Kmotr: Impérium Corleonů

xxxxxxxxoo hodnoceno 116x (Seznam vlastníků)

Kmotr: Impérium Corleonů - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Mafie
Herní kategorie: desková hra, strategická, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Eric M. Lang
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

České vydání

že by?

https://www.youtube.com/watch?v=Zn9PD47z3eQ
24.1.2017 14:34:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Cimm
Vydavatel většinou požaduje minimální tisk 1000 kusů (někdy více, někdy méně, jsou výjimky). Některé z her, které jsi jmenoval, jsou okrajovky (wargames kupříkladu) - co se hrou, které prodáš 10 kusů, a zbytek zůstane ležet na skladě a nikdy se neprodá. To si nemůže dovolit žádná firma, byť sebenadšenější.

Age of Conan a WotR byly FFG (nyní Ares Games), takže tam úřadovalo BF. Mage Wars měl dělat BF, ale už dlouho o tom není slyšet, asi to šlo k ledu. Ostatní třeba nejsou takové pecky, aby se je vyplatilo lokalizovat (aspoň pokrýt náklady).

Jako snaha dělat některé hry tu je. Problémem ale často je, se k takovým hrám vůbec dostat, páč exkluzivní partnerství.

26.1.2017 08:40:45 | Upraveno autorem (porovnej)

:)
to Beholder: Klid. Je to prostě business jako každý jiný. Cílem je primárně vydělat. Hádám, že pro ffg nebo cmon nejsme zrovna klíčový trh. Že by dávali na překlad do němčiny také pár dní jako bf? Pak je tu zajímavá otázka, kdo jim vytvoří zisk, jestli "masa" která o zh nebo nějaké deskoherní komunitě nemá páru a prostě vleze do krámu a hru koupí nebo deskoherní komunita samotná. Aneb nekonečné debaty nad games workshopem, zda za jejich předražené figurky utrácejí peníze hlavně rodiče dětí nebo geekové.

26.1.2017 08:48:50

Morthe
Myslíš, že jen 10 kusů? Třeba to Above and Below, o to bych se nebál. Je to jednoduchá hra, krásně to vypadá a tenhle druh hry tu ještě není. I ty ostatní hry, co jsem psal, jsou dle diskuzí a recenzí vesměs pecky, jen není většina z nich vůbec k sehnání. Prodej nedokážu odhadnout, ale nechce se mi věřit, že to množství deskovkářů, kteří u nás jsou, by to nerozebrali :) Když jsem viděl na loňském deskohraní, jak jsou narvané místnosti k prasknutí... a to je jen Praha.

26.1.2017 11:20:44

Cimm
Třeba u HISka (ač tu hru mám rád) osobně nevěřím, že by se prodalo 1000 ks v republice. A třeba Fief snad překlad nepotřebuje. Na komponentech text není a pravidla najdeš tady.
Vem si jaký strach měli REXové z Blood Rage a to je celosvětová pecka...
Osobně si myslím, že se do ČR dostávají kvalitní hry, ale přeci jen se musí zaměřovat na hráčskou většinu.
A poslední dobou jsou hry často do roka v češtině, to je podle mne skvělé.
A pokud jde o původní téma překlady od BlackFire. Vyloženě si vybírám, jestli hru potřebuji v češtině nebo ne.
Když jde o dosti komplexní hru, nechávám to raději v originále. Přeci jen louskat FFG pravidla je dosti úmorné i bez chyb v překladu.

26.1.2017 11:54:50

marektomas98
To je výhoda angličtinářů. Já měl anglinu pět let na střední, jenže to už je nějaký ten pátek. Karty bych si nějak zapamatoval, ale pravidla bych rozhodně nedal :)

26.1.2017 12:09:59

Chápu
že to není jednoduché. Naštěstí je tady na zatrolkách spousta lidí, která překládá.

Ale pokud mají v Česku podmínku 1000 her, je to celkem mazec. V USA je hra poměrně úspěšná, když se prodá 15 000 kopií.

26.1.2017 12:17:25

lokalizace
Pokud vás to uklidní, tak jsme odmítli první únorový print. Na full lokalizaci bylo 19 pracovních dní. Samozřejmě bez možnosti si hru předtím byť jen jednou zahrát. Vzorky pro distributory neexistují. Máme teda čas zhruba do dubna. (Sice se pak trochu změnila situace (podklady pro lokalizaci měly být 12.1., ale zatím nejsou), ale nepředpokládám, že bychom se do prvního tisku hrnuli).

off topics:

to: czechImenhotep: na lokalizaci FFG her je vždy 5-6 týdnů, nezávisle na velikosti projektu. Němci mají samozřejmě stejné termíny jako my.

add kompletní pravidla Star Wars Destiny: Marek Tvrdý, jako překladatel původní hry na nich dělá. Je to absolutně mimo rozpočet = žádný velký tlak na termín.

add CMON: Nikdo CMON Rexhrám nepřebral. Potkal sem se s nimi loni na Gen Conu a bez jakéhokoliv přesvědčování jsme se domluvili na Black Plague. V Esseunu už za náma přišli sami s nabídkou NE exkluzivity, ale prostě možnosti 2 odmítnutí hry, než jí dají někomu jinému. Nezastírám, že naše vyjednávací pozice je díky mezinárodní distribuci a 3 evropským pobočkám na úplně jiné úrovni.

add překlady: Všechny outsourcujeme a jinak se to řešit nedá. Překladatelský tým se se poslední 3 roky dost protočil a byť je ne vždy všechno 100%, vážím si práce a nasazení všech, kteří se na lokalizacích podílejí. Už sem to říkal na Deskofobii LIVE, ať Blackfire udělá cokoliv, vždycky bude tím zlým molochem, na který je potřeba naplivat kvůli každé špatně přeložení kartičce. Argumentovat prvním Arkhamem je dneska už opravdu zbytečné, u prvního Descentu se sešel časový press s novou nezkušenou marketingovou asistentkou, která ho dostala na starosti, vydala se errata. Warhemmer Quest už má taktéž errata, vsadilo se na nesprávného překladatele, byť měl výborné reference. Jednoduše nemáme kapacitu na to, před každou lokalizací dělat výběrové řízení na překladatele a ještě si ho nechával posvětit komunitou. Quadropolis jsme hned stáhli z trhu a celý náklad prodali do Polska. Pokud někdo hejtuje třeba Rebelii, tak to už je opravdu hnidopišství.

add rozjetí značky a nelokalizovaní expanzí: Už někdo níže psal, že minimální objednávka lokalizované hry je 1000 kusů. Někdy i víc. Takovou expanzi Civilizace si koupilo zhruba 9% majitelů základní hry. Dunwich si koupil zhruba každý 6 majitel Arkhamu, Faraona zhruba každý 12tý. Většina zákazníků si prostě vystačí se základem. Hru vytáhne 3x-4x za rok a neřeší to. XCOM je odepsanej, Descent to má nahnuté. Teď doobjednávám dotisk základu jen abychom měli šanci, že se vůbec v horizontu dalších 2 let dovyprodá Labyrint. Arkham je zdá se už za zenitem a Eldritch ho ještě rozumně nenahradil. V podstatě jediná FFG hra, kde mají expanze (měly) vyloženě smysl je Talisman. A pak samozřejmě LCGčka. Další světlou výjimkou je Munchkin a samozřejmě Dixit. A musíme se modlit za budoucí úspěch T.I.M.E Stories. To je jeden z důvodů, proč se asi nedočkáte Mansion of Madness 2nd ed. Ta hra je neskutečně drahá a bez expanzí se rychle ohraje a bez nich si jí polovina z vás v češtině stejně nekoupí.

Pravidelně diskuse na zatrolenkách pročítám, za konstruktivní zpětnou vazbu samozřejmě děkuji, ale holt se jen zřídka se pustím do nějakých odpovědí. Vzhledem k obsahu mnohých příspěvků by to bylo kontraproduktivní. Předpokládám, že i tato odpověď se okamžitě obrátí proti mě. Pokud si chce někdo o něčem konstruktivně popovídat a něco vysvětlit, má možnost přes mail nebo zprávy na naší facebookové stránce.

Hezký den.

26.1.2017 12:42:07

To Michal BF
Díky za tvou reakci a vnesení trochu světla do této diskuse. Těžko někteří i poté změní názor, ale jsou to docela zajímavá čísla. Rozhodně si budu i nadále hry od Blackfiru kupovat v češtině, stejně i od jiných českých vydavatelů ;)

26.1.2017 13:05:35

Michal-BF
Jsem velice rád, že jsi vstoupil do této diskuze. Tak já tedy začnu. Možná tím, že doplním tvůj výčet méně či více zmršených her Vaší lokalizací. Tak jedem - Civilizace, Hra o trůny LCG, Běsnění Drákuly, Eldritch Horror, snad i 7 Divů světa: Duel. U Rebelie že hnidopišství? Jsou tam chyby? Jsou... To si snad ani nemohl napsat vážně, že na BF je třeba naplivat kvůli každé špatně přeložené kartičce. Když půjdu do restaurace, dám si jídlo které mi nebude chutnat, můžu říct ok, tak se jim to nepovedlo a dám jim šanci. Půjdu tam podruhé a po jídle se poseru. Půjdu za obsluhou jim vynadat a uslyším, že jiní se po jídle nepo... tak to nemůže být tak špatné. Asi tak vnímá většina hráčů přístup BF. Asi v pominutí smyslů jsem si koupil core set Hry o trůny. Vím, že v sérii jsou špatně přeložené karty. Když si Vám napíšu o správně přeložené karty, pošlete mi je? Třeba tak to udělal MINDOK ve Studené válce, kde byly přeloženy chybně dvě karty. Zavolal jsem tam a hned mi domů zdarma poslali obě karty správně a navíc dvě promo karty. Lze něco takového očekávat i u Vás? Asi si odpovím sám... Co takhle se přestat vymlouvat, konečně do toho šlápnout a něčím hráče ohromit a zavřít jim ústa?

26.1.2017 13:29:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Michal BF
Tak jsem rád, že se BF vyjádřilo. Odmítnutí šibeničního termínu je dobrá zpráva. Doufám, že tedy tak bude dostatek času na kvalitní překlad. Myslím si, že tvůj příspěvek se proti tobě neobrátí, právě naopak. Jen na BF se neplive jen tak pro nic za nic. Hry jsou skvělé, ale ten překlad prostě pokulhává, netvrdím že u každé hry, ale ty procenta vadných je dle mého názoru více než u ostatních vydavatelů. Překlep se stane, ale vynechat slova nebo větu už je velká hrubka. Nechci a nebudu znovu rýpat, přeji šťastnou ruku na překladatele a budu optimista, že se vše podaří. Rozhodně jsem rád za vyjádření BF.

26.1.2017 13:40:38

Ew

Michal-BF
Hra o trony lcg by ma tiez zaujimalo co z pokazenymi kartami

26.1.2017 14:28:54

Michal-BF
Děkuji za vyjádření k tématu. Opravdu doufám a přeju vám, aby překlad Kmotra i jiných dalších titulů (ale Kmotra hlavně :)!) byl bez malých i velkých chyb a zkrátka bez problémů. Jen je třeba si uvědomit, že někteří už do her od BF investovali nemalé částky v řádech tisíců korun a pokud měli smůlu zrovna na ty "špatné"... - tak kdo by pak neprskal, kritizoval, plival, že? Zákon akce a reakce v praxi. Není to bezdůvodné.

Jo, a komunikaci s komunitou přes takovéhle weby bych rozhodně nepodceňoval. Mě tvoje vyjádření vážně potešilo, hlavně to, že bylo naprosto seriózní. A uvidíš, že ty ostré jazyky tady spíš otupíš, pokud podáš dobré argumenty. Vyjádření, které má hlavu a patu by proti tobě otočil jen magor, a ty tady jsou doufám v menšině (pokud vůbec)...

Takže přeju hodně štěstí ;).

26.1.2017 17:26:45 | Upraveno autorem (porovnej)

bf - cmon
"add CMON: Nikdo CMON Rexhrám nepřebral." - dál už ani nemá cenu číst

26.1.2017 17:44:09

kalif
??? Asi jsem blbej, ale nějak jsem tě nepochopil... Říká se tomu hospodářská soutěž; "přebírat" neboli tvořit si obchodní partnery není nic nezákoného či nemorálního, co vím... Více zde ;): https://cs.wikipedia.org/wiki/Hospod%C3%A1%C5%99sk%C3%A1_sout%C4%9B%C5%BE

26.1.2017 18:31:01

Durin
Sám jsi to napsal:
přebírat - tvořit vs. nepřebral.

Dál se tím nemíním zaobírat.

26.1.2017 18:50:06

kalif
Michal-BF prostě jen podotknul, že nějaké "přebrání" CMON, o kterém mnozí spekulovali, neexistuje.

A neber to jako útok, spíš tvůj názor nechápu, toť vše. I já bych byl radši kdyby se toho ujmuly Rexhry, teď však nezbývá než doufat ve zdárné vydání od BF.

26.1.2017 19:17:15

Durin
Neberu, neboj. Jen si myslím, že to není pravda nebo dejme tomu úplná pravda. Ale nechci se pouštět do hlubší diskuze, protože nechci uvádět zdroje apod.

26.1.2017 19:24:05

reakce
1. Díky Michalovi za příspěvek - kdyby bylo takových reakcí víc, nebude tady tolik emocí. Ale mimochodem tuším že právě v dílu Deskofobie k překladům zmiňuješ, že radši dáš na názor obchodníků než komunity (tak nějak to tam bylo řečeno, nechci teď slovíčkařit) - a tady vidím velkou chybu BF - ta špatná pověst se šíří rychle a dokonce se šíří i mimo komunitu - sám jsem zažil, jak mi "nehráč" řekl, že od BF nechce hry, že jsou špatně přeložený! Ale pokud bys komunikoval víc, věřím tomu, že se to otupí. Takhle jsem z toho do dneška cítil tak trošku aroganci.
2. Naprostý souhlas s Durinem - pokud někdo dal tisíce do her, které se zrovna "nepovedly", tak se nikdo nesmí divit , že nadávají.
3. CMON - k přebrání prostě došlo a je jedno jak k tomu došlo. Tady Rexhry lituju. Ale je to prostě konkurenční boj a ten obecně bývá tvrdý a někdy i nefér (což neříkám že tady bylo).
4. Expanze - to mne nejvíc trápí. Začarovaný kruh. Bohužel z tohohle důvodu hry typu Eldritch, Descent nebudu kupovat v lokalizaci. Protože prostě nevěřím v jejich lokalizaci (těch expanzí) - a motáme se v kruhu - dost lidí nekoupí zaáklad, málo prodeje základu povede v nevydání expanzí.... To samé mám velké obavy už dopředu u Zombicide BP. A ještě větší u T.I.M.E. Stories - představa, že se prodá dalších minimálně 1000 scénářů....když už teď to funguje u základu stylem zahraju a prodám dál....tady si myslím, že se měl aspoň jeden nový scénář zlokalizovat hned. Ale chápu, že je to risk.

Takže když to shrnu, tak si myslím, že je pořád co zlepšovat. A že to povede k tomu, že všichni budou spokojení a nebudou mít důvod nadávat.

26.1.2017 20:45:00

TIME Stories
Kdyby bylo alespoň jisté, že se další 2 scénáře vydají, tak by si možná více hráčů základ ponechalo a neprodávalo.Takhle mám obavy, že se těch 1000ks neprodá a jestli vůbec nějaké scénáře budou....

26.1.2017 22:06:08 | Upraveno autorem (porovnej)

koumes731
No ještě mu snad polibte zadel. Asi mám jiné vnímání, ale tu aroganci tam osobně cítím na míle daleko.

27.1.2017 01:46:56

Cimm
To, že někdo ocení reakci vydavatele, která do diskuse vnese trochu světla (aspoň pro toho, kdo o celé věci vlastně nic neví jako já; neznám reálné pozadí, takže jsem už neschopný o tom více diskutovat) je líbání zadku? Asi máme jiné měřítko. Poodhal nám, hloupým ovečkám, prosím tedy i druhou stranu mince, nebo aspoň nezesměšňuj názory druhých ;).

27.1.2017 07:38:28

off topic T.I.M.E stories, když už to tu padlo
V době, kdy se chystal základ nám Asmodee, žádné expanze nedalo k dispozici. V aktuálním produkčním plánu nejsou až do května, dál nevidíme. Za týden je veletrh v Norimberku, po něm snad budeme vědět víc. Základů se muselo udělat víc než 1000, takže se automaticky počítá s tím, že expanze po té tisícovce budou. Chtěli bychom zvládnout letos alespoň 2, ale jak píšu - není to vůbec na nás. Na druhou stranu věřím, že ve druhé polovině roku je Asmodee prostě vyrábět musí, i kdybychom začali nějakým novým a ne jak vycházely postupně.

27.1.2017 09:05:12 | Upraveno autorem (porovnej)

Offtopic kvalita překladů
Pojďme se podívat trochu konkrétně, proč je kolem lokalizací firmy Blackfire taková diskuze, a to na příkladu hry Zombicide: Černý mor, jež je z portfolia CMON. Dne 12. 1. 2017 Blackfire zveřejnilo na svém FB ukázku ze hry Zombicide, konkrétně proslovy hrdinů. Nikde není uvedeno, že jde o předprodukční verzi (já v to ale upřímně doufám).

Na obrázku v odkazu se můžete podívat, jak to v tomto případě vypadá: http://i64.tinypic.com/21j3fhj.jpg

Osobní postřeh: Ve hře se středověkou tématikou bych zřejmě slovo predátor nepoužil, už proto, že jeho výskyt byl poprvé zaznamenán roku 1581. Podle výzbroje hrdinů bych se děj odvážil zasadit do gotiky, odhadem tak dvě až tři století před zmíněný letopočet. Ale to už je hnidopišství, jde o fantasy téma.

27.1.2017 09:43:26

Morthe
Ty si blázon :D (samozrejme v dobrom), že si dokážeš takéto veci všimnúť. Podľa mňa 99% ľudí čo tu hru hrá si to nevšimne, minimálne nie vedome. Viem si predstaviť že trošku archaický slovník dodá hre podvedome šťavu. Ja síce nemám hry v ČJ, ale mal som s tvojimi prekladmi tú česť sa stretnúť a hlavne atmosferické texty sú super. Samotné mechanické texty by mali byť čo najsuchšie, najtrefnejšie a čo najlepšie pochopiteľné.

Toto je možno aj námet pre BF, aby vedeli koho majú nabudúce oslovovať ;) Teraz je len otázka, či by to Morthe stíhal v šibeničnejších termínoch, lebo predsa len, komunita má zväčša viac času ;)

27.1.2017 10:02:18

Morthe
Jen drobnou poznámku, slovo predátor je už v původním anglickém textu (Zombies? Bah! They’re no match for a true predator. (zdroj zombicide.com)), takže zde je chyba na straně CMON, nikoliv překladatele...

27.1.2017 10:06:56

Vybíráme z Bazaru

Masters od Renaissance: Lorenzo il Magnifico+obaly
Masters od Renaissance: Lorenzo il Magnifico+obaly
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 12 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas