Earth Reborn - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Ludically
Z-Man Games
Autoři: Christophe Boelinger
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaké to je?

Podle obrázků to vypadá parádně, máte někdo bližší info?
1.11.2010 21:46:18

Born
Zkouseli jsme to jen ve dvou, prvni tri scenare. Osobne si myslim, ze hra je delana pro dva, ale mozna to prekvapi a bude to treba ve ctyrech plnohodnotne. To ale zatim bohuzel nemuzu posoudit...

17.1.2011 10:18:47

aneken
ale vzhledem k tomu jak si to užíval celej Con a všem hru ukazoval tě to může jenom těšit

17.1.2011 10:23:16

Aneken, Born
Já ho přesvědčím, aby sem napsal něco podrobnějšího, těch her stihl opravdu hodně ;)

17.1.2011 10:30:03

rbx

Born
co jsem ty figurky zkoumal, tak to bylo v podstavcich napevno.

17.1.2011 10:33:09

Born
Jsou tam napevno. Podstavce jsou duletzite, mas v nich zony na boj na blizko i na strelbu a intercepci, tedy rozsah toho, co vidis...

17.1.2011 10:38:31

Ella
No me to samozrejme tesi, protoze to pekne nastudoval a pak me to naucil;) Velmi systematickym zpusobem, za coz jsem mu vdecen;)

17.1.2011 10:39:23

Elissa
To by mohl, by me zajimalo, do ktere mise se nakonec dostal, kdyz jsme hrali spolu, tak jsme skoncili u treti;)

17.1.2011 10:40:04

aneken
Pitrse (moje drahá nově zaregistrovaná polovička) to taky učil a moc se mu to líbilo

17.1.2011 10:42:21

podstavce
To jsem právě koukal, že jsou ty podstace důležitý. Tak jsem doufal, že budou odendavací, abych je neumazal až budu barvit. No co, holt budu muset být extra opatrný. Teda pokud si to pořídím:)

to Elissa: určitě ho k tomu dokopej! Další report nadšence je přesně to co potřebuju slyšet, abych se s tou koupí rozhoupal!:)

17.1.2011 11:23:38

No vždyť už na tom pracuju ...
Už něco sepisuju, dejte mi tak dvacet minut. Jinak na ty podstavce jsem už taky koukal s lehce nakrčeným čelem - odendat nejdou a vzhledem k informacím na nich nepřipadá nanášení základové barvy sprejem vůbec v úvahu. Leda je nějak šikovně zakrýt - třeba alobalem.

Ale figurky si rozhodně nabarvím, problémem s podstavci se odradit nenechám :-). Nějak to půjde.

17.1.2011 11:26:24

Další faktor
který svědčí pro nákup, je relativní jazyková nezávislost:) To už neuslyším: "tohle nééé, mě to nebaví překládat... něco česky". A zahrají si i úplní neangličtináři. Já osobně teda mám angličtinu moc rád a některé hry bych v čestině ani nesnesl (např. BSG), ale pro někoho to může být další důvod pro koupi. Mě to například ulehčí přemlouvání některých lidí:D

17.1.2011 11:27:51

gdermog
Super!:) Už se těšíme.

Od barvení mě ty podstavce určitě taky neodradí, protože tyhle figurky si o to úplně říkají!
A s tím základovým sprejem by snad neměl být problém. Na BGG jsem od několika lidí četl, že ty figurky v krabici už na sobě mají základovku. Asi výrobci už počítali s tím, že to bude spousta lidí barvit. Ale u žádný jiný hry jsem tohle neviděl, tak nevím co je na tom pravdy. Na BGG to však v dizkuzích nikdo nepopřel.

17.1.2011 11:31:08

Born
Ty se dobre samopresvedcujes;) Ano, jazykove je to nezavisle, vse najdes na kartach, takze staci nekdo, kdo nastuduje pravidla a scenare. Mimochodem, kazdy ma nejakysvuj pribeh, takze to neni bezduche a vys, proc co delas. Ostatne i obe frakce maji nejaky svuj pribeh...;)

17.1.2011 11:35:02

aneken
V tom jsem mistr! :D Hlavně co se týče deskovek. Prostě co si sám neuděláš, to nemáš!
Máš se víc snažit a nemusel bych se přesvědčovat sám! ;)

17.1.2011 11:39:09

Born
Základovku na sobě asi mají, světlou. Ovšem ty zombáci si dost těžce říkají o černou.
Jinak bez angličtiny to hrát samozřejmě jde, na kartách nejsou vůbec žádné texty, jen ikony (které mají celkem logický systém). Ale kdo neumí anglicky přijde o ten dokonalý background - k samotnému světu, ke každé frakci, ke každé postavě a ke každému scénáři. Začínám si pohrávat s myšlenkou, že se pustím do překladu ...

17.1.2011 11:52:40

Born
Oprava, texty jsou na kartách misí - ty jsou potřeba pro generované mapy. Ale není jich moc a navíc jsou na nich i ikony, ze kterých se dá cíl mise pochopit také.

17.1.2011 11:55:01

gdermog
Mě angličtina nevadí, jak už jsem psal. A to všechno co píšeš tak snad může kdyžtak číst jeden člověk ne?:) Jde o to, že každý nemá v ruce nějaké karty s textem, který si třeba neumí přeložit a zase to nechce ukazovat protihráči. Mě je to celkem fuk, všichni z mojí skupinky angličtinou vládnou, ale občas hraju i s lidma, kteří sice umí, ale mají nějak odpor k hrám, kde si musí něco překládat:)

17.1.2011 12:00:43

mé dojmy
Dobré ráno!

Je fakt, že na Zatroconu jsem od téhle hry vpodstatě nevstal. Mimo jiné proto, že - jak už psal Anaken - je velice umně udělanou kombinací mých oblíbených počítačových her Fallout a XCom : Enemy Unknown. Z Falloutu si bere svět (jehož historie je krásně a obsažně popsána v sešitu se scénáři) a z XComu taktický systém.

Pravidla sice mohou na první pohled vypadat komplikovaně, ale není tomu tak. Jsou logická, intuitivní a simulují boj malých jednotek velmi zdařile. Navíc přiložených devět scénářů tvoří dohromady jeden velký tutorial - v prvním se začíná s těmi nejzákladnějšími základy a v každém dalším se přidávají dvě až tři další pravidla. Každý ze scénářů je pro použitý set pravidel optimalizován. Další scénáře pak jde stáhnout nebo podle určitých pravidel vygenerovat přímo před hrou.

Základní princip zde už byl také zmíněn. Hra probíhá ve velkých a malých kolech (turns / rounds). Pro jedno velké kolo má každý z hráčů k dispozici určitý počet bodů (combat points, dále CP), které může přidělovat jednotlivým postavám a tak provádět nějaké činnosti. Činností je pět - pohyb, boj zblízka, střelba, prohledávání místnosti a interakce. CP však nelze přidělovat zcela libovolně - jednak má každá postava určen strop, kolik CP ji lze přidělit, a druhak je pro přidělování CP nutné k postavě přiložit příkazové žetony (order tile, dále OT). Na každém z OT jsou čtyři z pěti zmíněných druhů činností (mohou se opakovat, například 1x střelba, 1x pohyb a 2x boj zblízka) a každá z činností má na tom konkrétním OT také určen maximální počet CP, který do ní lze přidělit. V zásadě je nutné každou čtvrtinu OT použít najednou (a tím ji pro toto velké kolo vyčerpat) přiřazením nejméně jednoho CP (každý CP navíc pak danou činnost zesiluje). Hráči si mohou dolízávat nové OT náhodně za jeden CP, nebo prohledat hromádku již použitých a za dva CP si z nich vybrat takový OT, který se mu hodí. Jinak OT získat nelze - nedolízávají se automaticky. Zbylé OT až do maximálního počtu pěti se přenášejí do dalšího velkého kola. V malých kolech se hráči střídají a lze v něm položit nejvýše jeden OT k nějaké postavě (a tím ji aktivovat) a pak na libovolné OT této postavy doplnit libovolný počet CP a tak s ní něco udělat.

V systému je nějaký podíl náhody, ale ne moc - dle mého názoru zhruba tolik co je i v opravdovém boji. Je sice pravdou, že při jedné hře se Anakenovi povedly po sobě tři hody tak, že mého bojovníka ani neškrábl (hehe :-) ), ale to bylo také jen pro to, že se jednalo o druhý scénář s minimem pravidel. V situaci, kdy útočí více postav na jednu se totiž podle pokročilých pravidel mohou síly útočníků sečíst, takže můj borec obklopený třemi nepřáteli by pravděpodobně šel k zemi už po první ráně.

Kromě boje nablízko, střelby a pohybu lze také prohledávat místnosti (a získat tak nové vybavení) a interagovat s jinými postavami, vybavením a některými místnostmi. To je důležité v pozdějších scénářích, kde je obvykle jako cíl stanoven nějaké činnost - například odpálení rakety, vytvoření dostatečného počtu zombií (pro badmany samozřejmě :-) ), ukrást z nepřátelské základny nějaké dokumenty a technologie a tak podobně. Možností je hodně a vypisovat je všechny tady asi nemá smysl.

Ještě bych měl pár poznámek:

- Hra je principiálně určena pro dva. Varianta pro tři nebo čtyři hráče sice existuje, ale přijde mi jako dost přitažená za vlasy - když už nic jiného tak narušuje příběh a background světa (každý z hráčů si totiž může vzít skupinu postav z obou frakcí najednou). Pokud se u ní sejde víc lidí, přijde mi zábavnější, když prosě dva hrají za jednu stranu a radí se, co udělat (mimochodem, je docela potřeba u toho dost přemýšlet).

- Grafika mi přidje moc pěkná, místnosti a venkovní oblasti viděné shora mi přidjou udělané dobře. Karty jsou sice zaplněny čísly a symboly, ale po jediném přečtení pravidel se jeví jako naprosto jasné a přehledné.

- Ke hře je krásně popsaný příběh - konkrétně historie celého světa, historie každé frakce, osobní background každé postavy a každý tutoriálový scénář má taky svůj vlastní příběh. Celé to hru nádherně dokresluje - například i to, že v prvním scénáři velitel jedné z znesvářených jednotek začíná hru na záchodě, má svůj důvod :-).

- Odehrál jsem zatím první tři scénáře a když nepočítám stavění mapy, tak každá hra trvala cca 15 minut. Postavit plán zabere tak taky 15 minut. Ale předpokládám, že další scénáře budou delší, protože je v nich víc možností.

Jinak mi hra přijde naprosto geniální, už dlouho mě žádná takhle nechytla. Ať každý, kdo se mi dostane pod ruku, počítá s tím, že ho alespoň k jedné či ke dvěma partiím přinutím :-).

17.1.2011 12:01:02 | Upraveno autorem (porovnej)

gdermog
Diky za vycerpavajici shrnuti a taky za to, ze jsem mohl byt soucasti testovani;)

17.1.2011 19:11:37

gdermog
Fallout??! X-Com??! Sakra, ty víš jak se mi dostat pod kůži! :D
Nechápu jak je možné, že je tahle hra na mém wishlistu jen 3 dny. Měla tam být už od ohlášení!

18.1.2011 12:38:14

Born
Pitrs82 (přítel) slyšel podle čeho to je a už seděl u stolu .-) (doufám, že to bude jeho první hra)

18.1.2011 12:40:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Ella
To se nedivím, tohle jsou fakt klasiky, který se nezapomínají:) Tolik mládí nad nima uteklo:)

18.1.2011 15:50:05

rbx

Born
nejen mladi, me diky tomu utekl jeden rocnik vejsky.

EDIT: a stejne to k nicemu nebylo, protoze jsem zapomnel prozkoumat jednu blbou ufonskou pistolku a neslo se dostat dal. Udelali pak patch, ktery ale nefungoval na stare sejvy :-( Uz jsem nemel silu ty desitky hodin absolvovat znovu.

18.1.2011 15:53:21 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx
No to se ještě taky počítá jako mládí;) Já jsem ve třetím ročníku vejšky a stále svůj stav hodnotím jako nevinné mládí;)

Každopádně jestli je hra opravdu taktická orgie ala X-com s geniální atmosférou ala Fallout, tak je to pro mě naprostý must-have.

off-topic: Mimochodem, každému milovníkovi klasického Fallouta(rozuměj I&II] vřele doporučuji nejnovější dílko Fallout: New Vegas. Opravdu se povedlo a ze starých dílů si bere to nejlepší (hodně vývojářů původního Falloutu), hlavně co se týče atmosféry a detailností. Na rozdíl od Fallouta 3.

A pro fandy X-comu bych zase doporučil jeden nezávislý projekt UFO: Alien Invasion, který se snaží jít ve stopách X-comu a poměrně se mu to daří. Pořád je to tak nějak v neustálém vývoji, ale vyšlo už několik hratelných verzí. ;)

To jen tak kdyby si někdo chtěl zavzpomínat. ;)

18.1.2011 16:00:21

Born
No takticky je to fakt X-comu hodne podobne. O atmosferu se staraji tim, ze tam mas vsude background a ukoly jsou dost specificke... Navic nektere lokace a predmety, jsou fakt super udelane, treba rozbitej tank nebo kaple, kam zombali nemuzou...;)

18.1.2011 16:07:10

Vybíráme z Bazaru

Kniha kouzel česky prodej
Kniha kouzel česky prodej
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas