Warrior Knights

xxxxxxxxoo hodnoceno 80x (Seznam vlastníků)

Warrior Knights - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Heidelberger Spieleverlag
Autoři: Bruno Faidutti
Corey Konieczka
Derek Carver
Pierre Clequin
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Tak včera jsme se sešli ve 4 a poprvé vyzkoušeli WK. Nebylo to zas tolik o hře jako o tom, vůbec nějak pochopit co a jak funguje. Narozdíl od třeba Cosmic Encounteru, kdy po jednom kole máte pravidla pod palcem a pak jen pronikáte do tajů hry, Warrior Knights jsou v tomto ohledu o dost dál. Pravidel není zrovna málo a celá hra podle toho včera vypadala. Už základní rozestavení rytířů jsme promýšleli fest - mám dát dva silnější nebo více slabších? Většina hráčů dala 2 a přitom jaksi zapomněla, že po pohybu/boji je rytíř do konce kola unaven a nepoužitelný. Takže nám chodily karty útoku (které jsme do decku sami zamíchali), ve chvíli, kdy nebylo s kým útočit apod. Na druhou stranu, malý počet jednotek neumožňuje extra velkou kontrolu nad bitvou a tak se naše útoky občas rozbíjely o hradby měst. Zkrátka chaos a vřava, což je dobře, je vidět, že hra není pro blbé a strategii je třeba nasadit hned od začátku (a během hry ji tvarovat podle potřeby). Takže na nějakou smysluplnou recenzi si ještě pár her počkáte, ale rozhodně nějaká bude, zatím by to nemělo cenu. Vyzkoušeli jsme si expedici na Ceylon, hlasování ve Shromáždění lordů i to, že mít trochu víry se vždy hodí (a roli Hlavy církve neradno podceňovat). Zkrátka dojmy zatím velmi pozitivní (i když na nějaké opravdové hraní máme před sebou ještě dlouhou cestu), další hra bude snad ve čtvrtek, tak pak se v případě zájmu opět podělím o nové poznatky. A rozšíření si rozhodně koupím také :)
4.3.2009 12:13:24

To Sydo
Jak tak sleduji tak přímo vlnu příznivců...A je to dobře..Sousta her je podle mě opomíjeno...Možná i proto, že je teď tolik nových her.:D
_Rozhodně mě poslední dobou spíše baví pátrat po staších hrách.Jak jsi psal o Pax Romana ( snad to píšu dobře ), nebo o sérii 18xx vše bych si chtěl zahrát a mít doma.Takovou poličku Legend!:D

31.5.2009 23:50:29

vavito
Ano, může (a běda těm, kdo to dopustí).

Ad SSZGSA: taky mě spíše lákají starší hry, v poslední době čtu samou chválu na Merchant of Venus, bohužel tyto hry jsou nehorázně drahé :(

1.6.2009 09:23:28

To Sydo
Jak jsem mi napsal tak jsem se hned musel podívat a nádhera.A zrovna teď před zkouškama.:/
A nepřemýšlíš nad homemade? Jsou k tomu nádherné komponenty...

1.6.2009 11:16:37

SSZGSA
Nad homemade přemýšlím až do té míry, že po státnicích do toho jdu na 100% :) podle popisu je to přesně hra pro mě.

2.6.2009 00:46:58

To Sydo
Jakmile jsem to dnes více prozkoumal, tak jdu po zkouškovém do toho taky na 100%.A Už máš vybráno jakou verzi? Mě se strašně líbí ta nová..Jo, prosím tě, pochopil jsme todobře, že tam nejsou žádné karty?

2.6.2009 00:49:28

SSZGSA
Karty jsem tam též neviděl. A ta nová verze vypadá nádherně, rozhodně jdu do ní.

2.6.2009 10:32:22

hra
Tak mám za sebou dvě partie (ve 2 a ve 4/3 - čtvrtý hráč z rodinných důvod nedohrál, tak jsme dohrávali ve 3) a kdybych měl být stručný tak říkám - jsem velmi nadšen, moc se mi líbí jak téma, zpracování, grafika tak i herní principy. Taky ze hry vyzařuje to stáří podobně jako u Titana a myslím si, že hodně dnešních hráčů by tuto hru nezkouslo.

Jen pár postřehů ze hry ve 3/4 hráčích...hra skončila velmi rychle, odehrály se snad 3 nebo 4 kola. Draft proběhl jen jednou, takže žádné velké armády, zámořské město nebylo dobyto žádné. Skončilo se na dobrání influence tokenů, a dlouhou dobu bylo jasné kdo vyhraje (byl to Ringo, zřejmě jsme mu nechali díky naši nezkušenosti moc prostoru :) ), proto bude zřejme příště třeba aplikovat nějaké to pravidlo na prodloužení hry (to na otáčení revolt se mi zamlouvá). Tohle vypadá jako kritika, ale podle mě to prostě zatím neumíme.

Každopádně mš se ta hra strašně líbí...

30.8.2009 03:19:27

jenom dodam
ze rychlost spocivala v poctu odehranych kol, protozese jinak se partie tahla od asi 22. hod. vecer do druhe hodiny rana:-) Velmi zajimava hra. Komponenty nadherne, jedine co mi zatim brani ji dat do wishlistu je to, ze si ji neumim zatim predstavit jen ve dvou hracich, takze mi bude stacit, kdyz ji k nam Beholder dycky donese, nemusime ji vlastnit zatim oba:-) Na hodnoceni po prvni partii je zatim brzy, pocatecni start hry (rozmisteni vudcu + v naslednem kole dobyvani prvnich mest) mi prislo az prilis nahodne a pocatecni smula mych spoluhracu podle me trochu rozhodla partii, protoze ja dobyl mesta na prvni pokus, zatimco Beholder se tam trapil s jednim mestem myslim 3 kola a nedobyl ho, diky tomu jake padly karty. Takova situace se pak veze s hracem celou hru a potrebuji tedy na hodnoceni vice her, abych mohl vysledovat, nakolik lze taktikou prevezt tu nahodu, ktera mi prisla zatim jako nejsilneji hrajici faktor ve hre. Takze predbezne davam 7/10, doufam ze dalsi partie bude co nejdrive.

30.8.2009 09:59:49

náhoda
no, mě tedy začátek moc náhodný nepřijde, resp. od počáteční taktiky se odvíjí průběh hry. Když mám dva silné rytíře, tak ty 3 - 4 města bych měl v jednom kole bez problémů dobýt (s rozšířením), bez rozšíření musím rozdělit jednotky tak, abych měl dvě města hned jistá.

My včera poprvé hráli Successors a vzpomněl jsem si právě na naše začátky s WK - chaos, žádná strategie, jen zkoušení "co to udělá" a pocit, že se jen vezeme s hrou. Nicméně ke konci už hra přešla do krve a když příště některým spoluhráčům dáme omezený čas na kolo, tak to už pofrčí lépe :)

Jsem rád, že se hra líbila a doufám, že brzy bude následovat další report.
Btw. - jak je jasné, že někdo vede, musí se do něj jít nemilosrdně. A také zvýšit počet bodů, 15 - 20 je pro 4 hráče ideál.

30.8.2009 11:05:02

náhoda
náhoda v té hře samozřejmě je, ale ta je samozřejmě v každé ameritrash, to všichni víme...Každopádně ty Fate karty jsou super...Co se týče toho začátku udělal jsem samozřejmě spousty chyb, když jsem vysvětloval pravidla, tak jsem se příliš nesoustředil na hru a hloupě jsem rozdělil jednotky. Pokoušel jsem se dobýt hediné 200 město na měpě (což bylo samozřejmě dobře), ale dobýval jsem se špatným hrdinou (ten co neplatí armádě) a navíc byl slabý, proto jsem to město dobýval dlouho a stejně nedobyl, druhé město jsem obléhal 2 kola, takže jsem byl prostě pomalý. Teď bych to hrál úplně jinak a už se třepu na další partii :)

30.8.2009 11:19:51

...
jsem z WK tak rozrušený (beze srandy...přemýšlel jsem o něm celou noc :D ), že píšu jak kráva...

30.8.2009 11:21:36

Beholder
:) když mi tohle hra provede, znamená to, že je dobrá :) Já mám zatím velmi dobré pocity z těch Successors, oproti všemu očekávání je to úplně jiné než Pax Romana. Jinak náhoda ve WK je a to fest, nicméně většinou jde o náhodu, na kterou se člověk může připravit (jen expedice jsou fest sázka do loterie, miluju je). Ale říkám většinou, jelikož minimálně jednou za hru se stane nějaká událost, která vás pořádně nakope do zadnice :) A jak vám hra přejde do krve, šupajděte pro Crown and Glory, nevěřili byste, kolik nového tak malá krabička do hry přinese (mimop jiné větší kontrolu nad hrou).

30.8.2009 11:29:21

sydo
expedice se mi taky líbí...kolikrát jsem si přál ať je na fate kartě fleet lost ať je to zajimavější :D...a když jsem Ringovi jako hlava církve posílal červené event karty byl jsem zlomyslností bez sebe :D - prvni jsem mu dal na jednoho šlechtice broken line a pak na toho samého náhlou smrt (to byla ale smůla :D). na rozšíření včera taky padla řeč (jednou bude to je bez debat :) ) a říkal jsem si co to z hrou udělá, když je tam tolik karet co v základu...

30.8.2009 12:00:10

Beholder, Sydo
to masza tu zlomyslniost, roznesl jsem vas na kopytech i bez jednoho rytire:-)

SYDO: tou pocatecni nahodou jsem myslel to, ze nekomu se stestim vyjde dobyti 4 mest a jiny se trapi aje rad kdyz v prvnim kole dobude 2. Ja jsem nevedel z pocatku o co go a rozlozil pomerne armadu mezi vsechny 4 rytire = kazdy mel slabou armadu a i pres to s temi slaymi armadami sjem dosahl kyzeneho zisku 4 mest. Proste ty karty dobre padly. Samozrejme tahle nahoda muze nastvat taktika, ktery pocita s jasne danou strategii, na druhou stranu je to dost realisticke, protoze ani taktik ktery presne vsechno spocita nemuze pocitat snapr. s lidskym faktorem jako s cisly o jasnych promennych. Takze kdyz souperi videli, ze se mi podaril takovy zisk, zatimco oni se trapili s pocatecnim zakladem, nemeli delat nic jineho nez se do me s vervou pustit a nahoda diky ktere jsem ziskal hned z kraje uspech by byla eliminovana. Teda pokud by mi stesti nepralo i v pripade utoku souperu na me, ale s mymi slabymi armadami by nemeli mit snad problem:-)

Ta hra nabizi spoustu taktickych moznosti, takze jak rikam, chce to vice her a vysledovat, zda ty takticke moznosti dokazi eliminovat nahodu tak, aby se nahoda stala jen napinavou soucasti simulujici takove veci jako selhani lidskeho faktoru.

Tu hru bych chtel vlastnit, ale prekazka v tom, ze si to fakt ve dvou moc neumim predstavit je prilis velka, takze vice kusu tehle hry do rodiny nez jeden asi fakt nema vyznam.

30.8.2009 19:11:19

Ringo
Náhody ve WK je podle mě dost, ale ne náhody toho druhu, která jednoho zprasí. Většinou všichni hráči trpí stejně :D Nejlepším způsobem je mít hodně peněz a hodně víry (na rušení některých zlých efektů). Nicméně proti modrým událostem nepomůže nic a občas to všem pěkně zavaří. Co se souboje týče, v naprosté většině případů vyhrává silnější armáda. Pokud se sejdou dvě stejně silné, tak tam už je to o tom jak přijdou karty. Ale vždy jsou souboje pěkně napínavé, protože i slabší armáda dokáže aspoň poškodit a někdy se všechny pravděpodobnosti spiknou (viz můj poslední report). Jinak ve dvou to opravdu nemá cenu kupovat, jen ať se s tím nosí Beholder :)

30.8.2009 19:34:53

Sydo
tak tak, bude stacit kdyz to bude mit Beholder, ale zase, sbirka je sbirka a kdyz koukam na kacni cenu na Hrasi kde je WK pod 100 a rozsireni pod 700, to je sakra lakava nabidka:-)

30.8.2009 19:45:29

ve dvou
tak mi jsme dneska hráli podruhé ve dvou. Je to určitě slabší než ve více lidech, ale to je podle mě skoro každá hra co jde hrát ve více lidech a u AT her to platí dvojnásob. Hlasování ve shromáždění není sice ve 2 tak různorodé, ale každopádně se hlasuje jiným způsobem než ve více lidech. Určí se pořadí agend, to je stejné, ale hlasuje se o všechny tři naráz, takže není to zase tak strašné jak se tu povídá :). Dokonce jsme i bojovali proti sobě (dostal jsem na budku), ale díky tomu že jsem ze začátku rychle zabral více měst (a zvolil jsem taktiku 2 silní šlechticové do hry, 2 "doma" ). Bral jsem více influence tokenů. Hráli jsme na 30 tokenů a vyhrál jsem 18:12, ale skončil jsem hodně blbě - 2 města, žádná armáda, žádné peníze...Takže zatím je největší problém to, že ten komu se více daří na začátku, bere více influence a "uteče", tak i když dostává ke konci na prdel, vítězství má v kapse. Další věc na co se moc nedostává je dobývání zámořských měst v první hře jsem dobyl jedno to slabší (Acre tuším), ale na ty silné zatím nebylo ani pomyšlení. Samozřejmě to co tady teď píšu je třeba brát s rezervou, protože zkušeností po třech hrách máme velmi málo.

30.8.2009 19:49:55

zámoří
Ta zámořská města mají nevýhodu, že se k nim lze dostat pomalu a navíc jdou většinou dobýt jen pomocí obléhání (alespoň ta velká). Nicméně s kompasem a obléhacími stroji z rozšíření, popř. silnou armádou už je to jiné kafe. Nicméně se hodí mít dost víry, taková vzpoura v opuštěné Konstantinopoli se může pěkně prodražit...

30.8.2009 20:08:49

kazdopadne
jak plynou dny, tak si uvedomuji zetahl hra ve me opravdu neco zanechala a vidim porad pred sebou tu mapu a premyslim nad taktickymi moznostmi, co se ta mvsechno dalo udelat:-) JEdine co je fakt asi treba je hru prodlouzit, protoze ty vitezne body co clovek sbira za pocty mest hodne nahravaji stylu hry vabank - kaslu na penize, kaslu na silneho rytire, proste pokusit se mit hlan co nejvice mest, revolty nejak preckam, slabost rytiru proste bude risk, ktery kdyz vyjde, tak vyhraji. Trochu se mi zda ze to znevyhodnuj poctivce, kteri jedou na silne rytire a snazi se pilovat vsechny oblasti, tedy mit mesta opevnena, mit dostatek bodu viry, mit dostatek penez na pripadne revolty a pod.

31.8.2009 08:27:06

Ringo
jde hrát i tak, že se na žetony vlivů vůbec nehraje, prostě se ignoruje i to když dojdou a hraje se jen na kontrolu nadpoloviční většiny měst. Jenže to zase hrozí, že hra bude trvat třeba 5,6 hodin...

31.8.2009 08:32:19

prodloužení
To se vr, těch 10 bodů z pravidel je šeredně málo. Ve čtyřech na 20 bodů už je to na minimálně 4 hodinky a tam už je třeba pěkně plánovat.

31.8.2009 08:32:35

prodloužení
je pravda, že s každým prodloužením nastává šance pro toho, kdo měl ze začátku méně měst (a tím pádem bral ze začátku méně influence), že když se vzchopí a zatlačí na rozjetého soupeře, může ho dohnat a třeba o předběhnout. Když jsme hráli poprvé na 10 (ve dvou, takže celkem 20 influence), tak kdybych nepočítal učení pravidel, tak jsme nestihli ani pořádně nic udělat a byl konec a nešlo nic udělat s náskokem toho druhého. Včera když jsme hráli na 15, už to bylo lepší a kdyby tam bylo třeba 20 možná, že bych prohrál...

Co se týče toho, že hra v člověku něco zanechá, tak to je pravda. Já od minulého pátku nepřemýšlím nad ničím jiným, než nad WK a jak jsem měl co udělat nebo neudělat :). Ta hra právě zanechá v člověku ten pocit, že šla spousta věcí udělat jinak, lépe a chce to co nejdříve napravit a nedá mu to spát :). Tohle jsem v poslední době zažil jen u WoR a teď u WK...

31.8.2009 08:48:39

prvy dojem po prvej partii
odohral som vcera prvu partiu. vsetci 5 hraci novacikovia, pravidla som ich ucil viacmenej za jazdy. Sam som ich vsak nemal zazite, lebo smo to nehral.
Zarazila ma jedna vec. Dlzka hry. Mal som dojem ze skoncila skor nez zacala. do poolu sme dali 10 influence tokenov na hlavu. Nestihli sme obsadit ani vsetky neutralne mesta. K interakciam medzi hracmi dochadzalo odzaciatku, ale v zasade nakoniec vyhral ten hrac, ktory zhodou okolnosti s nikym, nebojoval len na konci pred vybratim poolu obsadil jednemu superovi nechranene mesto. Ale aj tak pohlad na mapu a na jeho armady nijak nedaval dojem, ze je to vitaz.
Z toho mi vychadza jasna taktika. obsadit na zaciatku co najviac slabych miest (idealne 4) nechat tam armady a drzat ich zubami-nechtami. Ale to mi pride strasne prvoplanove.
Nabuduce skusime vlozit do poolu viac tokenov. dufam, ze tym vznikne priestor na sirsie taktizovanie....

12.11.2009 13:15:31

Gaspar
No, tohle už se tu omílá celkem dlouho, stačí si tu přečíst v podstatě každý druhý příspěvek o WK :) Těch 10 bodů je tak na učební hru, než si to hráči zažijí, pro pořádnou kampaň doporučuji tak 20 bodů, hned to bude větší masakr a hráče to donutí bojovat.

12.11.2009 13:23:53

sydo
ja som tu prebehol vsetky vlakna, ale nejak sa mi to nechcelo verit. Tych 10 tokenov na hlavu predkladaju v pravidlach defaultne bez akejkolvek poznamky o tom, ze je to dobre iba pre ucednicku hru. Prekvapilo ma uprimne, ze naozaj som mal z tej odohratej partie len take polovicate dojmy.
1, chcel som sa opytat skusenejsich hracov tejto hry, ci od zaciatku uzatvarate nejake stabilnejsie spojenectva, alebo skor len mensie konkretne dohody jak co pride?
2, pocas zasadania rady sa dohadujete pred hlasovanim, alebo aj pocas toho ked sa odhalia hlasy a hlasuje sa?
3, pokial chcem obliehat neutralne mesto a na policku so mnou je armada cudzieho Barona, ktory mi to obliehanie zrazu nedovoli tak moja akcia prepadne, alebo ju mozem vyuzit inak?

12.11.2009 13:40:26

Vybíráme z Bazaru

Scythe modulární herní plán CZ
Scythe modulární herní plán CZ
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas