Kutná Hora: Město stříbra

xxxxxxxxxo hodnoceno 132x (Seznam vlastníků)

Kutná Hora: Město stříbra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Ondřej Bystroň
Pavel Jarosch
Petr Čáslava
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Kutná Hora nebo Brass:Birmingham?

Zajímalo by mě, zda má někdo herní srovnání Kutné Hory s #Brass: Birmingham , která mi přijde mechanicky a do určité míry i tématicky hodně podobná. Plánuji jednu z těchto her pořídit a přijde mi zbytečné mít obě. Chtěl jsem Kutnou Horu, ale po přečtení řady recenzí na BGG nejsem rozhodnutý. budu rád, pokud sem napíšete nějaké dojmy z hraní těchto dvou her a zkusíte porovnat v čem je ta která lepší nebo horší. Díky.

9.4.2024 12:06:22

Mně ty hry tedy přijdou mechanicky hodně jiné. Co mají společné, je velká míra interakce, kdy se hráči výrazně ovlivňují, ale jinak jsou to úplně jiné hry. Rozhodně není zbytečné mít obě.

9.4.2024 12:16:29

Hrál jsem oboje (Brass >10x, Kutnou hrou 2x). Kdybych si musel vybrat, tak rozhodně BRASS. Jsou tam vláčky :-), dá se lépe plánovat, je to dle mého více strategičtější. Míra interakce je podobná. Grafika je mi bližší ta temnější brassovská :-)

9.4.2024 12:28:22

Suhlasim s @daevin , ze podla mna su to mechanicky odlisne hry. Ak by som ich mal porovnat ja, tak Kutna Hora je u mna pred Brassom. V Brasse citim vacsiu mieru nahody nez v Kutnej hore. Karty ktore ti v brasse pridu na ruku su velmi podstatne. V KH je tiez ista miera nahody (dosticky kutania), ale az tak mi nevadi ako v Brasse. Osobne som prekvapeny ze Brass sa uz dlho drzi na TOP1. Chapem aj kritiku voci KH, ale mna ta hra viac bavi ako Brass.

Co sa tyka poctu hracov tak v tom su podla mna podobne. Najlepsie su v 4 hracoch. Potom v troch a potom v dvoch. V Dvoch hracoch je Brass maaaaalinko lepsi nez KH.

JA mam oboje, a urcite ich zo svojej zbierky nedam prec.

 

„O vašom osude rozhoduje voľba, nie náhoda.“ (Aristoteles)

9.4.2024 13:05:26

Hry jsou úplně jiné na to, aby mohly být ve sbírce obě dvě. V podstatě neumím najít společnost souvislost kromě toho, že mají v názvu město a člověk má na ruce karty. 

Ale s kartami se pracuje úplně jinak, s plánem se pracuje úplně jinak, se surovinami pracuje úplně jinak, trh pracuje úplně jinak a všechno je úplně jinak. 

Jediné, s čím bych mohla porovnat ty dvě hry je to, že ve dvou hráčích za mě funguje lépe Brass nez Kutna Hora. 

 

 

9.4.2024 13:12:48

Hrál jsem jak Kutnou Horu, tak obě verze Brassu: Birmingham, Lancashire. Když si budu chtít v dobrým rýpnout, tak v jistém kanálu zaznělo, že Brass je mrtvý:) (po vzniku Kutné Hory). Já si to tedy úplně nemyslím :) Asi bych ani moc nehledal podobnost, za mě to jsou odlišné hry. Moje pořadí by bylo Lancashire (líbí se mi, že pro rozhodnutí si ještě vzít půjčku máš omezený počet kol), Birmingham (to pivo mi tam spíš vadí, než abych to bral jako nějaké obohacení) a pak Kutná Hora (slušné euro, ale vadí mi třeba systém pořadí hráčů, opěvovaný systém cen mi tak úchvatný nepřijde a ostatní jsem viděl v jiných hrách). Ale možná jsem měl tu smůlu, že jsem Kutnou Horu hrál jako euro a ne jako ekonomickou hru :) Kdo ví, třeba by pak pořadí bylo úplně opačné :))

9.4.2024 13:26:36

Souhlasím, že hry jsou zcela odlišné. 

Za mě KH. Nehrál jsem Lancashire, ale Birmingham mi přišel opravdu hodně náhodný a zažil jsem hry, kde karty přišly tak zle, že opravdu nebyla naděje na vítězství. A pivo je vyloženě oprus.

KH mi přišla taková milejší. Interakce je tam také, ale ne taková, že nemá cenu plánovat a třást se, že ti někdo sestřelí celou snahu. Brass byl pro mě obecně hodně stresový:)

Vzhled mají jiný, ale obě na stole vypadají moc fajn.

9.4.2024 13:48:14

Ako to uz odznelo herne nie su uplne podobne ale za mna su to pocitovo proste euro hry s velmi miernou davkou ekonomiky na cca 2 hodky (podla hernej partie) ktore su riadene kartami. A ak sa na to pozrem z tohto pohladu tak si neviem prestavit situaciu v ktorej by som ja preferoval kutnu horu pred brassom. 

9.4.2024 14:53:23

Mechanikou se mi tyto hry zdají hodně odlišný. Vlastně moc nechápu důvod, proč se vůbec začaly srovnávat. Za mě jediná spojitost je v interakci mezi hráči, kteří se svými tahy a herními rozhodnutími mohou navzájem ovlivňovat a pomáhat. Osobně mě baví obě hry, takže ti v rozhodování asi moc neporadím:) v brassu je důležitý plánovat dopředu a chyby se zde moc neodpouští, pokud hraješ se zkušenými hráči. KH mi přijde víc situační, kdy se neustále mění ceny surovin a hráč na to musí reagovat.

9.4.2024 16:05:04

Tak vám moc děkuji za dojmy :)

 Průběžně to vychází na tři zcela vyrovnané možnosti, koupit Brass, koupit KH, nebo koupit obě hry :) Abych si ty hry nejprve zahrál a porovnal sám  :)

Možná bych malinko preferoval KH podle vašich názorů. Nakonec abych to dilema rozlouskl tak, že místo nákupu jedné, druhé č obou si za jejich cenu pořídím Válku o prsten  a budu mít klid :)

10.4.2024 09:01:54

@Ficus to jsi rozsekl docela nečekaně:) každopádně VoP je dvojkovka a jestli jsi chtěl brát brass nebo KH vyloženě jako dvojkovku, tak to bych ti úplně nedoporučil ani jednu, resp hry jsou i tak fajn, ale to nejlepší z nich se projeví v 3+ hráčích..

10.4.2024 09:58:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Brass Birmingham mám dlouhá léta v top 5, naopak KH mi (při prvním zahrání) vůbec nesedla tou velice proměnlivou ekonomikou a přepočítáváním všeho na mince. Mohl bych se rozepsat, každopádně Brass u mě vede na plné čáře. Ale srovnatelné za mě úplně nejsou, takže můžeš mít klidně obě.

_____________________________________________
· šéfredaktor aktualit, schvalování a správa videí
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

10.4.2024 10:17:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Ahoj za mě.

 - hry jsou zcela jiné

 - podle mě KH je spíše trochu více budovací 

 - Brass je více obchodní

 - vizuál je subjektivní - u mě jednoznačně KH

 - Brass má trochu více záludnějších pravidel resp vyjímek.

 - obě hry rozkvetou od 3 hráčů

 - doporučuju vyzkoušet obě

 - domů pokud musíš jednu vyber neprohloupíš jinak bych koupil obě. Jsou to hry na roky hraní

10.4.2024 10:33:37

@Juanitos a ostatní: ještě jednou děkuji za postřehy. O té orientaci na hráče 3+ vím, stejně jako o dvojkovce VoA. V podstatě hry co tu zmiňuju tak z důvodu, že je nejspíš nebudu hrát hned, ale mám to spíš do sbírky do blízké i vzdálenější budoucnosti hraní, a rád bych tam měl kus, co za to stojí (a je ještě dostupný v obchodech). U Brassu se mi dle recenze nelíbí dlouhá příprava, u KH zase zdlouhavé počítání bodů na konci, obě se mi ale jeví hodně zajímavé právě z pohledu dlouhodobé trvanlivosti.

Jak ale psal @Jonash , může mi jedna či druhá, nebo obě, nesednout a to by pak byla škoda takovou hru mít. A prostor na policích není nafukovací. Asi zkusím najít nějakého majitele hry a vyzkouším, jak se vše hraje, přeci jen, recenze a dojmy hráčů jsou tak rozdílné, že je těžké říct jednoznačně kterou a zda vůbec.

Díky.

10.4.2024 10:49:16

@Ficus sice je to další investice, ale s přípravou hry u brassu dost pomůže insert od Hermana, kde už jsou budovy nachystané v mřížce a tak příprava trvá opravdu chvíli. A když jsme u toho, KH prakticky nemá žádný insert a bez něj je ta příprava taky pěknej opruz, takže, co se týče přípravy, si moc nevybereš. 

Jak vidíš, každý tu má jiný preference. Měnící se ekonomika v KH, o které se zmiňuje Jonash, mě právě baví hodně (přepočítávání už tolik ne:)) ideálně hry zkusit, pokud máš možnost..

10.4.2024 11:01:04

Já zrovna ty hry docela srovnávám, protože ten společný princip, kdy hráč svými akcemi soupeře na jednu stranu blokuje a na druhou stranu jim vytváří nové příležitosti, je pro mě zcela zásadní, a je to to hlavní, co na obou hrách miluju. 

Mechanicky si opravdu nijak zvlášť podobné nejsou, a má smysl mít obě. 

Jeden zásadní rozdíl je, že v Brassu je ta ekonomika víc hmatatelná  “kostičková”, prostě vyrábíš a spotřebováváš konkrétní kostičky uhlí atd. V Kutné Hoře je to provázané skrz ten systém cen, je to víc virtuální. V Brassu ti praská hlava z toho, kde vzít uhlí, abys pak támhle mohl postavit budovu, pro kterou ho potřebuješ, kde seženeš pivo, abys mohl prodat její produkci, a kde začít, abys to stihl, než ti do toho někdo hodí vidle. V KH ti praská hlava z toho, kam se hra posune, když teď snížíš cenu dřeva, jak na to asi zareagují protihráči, a jak té situace budeš moct využít ty.

Brass je hektičtější, prostě se tam toho postaví víc, a ta situace se mění hodně dynamicky. V Kutné Hoře postavíš za celou hru pár budov, ta stavba je rozfázovaná, což zároveň znamená, že ty události visí nějakou dobu ve vzduchu a dá se s nimi kalkulovat. Ale to už je samozřejmě zase společná věc v obou hrách, je potřeba umět číst, co se asi tak stane, jen to čtení vypadá v každé hře trochu jinak. 

10.4.2024 11:23:59

Jen doplním za mě k tomu Brassu. Ve dvou je naprosto v pohodě hratelný, díky zmenšení hrací plochy a redukci karet. KH se ve dvou taky docela dá díky udalostem, ale ta opravdu rozkvete až od tří hráčů. Brass ve dvou je plnohodnotný a výborný, za mě.

10.4.2024 12:36:33

Rozhodně Brass. :-)

 

 

10.4.2024 12:41:29

KH jsem zatím nehrál, ale ohledně Brass bych nerad, aby zapadnul Lancashire, jehož druhá strana mapy je vyloženě pro dva hráče, absenci piva beru jako plus, narozdíl od reálného života :)

Jediné, co mi na Lancashire vadí, je tmavá mapa ;)

Ohledně srovnání obou Brassů zde proběhla výživná diskuze, doporučuji pročíst

10.4.2024 14:57:03

Vybíráme z Bazaru

Star Wars: Imperial Assault
Star Wars: Imperial Assault
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 6 dnů

Offcanvas