Hra o Trůny: Desková hra (druhá edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 654x (Seznam vlastníků)

Hra o Trůny: Desková hra (druhá edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: strategická, válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Korea Boardgames
Autoři: Christian T. Petersen
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaká je ?

Je super, jsem nadšen, takhle dlouho mě hra nepobavila. Hráli jsme 1x v 6-ti, 2x v 5-ti, ale tahle hra je prostě stavěná na maximální počet hráčů a pokud se sejde dobrá skupina, tak je to prostě paráda. Nehrál jsem bohužel starou verzi, abych mohl porovnat.
10.12.2011 10:53:12 | Upraveno autorem (porovnej)

to Beholder
Existuje jedno velmi jednoduché řešení - pořídit si základní hru I. edice a expanzi Storm of Swords. Tam je přímo herní varianta pro 4 hráče, s úplně novým herním plánem a výrazně přepracovanými pravidly.
Nevím jestli to je řešení které hledáš ale mělo by se nejspíš jednat o nejvyváženější a nejrozumější způsob jak hrát Game of thrones ve čtyřech. Byť s trochu jinými pravidly.

Ad ta podobnost WK a AGOT. Podle mě to není tak horké a ty hry jsou dost rozdílné. AGOT je mnohem víc o politikaření a interakci mezi hráči a to až do takové míry že si tu neužiješ většinou ani kolo klidu (mluvím teda hlavně ze zkušeností ze hry v 5 a 6 hráčích). Ono se to nezdá ale dost to hru ovlivňuje a mění zážitek z ní.
Většinu času AGOT jsem strávil ve stoje. Z nervozity a protože bylo pořád potřeba odbíhat se někam domlouvat.
WK je mnohem klidnější což je + i -. Někdy je dobré nebýt neustále ve stresu.

5.1.2012 09:34:02

4 hraci
tak bohuzel ve 4ech je vazne totalne nevyrovnana... hra skoncila snad ve 4tem kole .... ale rekl bych ze reseni je celkem proste ... hrat na mape pro 3 (vse od Dorne po Vysokou zahradu uplne zakazat) pripadne zrusit Cerne a hrat misto nich za zelene.

5.1.2012 23:02:53

ValMor
To bylo právě první co mě napadlo - prostě zakázat určitá území, čímž se změnší mapa a hotovo. Ale překvapivě jsem se o tomto intuitivním řešení nikde na BGG nedočetl. Proto se tě ptám, máš to vyzkoušené? Funguje to? Nenabourá to nějaké jiné mechanismy ve hře?

Další otázka na tvrdo :). Má cenu mít AGOT jen primárně pro 4 hráče. Stojí ta hra ve 4 za to?

S tím odcházením od stolu a tajném domlouváním, jak psal Trpaslik88 to tak opravdu je? Je to nutné? :)

5.1.2012 23:12:04

Beholder
Bohuzel zatim jsem to nezkousel ale fakt to bude jedina efektivni moznost .... proste oblast kolem Dorne za predpokladu ze se nebrani je zlatej dul kterej ma Baratheon prakticky pod nosem a tezi z toho Lannister kterej si pak muze obsazovat zbytek jihu protoze mu v tom Baratheon nebrani.... a jsou z toho dost nehezke zavody na ktere dva ostatni rody jen smutne koukaj .... protoze Lanisterum a Baratheonum ve sve podstate staci flotila a par pesaku a obsazuji jako by se nechumelilo.

Takze ve 4ech bych to fakt nedoporucoval kupovat ta hra je zretelne pro 5-6 hracu .... her pro 4 hrace je hromada :)

5.1.2012 23:21:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder
Hned na začátku poznamenám, že s 2. edicí zatím nemám zkušenosti.

Co se týče AGOThu pro 4 hráče, tak se kloník k Trpaslíkově verzi. Mapa z rozšíření Storm of Swords je idealizovaná pro 4 hráče, mírně jiná pravidla a hraje se velmi hezky. Docela pěkně funguje i ve 3 hráčích. Vše je ale taktéž podmíněno právě hráči, jejich schopností dělat kompromisy a uzavírat dohody a vrážet kudly do zad. Takže pokud ti nevadí starší grafika, volil bych 1 verzi základ a k němu rozšíření. Většinou by jsi hrál ve 4 rozšíření a když by se náhodou Vás sešlo 5 tak můžete jet velkou mapu.

Co se týče odházení od stolu není to nutné, ba je to spíše takové houserules. Běžně se to hraje bez odcházení s veřejnou diplomacií, ale mne osobně víc baví to odcházení, kdy nevím na čem přesně se domluvili protihráči. Evokuje to tak ve mne víc původní Martinův příběh.

5.1.2012 23:21:35

Jarwiks, ad 1.edice
je to sice neracionální, ale mě se líbí ta 2. edice a 1. edice s rozšířením se mi kupovat nechce :)

5.1.2012 23:35:42

Beholder
Tak udělej nábor na spoluhráče ať můžeš hrát v 6 lidech ;-)

5.1.2012 23:56:16

Jarwiks
Kež by to šlo. Ale 4 jsou max a to ještě jen velmi výjimečně :(

6.1.2012 00:30:23

ValMor
úplně jsem přehlédl tvůj poslední příspěvek. Takže díky, ušetřil jsi mi nějaké peníze :). I ostatním díky za názory. Zůstanu ve 4 u toho Chaosu, to je stejně nejlepší hra :)

6.1.2012 21:34:39

Lannister
Lidi chtěl jsem se zeptat jestli se to někdy někomu podařilo vyhrát s Lannistery, pokud se hrálo v plném počtu hráčů. Zatím všechyn hry co jsem hrál dopadl Lannister tak že neměl skoro nic.

7.1.2012 12:33:43

Lannister
my to hrali ve ctvrtek, ale ve 4 a lannister vyhral ve 4. kole

7.1.2012 12:49:39

to Rozy:
V první edici v plném počtu hráčů (tedy 5) jsem za Lannistery vyhrát dokázal. Můžeš vyhrát za kohokoliv a za Lannistery to podle mě není úplně nejtěžší ...

7.1.2012 22:39:11

Lannister
Mě se to za ně sice taky povedlo (v pěti i šesti hráčích) ale stejně si myslím že jejich šnace na výhru jsou nejmenší ze všech. Nejlíp jsou na tom naopak Baratheoni a Greyjoyové. A to i s klasickým home rulem že se jim dwongraduje jeden knight na pěšáka.

Každopádně záleží samozřejmě především na hráčích a na tom kterým směrem se vrhnou.

8.1.2012 18:37:44

Rozy
Ja jsem vcera vyhral za Dorny a Lannister se tomu ani neblizil, respektive nebyl na tom spatne, ale kdyby zacal s nekym valku, tak ho nekdo dalsi sunda z jinyho smeru, vzhledem ke Greyjoyovi na mori nema nikdy kryta zada... A porazit Greyjoye na mori muze s ohledem na House karty tezko...
Osobne mi Lanni prijdou nejtezsi , bo maji hodne potencialnich sousedu, ale hral jsem to jen 3x.
Trochu bych je prirovnal k Rakousku v Diplomacii, za to se taky nevyhrava lehce;)

15.1.2012 11:52:42

Lannisteři (1. edice)
Jen málokdy se mi stane, že za ně prohraju :D. Ale je to vždy velmi křehké. Nejdůležitější je získat spojence, pokud možno Greyjoye, Baratheona nebo Tyrrela, pak setrvat s ostatními v míru, a přesvědčovat je, že útokem na vás nic nezíská atd. A až se naskytne správná příležitost, vražte někomu nůž do zad a je vyhráno (takhle jsem schopný dobýt třeba 3 města v jednom kole). Lannister je asi opravdu nejvíc o diplomacii, musíte poštvávat ostatní proti sobě a přitom s nima být za dobře...

Příklad jedné hry - spojenectví s Greyjoyem, Stark a Tyrel mi vyhlašují válku. S pomocí Baratheona je Tyrrel poražen, přenechávám Baratheonovi většinu jeho území. Greyjoy se vylodí u mých břehů, ale nakonec ho přesvědčím, že bude lepšít zaútočit na Starka. K tomu se přidává Baratheon. Všichni obrací zrak k severu. Stark klesá pod náporem Greyjoye, a slibuje mu podporu proti Baratheonovi, když ho nechá být. Baratheon přesunuje vojska na sever (ujišťován, že z jihu mu nic nehrozí). A pak už jen pár chytře zahraných rozkazů a Lannister z ničehonic vyhrál... Jo, tohle byla povedená hra :-).

A ano, NIKDY nezačínejte válku (pokud si nejste jistí, že v jednom kole zdecimujete celou frakci). Střežte hranice a čekejte jen na správný okamžik.

15.1.2012 14:06:56 | Upraveno autorem (porovnej)

speedy
Tak ta taktika je za ne zrejma, je jasne, ze jakmile se do neceho pusti, muzou to rychle odskakat. Jenze od urcite urovne souperu (je jsem vcera treba hral se sachistama z prvni ligy, kteri meji vse sakra dobre spocitane) je velmi nesnadne nekoho manipulovat a muze se ti to vymknout z rukou. Slabsi hrace dokazes nekam postavat, aby to pro ne nebylo vyhodne. Ale kdyz dobrej hrac uvidi, ze nejvetsi profit by mohl mit z tebe, tak ses v problemech. Treba pro Greyjoye jsi prakticky prirozeny nepritel dano polohou ty, nikoliv Stark. Kdyz ovladne more, coz on klidne muze, tak mas hodne problemu...
Je to samozrejme o diplomacii, nicmene pri opakovanych hrach se stejnyma lidma se tve diplomaticke moznosti znacne omezi, bo ti lidi si uvedomi, ze tve rady je manipulovaly do suboptimalnich rozhodnuti;)

15.1.2012 14:18:37

Aneken
Jde o to, přemluvit je o spojenectví ještě před hrou :-). A nejlepší jsou hráči, kteří jdou za vámi, aby si vybojovali 2 místo. Ale samozřejmě, nevyjde to vždy. Jednou se mi stalo, že jsem byl rozmetán ze všech světových stran. Hodně záleží na náladě hráčů, té je třeba využívat :-). Ale jelikož hrajeme skoro pořád ti samí hráči, řekl bych, že už si na mne budou dávat pozor :-).

15.1.2012 14:42:53

ad 2.místo
Tak na tohle se tam snad ani hrát nedá. Hráč který hraje na druhý místo a ještě tak, aby někomu pomohl a dotyčný pak díky tomu vyhrál...dejme tomu. To mě pak iritují věty typu: "Já jsem taky vyhrál, byl jsem ve vítězné alianci." Každý musí hrát sám na sebe, protože pokud někdo začne s druhým místem počítat, řekneme už od začátku, tak má poté jeho spojenec nechutnou výhodu. Ale o tomhle by se dalo mluvit ještě hodně. Co tím vším chci říct, je to že nemám příliš rád někoho kdo "alibisticky" hraje tak, aby byl v pohodě, ale zároveň nikdy pak nevyužil chvíle, kdy může udeřit.

15.1.2012 15:46:45

hra ve 3
hráli jsme teĎ 3 hry ve 3. Poprvé s rody podle pravidel (Lenister, Barateon, Stark). Od 3. kola byla mezi Barateonem a Lenistram zákopová válka s tím že Lenist furt něco zkoušel, ale Barateon ho vždy odrazil. Až do 8 kola Barateon vedl. Starka si nikdo moc nevšímal a v posledních dvou kolech vyhrál.

Další dvě partie jsme trochu hráli s Tyrelem, Barateonem a Starkem. Nechali jsme uzemi Martelu nedobitné a hrady kolem Lenisportu se silnými neutrálními vojsky. Přišlo nám to lepší. Nebyly takové třenice hned od startu a hra se mohla zajímavě rozvinout už před prvními střety. Bylo dost prostoru na takovou tu předválečkou diplomacii. Jednou vyhrál Stark jednou Barateon. Barateonovi se to povedlo těsně před tím než by Starky převálcoval Tyrel, který ovládal celé západní moře. V tomto rozložení má Barateon teoretickou šanci vyhrát ve 4 kole (těch hradý tam má blízko mraky), v obou hrách se oto pokusil, ale ostatní rody mu to pohodlně zatrhli. Obě hry zkončily zíkáním 7 města. a hru jsme dohrávali kolem hodiny a pul.

Ve třech není tolik možností pro nějak domlouvání spojenectví jak ve větším počku, ale zas napětí a nedůvěra k ostatním je mnohem větší. Nepříjde mi žeby to nějak nehratelné jak někteří straší.

15.1.2012 16:22:15 | Upraveno autorem (porovnej)

hra za jine frakce v mene hracich
zkousel nekdo hrat podle tohoto http://bit.ly/yibGLF (z bgg)?

15.1.2012 17:03:45

georgeek
Koukám na to a vypádá to skvěle. Díky za typ. ;-)

15.1.2012 18:14:54

6 hracu a Lannister
Tak posledni hra a Lannister temer vyhral (6 hradu nez jsem rozehral sve planovane kombo smrti a ve stejném kole se nedostal z 3 hradu na 6 a v dalsim kole jako prvni hrac nedobil ten posledni.. urcite napisu zaznam bylo to super videt vitezoslavny usmev Lannistera který ukončil svůj pohyb se 6ti hrady když najednou zjistil že tech 6ti hradu ma na konci kola 4 a on s tim nemuze naprosto nic udelat :) )

Kazdopadne Lannister ma imho podobny problem jako Rakousko v Diplomacii .. . (pro neznale Rakusani obecne odpadaji ze hry prvni protoze vetsinou se vytvori aliance Rusko-Turecko která je smete... ovsem pokud Rakusan za jakoukoliv cenu ukeca jednoho z tech dvou narodu k alianci proti tomu druhemu velmi casto vyhrava hru). Proste Lannister se musi domluvit na alianci se Starkem ci Greyjoyem za kazdou cenu i kdyby mel obetovat temer cokoliv.... pokud dojde k aliance Krakatic a Vlku tak je rád když přežije.

16.1.2012 11:36:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Lanister
No já bych chtěl hlavně vidět proč by Greyjoy přistupoval na alianci s Lanisterem a hodlal ji dodržovat. Lanister je pro něj nejlepší a nejsnadnější cíl, v okolí řekotočí je plno hradů, což je místo pro přirozenou expanzi obou a nějaká velká hrozba od Lanisterů Greyjoyům taky nehrozí. Lanisterské vylodění na Pyku je docela husarský kousek (i když se to samozřejmě dá).
Jinými slovy nějaké spojenectví Greyjoye s Lanisterem je jednostraně výhodné především pro Lanistera.

16.1.2012 11:49:01

Trpaslik88
Koukas na to ze spatneho pohledu... presne z tohotu duvodu ze to Lannister vi bude ochoten slibit cokoliv protoze je pro nej zatracene dulezite si udrzet Krakatice na sve strane. Dovedu si predstavit celkem hezkou hru postavenou na tom ze Lannisteri bojuji s Tyrelly a Baratheony s podporou Greyjoyskych flotil v zapadnich morich i ve stredu mapy zatimco Greyjoy s mirnou podporou Lannisteru bojuje na severu aby ziskal prave ty cene hrady ktere mu Lannister rad obetuje aby presne ve chvili kdy to nikdo neceka vyuzil svou namorni prevahu k vysazeni svych armad v zadech Vysokozahrady... cink ende :)

+ Samozrejme kdyby to vypadalo spatne ... Lannistery jde podrazit vzdycky

Busit do Lannisteru a nechat vyhrat nejakej pronarod na jihu zvladne kazdej trouba...vyuzit Lvy jako perlik na rozbiti stredu mapy a pak na zelezny trun dosadit nejakou tu krakatici to je kumst :)

16.1.2012 12:50:45 | Upraveno autorem (porovnej)

Počet hráčů
Připadá mi, že nejhratelnější je sestava pro 3 nebo 6 hráčů (při respektování pravidel), v pěti je jih jeden velký bonus a ve čtyřech už je to totální výprodej...

Jinak mám pocit, že trochu odflákli generály, moc ikonek a málo zvláštních schopností. Třeba od Melisandry jsem čekal nějaké brutální zabití nepřátelského generála ještě před bitvou (na motivy knihy) a místo toho je tam kulový...

16.1.2012 16:10:54

Vybíráme z Bazaru

Predam Valka Kvetu (Deluxe)
Predam Valka Kvetu (Deluxe)
Akt. cena: 16 €
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas