Cyclades - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Asmodée Editions
Matagot
REBEL.pl
Autoři: Bruno Cathala
Ludovic Maublanc
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Čím viac hraná, tým lepšia

Včera sme odohrali v dvojici so ženou ďalšiu partičku Cyclades, a čím ďalej, tým viac sa nám hra pozdáva.

Na začiatku som trestuhodne vynechal niekoľko príležitostí zabezpečiť si dostatočný prísun zlatých mincí a doplatil som na to prehrou o 1 chýbajúcu ZM. Ako k tomu došlo? Vypichnem niektoré momenty zo záveru partie:

Hráč J (Janka) má 2 metropoly, prevahu v ZM a tri postavené budovy okrem Arisovej, pričom Aris je pred dražbou na prvom mieste (nasleduje Aténa, Zeus)

Hráč P (pecovarhy) má 2 metropoly a celú pechotu zablokovanú Medúzou na jednom ostrove. Nezávideniahodná situácia. Jedinú nádej vidí v prítomnosti Pegasa v ponuke v ponuke bájnych stvorení...

Posledné kolo hry, J draží Arisa rovno za také množstvo ZM, ktorým P nemôže konkurovať, berie aj Aténu. P berie Dia a Apolóna. J stavia štvrtú budovu a s ňou tretiu metropolu. Aténa je v podstate nanič (J doteraz nemala skúsenosti s Diovou špeciálnou funkciou, a preto ho odignorovala - keby vedela, čo bude nasledovať...)

Prichádza rad na hráča P, ktorý postupne (za značných finančných nákladov, ale predsa), nájde Chiméru, vráti ňou do hry Medúzu, následne ju zahrá a oslobodí pechotu, aby mu chýbala presne 1 ZM na použitie Pegasa a dobytie nechránenej súperovej metropoly a s tým súvisiaceho víťazstva 3:2!

Jedna zlatka, skoro ma porazilo. :-) Ani som netušil, že v Diovi sa skrýva taká sila (aj keď som to mal, aj vzhľadom na zatrolenky, predpokladať :-)) Veľmi sme sa zabavili, ozaj pekná hra umocnená aj super grafikou, paráda...
19.4.2010 16:54:29

Ringo
Dusledky Krakena nejsou tak fatalni, pokud uz nejses ve srabu pred jeho zahranim:) Protoze ti jen znici flotilu, tedy obranu na mori. pokud u tvych ostrovu zadne dalsi lode nestoji, tak na tebe porad nikdo nemuze a mas dost casu na reakci - v dalsim kole muzes zahrat Poseidona a znicit lod, Arese a nazbrojit/zabranit tim vysadku. Na Pegasovi je fatalni jeho rychlost, nemas-li na vydrazeni, tak te proste sejme. Dva tri vojaky na ostrove ma v pokrocilejsi dobe vic hracu a nemusi ti jit na metropoli, ale na jiny ostrov, ktery te muze taky poradne zabolet...

7.7.2010 11:00:44

Anaken
zabolet to urcite muze, ale pokud uz to rozhodne vylozene o vyhre nebo prohre, tak je u hrace fakt neco spatnea prijde mi zvlastni si na to stezovat. Dusledek krakena muze byt stejne fatalni jako prijit o ostrov. Tuhle mi ho spoluhrac polozil na obchodni misto ktere mi produkovalo roh a bylo vymalovano, vydelaval jsem 2 rohy za kolo, branil jsem jednu metropoli, jeden ostrov a pres to jsem mel naslapnuto na vyhru. Zahy jsem dobyl ostrov druhy, Paegas mi sebral metropoli, tu jsem dobyl zpet tou armadou ktera dobijela druhy ostrov, proste takova skatulata, ze me ani ten Paegas proste nerozhodil. A to jsem byl uplne bez prostredku, s minimalni sanci nejakeho zisku a tim padem uspechu v drazbe.

7.7.2010 11:20:10

Ringo
no mě překvapuje jak po té první hře vidíš všechny souvislosti :).

Když přijde Pegas třeba zároveň s Aresem, tak vůbec není problém nakoupit 2,3 vojáky na ostrov kde už třeba 2 jsou a pak poslat 4 vojáky na onen ostrov s jedním vojákem a metropolí. Pak stačí v prvním kole bitvy špatně hodit i když v tomto případě je to 4 na 2, takže špatně hodit není až takový problém. Jinak to co píšu není jen teorie, ale stalo se mi to včera.

7.7.2010 13:09:01

Beholder
tak pravidla si pamatuji a i po te jedne hre me napada tolik moznych strategii, ze me spise prekvapuje, ze vy po tolika odehranych hrach tady hrajete jen na Paegase a premyslite, ze ho date ze hry pryc aby se tak nedelo.

7.7.2010 13:46:29

Beholder
k tvemu prikladu - ano, nakoupis a presunes 4 - 5 vojaku a jinde se ti to pak ale vojaky predpokladam nehemzi, takze je moznost te taky potom pekne vydusit

7.7.2010 13:47:55

Ringo
já jsem nikde nenapsal, že hrajeme jen na Pegase, ale to je fuk, začínáme se točit v kruhu a evidentně si stojíš za svým názorema nic s tebou nehne :)

7.7.2010 13:50:33

Ringo
Sorry, ale po te jedne hre ty souvislosti vidis uplne blbe, zkus to jeste parkrat;) Tim se nechci nejak vytahovat, ale ta hra chce proste vic zahrani, napoprve ji hraje dobre malokdo. Branit jeden ostrov nemusis, bo ti ho nikdo nemuze sebrat. A vydelavat pri tom muzes 2+4 za kolo, kdyz chodis na Apolona, to je vyvazovaci mechanismus.
Nikdo to nehraje jen na Pegase, naopak, hrajeme to prave tak, jako kdyby tam nebyl. Pak kdyz se objevi, tak je to proste neprijemne. Obavat se celou hru z jedne nadstrelene karty je proste opruz, ostatni jsou vyvazene, vcetne Krakena, z toho, ze prijdes o par lodi, se vylizes snaze, nez z toho, kdyz prijdes pegasem o ostrov, ktery mel jinak obranu dobrou. Je tam tolik more, ze se proste brani spis na mori, nez na sousi...

7.7.2010 13:54:41

Beholder
ja proste nemam rad ucelove odstranovani veci z her jen proto, ze me to treba 5x nastvalo, ze to souper chytre vyuzil a z minima vytezil maximum.

7.7.2010 13:54:59

Anaken
branit ostrov jeden nemusim, mam-li v umyslu ovsem dobyvat dalsi, uz z toho pak neni jen jeden ostrov a musim branit. Nevim jestli to chapu blbe, ale za Paegasem stojim:-)

7.7.2010 14:08:52

Ringo
No ja taky z her nic neoddelavam, ale tady mam proste z Pegasa pocit, ze je prakticky jedinou nesystemovou soucasti hry. Jiank mam Cyclades velice rad, vse tam do sebe perfektne zapada, ale ten Pegas a jeho vyuziti je proste mimo to, jak se ta hra hraje. Je to jako by sis pri perfektne rozehrane partii sachu pred kazdym tahem dal jednu ruskou ruletu, jestli to nahodou nebouchne;)

7.7.2010 14:16:08

Dojmy po pár hrách
Tak pár her už máme taky za sebou a Pegase zatím rozhodně nemám potřebu vyhazovat. Když už rozhod hru, tak jedině v důsledku předchozích chyb poražených. Ono by bylo příliš jednoduchý a po čase nudný stavět si metropole na ostrovech kam nemá nikdo přístup a myslet jenom na útok. Spíš by mě zajímalo jaké máte zkušenosti s různým počtem hráčů. S nadšením kvituji původní úpravy pravidel pro každou variantu zvlášť, ale zatímco ve dvou (cca 10 her a počítám, že ve čtyřech je to principielně stejné) a pěti (1 hra) jsme se luxusně bavili, u druhé hry ve třech hráčích (první byla BOŽÍ!:-)) mi ten 2 kola chybějící bůh boural veškeré startegie. Nemluvě o chudákovi slečně, co se i kvůli tomu za celou hru nedostala k Áresovi... Tak nevím, jestli máme ve třech zkoušet hledat nějaké lepší strategie, a nebo radši (pokud máte vy zkušenější podobné dojmy a závěry) vždycky povolat ještě čtvrtého:-)
Zase co se mi opravdu moc líbí je to, že hry v různých počtech hráčů fungují každá dost jinak (návdavkem k nepřebernu kombinací pořadí vyložených bohů, nabídce myth-potvor a "dalších okolností"), a zdá se tak, že se to jen tak neohraje...

A ještě na závěr musím zajásat nad propracovaností pravidel. Každý z bohů mívá chvíle kdy je zcela zásadní (i ta socka Apollón), dokonce i za Cheiróna - zde zatracovaného - jsem byl opakovaně moc rád, v bojích je díky spešl kostkám minimum náhody a zatím vždycky zvítězil ten kdo nadělal za hru nejméně chyb... pro mě už za systém a jednoduchý pravidla 10/10. Design je kapitola sama pro sebe :-)

P.S.: obávám se, že je v jinak svkvělém českém překladu pravidel na těchto stránkách drobná chyba. Po srovnání s francouzským, ruským a řeckým originálem (přibalili mi v Avignonu ještě holandský, ale tam už nemám ani šajnu:-)) chybí v české verzi jedno podstatné slovo: místo "schopnost bytosti se projevuje až do následujícího kola" tam má zjevně být "schopnost bytosti se projevuje až do VAŠEHO následujícího kola"...

23.7.2010 14:16:08

PJ

Polylux1
Ano, potvrzuji tu chybu v překladu. Nějak mi to připadalo tak samozřejmé, že mi to slovíčko uteklo. Díky za upozornění, opravím.

23.7.2010 14:44:49

b
Po pár úvodních hrách paráda. Konečně něco vytlačí ze stolu small world. Hra má překvapivou hloubku. Diova přehlížená schopnost protočit karty mýtických potvor zaskočí mnohému hráči v hrdle. Chytré dražení se skočením na apolona ve vhodnou chvíli prodraží všem ostatním bohy, které vlastně ani nechtějí. Klíčem k úspěchu jsou mýtické potvory, často dostane hráč na budku kvůli tomu, že za těžké prachy vydraží area a už mu nezbydou prostředky na odemletí pro něj nebezpečných kreatur. Základní taktika se podle mě odvíjí na jakých ostrovech hráč začíná. Někdy je důležité vzít za každou cenu poseidona a obsadit námořní cesty, jindy je potřeba předběhnout hráče v obsazení ostrova se dvěma rohy hojnosti, dá se hrát i beton na 1x budovy/ 1x filosofy. Jednu hru jsem prohrál díky tomu, že jsem zbytečně moc zdrojů a roztahané vojsko a lodstvo jsem nedokázal využít k rozhodujícímu úderu. Pegas - mnohem více zařezávací je podle mě demolice budovy, kradení poloviny peněz, možnost vytáhnout si z odemletého balíku cokoli dle gusta, tězce zákeřné je prohození svoji budovy za jinou, kdy v jednom tahu postavím dva stejné baráky a následně z jednoho udělám budovu co nemám, čímž předběhnu hráče o kolo, zaříznutí osamoceného vojáka stojícího na kasárněch harpií atd., prostě je spousta karet jejímž zahráním hru ihned nevyhraji jako u pegase, ale které mi v běhu na dlouhou trat přinesou rozhodující výhodu, kdy hráč s potem na čele v půlce hry háže všechny prachy na area, aby nepřišel o ostrov na kterém zařízla osamoceného vojáka harpie bude těžce bit a prohrajemu to v konečném důsledku hru, pegas je přímočarý a má okamžitý viditelný efekt nebo hráč draží prvního boha aby podruhé nedostal demolicí budovy/kradením peněz. Pegas má jako podmínku úspěchu 3-4 vojáky na jednom ostrově. Jiné kreatury jsou silné bez podmínky. Pegas je prostě o tom, jé obsadil jsem metropoli, vyhrál jsem. Už jsem prohrál hru na tom, že oponent mi v třetím kole ukradl zlevnovacího kněze a vzniklým rozdílem 2 zlatek nejprve vydražil area a zabral přede mnou ostrov se dvěma rohy a následně poseidonem obsadil obchodní cesty, čímž mě zanechal daleko za ostatními.

1.8.2010 22:09:04

a
Jinak taková drobnost. Chrám athény by mohl také něco dělat, třeba zlevnovat nákup ostatních budov o jedna nebo nutit protihráče zaplatit zlatku když na mě chce zahrát mýtickou potvoru. Zvlášt druhá možnost by mohla pomoci v závěru hry, kdy je podle mě drobný problém v tom, že má každý tunu peněz, jednu metropoli/chrám a mýtické potvory jsou pro každého levné a hráči jsou schopni jich zahrát několik za kolo.

1.8.2010 22:25:44

alucard
Mno za kolo zahrajes myticke potvory maximalne tri celkem, navic z penez hrace muzou vycinkat drazby. Asi to nic nedela proto, ze zaroven na filozofy muzes hru dohrat a dost casto se tomu tak i stane, pak by byla Athena zejmena ke konci moc lakava, pokud by ses univerzitou mohl i branit...

2.8.2010 11:08:44

Alucard
Ono jde stavět dvě budovy za kolo? Jsem už dost unavenej na to hledat v pravidlech, ale mám za to, že postavit si můžeš každým bohem jenom jednu...

2.8.2010 22:07:04

Polylux1
můžeš postavit kolik chceš (pokud máš finance). Každá akce lze udělat X krát...

2.8.2010 23:36:52

Beholder
No jo, ku.va, teď to čtu, tak to jsme to mydlili špatně ... Nesmíme na sebe bejt tak přísný:-) Dík

3.8.2010 08:39:20

aneken
Zatím co jsem v našich hrách viděl tak každý přes budovy vypotí 1 metropoli a druhou dostane zpravidla přes filosofy. Závěr funguje tak, že jsou na tom zdánlivě všichni stejně, ale zpravidla vyhraje ten kdo má víc cest k vítězství, pokud někdo může vyhrát jen vydražením athény je v nevýhodě proti někomu kdo může navíc obsadit ostrov areem. Jde o to, že nikdo v prvních tazích na athénu nespěchá a když už ji vezme tak s druhým filosofem. Athena je ke konci lakava skrz filosofy ne skrz univerzitu. Univerzita je tak součástí metropole, kterou má prakticky každý, proto by to mohlo něco dělat, resp. motivovat hráče aby to vzal v prvních kolech.Nějakou blbost, třeba jedna zlatka navíc když vemu apolona.

Polylux1 - dvě budovy za kolo jsou legrace zvlášt u dia, kdy si postavením za 4 dva chrámy a rovnou si slevním potvory o dvojku namísto jednoho slevnovacího kněze za 4, který se mi neprojeví hned.

5.8.2010 22:32:55

Po delsi odmlce
Tak jsme po delsi dobe vytahli na stul Cyclades a musim rict, ze tato hra je zkratka perfektni (Pegasus ma u nas omezeny dolet tri pole). Dokonaly mix AT s Eurem, navic v luxusnim habitu a pro me se zajimavym tematem. Tato hra se u me tluce s Kemet absolutni prvenstvi mezi deskovkami a to i diky snadnym pravidlum pro na vysvetleni... Vsem vrele doporucuji.

10.3.2014 19:01:32

saiwer
... tak pod to se mohu podepsat. Cyclades je vážně pecka (z důvodů, které jsi již popsal). Kemet se u nás už tolik nechytl, ale to zřejmě bylo způsobeno tím, že jsme ho nikdy nehráli ve více než 3 hráčích.

13.3.2014 10:04:34

...
Zatím jedno hraní na Palubě a moc se mi to líbilo. Hráli jsme ve dvou a přijde mi, že se to jen tak neohraje... Jaké je to ve více hráčích, a dá se to hrát ve dvou často, bez toho aby to nebylo ohrané?

13.3.2014 10:22:00

matewr84
hrajeme ve dvou už 2 roky, naše nejoblíbenější...a pokud vlastníš i rozšíření Hades/mám i Kemet takže o dalších 7 příšer navíc/, ohrání je v nedohlednu, každá hra je jiná...

13.3.2014 13:40:06

hračik
fakt vo dvojke?? Ten dražobný systém funguje dobre v dvojici? Mne sa to zdalo byť v celku nepoužiteľné v takom počte.

13.3.2014 13:54:29

stokyi
zdát se to může,ale když potřebuješ vydražit toho správného boha, který může rozhodnout o tvém vítězství nebo prohře, nebo potřebuješ být první hráč kvůli nabízeným příšerám, budete i ve dvou dražit jak o život..

14.3.2014 07:44:29

Vybíráme z Bazaru

Hannibal
Hannibal
Akt. cena: 1500 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas