Dune - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, intriky, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Avalon Hill
Descartes Editeur
Hobby Japan
Autoři: Bill Eberle
Jack Kittredge
Peter Olotka
Rok vydání: 1979
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotazy na pravidla

prvni nejasnost - co znamena hrac natoci na kole - znamena to ze roztoci kolo a co padne to padne nebo to nataci tajne (coz by v soubojichsamozrejme byl nesmysl, kazdy by natocil nejvyssi cislo. Pak me tedy zajima proc to maji hraci delat u souboju tajne. Jenze pokud se kolo roztoci a ceka se na nahodne cislo, co znamena - hracvytoci v rozmezi 1 - 3?
18.2.2009 16:45:38

Sydo
Muj nazor vychazel z:

Can be played together with another leader, allowing your to return & save that leader immediately after both Battle Plans were revelated.

Tahle veta by to tak rikala, ale nevim kde ji Ubik vzal, protoze v originalnich pravidlech, jak jsem ted koukal, to tak napsane neni. Uz jsem se lekl, ze jsme zase hrali neco spatne.

Original pravidla rikaji, ze Cheap Hero se dava do bitvy jako nahrada za leadera, takze je to jak rikas.

29.3.2012 20:05:25 | Upraveno autorem (porovnej)

cheap hero
Ona je to jenom poznamka v Baranovskeho almanachu a neznamena, ze se cheap hero postavi pred leadera a brani ho svym telem ;-) ale jenom moznost dat si do bitevniho planu i leadera, protoze by si souper jinak mohl vsimnout, ze ti na stole zbyli vsichni a zjistit z toho, ze hrajes prave cheap. Takze ve chvili odkryti bitevnich planu se proste nastrceny leader za vsech okolnosti vrati do zasoby a plati pouze cheap.
V posledni verzi je text takto: You may play this card with a Leader in which case the Leader you used is returned to the place where they started the battle.

29.3.2012 22:46:05 | Upraveno autorem (porovnej)

amis
ja mam diky tem ruznym home pravidlum uz chaos z toho, kdo co z ceho cituje:-) Vzdycky si rikam, sakra, zase jsem si neceho v pravidlech nevsiml nebo neco prehledl a pak zjistuji, ze ono to tam vlastne ani neni v tech puvodnich napsane, ze spousta hracu uz cerpa z ruznych home prepisu:-) Navic jsem se s tim z pocatku neparal a zacal jsem se hru s manzelkou ucit dle jednoho ceskeho prekladu, kde byl pekne blbe popsan system pohybu s ornitopterama, takze jsem u online Duny zjistil, ze jsme tohle hravali pekne blbe:-)

Co se tyce toho Cheap Heroa - on by si souper defakto nemel vsimnout niceho, protoze leadery ma kazdy za stitem. A musim rici, ze Ubikova citace me znacne znejistela, ze jsem si rekl, sakra, tak jsem to pravidlo chapal blbe, jestli je to tam napsano jak cituje, tak to bude asi tak, jak jsem pak psal v: 29.3.2012 19:10:53

Uz jsem chtel zase zvolat: "zeno, zase hrajeme v Dune neco blbe". Nastesti me Sydo tentokrate ujistil, ze to nebude tak horke:-)

29.3.2012 23:05:06

Ony to povetsinou nejsou ani tak home rules, ale spis dohoda nad nejasnostmi oficialnich pravidel plus kombinace zakladnich, advanced a optional pravidel, takze pravidla samotna se povetsinou moc nelisi.
Jo, u tech cheap jsem si ted neuvedomil, ze muzou byt za zastenou (nejak jsem si do toho zamichal Rexe, kde je vse otevrene ;-), ale i tak muze byt videt, jestli prenasis do kolecka leadera, nebo ne, takze nad tim nemusis s cheapem premyslet a nejakeho tam placnout.

29.3.2012 23:45:50

A proto se to má hrát v hospodě, kde po pár pivech je pozornost nižší a nikoho netrápí, kolik soupeřových hrdinů vidí na stole.

30.3.2012 08:57:26

Randir
Muad Dib! Pravdu dis :)

30.3.2012 09:26:15

Pravidla
tak me se termin hrani Duny v sesti blizi, tak aby nedoslo k nejakym renoncum, tak budu muset jeste jednou a peclive precist ty puvodni pravidla primo od Avallonu, hlavne v anglictine, bez nejakych ceskych prikras a spatnych prekladu (v jednech doslo u vyrazu dont Have to k zamene misto "nemusi" za "nesmi" a hned z toho byla uplne jina hra:-), a bez dovyjasnenych novych anglickych pravidel (typu: Can be played together with another leader:-).

Vysvetlovani pravidel bude totiz na me, az z toho mam pomalu tremu:-)

30.3.2012 09:35:31

Pravidla
Nejlepší je nadhodit nějaký stručný úvod a pak všem názorně ukázat, jak probíhá jedno celé kolo :) Lidi si to hned dokáží lépe a rychleji představit :)

A jednotlivé výjimky řešit až úplně na konec, případně mít vytištěný přehled všech a rozdat je každému hráči.

30.3.2012 13:51:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Deathmers
jj, nemam v planu nejdrive vysvetlovat pravidla a pak po prvnim kole vsem vysvetlovat vse znovu:-)

30.3.2012 14:42:06

podekovani
Moc děkuju všem :) Takhle je to mnohem snažší (mám na mysli hraní cheap hero)
Takže teď už snad mám vše ujasněno a doufám, že další nejasnosti se budou objevovat už jen sporadicky.

Ještě jednou díky;)

30.3.2012 16:54:24

Ubik
Nechci tě děsit, ale jestli za sebou máš "pár her", věř, že se ještě dost nejasností objeví. My je ještě taky nacházíme (i když už jen výjimečně). Ale to k Duně patří. :-)

2.4.2012 09:49:46

to Randir
jo jo, to mi je jasné, mám zkušenosti s MtG, které hrajem už přes 15 let a pořád nastanou zajímavé situace :)

Zatím jsem odehrál hry ve dvou, ve třech, v pěti a v šesti.
Sydo poměrně tvrdě prosazuje hru pouze v šesti a když je giga krize tak v pěti a to ještě musí padat trakaře ;P a naproti tomu Ringa baví hra i ve dvou, tak bych i já malinko přilil olej do diskuze a na závěr poprosím o radu

1) Solo bych si to zahrál na pustém ostrově a musel bych si upravit pravidla abych mohl zabíjet červa ;)
2) Hry ve dvou nebyly zlé, jenže to nebyla Duna, ale přetlačovaná :)
3) Ve třech to bylo o poznání lepší, ale lichý počet při tak málo hráčích je náchylný na nevyváženost.
4) Ve čtyřech jsem ještě nehrál, ale počítám, že to je první slušný počet, kdy hra dostane ten správný rozměr.
5) V pěti to už je hodně dobrá hra, a pokud po nexusu nezůstane osamocený hráč proti dvěma aliancím, není žádný problém.
6) V šesti se není o čem bavit a kupodivu tahle hra netrpí neduhem prostojů při tolika hráčích, což je VELKÉ plus (hrát AH v šesti? děkuji, nechci. a to ho mám Arkham rád)

A tady bych chtěl poradit od zkušenějších, které frakce vyloučit při hře pěti a méně hráčů. Vím, že někde na netu bych našel doporučení, ale rád bych slyšel vaše osobní zkušenosti.
Moc díky za pomoc, zatím si zahraju na balisetu... moji oblíbenou zbraň proti Harkonnenům. Vždycky majznu Pitera de Vriese po hlavě, ale pokaždé to rozchodí. Nevíte kde dělám chybu? :D

2.4.2012 16:45:36

Ubik
v 5ti jednoznacne BG

2.4.2012 16:47:51

Ubik
Vyřazujeme BG a Gildu. Někdy Imperátora, ale to jen, když hraje moje mladší dcera, která Gildu miluje.

Můj názor je, že v 5ti ok, ale ve čtyrech je to dost o náhodě a většinou rozhodne nějaké překvapení (Hajr, FA, zrádce). Konec tak v 6. max 8. kole. Nicméně ve 4 hrajeme, protože hra ve 4 občas, je mnohem lepší než nehrát Dunu vůbec:-)

2.4.2012 18:13:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Počet hráčů
já si Dunu rád zahraji v jakémkiliv počtu hráčů, protože je to lepší než ji nehrát vůbec:-)

2.4.2012 18:34:42

Harkonnen - zabití nebo zajetí vůdce
chci se jen ujistit, jestli toto pravidlo chápu správně. Když soupeř Harkonnena příjde v bitvě s ním o vůdce tak, že je zabit zbraní, tak i přes to vybírá Harkonnen dalšího soupeřova vůdce a může jej zajmout, nebo zabít? Tím pádem je možné, že poražený tak příjde o dva vůdce v jedné bitvě?

Dále - výběr tohoto vůdce je náhodný a nebo si Harkonnen vybíra konkrétně kterého chce (nezůčastnil-li se tedy v tomto kole bitvy na jiném území).

Cheap Hero - v případě že nasadím proti Harkonnenovi chap Hero, tak si předpokládám harkonnen rovněž pak vybírá v případě vítězství nějakého vůdce kterého zabije nebo zajme.

16.4.2012 15:09:20

Fremeni - pohyb na červovi
mohou se na červovi pohnout úplně kamkoliv, klidně i do skal nebo do pevnosti?

16.4.2012 15:12:02

Ringo
ad vudci a fremeni... aspon tak jak to hrajeme my tak ve vsech pripadech ano :)

16.4.2012 15:21:25

Ringo
Ano, ze skal i do skal. Ale pokud přivolají červa na skalnaté území, tak nepohltí jednotky na tom území. Bere se to tak, že přijede na kraj a Fremeni naskočí:)

16.4.2012 16:12:28

Vyber vudcu Harkonenem
diky za odpovedi. Jeste prosim o upresneni toho vybirani - nahodne z hromadky vudcu, z kterych se daji pryc ti, kteri bojovali toto kolo jiz na jinych uzemich a nebo si Harkonen vybere konkretniho, ze rekne ktereho a toho mu musi hrac dat?

16.4.2012 18:15:17

A jeste jeden ohledne Zradcu
Kdyz je zradce odhalen a zemre, po oziveni funguje stale jako zradce predpokladam. Neni to predpokladam jak v Rexovi, ze odhaleny zradce prestava byt po odhaleni, zabiti a naslednem "oziveni" pro priste zradcem.

16.4.2012 19:47:34

Ringo
Je furt zrádcem:)

U nás si vybírá ze všech, kteří to kolo nebojovali na jiném území.

16.4.2012 20:14:40

Marvin
ja vim ze ze vsech kteri nebojovali jinde, ale nahodne nebo konkretne reknu ze chci toho sestkoveho treba?:-)

17.4.2012 06:51:49

Ringo
Nahodne.

17.4.2012 07:41:40

Ringo
Promiň, nepochopil jsem dotaz ... u nás náhodně:)

17.4.2012 10:16:13

Vybíráme z Bazaru

Marvel champions hero pack Gamora
Marvel champions hero pack Gamora
Akt. cena: 245 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas