Cosmic Encounter

xxxxxxxxoo hodnoceno 103x (Seznam vlastníků)

Cosmic Encounter - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Avalon Hill
Fantasy Flight Games
Games Workshop
Mayfair Games
Autoři: Bill Eberle
Jack Kittredge
Kevin Wilson
Peter Olotka
Rok vydání: 1977
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Zážitky z hraní

Tak jsme včera hráli po třetí CE a začínám být opravdu spokojen jak se hra projevuje. Je sní strašná sranda...:)
Včera jsem poprvé měli mezi námi i kartu rasy Filch ( Chmaťák? ), která dá držiteli možnost krást karty nebo tahat lodě z Warpu. Při první hře jsem kamarád přichtl hned při jeho prvním pokusu a pak celou hru jsme chechtali kdykoli se jen pokusil cokoli vzít. I přesto vzal 4 karty... :) Druhou hru se nám nikoho nepodařilo nachytat i přesto, že byl opět mezi námi. Nakonec to byl opět stejný kamarád a bez problémů si nahrabal cca 10 karet. :) Nojo, kdo by věděl, že to bude zase on, že? :D
Cosmic je parádní hra.. :)
18.11.2009 14:37:54

SAKRA
já tyhle věci už nebudu číst! wishlist CE. pěkně vám všem děkuji :)

25.2.2010 13:53:12

to kandelabr
Vždy k službám, pane ;-)

25.2.2010 14:12:08

tak moje dnešní fiasko musím vyventilovat...
To co jsem dneska provedl (respektive neprovedl) na konci dnešní druhé partie v Korunce si zasluhuje zápis do kroniky zdupaných kosmických encounterů :).

Byl jsem si jistý výhrou, měl jsem skvělé karty (btw. hrál jsem za Tradera a jeho vlastnost ani jednou nevyužil, protože jsem měl celou hru dobré kárty), ale díky zbrklosti a velkému množství karet na ruce jsem si nevšiml Force Field, který by mi zařídil druhý vyhraný encounter a posun ze 3 kolonií na 5 a mou výhru.

Po hře jsem se cítil, jak po nezdařené zkoušce :) (Leech taky nevypadal zrovna vesele :D ). Tahle hra prostě nemá konkurenci, už jsem myslel, že jsem u deskovek zažil všechny možné pocity, ale dneska jsem si ověřil, že ne. V tom mém posledním ztroleném encounteru se mi rozklepaly ruce a když jsem zjistil, že už bylo pozdě na zahrání Force Field mě jsem chuť převrátit stůl a vyskočit oknem :D. CE je opravdu nemilosrdný, pokud je člověk zbrklý, nepozorný a v klidu si svůj encounter nerozmyslí.

Každopádně jsem dneska dostal pěknou lekci a hra si u mě ještě více polepšila, takže dávám 11 z 10 :).

Taky jsem po dnešku nabyl pocit, že náhoda není rozhodující vliv ve hře :)

3.3.2010 21:25:25

A díky tomu
že Beholder skákal z okna, vyhrál hru samotný velký, božský Kadaver! [fanfáry, bouřlivý potlesk] Och, děkuji, děkuji, to nemuselo být :-)

3.3.2010 21:29:17

Zelení a žlutí alieni + technologie
Ale začínám zjišťovat po dnešních dvou hrách, že zelení alieni jsou fakt opravdový základ, se kterým ta hra není tak dobrá. Doporučuju zahrát první hru se zelenýma a co nejrychleji přidat i žluté (nebo třeba dát jenom žluté). S červenými jsme ještě nehráli, tak netuším, ale taky se domnívám, že nebude třeba moc her, aby se to za ně dalo v pohodě zvládat.
Dneska jsme taky poprvé hráli s technologiemi a nevím, zatím z toho mám spíše pocit, že hru zbytečně zesložiťují a vzdávat se druhého encounteru se mi opravdu nechtělo, to jsem ho raději využil. Ale je pravda, že jsem dostal na začátku dvě celkem slabé technologie, vzal jsem si tu na přibírání karet a rychle ji vymyslel a pak jsem stejně hrál bez technologie. Možná po pár hrách změním názor.

3.3.2010 22:24:36

techy
No já to cítím podobně. Měl jsem tech, který mi dá souboj navíc. Nic extra, ale může to ve správné chvíli pomoct, každopádně to chtělo 6 lodí a já byl hned ze začátku dost zaříznut, takže jsem po třech odevzdaných lodích, raději vývoj přerušil. Druhého Encounteru, bych se asi nevzdával, takže taky mě ty techy zatím nepřesvědčily.

3.3.2010 22:35:22

Cosmic
No, někteří zelení alieni patří mezi nejsilnější, na takového losera nedám dopustit :) A u techů záleží na načasování a momentální situaci, někdy dokáží rozhodnout hru a neřekl bych, že ji činí o moc složitější.

JSme rád, že Cosmic má nové fanoušky, rozhodně není tolik o náhodě jak to může po prvních pár hrách vypadat.

3.3.2010 22:52:01

Všichni Alieni...
Já jsem teda pro všechny.. I zelení jsou super.. a takový Pacifista zamává s červenou barvou jak s ruskou vlajkou. Rozhodně nedávejte zelené pryč.. prostě to nechte na osudu.. :) Ale je to jen rada... Jinak k technologiím mám stejný vztah.. nějak mě ve hře netáhnou.. Ale třeba časem... :)

3.3.2010 22:54:01

Zelení alieni
Mi se taky zdá, že jsou ty schopnosti poměrně srovnatelně silné, ať už se jedná o zelenou, žlutou nebo červenou, ale při minulé hře se žlutými alieny byla větší sranda, protože ty schopnosti jsou takové sofistikovanější. Neříkám, že silnější, ale prostě dělají ve hře zajímavější psí kusy :-)

3.3.2010 22:59:55

To Kadaver
Tak to souhlasím.. :) Je tam toho opravdu hodně.. :) A hrajete se skrytou variantou?

3.3.2010 23:09:20

to SSZGSA
Hrajeme s odkrytými vlastnostmi. Skrytou variantu jsme zatím nezkoušeli, protože ve většině případů byli u stolu nováčci a neznalci angličtiny (aliení schopnosti nemám přeložené). Přidává skrytá varianta do hry další napětí? Já se spíše obávám, že většina alienů se stejně odkryje při první příležitosti, takže šokový efekt bude jen na začátku při prvním setkání. Ale možná se mýlím.

3.3.2010 23:14:35

To Kadaver
No.. právě že je to zajímavé.. nevíš v prvních setkání do čeho jdeš..a dokonce se někdo odkryje až dýl.. Rozhodně to není hned. Teda pokud ti to nevyhovuje.. třeba já hrál za Kamikatze a odkryl jsem se abych mohl hned lízat karty.Ale kamarád hrál skrytě až skoro do konce kde nám oznámil, že je parazit.. :D Ale nevyhrál.. :D

3.3.2010 23:38:52

Dodatek...
Ještě bych dodal, že i když tam máme nováčky, poradíme jim co obě rasy dělají a pak si vyberou sami.. :)
Jo, a je moc pěkné, když máš zakryté rasy, a v ruce třeba 3x flérku : Masochista, Stroj a Parazit.. :D Přemýšlíš kdo je kdo nebo zda tam vůbec někdo je...

3.3.2010 23:43:29

to SSZGSA
My taky nováčkům přeložíme a poradíme, co oba alieni dělají a necháme jim vybrat, ale jsem přesvědčen, že při první hře je stejně lepší hrát odkrytě, ať můžeš případně těm nováčkům radit co a jak a připomínat jim, aby schopnost i občas použili, když můžou :-)
Ale tu zakrytou variantu určitě někdy zkusíme, až zase budeme hrát se zkušenými harcovníky... A rád už bych konečně zkusil i ty Reward Cards z rozšíření a to nemluvím o červených alienech. Snad už to zanedlouho vysvětlím celé Korunce a budeme moci hrát i se složitějšími kousky a pravidly. Já vím, mám neuskutečnitelné sny :-)

4.3.2010 00:01:45

To Kadaver
Naprosto souhlasím.. když tam jsou nováčci tak hrajeme odkrytě.. :D Ale jakmile jsme zase všichni zkušení..Tak to jede..:) Mám pocit, že Cosmic je silná droga, kterou musím mít. :D
Neváhej a jdi hned do červených.. my jsme ze zelených šli rovnou do kompletu...

4.3.2010 00:26:19

To all...
Nejprve si ulevím... FU Kadavere :))) (nejhorší jsou Ti co těží z blbosti jiných lidí... nic proti Beholdere :)))

K prvnímu setkání s technologiemi bych řekl toto: pokud nebudou lidi blbnout a nenarvali do útoku/obrany pokaždé 4 lodě, tak nevidím problém s vyzkoumáním (navíc tady vidím zajímavou taktickou variantu a to nechat si na nějaké planetě méně (1-2) lodí a tím na ni přilákávat útoky - ztráty jsou menší a rozhodování se zkoumáním je lehčí ;)

Nevidím rozdíl mezi alieny... všichni jsou super, jen je dobře využít ;) Se zakrytou variantou nesouhlasím. Nic do hry nepřinese - je to to samé jaky byste si nechali "40" útok na konec hry. Není to ani překvapivé, ani to nic neokoření :P

4.3.2010 11:23:16

To Leech
Dokud nezkusíš tak neodsuzuj.. ze začátku jsem si říkal to samé.. ale pak.. už jinak ani nehrajeme.. :D

4.3.2010 13:28:27

mimochodem
díky vám všem! včera jsem v obchodě neodolal a pořídil CE. máte mě na svědomí. už se těším až to zahraju.vypadá to výborně.

4.3.2010 14:57:44

hohoho
To se nam to tady pěkně rozrůstá :) Jen tak dál, za chvíli můžem založit ligu :-D

4.3.2010 16:17:32

co na to holky?
přemýšlím kdy to nejdřív zahrát a dnes by byla dobrá příležitost, akorát z pětičleného týmu tam budou tři osoby ženského pohlaví. jak jsou na tom holky a CE? baví je to? máte zkušenosti? navíc to nejsou moc pravidelné hráčky...
asi to nemá smysl moc pokoušet co?

btw proč je v počtu hráčů 3-6? šestý je až z rozšířením(?) ne?

4.3.2010 16:32:01

kandelabr
Zatím jsme to hráli s třema holkama a všem se to líbilo, takže bych se toho nebál (všechny byly také herní začátečnice).

4.3.2010 16:50:53

to Kandelabr
Já bych to s holkama zkusil... Teda... Hrát Cosmic samozřejmě ;-)
Hráli jsme to s Mialee a při hře sice vypadala hodně zmateně (asi i kvůli angličtiny a tomu, že musela listovat v překladu), ale nakonec si hru pochvalovala. A ještě jsme to teď hráli s jednou slečnou v Korunce a ta vypadala hodně zmateně a nejsem si úplně jistý, jestli si to užívala. Každopádně to byla její první hra Cosmicu, takže se těžce rozkoukávala, a hrálo se v šesti, což taky na přehlednosti zrovna nepřidá (6 hráčů už se mi možná zdá trochu moc). Za vyzkoušení rozhodně nic nedáš, ale je to dost těžká podrazárna, když to hrajete správně :-)
FFG verze je max pro 5 lidí, šestý hráč přibývá až s rozšířením. Ale ta první verze z roku 1977 byla pro 3-6 hráčů už v základu. To je tady na Zatrolkách obecně problém, protože pod jednou hrou bývá dost často schováno více verzí (a remaků) téže hry.

4.3.2010 16:50:54

kadaver, sydo
díky za postřehy. tak já to vezmu s sebou a uvidíme jaká bude nálada. Problém je že jsem to sám ještě nehrál a pravidla nikomu nevysvětloval, čili budu hodně listovat a nebude to moc rychlé, což je může odradit. na druhou stranu ty pravidla nejsou až tak složitá. hlavně si to chci zahrát co nejdřív :)

4.3.2010 16:59:36

sakra
koupit, nekoupit, porad jsem na vazkach, uz nejednou jsem si overil, ze vseobecne chvalena hra nemusi byt zrovna to, co zakonite sedne i me a naopak a zatim to nemam kde vyzkouset.

4.3.2010 17:23:58

to Kandelabr
Pravidla jsou easy a už jsem je vysvětloval 5x (celkem slušný výkon na to, že hru mám zatím jen tři týdny). Vysvětlíš je za 10 minut i s příběhem a můžete hrát. Důležité je, aby sis pravidla před odchodem na akci ještě jednou proletěl, abys měl jasno co a jak.
Nejprve začneš vysvětlování příběhem, aby to mělo trochu dramatičnosti. Potom řekneš, jaký je cíl hry a co jsou to kolonie. A pak si vezmeš zadní stranu pravidel a vysvětlíš jim, jak probíhá kolo. Na začátku kola upozorníš, že si v ruce musí zkontrolovat, jestli mají nějakou kartu s nápisem Encounter v záhlaví, protože je budou hrát v souboji (a ukážeš jim nějakou Attack kartu, Negotiate kartu a Morph, že to jsou jediné Encounter karty). Pak naběhneš na fáze souboje a v každé fázi uděláš názorný příklad:
1) Regroup: hráč si vrátí jednu loď z warpu, protože tam mu budou "umírat". Dá si ji do libovolné své kolonie.
2) Destiny: Otočí se Destiny, která řekne, na koho má útočit. Konec, žádné vysvětlování Destiny není třeba, uvidí při hře.
3) Launch: Útočník (Offense) nastaví bránu na libovolnou planetu hráče, který byl určen Destiny kartou. Umístí na ni 1-4 své lodě. Zacílený hráč je pro tento souboj Obráncem (Defense). Útočník a Obránce jsou nazývaní Hlavní hráči (Main Player)
4) Alliance: Útočník a Obránce zvou spojence. Poté, co oba pozvali se pozvaní hráči vyjadřují, kterou prosbu vyslyší, pokud se chcou přidat. Útoční spojenci dají 1-4 své lodě na bránu, Bránící spojenci 1-4 své lodě VEDLE bránící planety. Pořadí, ve kterém se hráči vyjadřují vysvětlovat nemusíš, uvidí při hře.
5) Planning: Útočník a Obránce si vyberou z ruky jednu Encounter kartu a skrytě ji dají na stůl.
6) Reveal: Karty se odkryjí.
7) Resolution: Ukážeš příklad Attack vs. Attack - sečte se číslo na kartě Útočníka s počtem lodí Útočníka a jeho spojenců, to samé pro Obránce. Větší číslo vyhrává. Když vyhraje Útočník, jdou všechny bránící lodě do warpu (jak Obránce, tak spojenců) a Útočník a jeho spojenci si na planetě zakládají kolonii. Když vyhraje Obránce, útočící lodě (jak Útočníka, tak spojenců) se dávají do warpu, Obránce nedostává nic, ale jeho spojenci dostávají odměny - 1 karta nebo 1 loď z warpu (v libovolné kombinaci) za každou loď, kterou poslali do spojenectví.
Attack vs. Negotiate: Strana toho, kdo zahrál Negotiate prohrává, ale dostává kompenzaci - ukradne protivníkovi tolik náhodných karet z ruky, kolik mu díky té prohře odešlo lodí do warpu.
N vs. N: Spojenci se stahují a nic z toho nemají, Hlavní hráči mají minutu na to, aby se dohodli na libovolné výměně, která ale musí obsahovat kolonii nebo karty z ruky (uděláš příklad, že třeba se oba dohodnou, že si vymění po jedné kolonii, nebo že jeden dostane kolonii, ale dá za to nějaké karty tomu druhému). Pokud se nedohodnou, ztrácí oba 3 lodě do warpu.
Morph jenom kopíruje kartu, kterou zahrál protihráč.
V tuhle chvíli ukážeš hráčům další tři typy karet - Reinforcement, Artifact a Flare, a vysvětlíš je.
Pokud Útočník vyhrál souboj, má nárok na druhý souboj, který zase probíhá podle všech těchto sedmi fází. Druhým soubojem jeho kolo končí, i když vyhrál.
U dalších maličkostí, které mohou nastat, bohatě stačí, když je řekneš, až nastanou nebo chvilku předtím, než by měly nastat (útočení na planetu, na které jsou jen cizí kolonie a bystanders, ztráta vlastní schopnosti při, když máš jen 2 nebo méně domovských kolonií, apod.).
A toť vše, můžete hrát... Rozdáš každému dvě Flare, každý si vezme ty dva alieny, kteří jsou na Flare napsané a vyberou si toho, který se jim líbí. Při tom jim řekneš, že každý alien má ještě svou boží schopnost, která je na něm napsaná.
Enjoy! :-)

4.3.2010 17:37:53

Vybíráme z Bazaru

Magnificent
Magnificent
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas