových možností otestuju.

25.1.2021 16:07:54

Odbarvení

Hoj, cim cistite treba pretahy na stojanku figurky?

Diky VS

25.1.2021 21:39:14

Vito Scaletta
Obvykle přemaluji celý stojánek, u svých věcí vždy dělám scénické bejzky a i když je to pro někoho jednobarevné, tak používám často airbrush a stejně to sem tam přestříknu, ano mohl bych si to zalepit atd.. ale plocha kolem nohou se stejně většinou někde mázne a než to nějak čistit, je jednodušší to zamalovat, pokud je podstavec navíc třeba jen šedý, tak si přímo říká o barvu, pak ještě zalakuju, ať je to odolnější a mám tak figurky k deskovkám, co se válejí v krabičce jedna přes druhou a nic se neodírá.

26.1.2021 07:51:23

podkladová farba

ahojte možno sa pýtam koninu ale budem farbiť prvý raz,...

mám objednáne nejaké army painter farby ( starter set plus niečo navyše) mám aj základový sprej a lak od army painteru

barviť asi začnem na vzducholodiach od scythe kedže sú celkom veľké a nemajú uplne male detaily, a potom prejdem na mechy,...

otazka je či musím pri vducholodiach a mechoch použiť zakladny lak alebo možem malovať na model rovno farby - ide mi o to či modely ked budu bez základnej farby ale len namaľovane a prelakované budú pri hre držať farbu alebo to bez zakladnej bude opadávať pri hraní,...

hlavne tu vzducholoď by som tu farbu čo má využil ako podklad a domaľoval jej detaily predsalen tie farby v čom sú scythe jednotlive figurky národov sú pre frakcie charakteristické a plánujem ich dodržať
ale ak mi to má potom sa ľahko ničiť tak to prelakujem radšej základnym sprejom.

16.2.2021 16:51:38

Lucas
Můžeš malovat přímo na figurku bez primeru, ale hrozí, že to nebude držet nebo se to bude odlupovat. Já bych to ani nezkoušel, ale při nejhorším to přemaluješ. Co je v tomhle případě super důležitý, je tu figurku dobře odmastit v jarové vodě. Ideálně kartáčkem (kefkou).

16.2.2021 17:07:32

Never
Ja bych to bez primeru nemaloval v zivote uz pro ten pocit pri malovani....patlat se stim a divat se jak to dela mastny oka, abych usetril tri striknuti sprejem, ....ne diky :) a jo, bude to hur drzet.... Za me fakt blbost...

16.2.2021 18:12:50

odmastenie
a odmasťujete čim, stačí len ta jarova voda?

16.2.2021 18:15:29

odmaštění - lihová desinfekce
Odmašťuju lihovou desinfekcí (stejnou službu udělá klasická Alpa) - nalepím, postříkám desinfekcí, utřu papírovou utěrkou a barvím rovnou barvou. Žádná mastná oka.
(Jde mi o ušetření smradu v bytě, nikoliv ceny za 3 stříknutí)

Jestli se mi to časem oloupe, dám vědět, ale mám přímo PLA tisk z 3D tiskárny natřený hobby barvou z výtvarných potřeb a nosím pohozené v batohu nebo tašce (je to pouzdro na štětce) . Není to oprýskané, ale spíš se barva postupně ošoupává, což by asi řešilo nalakování, což jsem neudělala. Figurky lakovat plánuju, ale musí na to být počasí, aby se to dalo stříknout na balkoně.

17.2.2021 07:08:29

ivca79
Existuje primer i lak v natírací podobě. Zápach tedy není validní argument. Spreje jen ulehčují práci ve větším množstvím figurek. Proto kupovat plechovku jen kvůli pár figurkám se ani nevyplatí.

17.2.2021 09:04:14

Odmaštění

Já mám velkou láhev technického lihu
Ta ti vydrží na dlouho. Čistím i spoje před lepením (mám dva malé kluky co pořád něco rozbíjí a ulamují, tak už mám na to opravářskou sadu). Líh má výhodu že vyprchá, nemusí to pak tolik utírat do sucha.

17.2.2021 09:21:59

Vybíráme z Bazaru

Teotihuacan city of gods
Teotihuacan city of gods
Akt. cena: 900 Kč
Končí za: 13 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas