Cyclades - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Asmodée Editions
Matagot
REBEL.pl
Autoři: Bruno Cathala
Ludovic Maublanc
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Čím viac hraná, tým lepšia

Včera sme odohrali v dvojici so ženou ďalšiu partičku Cyclades, a čím ďalej, tým viac sa nám hra pozdáva.

Na začiatku som trestuhodne vynechal niekoľko príležitostí zabezpečiť si dostatočný prísun zlatých mincí a doplatil som na to prehrou o 1 chýbajúcu ZM. Ako k tomu došlo? Vypichnem niektoré momenty zo záveru partie:

Hráč J (Janka) má 2 metropoly, prevahu v ZM a tri postavené budovy okrem Arisovej, pričom Aris je pred dražbou na prvom mieste (nasleduje Aténa, Zeus)

Hráč P (pecovarhy) má 2 metropoly a celú pechotu zablokovanú Medúzou na jednom ostrove. Nezávideniahodná situácia. Jedinú nádej vidí v prítomnosti Pegasa v ponuke v ponuke bájnych stvorení...

Posledné kolo hry, J draží Arisa rovno za také množstvo ZM, ktorým P nemôže konkurovať, berie aj Aténu. P berie Dia a Apolóna. J stavia štvrtú budovu a s ňou tretiu metropolu. Aténa je v podstate nanič (J doteraz nemala skúsenosti s Diovou špeciálnou funkciou, a preto ho odignorovala - keby vedela, čo bude nasledovať...)

Prichádza rad na hráča P, ktorý postupne (za značných finančných nákladov, ale predsa), nájde Chiméru, vráti ňou do hry Medúzu, následne ju zahrá a oslobodí pechotu, aby mu chýbala presne 1 ZM na použitie Pegasa a dobytie nechránenej súperovej metropoly a s tým súvisiaceho víťazstva 3:2!

Jedna zlatka, skoro ma porazilo. :-) Ani som netušil, že v Diovi sa skrýva taká sila (aj keď som to mal, aj vzhľadom na zatrolenky, predpokladať :-)) Veľmi sme sa zabavili, ozaj pekná hra umocnená aj super grafikou, paráda...
19.4.2010 16:54:29

Cestina
ja myslel oficialne pravidla, preklad co ktera karta dela atd.:-) Ale faktem je, ze kdyz je to tady, tak uz to valneho vyznamu nema:-)

30.6.2010 23:01:53

Pegas asi opravdu půjde do pryč :(
Hraní s Pegasem mě opravdu přestává bavit. Povedlo se nám dnes namíchat balík, tak že Pegas byl až poslední karta. Takže jsem se skvěle bavil. Ale jen do té doby než přišel Pegas. Neměl jsem dostatek peněz na to abych vydražil i prvního boha a zamezil tomu aby si Pegase vzala přítelkyně. Ta si ho samozřejmě vzala a přišel jsem o ostrov se 4 rohy hojnosti a Metropoli. Následně jsem v dalším kole vydražil prvního boha Dia a přes jeho schopnost jsem si "našel" Pegase já a zabral opuštěnou metropoli a vyhrál jsem (minulé kolo jsem ještě za 4 filozofy postavil druhou metropoli). Dá se říct, že v podstatě každou hru rozhoduje Pegas. Každý na něj celou dobu čeká nebo si ho hledá v balíku přes Dia. Pegas mi spolehlivě hru vždy znechutí a proto asi půjde příští hru pryč. Nebo by to možná chtělo nějakou korekci, třeba že na Pegase neplatí sleva za chrámy a musí se za něj ještě zaplatit 4 mince.

4.7.2010 22:50:31

Beholder
Potvrzuji. Hrál jsem teď Cyclades na herní akci v Žihli v pěti hráčích a totálně vyrovnanou hru, kdy mohli v jednom kole vyhrát 4 hráči z 5 jsem vyhrál díky vydražení prvního boha v pořadí a koupě Pegase (s ohromným odkládacím balíčkem).
Hlavní princip hry je podle mně hlavně o velkých příjmech (hodně rohů hojnosti) a dražení některého z předních bohů aby mohl hráč skupovat nebezpečné karty protihráčům (byť jsou mu zrovna k ničemu). Nicméně bavili jsme se královsky, dobrá hra.

4.7.2010 23:08:16

Beholder
Tak vcelku náhoda, že jste po novém zamíchání měli pegasa blízko vrchu ... aby sis ho mohl "najít" .... ale jinak souhlasím Pegas znechucuje životy všech :D ... jako korekci bych viděl třeba z Kentaura udělat dlouhodobou kreaturu jako je Kraken ... možná ze všech pěti bytostí ... jinak se na řadu nikdy nedostane ani Minotaur :D

4.7.2010 23:09:05

Seils
No my to tak i první hru hráli :), přehlédl jsem v pravidlech, že jsou ty bytosti jen do příštího kola a měli jsme je tam celou hru a vůbec to nebylo špatné :). A co se týče kentaura, tak toho jsme ještě ani jednou nepoužili, právě kvůli tomu, že je jen na jedno kolo a ještě nikdy se neobjevil v nabídce v potřebnou dobu :)

5.7.2010 00:23:33

ad Pegas
nechci do toho kecat, ale pokud vim, ze ve hre je Paegas, tak hraji i na to, aby me neco takoveho nemohlo prekvapit. Hra bude podle me naopak zajimavejsi, hraci budou i vice hrat do obrany a nebudou spolehat defakto jen na absolutni prenos jednotek pro utok s tim, ze si nemusi kryt zada, protoze za nimi uz nikoho nemaji.

5.7.2010 16:41:45

Ringo
Mam pocit, ze zatim zjevne nemas dostatek zkusenosti nebo hrajes v malem poctu hracu;) Ve vetsim nikdy nejde branit vse vcetne pegasa, navic k Aresovi se tok casto nedostanes. Vetsina hracu si na obranu dava pozor, nicmene k proti pegasovi bys navic musel porad mit nejvic penez za zastenou a to se ti holt nemuze dlouhodobe darit...;)

6.7.2010 15:10:15

Anaken
dostatek zkusenosti sice nemam, to je pravda, nicmene povazuji Paegase proste za takovy rvek, ze nikdo nema nioc jiste a musi pocitat proste se vsim. Nemas obranu? Smula? Kdo ve staroveku by pohrdnul moznosti sebtrat uzemi, kde ma nekdo mizernou obranu? Proste by se to stalo.

6.7.2010 16:12:34

Ringo
No jo, ale jde o to, jak sebrat. Tu ma obrana dve faze, more a sous. Hlidas si more a nemuze se ti nic stat, bo k tobe nic nedopluje. Kdo by ve staroveku dokazal preplavat bez lodi?;) Nikdo. Pegas je proste faktor navic, ktery ti muze rozbit vse, co mas peclive naplanovano, a to mi na nem vadi. Nemuzes predvidat, kdy prijde do hry a dosti casto se mu ani efektivne branit. Vydrzovat kvuli nemu obranu treba na dvou ostrovech je drahe.

6.7.2010 16:57:11

a hlavně
hra v 5-ti lidech, kterou jsem si dnes poprvé vyzkoušel, je tak nevyzpytatelná, že si nikdy nemůžeš být jistý, který bůh na tebe nakonec zbude :), já se např za celou hru dostal na Arese asi 3x a to jen vždy takovým způsobem, že jsem dostal vojáka zdarma a byl jsem rád že jsem rád :). Až teda na jeden případ, kdfy jsem si koupil 2 vojáky navíc, ale to už bylo dávno po pegasovi, který mi před tím vzal Metropoli :). Ono se to na první pohled nezdá, ale náhody je v té hře dolacela hodně (náhodné pořadí bohů každé kolo, náhodný chod karet a kostka). A jak jsem psal, při hře v 5 lidech ti velmi lehce dokážou střídavě 4 lidi každé kolo překazit plán, takže ten Pegas ti pak už jen totálně po**re :).

Btw. co se mi na dnešní hře v 5 lidech líbilo bylo to jak se každý snažil zbrojit, bojovat atd. a nakonec to vyhrála na filozofy ta, které si nikdo moc nevšímal. Mám dokonce pocit, že obě Metropole postavila přes filozofy :). Já jsem teda zaregistroval, že se snaží postavit druhou metropoli přes aténu, ale předpokládal jsem že si toho hráči, kteří jsou na tom mnohem lépe jak já a blíží se taky výhře, všimnou a zarazí to, ale nestalo se tak, všichni měli oči zalité krví, posílali za pomocí Poseidona flotili a nikdo si nevšímal tiché, mírové hry vítěze :)

6.7.2010 18:03:32

Tichá voda břehy mele
...zapoměl jsi dodat, že 3 z 5 to hráli poprvé. A více méně byli rádi, že jsou rádi. Během první hry nikdy nevíš jak fungují mechanismy a jaké jsou karty (co dělají). Pak tyto přehlédnutí vzikají celkem snadno.

6.7.2010 18:12:11

...
Normálně náhodu moc rád nemám (asi záleží v jaké míře), ale nakonec se mi tady líbí a to právě hlavně ta nevyzpytatelnost. Ono často to vítězství přijde rychle a nečekaně :D (alespoň u nás)
Sice mě ten Pegas taky někdy štve :D (9/10 případů) ... ale při každé hře se královsky bavim :)

6.7.2010 18:14:51

Lunitare
to je pravda, ale taky jsem zapomněl dodat, že mezi těmi třemi co přehlédli tichou vodu byla i přítelkyně, která to hrála cca po šesté :)

6.7.2010 18:16:51

Seils
pod tvůj komentář bych se z fleku podepsal. Kyklády jsou jednou z mála her, kdy mám pocit, že už ani nemůžu vyhrát, ale stále se parádně bavím... a ono někdy, jako včera, mě oškubali o vše kromě posledního ostrova s metropolí, dvojicí vojáků a bez jediné lodi, naštěstí výborně odříznutého Krakenem, bez vyhlídek jsem jen inkasoval na Apolonovi a bavil se neustálými konflikty, až tu dorazil Zeus a já si vytáhl z balíku Harpyji a proklínaného Pegase (za moooc drachem, byl až vespod mrcha ) a obsadil druhou Metropoli z pohledu všech z posledního místa :)

6.7.2010 18:39:50

Rachmael
prave, me ta nahoda tady taky kupodivu nevadila, protoze prispiva k tomu, ze nikdy netreba hazeti flinty do zita. Hral jsem poprve, po par tazich jsem teprve zacal delatnejakou strategiia to uz ale ve fazi, kdy to vypadalo totalne prokoucovane. Dokonce i Paegase na me pouzili a bylo jim to pendrek platne. Nakonec jsem malem soutezil o vyhru, skoda ze z casovych duvodu jsme to nedohrali do konce.

6.7.2010 21:56:41

Ringo
Použití Pegase není nikdy pendrek platné :), buď jsi přišel o zdroje nebo o metropoli, už si to nepamatuju. Každopádně pokud jsi po jedné nedohrané hře tak velký obdivovatel Pegase tak ti to nechám, ale co já tady čtu, tak nejsem sám, který si myslí, že Pegas je silná, nevyrovnaná karta oproti ostatním, která do hry vnáší pěkný opruz :)

6.7.2010 22:06:09

...
Aby tady nedošlo k nějakému omylu, tak mě se Cyclades taky hodně líbí. Je to jednoduchá a dostatečně komplexní (v poměru k obtížnosti) strategie s prvky náhody. Perfektně hratelná i ve dvou (možná se mi to ve dvou líbí i více než ve více lidech) a navíc skvěle vypadá. Jen ten Pegas autorům imho trochu ulétl z řetězů :)

6.7.2010 22:13:54

Beholder
taky se mi líbila hra ve dvou asi více než v pěti. Taktizování se dvěmi dražbami mi přišlo ještě zábavnější než ve více hráčích v jedné. A ten momentálně vyřazený (neotočený) bůh do toho taky vnášel hodně variability.

6.7.2010 22:26:52

panzer
přesně tak...:)

6.7.2010 22:27:38

Beholder
to jsi me asi spatne pochopil, ono to bylo pendrek platne k tomu, ze by me to polozilo a uzivatel Paegase by vyhral. V naslednem tahu jsem metropoli dobyl zpet a naslednych par kol by asi uz bylo o tom, komu z nas dvou se podari drive ziskat filozofa(y), ja mel tri, ty dva. Jinak ja Paegase neobdivuji, jen se jej spise zastavam, protoze prostezapada do pravidel a nevim proc bych si hru o nej orezaval, kdyz do te hry ta karta patri a pravidla s ni pocitaji.

6.7.2010 23:13:04

Ringo
Prostě a jednoduše proto, že tak karta je oproti ostatním nevyrovnaná a přináší do hry prvek - "celou hru si dávám bacha na jednu jedinou kartu, která nevím kdy přijde a kdo se k ní zrovna nachomýtne".

Je to jakoby byl v člověče nezlob se balík event karet. Každé kolo by si každý hráč jednu otočil a balíček by se skládal z bonusů +/- X k hodu kostkou a jedna z těch karet v tom balíčku by byla - "přesuň libovolnému hráči jednu figurku z domečku na startovní pozici a jednu svojí figurku dej odkudkoliv do svého domečku.

6.7.2010 23:30:38

Beholder
ja nevim, me prijde v poradku, ze mjsi-li nekde slaby, tak te proste nekdo vydusi a je treba s tim pocitat. Je jedno jestli prijede po mori nebo Paegasem. Kdyz odstranis Paegase, muzez rovnou kaslat na pozemni vojska a vse si zabetonovat lodmi.

7.7.2010 10:13:36

Ringo
Tak na lode je tam Kraken:) Ale jde o to, ze na betonovani lodemi potrebujes dlouhodobe drzet Poseidona, zatimco Pegase muze nekdo vzit s jakymkoliv ne pro tebe uzitecnym bohem, ktery bude prvni. Nedostatek pozemni sil neni slabost, pokud vladnes morim. Pegas je proste nesystemovy random faktor. Vsechna ostatni nahoda ve hre mi prijde fajn, Pegas ne.

7.7.2010 10:27:49

jestek Paegasovi
to by me teda zajimalo, jak nekdo muze hrat na jednu jedinou kartu. Pokud mam metropoli (nebo pevnost) a mam tam jednoho vojaka, obrana je jestli si dobre vzpominam 2. K tomu uz je treba aspon 3 vojaky k presunu aby bylo vyuziti Paegase smysluplne a bylo to s prevahou. A mit tri vojaky po kupe na jednom miste neni uplne banalni zalezitost a saha k tomu obvykle spise ten, ktery je zatlacen do kouta. Takze hrat jen na Paegase pro me proste chte nechte vychazi jako hrat na jednu kartu s opominutim X dalsich strategickych moznosti. Jako utocnik cekajici na Paegase preci nebudu pulku hry shromazdovat na jednom ostrove armadu po kupe a tim padem stagnovat a jako obrance zase nebudu uplne celou hru ve strehu, kde mi kdo co muze obsadit Paegasem, ktery presune treba 5 jednotek soupere.

7.7.2010 10:31:19

Anaken
ok, mam sice malo zkusenosti, ale o to vice se mi po te jedne hre otevrely vsechny mozne moznosti, ktere tam jdou delat a nejak mi z toho nevychazi, ze Paegas je alfou a omegou cele hry. Zminil jsi krakena - takze zase tady mozna po case prijde hrac, ktery bude nadavat na krakena jako nevyvazeneho, protoze mu sejmul celou flotilu. Drzet dlouho Poseidona lze, pokud jini hraci povazuji za cennejsi drzet jine bohy, pri nasi hre vsichni zbrojili, me na to nevyslo, tak jsem udelal megaflotilu, ktera pohromade vzdycky vycistila vsechny mozne transporty souperu, kteri fest nazbrojili a jen cekali na to kdy udelaji vysadek. Ja nazbrojil malo, ale stacilo mi to na to, abych Paegasem dobytou metropoli v nasledujicim kole ziskal nazpet. Mozna to byla nahoda, vyjimka, ale uz jsem po tom premyslel, jak se proti Paegasovi branit priste a nevim jestli je to malo zkusenostmi, ale porad mi vychazi, ze j to stejny random event jako Kraken ci jini. Vzdy existuje moznost.

7.7.2010 10:35:09

Vybíráme z Bazaru

Settlers Zrod impéria
Akt. cena: 550 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas