51st State  - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: není
Vydavatelé: IELLO
Portal Games
Autoři: Ignacy Trzewiczek
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Informace o hře

Začnu pravidly:

http://files.neuroshima.org/RULEBOOK_51ST_ENG.pdf

a podle komentářů hra vypadá prý slabší než Race for the Galaxy, ale lepší než Dominion (podivné porovnání, ale třeba někomu obrázek udělá :) ).
29.10.2010 08:55:54

to Beholder
Hra ve dvou dobrá, dneska snad vyzkoušíme i ve čtyřech. Celý fígl tkví v tom, že se musíš u každé lokace rozhodovat, jestli ji dobydeš, zavedeš spolupráci nebo přidáš do svého teritoria. Dobývání Ti dává hodně silné jednorázové bonusy, spolupráce podstatně slabší věci, ale dostáváš je každé kolo, a inkorporace různé akce nebo produkci každé kolo. Pak je dobré přestavovat staré lokace na nové, když pro Tebe ztratí jejich akce význam, nebo prostě jenom chceš nahrabat body.
Takže s RftG to má společný hand management, ale ne, že bys kartama z ruky platil, ale můžeš je použít různými způsoby. Karet na ruce je zatraceně málo, tak je dobré si vykládat i nějaké bonusy, které Ti umožní si dobírat karty navíc mimo draft. A narozdíl od RftG Ti v průběhu hry přibývají akce, protože zabíráš nové lokace, které dělají něco jiného a případně je můžou využívat i ostatní hráči. Akce teda neprovádí všichni stejné jak v RftG, ale navzájem si některé z nich otvírají.
A ještě se mi hodně líbí asymetrie jednotlivých frakcí. Každá je silná na něco jiného a má jiné karty, pomocí kterých můžou lokace dobývat, spolupracovat a získávat. Takže já jsem třeba včera hrál za New York, který měl jednoduché získávání nových lokací, ale spolupráce mě stála 2 fuely, které jsem musel získávat výhradně z dobývání (tedy jednorázových efektů). Mutanti měli jednoduché dobývání, ale zase inkorporace lokací je stála 2 scrap metaly, s čímž se celou hru potýkali (hlavně kvůli mým Barracks, čímž jsem jim mohl suroviny krást). Na konci hry to taky tak vypadalo, já jsem měl s New Yorkem hromadu vyložených lokací a jel jsem hodně na přestavování, kdežto Mutanti měli hodně spolupracujících a dobytých lokací (tady je navíc omezení, že nemůžeš mít více než 3 takové karty, ale Mutanti zrovna dostali haluzově lokaci, která jim ten limit zvyšovala na 6), ale malé teritorium. I když jsme však oba hráli dost jinak, tak na konci byl rozdíl jen 2 body.

6.11.2010 12:02:59 | Upraveno autorem (porovnej)

Kadaver
supr, díky za rozbor ;). A ještě zkusím takový dotaz (možná ne úplně dobrý). RftG mi moc nesedli, právě kvůli tomu, že se musím platit kartama, akci, kterou si zvolím provádí všichni, a taky to že se berou karty ze společného balíčku a nemůžeš se nějakým způsobem připravit na nějakou strategii, ale je třeba se v průběhu hry adaptovat a strategii měnit dle situace (tedy dle karet, které náhodně přibereš), což je v určité míře i u 51st State že.

Mohl by se mi tedy líbit 51st State? Nebo je to v mém případě "z bláta do louže"? :)

6.11.2010 12:23:38

to Beholder
Podle mě, je to z bláta do louže. I když má tahle hra jiné mechanismy, tak má velmi podobný feel jako RftG. Sice 51st State řeší to, že všichni nedělají stejné akce a že se neplatí kartami, ale pořád je to o tom, že se musíš přizpůsobovat tomu, co přijde a nemůžeš to moc ovlivnit. Je tam sice draft, ale to je něco podobného jako Průzkum v RftG, takže žádná výhra. Žádný deckbuilding, nic takového.
Mi se naštěstí takové hry líbí, ale pro Tebe to bude zádrhel. Rozhodně doporučuju, aby sis to někdy zkusil zahrát, ale pořizovat to zatím nepořizuj. Snad budeš mít v letním semestru volno i na Korunku, tak pak můžeme vyzkoušet.

6.11.2010 12:30:30

Kadaver
ajaj, no nic, budu to muset asi prvni fakt vyzkoušet. Na druhou stranu včera jsme zkoušeli poprvé Ascension, což je sice Deckbulding, ale nejsou vidět všechny karty, tak jako v dominionu, ale vždy jen 6 a postupně se těch 6 stále doplňuje, když nějaká ubude. Takže velmi velký podíl náhody narozdíl od Dominionu nebo Thunderstone. Dá se to tedy přirovnat k tomu co je v RftG a 51st State, tedy nevím co příjde. No a celkem se mi to líbilo :)

6.11.2010 12:50:12

tak uz?
uz je venku nejaka ta verze s doplnenymi zetonky?

26.11.2010 20:15:17

ndru
Se začínám trochu bát, že to polští bráchové do vánoc nestihnou...

3.12.2010 13:01:50

to ndru
A já si zase tak nějak říkám, jestli vůbec nějakou opravenou verzi vůbec vydají. Navíc mluvili oficiálně o nějakých třech žetonech, které by tam měly chybět, a ono jich tam chybí podstatně víc, obzvláště když si ve čtyřech hráčích povykládáš pár budov, které produkují, nebo nastřílíš v jednom kole několik spoilů. Takže popravdě ani nevím, jestli má cenu čekat a jestli to bude lepší. Ale nechme se překvapit.

3.12.2010 13:19:48

a k cemu jsou vubec zetonky treba?
jakoze z jedne strany chapu, ze je to neuplna hra. na druhou kdyz si vezmu MtG (nebo nedejboze Netrunnera), kde se spotrebuje ruznych counteru a tokenu spousta a standartne se nedodavaji (dokonce v pravidlech pisou - budete jeste potrebovat nejake countery), tak zas tak moc nechapu kolem ceho je ten povyk

takze je to vada na krase nebo neco podstatneho?

napada mne trochu postapo klasiky a jako countery pouzit vrsky od piva (e;

3.12.2010 14:05:40 | Upraveno autorem (porovnej)

ndru
hehe, dobrý nápad :)

Ale vážně, oskenovat ty žetony, zvětšit a vytisknout na samolepící papír a pak to nalepit na víčka od piv. To by mohlo vypadat zajímavě :)

3.12.2010 14:13:38 | Upraveno autorem (porovnej)

hehe
My máme sice v Praze zátky od piva místo vršků a víček, ale nápad je to fenomenální :)

3.12.2010 14:48:54

offtopic
Jsem na pochybách, jestli to sem mám napsat, ale drzost mi nedá.

víčko (vršek) - je obal, který překrývá hrdlo zvenčí
zátka (špunt) - je materiál, který se cpe dovnitř do hrdla

Takže pivo má víčko, víno má zátku. (Leda by v Praze měli všechna lahvová piva s patentním uzávěrem na drátěné konstrukci, která byla za první republiky na sodovkách a pivech.)

PS: Berte to s humorem, ale nedalo mi to. :o)

3.12.2010 18:45:54

ndru
Vada na kráse.
Je to moc smutné, že to chlopci z Polsky nevychytali, ale asi se nějakých žetonů v dohledné době nedočkáme. Leech jim psal o žetony hned jak jsme se vrátili z Essenu (Do Ostravy jsme brali 3 kusy) a ticho po pěšině. Přitom Rebel poslal chybějící žetony ke K2 obratem do týdne.
Už delší dobu mají na stránkách PDF dokument na vytištění všech žetonů. Nezbývá asi nic jiného než si žetony vytisknout na tvrdší papír a vystřihat. Tak jsem to vyřešil já. Nevypadá to sice moc esteticky, ale co nadělám, hra za to stojí.
Během hry nejčastěji dochází "bílé šipky" a občas "workeři" a samozřejmě chybějící "trojkové šipky".

4.12.2010 12:16:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Lumirius
hodíš tu prosím link na ty žetony, nějak to nemůžu najít

4.12.2010 13:07:25

Beholdere
měli to někde ve foru na webu, ale nějak jim to teď nejede. Až budu v práci mrknu, měl bych to mít stáhnuté.

4.12.2010 16:11:49

Hike
Tak oficiální název je korunkový uzávěr. A tím pádem teda asi zátky nemáme. :)

P.S. Ta konstrukce na lahvi se jmenuje oficiálně třmenový uzávěr.

4.12.2010 21:39:00 | Upraveno autorem (porovnej)

.
tak ofiko sdeleni ( v polstine) z 15.10. rika, ze arch s chybejicimi zetony (jednou jsou zminovane 3 zetony jindy zetony s hodnotou 3) + dalsimi zetony pro vyssi komfort hrani jdou do tisku

21.12.2010 22:05:51

žetony k vytištění
tak jsem našel ty žetony k vytištění
http://files.neuroshima.org/51_tokens.pdf

4.1.2011 12:29:47

rozšíření
někde jsem četl informaci, že během tohoto roku vyjde rozšíření. Bližší informace tam nebyly.

4.1.2011 12:30:58

Lumirius
super, díky za odkaz. Já jsem jim tam psal do portalu, jestli mi nepošlou náhradní, tak jsem zvědav. Ale při hře ve dvou by to mělo být ok, jen ten modrý, kontaktní, trojkový žeton si budu muset nějak vyrobit :)

4.1.2011 12:45:48

neco podobneho mnozi ocekavaji od BF (e;
Z dużą ulgą możemy poinformować, że otrzymaliśmy już potwierdzenie z drukarni, że żetony będą gotowe do połowy stycznia. W tej sytuacji możemy przystąpić do procedury rozwiązania problemu. Przebiegać będzie ona w sposób maksymalnie prosty i tak, by nastręczyła Wam jak najmniej problemów.

Każdy klient, który kupił grę bezpośrednio od naszego dystrybutora, w firmie Rebel.pl otrzyma nieodpłatnie żetony do domu bez konieczności żadnych dodatkowych działań. Sklep Rebel.pl wyśle żetony każdemu klientowi, który kupił u nich grę.

Każdy klient, który kupił grę w innym sklepie, powinien zgłosić się do tego sklepu i ten sklep nieodpłatnie prześle mu żetony na wskazany adres.

Każdy klient, który napotka jakikolwiek problem w rozwiązaniu sytuacji z żetonami, powinien się do nas bezpośrednio zgłosić na adres mail wydawnictwa i natychmiast zainterweniujemy i pomożemy.

Każda osoba, która kupiła 51. Stan otrzyma nie tylko 3 brakujące żetony, a pełną tabliczkę 55 dodatkowych żetonów, co zapewni absolutny komfort gry i będzie zapasem na wypadek zagubienia się kilku żetonów.

Jeszcze raz chcielibyśmy przeprosić za potknięcie jakie miało miejsce podczas produkcji gry 51. Stan. Przepraszamy wszystkich klientów, którzy czuli dyskomfort podczas gry w 51. Stan. Mamy nadzieję, że od chwili otrzymania przez graczy dodatkowych żetonów, 51. Stan będzie się wam kojarzył już tylko i wyłącznie z ciekawą rozgrywką.

4.1.2011 20:51:26

pro neznale polstiny
dle infa z tiskarny budou chybejici zetony k dispozici v polovine ledna
zakaznici by se meli obratit na obchod, kde hru koupili a ten by jim mel poskytnout zetony zdarma. vyjimkou by mel byt rebel.pl, ktery bude zetony rozesilat automaticky (e;
pokud se vyskytnou problemy je mozno se obratit primo na vyrobce hry (/tedy portal publishing)

nebude se rozesilat jen ty tri chybejici zetony ale platicko s 55 zetony pro uplny komfort ze hry a pripadne poztraceni (e;

4.1.2011 20:54:09

Skvělej servis!
.

4.1.2011 20:56:21

ndru
hezké, mohl bys mi prosím přeložit tu část, která se týká mě, tzn., že jsem si hru koupil v jiném sklepě než rebel.pl :)). Po polsky já fakt vůbec neumět, dženkujem bardzo ;)

EDIT: á...díky :). A není tam náhodou třeba taky napsáno, že když jim napíšu maila s adresou, tak mi je pošlou? Ten contact token co jsem si dneska vyrobil vypadá hrozně :))

4.1.2011 20:56:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

Gúgl translejt
Každý zákazník, ktorý si kúpil hru v inom obchode, mali by ste ísť do obchodu a obchodu pošle ho zadarmo žetóny na zadanú adresu.

Každý zákazník, ktorý narazí na nejaký problém v riešení situácie s čipmi, by mali byť oznámené priamo k nám pre publikovanie a e-mailovú adresu príde dopredu a pomoc.

Každá osoba, ktorí si kúpili 51. Stan dostane nielen 3 chýbajúce mince, a všetkých 55 ďalšie dosku čipov, ktorá zabezpečuje absolútnu komfort a hra bude zásobovania v prípade straty niekoľkých čipov.

Opäť by sme chceli ospravedlniť za sklz, ku ktorým došlo počas výroby hry 51. Stan. Ospravedlňujeme sa všetkým zákazníkom, ktorí cítili nepríjemné pocity pri hraní v 51. Stan. Dúfame, že po prijatí čipy hráčovi ďalšie, 51 Stan by prestala spájať len so zaujímavými hry.

4.1.2011 20:58:49

btw
jaké 3 žetony tam chybí? Já vím akorát o trojkovém, modrém, kontaktním

4.1.2011 21:00:49

Vybíráme z Bazaru

Ankh CZ
Ankh CZ
Akt. cena: 1700 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas