Sid Meier's Civilization: Desková hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 626x (Seznam vlastníků)

Sid Meier's Civilization: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: Kevin Wilson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První fota z GenConu

http://twitpic.com/2btpdh
http://yfrog.com/msc6zaj

I první verze vypadá skvěle.
6.8.2010 17:37:54

Sydo
Holt to asi bude vic jako Runewars a mene jako prava civilizace se zasadni roli diplomacie pro hru;). Vlaada presne uhodil na to, co nemam rad, a to je hra vsech (tri) proti jednomu. To by treba v sesti bylo dost nepravdepodobne a nejaka koalice by se tam utvorila... Ale uvidime, nehral jsem to, nemuzu soudit;)

3.11.2010 22:44:36

Ad hra ve čtyřech
Myslíte si, že FFG nechá svojí Civku jenom takhle v základu? Já myslím, že její finanční úspěch je vcelku zaručen a tudíž k tomu nějaké rozšíření připraví, takže hra pro více hráčů třeba bude v dohledné době možná. Já zase ve 4 hráčích nevidím moc problém a z videí a ohlasů to vypadá dost dobře. Jenom upozorňuji, že starou Civku jsem nehrál, takže sotva budu srovnávat.

3.11.2010 22:52:01

Thales
V rozšíření doufám, ale vzhledem k tomu, jak jsou FFG laxní k rozšířením k MEQ (který si o něj vyloženě říká) a Runewars, pak jsem skeptický.

3.11.2010 22:54:30

to sydo
Taky se mi zdá dost divné, že FFG nějak rozšíření k takovým peckám nesype z rukávu. Řekl bych, že Konieczka teď měl hlavu úplně někde jinde (Death Angel, Mansions of Madness) a asi ještě chvilku bude mít (Blood Bowl: Team Manager), takže nemohl dělat na rozšířeních. Ale opravdu stále doufám, že nějaká budou, hlavně k MEQu. Asi FFG vyslyšelo spílání fanoušků a raději vydávají více nových kousků a méně rozšíření. I když už se chystá další rozšíření ke Galactice, tak se to snad rozjede.

3.11.2010 22:58:18

Vlaada

to Aneken, Sydo
Volba počtu hráčů je velmi dobrá pro tento typ hry. Hru pro víc hráčů by bylo potřeba postavit jinak - méně se zaměřit na mikromanagement a taktiku, více na diplomacii a obchod.

Kdyby to udělali v šesti, dostaneš následující nevýhody:
- potřebuješ téměř o polovinu více herního materiálu (plastové figurky, mapa, žetonky, karty s vynálezy), což výrazně zvedne cenu
- prodlouží se herní doba a downtime (jak dlouho čekáš, než se dostaneš na tah)
- přibude bojů, které se tě vůbec netýkají a ani jejich výsledek tě moc nezajímá
- budeš méně koncentrovaný na své protivníky - čím méně je protivníků, tím podrobněji sleduješ, co který z nich dělá, jakým způsobem se rozvíjí atd.
- hra bude náhodnější co se týče kompetice o zdroje - např. o divy, o nedostatkové budovy a zboží - protože nebudeš zvládat sledovat, co který hráč může udělat

Výhod moc nedostaneš, protože stejně nebudeš mít s některými hráči na mapě kontakt, ani přímé spory. Posílily by se prvky diplomacie, ovšem bez odpovídajících herních podnětů (situace na mapě, kompetice o území, poloha armád), což vede spíš k metagamingu. To se vám tady na Zatrolenkách sice líbí, ale v moderním herním světě se to už moc nenosí. A i kdyby nosilo, za ty výše zmíněné nevýhody to nestojí.

Prostě když se sejdete v šesti, zahrejte si raději Titana, Sydo :)

3.11.2010 23:00:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Thales
Problém s počtem větším než 4 bude asi v základním rozmístění hráčů. Čtverci bohužel chybí 5. hrana a tak je jediná možnost z dílů mapy složit nějaký specifický tvar. Nepochybuji, že si FFG poradí, ale mně to řešení zatím nenapadá. O_o

3.11.2010 23:01:48

Vlaada
No jo no, když mě ne všechny trendy moderních her vyhovují, dnešní hry na můj vkus hráčům nesou vše na podnose a nenchají je, aby do hry také něco vložili. Kdyby JFK hrál deskovky, řekl by "Ask not what the game can do for you, ask what you can do for the game" :) :) Ale Titana v šesti bych taky nehrál, pokud to tedy nebudu učit 5 dalších lidí :)

3.11.2010 23:04:36

sydo
važ slova ;)...já nestíhám ty hry kupovat a hrát (Runewars jsme ještě nekoupili a MEQ máme čerstvě nový, načež obojího mám odehráno tak po 3 hrách :) ) a ty se tady dožaduješ rozšíření :)), nechceš ještě teďka rozšíření do CitOW

k tématu: tahle civka mě hodně láká (zatím mě bude před koupí brzdit jen angličtina na kartách). Ale nebudu chodit okolo horké kaše a na tvrdo tady napíšu, že mě hlavně zajímá Vláďova civka vs. Wilsonova civka :)). Vláďovu civku mám hodně rád, má skvělě zpracovaný city management, jediné co mi vadí je zpracování a tak trochu frustrace z toho jak plynou karty a já někdy nestihnu něco co jsem měl v plánu. Ve Wilsonově civce spatřuji výhodu v nádherném zpracování a v tom, že si můžu postavit kdy chci a co chci, samozřejmě v rámci volných zdrojů.(je to tak že ano? :) ). Tímto narážím na další plus pro mě a to jsou různé suroviny, to se mi líbí, mám rád když jsou suroviny konkretizované ne jen obecně "surovina". Na druhou stranu, předpokládám, že ty "orgie" v podobě vybalancování příjmu surovin, jídla, spotřeby surovin, krmení, korupce, nespokojenosti občanů, různé úrovně a typy budov, které jsou ve Vláďově civce, v té Wilsonově nenajdu, je to tak?

Abyste mi rozuměli, nedovedu si představit, že bych měl doma obě zmiňované civky a vždy chuť hrát jinou a na ani jednu z nich by se neprášilo :)

3.11.2010 23:13:28

Beholder
Do Chaosu ne, ten je perfektní tak jak je :)

3.11.2010 23:16:10

Beholder
ja tuhle Civku asi s nejvetsi pravdepodobnosti vemu, i kdyz koketuji s myslenkou, ze prvni co ted koupim, bude-li k sehnani, bude Origins:-)

3.11.2010 23:22:25

Vlaada
Ad jednotlive body. Material je jasny, ale muze to byt velkoformat za 2000 a bude se to stejne prodavat...
Herni doba pro me neni problem, ale to bude tim, ze moderni trendy zas tolik nesleduju, jsem dinosaurus a radeji si zahraju roztahanou hru, kterou si budu rok pamatovat, nez nekolikrat hru kratsi;)
Netykajici se boje - to mi taky bohudik nesedi, treba v Pax Romane velmi rad sleduji boje souperu...
Mensi koncentrace - davam prednost aliancim a diplomacii pred soustredenim na konkretni cile
Posledni bod ano, ale zas tolik mi to neva...

Samozrejme je tohle muj subjektivni nazor a z hlediska prodejnosti dela FFG dobre, ale toto jsou duvody, proc me Civka nemuze uspokojit uplne. Ale jak rikam, jsem dinosaurus a mit vice casu, hraju predevsim starsi hry od Avalon Hill ci podobnych firem. Ostatne nakup Shoguna mi udelal nejvetsi deskoherni radost za pomerne dlouhou dobu;)

3.11.2010 23:26:46

Vlaada

to Beholder
Na tohle srovnání se necítím povolaný... :)

Ale aspoň hrubý názor. Osobně bych řekl, že jsou to dost jiné hry, které sdílejí jen téma. Moje je abstraktnější, je to karetka bez mapy, a s vojenstvím spíše jako s jedním z aspektů než jako se samostatnou částí hry, zato se může zaměřovat více na aspekty jako je právě spokojenost, korupce atd. Tahle hra je mnohem konkrétnější a bojovější (což bych očekával, že se tu bude líbit výrazně víc), navíc v krásném FFG kabátku. Mikromanagement tam je omezenější, ale zato vázaný na mapu, a podle mne velmi dobře zvládnutý (opět - hodně to připomíná počítačovou Civilizaci).

Jak jsem již psal, považuju tuhle hru za velmi zdařilé zpracování počítačové řady Sid Meier's Civilization (což ta moje neměla - a vlastně ani nesměla - být :), a většině místních aktivistů bych ji doporučil spíše, než Through the Ages.

3.11.2010 23:34:51

Vlaada
ok, díky za reakci ;)...

3.11.2010 23:42:10

Vlaada

to Aneken
No jo, problém je v tom, že ty i Sydo si tu hru nakonec stejně pořídíte, i když je jen pro čtyři... zatímco jsou tací, kteří by si velký a pomalejší formát za 2000 nekoupili :)

A nejde jen o herní dobu jako takovou, jde o to, jak rychle se ve hře věci dějí, jak často se dostaneš na tah, kolik času uplyne mezi tím, kdy vynalezneš tanky a kdy je poprvé vidíš bojovat atd. Prostě pokud máš vymyšleno, co chceš udělat, nechce se ti zas tak čekat, než pět dalších hráčů vymyslí a udělá něco, co se tě ve skutečnosti moc netýká (pozor, jak psal Prokop, ta hra je fakt docela komplexní a sledovat najednou co dělá a co zamýšlí pět hráčů moc nejde - budeš rád, když to zvládneš u svých dvou bezprostředních sousedů - proto jsem psal, že ti ostatní tě zas tolik nezajímají, a to i když si typ, který rád sleduje jiné hráče).

3.11.2010 23:46:35

Vlaada
No ze si ji poridim, o tom nepochybuju, me to bude bavit i tak:) Jen jsem naznacoval, jak by vypadala ma vysnena verze;) Ja se u her zabavim i mimo svuj tah, porad premyslim, co delaji souperi blbe, co bych delal jinak, proste si pomerne aktivne uzivam i tahy protihracu. Samozrejme z komercniho hlediska by bylo vydani hry dle mych predstav sebevrazda, ale ja bych proste prave takovou hru chtel. Prave proto se mi libi Pax Romana, ktera je sveho druhu taky civilizacni hra (ovsem bez vynalezani). Tam si to vzhledem k herni dobe ale ve vic nez ctyrech nedokazu predstavit;)

3.11.2010 23:53:46

Vlaada

to Aneken
Já jen naznačuju, že pro hru tvých snů by to mělo mít trochu menší hloubku, resp. mělo by to být méně zaměřeno na mikromanagement. Protože nebudeš schopen sledovat, kterých deset vynálezů má každý z tvých soupeřů vyložených, kolik kladívek produkuje které z patnácti měst na mapě atd. (i kdyby jen proto, že by to byla mrňavá písmenka a ikonky na druhé straně dost velkého stolu :)

Prostě abys viděl, co soupeř skutečně dělá, a mohl uvažovat nad tím, co tím sleduje, jestli to dělá dobře atd., by to muselo mít trochu hrubější měřítko. Z jednotlivých oddělených akcí to sledovat u šesti hráčů najednou moc nejde... i u čtyřech to byl problém... ve skutečnosti jsem se snažil sledovat aspoň své dva sousedy, a i tak to nebylo jednoduché...

4.11.2010 00:03:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Vlaada
No mě je také jasné, že si to stejně koupím, i když to nebude přesně takové, jak psal aneken.

4.11.2010 07:22:58

Kadaver
s Ježíškem mi povídej, už jsem půlku civky a celý sedláky dostala k narozeninám a ty mrchy pořád ještě nedodali Civku k Tomovi, takže čekám a čekám (naštěstí zatím jen 4 dny)

4.11.2010 11:48:53

to Ella
Já jsem vždycky říkal, že Christian T. Petersen je zplozencem ďábla a pokouší nás takovou hromadou skvělých her, ale takhle to získává úplně jiný rozměr :-)

4.11.2010 12:32:27

rbx

Ella
Nechci byt špatným prorokem, ale na civku si pockame asi jeste 3 týdny.

4.11.2010 13:07:27

ini

rbx
stacily by uz aspon pravidla

4.11.2010 13:08:47

rbx
njn pod ten stromeček je to tak akorát, jenom chudinky sedláci :-), ale aspoň se naučíme TS
a nebo pokud bude cesta do Prahy se budu muset u vás stavit (ale nějak to nevidím)

4.11.2010 13:14:12

Ella
Já to mám naštěstí objednáno až na vánoce od rodičů, takže doufám, že se to stihne. A abych se trápila ještě víc, tak jsem balík nechala doručit přímo k nim, abych si nemohla ani šmáknout :(

4.11.2010 15:15:59 | Upraveno autorem (porovnej)

sappho
Ty jsi na sebe tak krutá. :)

4.11.2010 15:18:30

sappho
tak to mě trápí víc, že já nesmím na tu hru na kterou po očku juknu ani šáhnout... a přitom je taaaak blízko

4.11.2010 15:18:46

Vybíráme z Bazaru

Duchové ostrova: Rozervaná země ve folii
Duchové ostrova: Rozervaná země ve folii
Akt. cena: 1100 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas