Through the Ages: Příběh civilizace

xxxxxxxxxo hodnoceno 243x (Seznam vlastníků)

Through the Ages: Příběh civilizace - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MINDOK - logo
Autoři: Vlaada Chvátil
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotazy k pravidlům

Máme za sebou první hru (výukovou) a trochu mě překvapila síla osobnosti Michelangela. Starší syn v závěrečných kolech získával drtivé množství kulturních bodů právě díky této osobnosti. Měl 6 na ukazateli spokojenosti a jestli jsme dobře pochopili text na kartičcce, přidával se u každého chrámu a divu 6 dalších kult.bodů za kolo! To mi přijde hodně silná karta.
26.9.2009 17:35:21

Voren
to je porad dokola, ja mam pocit, ze se celou tuhle debatu absolutne nechpeme co kdo chce rict. Ja chapu ze A = 0, ale rekne-li karta za kazdy stupen beres bod, tak i A je stupen, ostatne to rikaji sama pravidla, ze A je stupen, byt hodnoceny za nula. Ja mam problem s jednou veci, formulace "za kazdy stupen". s nicim jinym.


Pokud si nebudeme rozumet ani v teto posledni vete kterou ted napisu, tak fakt nema vubec cenu to dale resit:

Ja proste a jednoduse jednoduse jsem netusil, ze Stupen III je bran jakoby 3 stupne najednou, nikoliv jeden stupen o hodnote 3.

19.10.2009 14:16:51

kren
jeste k bodu b) pokud budovu postavis rovnou v novem veku, tezko bude cerpat z predchozich veku cokoliv vcetne bodu kultury. Podle me je to mysleno proste ciste matematicky, ze budovy veku III se hodnoti za 3 body a nema to souvislost s nizsimi "patry" respektive stupni, protoze to jako patra chapano byt nema. Me prijde ze tak proste cely princip funguje. Podle me v cele te diskusi se smisilo nekolik faktoru najednou, spatne definovano, co se ma presne pocitat, zda stupen, nebo jeho hodnota, spatny vyklad te karty, respektive vysvetleni, proc to tak je, protoze pocetne bylo postupovano spravne dle tech vami tady zminenych vzorcu.

19.10.2009 14:39:27

to Ringo
Tak teď už opravdu nechápu o co ti jde. Nejdřív řekneš, že tedy vzorec bereš jako fakt, ale zdůrazňuješ a máš problém, že to odporuje logice a duchu pravidel(proto jsem také mé dlouhé příspěvky psal). A když tady dlouze popíšu toho ducha pravidel a tu logiku, se kterou pak nakonec souhlasíš a nemáš problém, tak začneš zdůrazňovat ne logiku a ducha hry, ale slovíčkaření stupně a hodnoty.

Dobře - jsem ochoten připustit, že i když já s tím neměl problém, tak pro někoho může být terminologie nejasná. Myslím, že ani Beholder ve svém příspěvku z 19.10.2009 13:46:34 nemá až tak docela pravdu když píše: "... Ale jelikož věk a stupeň jsou dvě rozdílné věci, tedy každý věk má určitý počet stupňů (A=0, I=1, II=2, III=3), tak je to to tedy jasné ..."
Matematicky a z hlediska počítání má samozřejmě pravdu, ale tak jak to napsal to evokuje chápání, že III. věk má nějaké tři stupně a tak to není. Je to tak jak jsem už napsal před chvílí. Každý věk v sobě obsahuje stupně kulturní dědictví předchozích věků. A ty stupně jsou v tom věku neoddělitelně obsaženy uvnitř jako kulturní dědictví a nedá se s nimi manipulovat ve III. věku jako jeden nebo dva stupně a zbývá ještě jeden do celkového počtu třech stupňů, tak jak Ringo uvedl v příkladu z 19.10.2009 08:18:18, kdy by zabitému vojákovi odebral jen jeden stupeň a ve III. věku by mu zůstal voják se dvěma stupni. Zabitý voják totiž měl, jak už jsem se několikrát zmínil v sobě zkušenosti a dědictví všech předchozích věků. Takže jestliže voják zemře, tak civilizace ztrácí všechny tři stupně vojákova kulturního dědictví zaráz.

19.10.2009 14:43:14

to Ringo ještě dodatek ...
... a jestliže máš problém s terminologií (jako že nejen ty abych to nesoustředil jen na tvou osobu), tak se za jedno slovo "stupeň" může dosadit "stupeň dědictví předchozích věků" a bude hned jasné, že ve III. věku bude těch stupňů 3 když předcházely tři věky.

19.10.2009 14:49:14

kren
ted uz mi v podstate nejde o nic a jen jsem popsal, jak jsem dosel ke sve domence, ze stupne jsou 4 (A, I, II, III) a za kazdy jeden si ohodnotim jednim bodem kazdou budovu, kterou mam na tech stupnich postavenou. Proti duchu pravidel je vysvetleni, ze sbiram kulturni body jakoby i za vsechny nizsi stupne (tedy i cele vcerejsi vysvetlovani jak e hodnoti zminena karta). Kazda budova je specificka a jedna a nektere mohou byt vylepseny z nizsich stupnu, nektere vsechny stupne preskakuji a staveji se rovnou (neni rozlisitelne ve hre ktera je upgradnuta a ktera postavena rovnou), takze zadne kulturni dedictvi by neprebraly. Proti duchu pravidel povazuji kartu napsanou "za kazdy stupen budovy si vezmi bod" s vysvetlenim ze III = 3 body protoze to jsou tri stupne, byt podle me jde o stupen jeden, ovsem o hodnote 3. Pocetne se shodnem, definicne nikoliv. Ja chapu ze stupen III je hodnocen v hodnote tri, potom by ale karta nemhola rikat, vezmi si za kazdy stupen jeden, kdyz si za stupen III beru body tri jak uvadi vzorec, na kterem se vsichni shodnem, protoze je tak uvadeji pravidla. Doufam ze ted je to jiz opravdu srozumitelne co mam na mysli.

19.10.2009 14:51:00

kren k dodatku
terminologicky vidim uplne idealni cestu proste v tom, ze ta karta jasne rekne co chce vyhodnocovat a navic tak, aby se vlezla do schematu tech vzorcu jasnym a srozumitelnym zpusobem. Tedy jednoduse "za kazdou postavenou mestskou budovu si pricti tolik bodu kultury, kolik udava hodnota jejiho stupne".

19.10.2009 14:54:38

to Ringo
Panenko skákavá to je jako bych vůbec nic nenapsal a nevysvětlil :-(((
"... nektere vsechny stupne preskakuji a staveji se rovnou (neni rozlisitelne ve hre ktera je upgradnuta a ktera postavena rovnou), takze ZADNE KULTURNI DEDICTVI BY NEPREBRALY."

Jakto že nová neupgradnutá budova nepřebrala žádné kulturní dědictví. Vždyť jsem to vysvětloval sáhodlouze naprosto jasně. Každá moderní novostavba v sobě obsahuje zkušenosti a dědictví předchozích věků !!! Nebo si myslíš, že by třeba Kaplický byl schopen navrhnout všechny své hypermoderními budovy, kdyby se do současné doby nepřenesly zkušenosti a invence stavitelů všech věků. Kdyby měl invenci jen na úrovni středověkého stavitelství tak staví třeba nádherné budovy ale jen z kamene a v gotickém slohu. Nezlob se na mne, ale musím zopakovat svůj výrok o úzkém vidění. Myslím, že jsi tak úzce zaměstnán zdůvodňováním svého neotřesitelného postoje, že nevnímáš, co ti druhý vysvětluje.
Já jsem samozřejmě srozuměn a přistoupil jsem na názor, že formulace na inkriminovaných kartách je nejasná a mohla být napsána lépe. Nicméně po tom celém mém vysvětlování jsi svým výrokem že nová budova nepřebírá žádné kulturní dědictví nasadil všemu korunu :-)!!!!! Takže jen doufám, že aspoň někomu jinému je jasné, že v každé nově vytvořené věci našeho věku, integrovaným obvodem počínaje přes politický systém až k uměleckým dílům, je obsaženo kulturní dědictví předchozích generací aniž by se daná věc používala způsobem jakým ji předchozí generace používaly (pokud ta věc vůbec v předchozích generacích existovala).

19.10.2009 15:17:30

.....
chtělo by to tady správce a trochu to tady pročistit, aby se zůstalo jen u dotazů k pravidlům, které si myslím, že tady byly všechny zodpovězeny, a jejich odpovědí. Přijde mi kolem jedné karty zbytečné "dusno", kdy stačilo říct hraje se to tak a tak formulacee je pro někoho zavádějící, načež mělo být, aha hrál jsem to špatně díky za odpověď, teď už té kartě rozumím a tak se to má hrát a tak už to hrajem podle pravidel ;). Nemá moc smysl přemýšlet nad pravidly, jak by měly být. Pravidla jsou dána (ať už jsou v tom podtexty s dědictvím či ne, mimochodem docela pěkně sepsáno Krene), a pokud si nechceš udělat své osobní pravidla, tak je tady ta debata tady na tomto vláknu lichá.

19.10.2009 15:55:17

to Voren
No je fakt, že to mé chápání CIVky spíše patřilo do nově vytvořeného vlákna co založil Pecovarhy a tam jsem to zase nechtěl zaplevelovávat debatami nad konkrétními kartami konkrétních pravidel, když už to Pecovarhy pojednal jako takové filozofické zamyšlení nad CIVkou a mechanismy vývoje civilizace. Ale nevím tady bych to moc nepromazával, protože ta debata měla určitý vývoj a myslím, že byla docela plodná a přešla do obecnějších principů CIVky, než jen jednoduché vysvětlení jak se hraje jedna konkrétní karta. Někdy si myslím, jestli sem Ringa nenasadili autoři her aby si hráči utřepali své chápání mechanismů her. Na jedné straně je Ringo strašně tvrdohlavý šťoura, ale na druhé straně díky němu tady dokáží někteří přispívatelé docela pregnantně formulovat mechanismy her a vágní nejasnosti pravidel.

19.10.2009 16:13:27

Kren
já s tím, nemám problém, debata byla a je solidní, jen se točila dost dlouho na mrtvém bodě, prohledávat přes 200 z toho 100 příspěvků o jedné kartě (chápu, že to má větší hloubku;), může být pro někoho docela dřina:) , každopádně jsem rád, že je tolik hráčů civky, a že je tady to DFko, kdy vím, že se můžu kdykoliv na cokoliv zeptat. Momentálně si myslím, že pravidla znám, ale ty otazníky stejně přijdou (asi u konkrétních karet), zvlášť u tak promyšlené a geniální hry;)

19.10.2009 16:27:59

kren
aha, ok, uz jsem plne pochopil jak jsi to myslel s tim vkladem dedictvi do modernich budov. Dejme tomu ze to tak je, priznam se ze jsem ten sahodlouhy tvuj text preletl pro pracovni vytizenost letem svetem rychlocetbou a zareagoval na podnet, ktery mi nejvice utkvel v hlave a aplikoval jsem jej striktne na herni mechanismus.

19.10.2009 18:22:48

A aby tech kecu ode me nebylo malo:-)
tak jeste dodam svou variantu vysvetleni, abych hral text karty "zakazdy stupen budovy s ivem 1 boj kultury". opravdu spravne i z meho hlediska.
Otazka pro me jiz tedy nezni, kolika stupni budovu hodnotis? Tremi (coz je podle me definicne fakt spatne), ale

kolikatym stupnem budovu hodnotis? Tretim:-)

Tak, a ted uz jsem spokojen a muzu v klidu bez nahlodavani cerviky zase hrat:-D

19.10.2009 18:50:03

ad Ringo
????????????????????????
Sice to vůbec nechápu, ale když tě to uspokojí, tak proč ne.

19.10.2009 19:43:46

kren
no proste jeto o tom, ze III stupen jnechapu jako tak, ze ma nejake separatni stupne po jednom v poctu tri, ale ze je treti a treti je pocitan za tri body.

19.10.2009 20:21:56

Kren
měl jsi pravdu Ringo je na nás nasazený :)))))

19.10.2009 20:26:05

...
Chci se zeptat, při plné hře dvou hráčů je ve III věku dostupný důl, farma a aréna jen 1x ?

7.11.2009 14:57:57

Beholder
Potvrdzujem, pre plnú hru dvoch hráčov sú v III. veku k dispozícii iba po jednej karte spomenutých technológií - 1x Mechanizace zemědelství (farma), 1x Ropa (dul) a 1x Vrcholový sport (aréna).

7.11.2009 23:20:33

pecovarhy
ok, dík...

8.11.2009 09:35:12

jsem zase trochu popletený z těch karet
Leonardo da Vinci - produkuje tolik vědy kolik mám největší stupeň labolatoře nebo knihovny. Když mám labolatoř I stupně a na něm 2 lidi, produkuje da vinci 2 vědy nebo jen jednu? U těch hodnotících karet z III se to násobí stupněm a lidma to už vím, ale u těch osobností co produkují vědu si nejsem jistý.

16.11.2009 21:40:21

počet bodů
připadá mi že některé karty (hlavně divy z III věku přinášení strašně moc bodů), dneska jsem za fast foody získal asi 25 bodů a nakonec jsem měl celkem 251 bodů, není to něják moc? Tak míváte tak hodně přes 200?

16.11.2009 21:41:51

Beholder
Nejsem žádný expert, ale kartu Leonardo da Vinci chápu tako: nezáleží na počtu laboratoří knihoven, ale jen na jejich stupni. Tedy s laboratoří stupně I produkuje 1 vědu za kolo navíc.
Body budou v pořádku, při poslední hře jsem měl asi 23 bodů za let do vesmíru a celkem asi 270 bodů.

16.11.2009 23:11:25

to Beholder
TA sleva je jen jednou. Tady se to nenásobí. I na překladu karty je použité jednotné číslo, "laboratoře" nikoliv laboratoří. Takže my to hrajeme tak, že jen jedna sleva.

17.11.2009 10:03:58

to beholder
A mám pocit, že ne u všech karet událostí III věku se to násobí počtem človíků na kartě.
Každopádně k tvému příkladu třeba Elvis také poskutuje výhodu jen za jedno divadlo.

17.11.2009 10:06:47

sappho, xdino
máte pravdu...je tam jednotné číslo, takže produkuje jen tolik kolik je stupeň labolatoře nebo knihovny. Mám pocit, že ve III se nenásobí človíkama jen jedna karta kde je jedná o technologie a ne budovy (plus ještě jedna karta, kde se jedná o modré tech. a stát. zříz., ale tam se ani človíci neumisťují)

17.11.2009 11:54:58

zacatek hry
Chci se zeptat na zacatek plne hry, v pravidlach je napsane ze vylozim 13 karet veku A a na hraci plan nachystam karty veku I. Znamena to ze v druhem kole ihned doplnuji karty z veku I a pri chystani hry se karty veku A, ktere se nedostaly na dolpnovaci pas ihned davaji do krabice?

25.12.2009 15:00:33

Vybíráme z Bazaru

Alhambra Karetní hra
Alhambra Karetní hra
Akt. cena: 270 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas