Sid Meier's Civilization: Desková hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 626x (Seznam vlastníků)

Sid Meier's Civilization: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: Kevin Wilson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Prvni dojmy

Tak mam za sebou prvni hru, i kdyz teda diky absolutnimu neodhadu casu neukoncenou, ale jsem nadsen. Sedi tam vse, od zdroju pres budovy, technologicke stromy )technologie jsou dosti dulezite), ekonomicky rozvoj, proste parada. Naprosto smekam pred Wilsonem. Hrali jsme ve ctyrech a nejak jsme vubec nevyuzivali ekonomicke diplomacie, tedy smen, ktere hra umoznuje, ale i tak mi prisla docela interaktivni, jelikoz se i bojovalo (mimochodem bojovej system je zabavnejsi, nez bych cekal;)) Hra skutecne dost pripomina PC predlohu, takze kdo ji ma rad, tomu se bude urcite libit. Akorat nevim, jak to je s tim casem, my jsme za tri hodiny ciste hraci doby dosli tak do pulky, coz je castecne neznalosti, ale i tak si myslim, ze stihnout komplet hru za tri hodiny je docela nerealne.
21.11.2010 23:28:13

rbx

aneken
ja uzavrel pakt s Rusem, ktery se chystal na Egypt a tudiz jsem mohl nerusene jet na kulturu, protoze Nemec naproti byl ponekud ochably :-) Mel jsem tedy v dalsim kroku vymysleno posileni mest, ale k tomu nedoslo. Trosku jsem nevedel, co s divy sveta. Nemel jsem je kam postavit, protoze by mi zaplacaly zbytecne drahocenna policka s kladivky a pak bych zase nemel za co ty divy postavit. Ono postavit jedno mesto cele do pouste s jednim kladivkem, se moc nevyplatilo.

1.12.2010 12:50:28

rbx
V tom mi přijde hodně silný Egypt - postaví si město kam chce a budovy si vykládá jak je libo i bez produkce. A s tím sydovým problémem jsem se v té první hře taky setkal na vlastní kůži. Hromadil jsem kladívka a ono aha, vždyť za ně nemůžu nic postavit. No nemůžu se dočkat další hry. Sydo mi mluví z duše - takhle pěkné jsem to nečekal.

1.12.2010 15:21:31

rbx

Havelock
no, on taky zpocatku na kulturu jel, ale celkem snadno jsem ho predhonil, kdyz jsem dostaval za jeden "kour" 7,5,3 kulturni zetony ve trech mestech. A diky feudalismu jsem kour mohl tezit ve vsdech trech mestech.

1.12.2010 15:43:23

to rbx
kouř... no fuj, říkat tomu "kouř", když můžeš říkat "kadidlo" :-)

1.12.2010 15:44:53

rbx
óóó tak to je potom velká krása. Nicméně jsem narážel na to tvoje město v poušti. S tím Egypt nemá žádné potíže a navíc díky tomu žitu, které se kombí hned Construction mi tak trochu přijde, jako malinko silnější než ostatní. Ale jen o málo a je to zatím prvotní dojem. Je to taky dáno tím, že soupeř měl jako startovní div Vysuté zahrady, takže jemu produkce vyhnila na několik kol - měl skoro všechny figurky na stole a solidní armádu. Ale to byla zrovna konstalace nevídaných rozměrů :)

1.12.2010 15:59:44

Další hra
Doufám, že bude co nejdřív. Závidím těm, kdo hráli Civilizaci už vícekrát. S tím stavěním stavby za kolo mi Egypt přijde skvělý. Můžete město celé specializovat na kulturu a přesto dostavět třeba univerzity... a construction je super na divy

1.12.2010 17:24:56

sydo
No my jsme taky hlavne zkoumali, ted o vikendu mame v planu druhe kolo, tak snad uz to bude mit vetsi uroven;)

1.12.2010 18:59:36

Hra
kour je kour, tomu uz to nikdo neodpare. A je pravda ze za Egyptany se docela prijemne stavi :D. Trosku jsem si rikal ze bych mohl zacit prudit s armadou protoze jsem si vylosoval postavu +4 a mel jsem akademii dalsich +4 (coz lehce prekvapilo Rusa, pri nasem prvnim stretu). Nicmene hra se mi libi. System akci je velice jednoduchy, pritom nabizi dost moznosti. Farmit si vlastni technologie to pyramidy je parada. A prave system karet ja +neco jinej +neco je taky super. :) Ja jsem se nejdrive bal pocatecniho hype hry tak jsem radeji o ni nic necetl ze si ji zkusim a pridavam se k hromadne chvale. Eeeem coze, hrali jsme s Nemcem ?
Construction je paradni na divy akorat jsem si nepostavil hlavni mesto vedle obili ale vedle KOURE.

1.12.2010 19:10:09

srovnani s 'verzi' z roku 2002
ma nekdo moznost srovnat tyhled dve hry?

2.12.2010 11:40:33 | Upraveno autorem (porovnej)

ndru
já hrál jenom tu starou... a ta se mi nijak nelíbila... myslím, že tady bude obecně panovat názor, že je ta nová o dvě třídy lepší hra... tipoval bych, že je ta starší mnohem delší... ale to jenom spekuluju

2.12.2010 11:53:37

ndru
verze 2002:
- je tam mapa "světa" po které se pohybují settleři a vojáci (pro mě oproti nové verzi +)
- figurky různých jednotek od pěšáků, ke kavalérii po tanky a letadla (+)
- herní doba - hrál jsem to tak 2-3x pokaždé tak 6-7 hodin (byli jsme tak v půlce hry) - průtahy díky diplomacii (herní doba je pro mě - )
- technologie - technologický strom je pouze jeden a pokud hráč vynalezne technologii která mu zpřístupní jednotku nebo loď tak má "monopol" a ostatní mu platí část nákladů na tuto jednotku pokud ji chtějí (na jednu stranu se mi nelébilo to že někdo v Africe vynalezne navigaci a hned ji mají všichni, ale ten monopol je zajímavý mechanismus)
- systém boje - hráči vyberou skrytě jednotku před sebe a naráz ji ukáží - vyhodnotí se bonus a hodí se kostkou poražená jednotka je odebrána. Dokud mají hráči jednotky tak boj pokračuje. Jednotky se automaticky technologií neupgradují a tak se může stát že se setká jednotka (1k) proti vylepšené (2k) ..... boj se mi v nové civilizaci od FFG zdá vyrovnanější (takže tady -)
- výdělky pomocí surovin které jsou náhodně a skrytě rozmístěny na mapě ... pokud má hráč tři a více stejných surovin tak vydělává mnohem více. Na mapě může narazit i na mor, poušť, neutrální město, atd....

nevim, to je tak základní srovnání :) snad je to aspoň trochu přehledné

2.12.2010 12:18:23

Seils
Jenom doplním ke staré verzi, hrál jsem ji asi 6x. Přišlo mi, že tam nebyl žádný pořádný doháněcí mechanismus. Když se stalo, že dva hráči utekli, tak uz celkem bez promémů se hádali o první místo jen oni dva. Co jsme zatím testovali novou civilizaci tam mi přijde, že vítezství budou těsně.

2.12.2010 12:37:57

ndru
Jedno vetou je ta stara civilizace spatna, zatimco nova se mi naopak dost libi. Stara byla rozvlacna, nezabavna a prislo mi, ze tam ty veci nejsou provazane. Nova mi prijde komplexnejsi a vse tam ma sve misto a dobre to sedi pospolu... A moznost technologicky se rozvijet, jak uznas sam za vhodne, mi prijde daleko hezci...

2.12.2010 12:55:12

...
mě nová cívka také přijde lepší ... na staré mi nejvíce vadilo že ke "konci" hry jsme zůstali už jen tři a bylo to 2 vs. 1 pořád dokola a dokola :) ale jinak to pro mě byla první složitější deskovka kterou jsem hrál :) předtím max člověče a dámu :D

2.12.2010 13:12:41

DC

Druhé dojmy
Tak jaké jsou druhé dojmy??? :-)

4.12.2010 19:30:06

DC
Druhe dojmy taky dobre;) Vcera jsme to dali znovu ve ctyrech a partie to byla velmi zajimava. Ja jsem celou dobu jasne dominoval s Ruskem - diky spouste pristavu a trading post jsem hodne vynalezal a komunismus mi pridaval kladivka do staveni. Jel jsem na tech victory, ale zaroven jsem dokazal rozbit i mesto Egyptana, o kterem jsem si myslel, ze me ohrozuje nejvic. To ho uplne polozilo. Nicmene kandelabr jako Amik si tam v poklidu syslil kulturu, nez jsem si toho vsiml, tak docela nabral. Sel jsem mu jeho kulturmesto zrusit, nicmene jak na potvoru si lizl velkeho generala v osobnostech (jednoho uz mel) a jeste postavil baraky z rozbiteho mesta. Takze jsem vymekl a otocil se zpet na Egyptana, ale to uz bylo pozde. Vyhral Amik na kulturu, ja bych mel techy o kolo pozdej (jako Rus jsem je mohl i krast, ale prakticky nebylo co, ostatni byli desne zaostali;)
Hra se mi porad libi, ale prijde mi, ze kulturni vitezstvi je jednodussi nez vsechny ostatni. Dobyt opevnene hlavni mesto soupere se da prakticky az na konci hry, kdy ma clovek dostatecnej stacking limit. Technologie proste trva, ja jsem vynalezal kazde kolo a dve jsem ukradl a presto jsem to nestihl. No a ekonomicke vitezstvi mi prijde docela slozite, ty mince se nesbiraji uplne snadno... Ale treba az do hry proniknem, tak se presvedcim, ze jednotlive varianty jsou fakt vyrovnane...

5.12.2010 11:50:57

DC

ČAS
A jak dlouho partie trvá??

5.12.2010 12:10:49

DC
mrkni do záložky "Hraní", kde je graf, jak dlouho trvá hraní nejčastěji. Jen bych zatím počítal s tím, že asi většina zapsaných her bude asi i se seznamováním se s pravidly, takže bych řekl, že při dobré znalosti pravidel by hra mohla být o něco kratší.

5.12.2010 12:15:43

DC

Těším
se jak malý kluk , až mi hra přijde. Vypadá to, že se fakt povedla. Trochu jsem se bál, aby to nebylo jen o válčení, ale zatím to tak nevypadá, že??

5.12.2010 12:19:33

druhá hra
druhá hra se mi líbila taky, ale musím říct, že dle mého je dost zásadní (a naprosto náhodné) rozložení terénu. Aneken měl hroznou výhodu, že prakticky ve druhém tahu už zakládal druhé město a pak skoro hned potom třetí. zatímco nám ostatním to trvalo o dost dýl a dost nás to zpomalilo ve vývoji samozřejmě. Tím pro mě okamžitě odpadla možnost vojenského a technologického vítězství (anekena už jsem neměl šanci dohnat) a tak jsem jel na kulturu a tiše si syslil body.
ale je fakt, že ke konci byly šance na vítězství téměř rovnocenné, pravda egypťan trpěl tím, že na něj rusák zaútočil a sesmahl mu město.

celkově to bylo fajn, jen to rozstavění mapy mě štve, je to frustrující a člověk s tím noho neudělá. co vymyslet nějaký aukční systém, že by se na začátku hry mapa otevřeně skládala a dražily by se jednotlivé díly mapy...?

5.12.2010 12:23:54

DC
hra trvala přesně tři hodiny. a to už jsme ji všichni hráli podruhé, takže nebylo moc prostojů ani listování pravidly.

5.12.2010 14:49:01

DC

Války
Ale není to jen o válčení, že ne??

5.12.2010 15:05:39

DC
tak zbrojení se určitě nevyplatí podceňovat, ale rozhodně válčení není jediná cesta k vítězství. Já jsem například v té naší hře měl jen jedno vylepšení jezdectva, zbytek byl základ a tímpádem o proti ostatním sto let za opicema (kluci už měli i letadla), ale v podstatě jsem vojsko moc nepotřeboval, jen jsem si pořádně obrnil města, budoval kulturu a doufal, že všichni půjdou spíš po snažší kořisti :) pvšem příště do armády nějaké technologie rozhodně nasypu, zůstávat moc pozadu se nevyplácí. čili záleží na tvé strategii (a taky na tom, jak hrají ostatní), k vítězství vedou i jiné cesty než boj.

5.12.2010 15:25:10

kandelabr
Mno nebyt toho, ze sis lizl dalsiho velkeho generala a jeste tam zbyly ty egyptsky baraky,, tak jsi to sve kulturni mesto nemel sanci ubranit, takze by ti tva podvyvinutost ve valecnych technologiich podrizla krk;). Ja jsem udelal chybu, ze jsem nezkusil dorazit toho Egyptana, to jeho hlavni mesto bych asi dal...

5.12.2010 17:58:24

Startovni pozice
Jinak musim souhlasit s tim, co uz tu psal kandelabr, tedy ze hra byla dost ovlivnena moji startovni pozici. Ta byla o hodne lepsi nez u ostatnich a diky tomu jsem nakoupil dost pristavu a najel na vynalizaci vlnu... Otazka, co s tim delat...

5.12.2010 18:07:11

Charitativní aukce

Bylo nebylo - dobročinná aukce
Bylo nebylo - dobročinná aukce
Akt. cena: 666
Končí za: 1 den

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Food Chain Magnate
Food Chain Magnate
Akt. cena: 710 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas