Kutná Hora: Město stříbra

xxxxxxxxxo hodnoceno 132x (Seznam vlastníků)

Kutná Hora: Město stříbra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Ondřej Bystroň
Pavel Jarosch
Petr Čáslava
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Ahoj, tak co na hru říkáte?

My teď dohráli první hru ve dvou hráčích, včetně karet událostí.

No po první hře i po hypu kluků z Nithrania jsem možná čekal malinko víc :)

Každé kolo mi přišlo,že je to nějak pořád stejné a dokola stále jedete akce parcela, právo, stavba, kutání, příjem a když zrovna máte žeton zahrajete Barboru, která Vám mnohdy spustí tu akci, kterou jste v daném kole kvůli ní vynechali.

Právě akce z chrámu sv. Barbory umí nejvice zamichat kartami a je potřeba si hlidat co je zrovna na pořadu dne.

Dál mě trochu zklamalo zpracování, narážím teď asi hlavně na kvalitu kartónu a gramáž karet nebo nevídaně měkkou krabici. Na nich je vidět, že se tlačilo na sražení ceny co nejníže. I je škoda, že desky jsou puzzloidní a nemají klasický násek.

Nicméně grafika a ilustrace jsou jinak moc hezká a na stole celá hra vypadá moc pěkně.

Ještě bych zmínil pravidla. Tady jsem bohužel našel pár nesrovnalostí ve formulací vět. A je škoda že nikde není přehled průběhu kola. Já tohle zkousnu, ale některým méně zkušeným hráčům by jistě přišel vhod.

I když to možná vypadá, že hru hodně pomlouvám v zásadě jsem se bavil a  je cítit, že hra má potenciál rozkvést až po více zahrání a hlavně ve více hráčích. Ale stejně jak jsem psal na začátku, čekal jsem malinko víc.

A jaké tedy máte dojmy Vy?

3.12.2023 17:17:50

Zhruba tak, jak píše @pidlaj , no.
Stavitelé a horníci nesou menší příjem, ale je taky dobré zmínit, že mají daleko levnější budovy než písaři nebo hutníci.
Hostinští a řezníci jsou si docela podobní, moc nerozumím, proč by příjem z jídla měl oproti pivu být slabota. Když oba cechy postaví jednu ze svých levnějších budov, zaplatí za ni podobně (řezníci mají dvě po 6, hostinští za 5 a za 7), bude po většinu času příjem řezníků o něco vyšší než hostinských. Cena piva je vyšší, ale řeznické budovy dávají produkci 4, hostinské 2.

26.12.2023 19:56:09

Tyto 3 cechy jsem hrál posledně (moje 4. hra) a ano, příjem jsem měl nižší (hlavně díky vlastní blbosti), ale proto jsem i držel cenu dřeva vysoko a jel na hornické budovy. Nakonec těsné vítězství o 4 body, ale dost jsem se bál. S cechy to chce opravdu rozmyslel, jak si je položíte.

27.12.2023 10:19:43

Mám za sebou 3 hry ve dvou hráčích.

Hra je na stole krásná, mně se ten vizuál moc libí. Ta barevná kombinace vypadá na stole moc hezky a ani mi nevadí fialová Barbora. Co se týče kvality - asi jak co. Desky vypadaly, jako by byly už hrané, ale třeba kartonové mince mi zde příjdou dost příjemné na manipulaci. Neměla jsem ani potřebu vytahovat kovové. Celkově ten lesklý karton mi tady tak nějak nevadil. Nadšená jsem byla z re-wood figurek, ty vypadají skvěle. Hra byla taktéž tématicky na slušné úrovni. 

Jinak jsem asi díky hype čekala víc a souhlasím v podstatě se vším, co zde již zaznělo. Celé se to točilo kolem ceny dřeva, ostatní suroviny mě, kromě příjmu, nezajímaly. Alespoň ne ve dvou hráčích. Škoda, že třeba alespoň budovy nestály nějaké suroviny navíc, než jenom dřevom. Trh mohl více vyniknout. Také mi to přišlo jednotvarné, 6 kol, v každém 2+2+1 tahů a tak pořád dokola. To je přesně taková ta hra, ve které musí jet člověk naplno, ponořit se do ní, jinak si to neužije. 

Mluvilo se, že ta hra není na jedno a dvě zahrání. Tomu věřím, mám odehráno 3 hry a v podstatě až po te třetí hře jsem si osahala, co se tam všechno dá dělat. A teď by mi trvalo xxy her, než bych si vyzkoušela, co a jak na co reaguje, co je lepší dělat na začátku, co si nechat na konec atd… Bohužel mě ta hra neoslovila natolik, abych do toho chtěla dávat čas. Proto bych doporučila spíše pro lidi, kteří hrajou do hloubky, než do šírky. Protože zahrát si Kutnou Horu jednou ročně nemá podle mě moc smysl a člověk si to neužije. 

28.12.2023 18:31:03 | Upraveno autorem (porovnej)

Ještě jsem nehrál, ale kvalita kartonu je mizerná. Počítadla jsou ošoupaná už po sestavení, puzzle desky už taky hned po vyloupání vykazují oděrky (a to jsem loupal dost opatrně). K tomu ultra tenká krabice a chybějící insert (který zrovna u téhle hry opravdu chybí). Na to, že je to pro CGE hlavní hra roku, tak kvalita komponent tomu absolutně neodpovídá (až na dřevo, to je pěkné). Až mě mrzí, že jsem rovnou pořizoval kovové mince, protože v kontrastu s nimi ošuntělost kartonu ještě víc vynikne. Je to fakt škoda, protože herně vypadá moc dobře.

29.12.2023 10:43:47

Prozatim odehrany 2 hry ve 4 a moje dojmy jsou pozitivni. Dojmy manzelky méně, protoze skoncila vzdy 4 ;).

Pokud nekdo hraje do šířky a venuje hre 1-2 partie, tak ta hra neni opravdu pro nej, protoze prijit na to, jak tu hru hrat neni jednoduche.

Kvalita kartonu je horsi - mapa se mi uz ted odira a krabice je prilis měkká. Dílky jsou ok. Citelne chybí insert. Kovové mince (kupují se samostatně) rozhodně vylepší dojem (S penězi se pracuje ve hře často), i když mi přijdou lehčí než v jiných hrách.

Jen mě mrzí, že po otočení dílku budovy na plánu, tam není vidět její název.

7.1.2024 10:55:36

Vybíráme z Bazaru

Undaunted: Sada opravených karet pro tři hry
Undaunted: Sada opravených karet pro tři hry
Akt. cena: 390 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas