Vánoce

Blíží se pro někoho svátky konzumu, pro jiného svátky rozzářených dětských očí a užívání si s rodinou ...
Takže co plánujete, jak je prožíváte, máte už dárky, typy na ně a všechno, co vás napadne
22.11.2011 12:46:47

to PJ
Ano, ale ať už je to z minula nebo současný stav, tak za to přece nemůžou Vánoce a naopak si myslím, že to je přínos Vánoc a adventu, že někdo najde něco co vypluje na povrch, co jindy zůstane pod povrchem a potlačované, ať už je to pozitivní nebo negativní. Potom to totiž lze řešit.

25.11.2011 10:47:42

ad Vlad a Loser
Já nemám rád ani halasné odmítání Vánoc ani halasné proklamování Vánoc. Vánoce a advent je období vnitřního ztišení a ne halasné propagace ať už pozitivní nebo negativní.
Já jsem věřící, pravidelně praktikující katolík, ale když jsem včera tady v Ostravě šel kousek od náměstí, kde nějaká slovenská dodávka s namontovanými ampliony vykřikovala do okolí, že Ježíš je spása a že tě zachrání a okolopobíhající lidi mi mermomoci cpali do rukou reklamní letáky s Ježíšem, tak se mi obrazně řečeno otvírala kudla v kapse :(.

25.11.2011 10:54:00

Vanoce
My vanocni stresy doma vyresili po svem - nedavame si darky a jen uzivame klidu :) Cukrovi, stromecek a ryba, svatky jsou to pro nas veskrze konzumni - konzumujeme vse, co je na stole :)

25.11.2011 11:05:48

to sydo
Musím se přiznat, že po téhle stránce jsou pro mne Vánoce taktéž "konzumní" svátky :).

25.11.2011 11:10:45

jee
to se krásně zvrhlo... a já tohle téma založila, abych získala tu správnou náladu

25.11.2011 11:44:44

to Ella
Já myslím, že se nic nezvrtlo, co se zvrtlo? Ztiš se, zazpívej si koledu a prožívej tak jak my dva se Sydem ;D.

25.11.2011 11:49:39

ad dárky
já teda od té doby, co hraju deskovky dárečky pod stromečkem netrpělivě očekávám :-)
..jinak teda ode dneška do cca poloviny ledna (kdy bude doznívat "vánoční šílenství - slevy atp.) nevkročím do obchodu (pouze pro jídlo), protože dokola hrající koledy a atmosféra zběsilého skupování všeho možného a nemožného by mě asi přizabila.

25.11.2011 11:53:57

problém Vánoce
Ano, Vánoce nemusím. Není to tím, že bych na ně měl špatné vzpomínky, nebo že bych nedej bože trpěl nějakým deficitem, co se týče mezilidských vztahů čí dárků. Vadí mi na nich toto:

1 – duchovno pro ateisty - jakožto nevěřící mě prostě nebaví ta masáž „duchovním poselstvím“ – sem tolerantní, ale v téhle době je toho prostě moc, tak moc až to ruší.

2 – hraní si na něco – Vánoce (máme se všichni rádi), Silvestr (musíme být veselí), Valentýn (na povel vyznat lásku) – nějak to ve mně budí spíš dojem, že si všichni na něco hrajeme a to podstatné proplouvá mimo.

3 – nejde zůstat mimo – manželka má Vánoce ráda a protože je teď budeme chystat i naši dvouleté dceři, tak prostě nemůžu říct: „Sorry, ale mě to nebaví“. Moji by to mrzelo, a to nechci. Z malé nechci udělat sociálního mrzáka, kdy by si s dětmi v budoucnosti nemohla povykládat, co dostala na Vánoce.

Takže na závěr:

Vánoce nikomu kazit nebudu, pevně doufám, že se informační smršť prožene vedle mě a že jak skončí tenhle cca 4 týdenní blázinec, tak se najde aspoň někdo, kdo zjistí, že štěstí, spokojenost je spíš záležitost každodenních radostí (které si musíme uvědomit a upřímně se z nich radovat bez ohledu na datum) a nikoliv nárazových událostí, které jsou často jen kuriózně deformované zvyky.

25.11.2011 12:02:54

ad tajemná
"... dokola hrající koledy a atmosféra zběsilého skupování všeho možného a nemožného by mě asi přizabila."

Naprostý souhlas. Napíšu jen svůj pocit a prožívání, tak aby mne tady někdo nekamenoval za šíření náboženství ;).
Já mám koledy hrozně rád, ale ta atmosféra, kdy se koleda zpívá v kostele po mši, děti běží k postavenému betlému aby hodily korunku do kasičky a zazvonili si na zvoneček je nenahraditelná. Proto strašně nerad chodím v adventu a okolo vánoc do hypermarketu abych se tam nemusel koukat na tlustého břichatého ležícího Santa Clause obklopeného kdovíproč rodinou čertů a abych koledy nemusel vnímat tak, jak docela výstižně napsala tajemná.

25.11.2011 12:11:16

to tarnow
Teď jsi uhodil hřebíček na hlavičku. Ty prostě hážeš Vánoce, Silvestr, Valentýn (asi i Velikonoce, které jsi nezmínil) do jednoho pytle a vnímáš to přesně tak, jak se to snaží masivní propaganda Vánoc, Silvestra, Valentýna, Velikonoc všem prezentovat - tedy teď se na povel všichni přepněte a buďme na sebe milí, vlídní, přátelští, láskyplní. A až se v hypermarketu přestanou hrát koledy a vánoční ozdoby se přemístí do regálů se slevněným výprodejem, tak se můžeme zase všichi začít žrát, být na sebe nevrlí a šlapat po sobě v povánočních výprodejích.
Rozdíl mezi námi dvěma je v tom, že ty se tímhle nechceš nechat strhnout a proto se snažíš být vůči těmhle svátkům imunní a násilně se přizpůsobit jen kvůli ženě a dětem, protože vidíš jenom ti negativa.

Já se tímhle negativním působením taky nechci nechat strhnout, ale hledám v tom pozitiva. Co můžou Vánoce přinést pozitivního mě a mým blízkým a tím teď nemyslím nějaké šíření duchovního poselství o kterém jsi psal. Prostě se snažím na chvíli zastavit, nenechat se strhnout shonem, zapálit si svíčku na adventním věnci, zamyslet se nad sebou na d okolím. Ale ty Vánoce jakoby vycházejí ze mne, ne z toho působení toho vnějšího okolí. Já jdu směrem k Vánocům, nepřipustím, aby Vánoce se tlačili násilně ke mě. A je jedno jestli jsem věřící nebo ateista. I ateista má nějaké vnitřní prožívání. Jasně, já jdu do kostela, třeba mimo mši a vnímám ticho a pozitivní energii. Mluvíš o masáži duchovním poselstvím, ale kdo masíruje. Noviny, televize, reklamy? Jistě i v televizi se v téhle době dostane ke slovu na ČT nějaký kněz, který mluví o Vánocích a duchovním poselství a ty to můžeš vnímat jako masáž. Jenže to je tím, že to v jiný čas roku tak nevnímáš, protože když v jiné části roku mluví kněz o jiných církevních svátcích (které jsou mimochodem pro církev mnohem významější než Vánoce), tak ta jakoby "masáž" není podporovaná vším tím vánočním reklamním konzumem kolem.

Víš, já ti naprosto rozumím a přesně vím, jak to myslíš a jak to prožíváš a je mi z toho trošku smutno, protože tak jak ty to prožívá mnohem víc lidí. Většina lidí totiž buď cití tu "povinnost" být o Vánocích tzv. Happy a nebo naopak nechtějí téhle "povinnosti" propadnout. Zkus tenhle postoj akceptované nebo neakceptované povinnosti k manželce a dětem hodit za hlavu a zkus přistoupit k Vánocům z pozitivní, ne negativní strany. A k tomu vůbec nemusíš věřit, že se v Betlémském chlívku narodil Ježíš Kristus (který se tam mimochodem narodil úplně někdy jindy a narození ježíše Krista spojila s tímto dnem církev až později).

25.11.2011 12:42:34

tarnow
1 - no, vzhledem, k tomu, že stromeček je od Germánů a datum od slunovratu, tak tohle neřeším
Velikonoce mě štvou víc - proč bych měla nějakýho nacamranýho strejdu, co mě zmlátí, ještě víc nalívat a k tomu mu ještě cpát vajíčka???

naučila jsem se tohle neřešit a prostě si užívám pohádek, dělání radosti ostatním, toho, že uvidím rodinu atd.

25.11.2011 12:49:24

vánoční pohoda
Kurňa a jak nakupujete dárky? :)
U Tajemné je to jasné, ta obesílá Planetu, Tomovky atd. a má to doma :D
Sydo nekupuje nic, tam to taky chápu.
Já bych se taky ráda vyhnula nakupování, ale kde to pak mám teda koupit? :)
Navíc přece i ti, kdo doma dárky nevedou, mají nějaké další příbuzné a známé, pro které se něco koupit MUSÍ. Taky se moc nevyplácí nakupovat předem, mimo vánoční čas, i když já už začínám po létě. Kámoška teď koupila tátovi e-cigaretu a on mezitím přestal kouřit :D
Snažím se většinu řešit internetem posledních pár let, ale ono pak stát opakovaně v tomto čase na naší poště (nechvalně známá z diskuse "Neuvěřitelné praktiky poštovních doručovatelů") je totéž - akorát tam nehrajou koledy.
Jinak neříkám, že se člověk na Vánoce má chovat na povel k ostatním slušně, ale na druhou stranu z vlastní zkušenosti vím, že během roku se prostě pořád někam spěchá a není na nějaké meditování čas. Takže o Vánocích si to fakt vynahradíme.
Někdy příště vám popíši jak, určitě vás to pobaví :)

25.11.2011 12:59:26 | Upraveno autorem (porovnej)

ikri
přes internet a hlavně s předstihem :-)

aby to nedopadlo jako kdyžjsem si předminulý rok objednávala 3 týdny před vánocema hry z jednoho e-shopu přes PPL a dostala jsem je 3 dny po vánocích! Hrozný zážitek - Never more! :-)

25.11.2011 13:02:19

ikri
přes net a pak pár věcí v cca 3 obchodech (čaje, korálky, atd.)

u mě je jedno jestli jdu do obchodu o Vánocích nebo přes rok - po půl hodině jsem stejně znechucená

25.11.2011 13:05:03 | Upraveno autorem (porovnej)

to ikri
Zadržet dech, špunty do uší rychle vběhnout, rychle nakoupit, rychle vyběhnout, vydechnout ;D.

25.11.2011 13:07:51

2 ta"jemná"
„aby to nedopadlo jako když jsem si předminulý rok objednávala 3 týdny před vánocema hry z jednoho e-shopu přes PPL a dostala jsem je 3 dny po vánocích! Hrozný zážitek - Never more! :-)“

To znám, před 3 roky jsem objednával bráchovi CDčko 2 týdny před vánocemi .... že prý to dojde .... což by bylo možný, kdyby to neposlali 28.12. :-( No co, originál trval 3 neděle, z netu to bylo stáhnutý za 2 hodiny - pod stromečkem byl dárek a udělalo to stejnou parádu. Brácha to bral jako „demo“. :-)

Vůbec, ať se ne mě nikdo nezlobí a špatně to nechápe, ale ta "povinnost" procházet obchody a hledat dárky pro lidi, co obvykle všechno mají a "nic potřebují" (typicky např. babičky) mě prostě ubíjí. Ale jinak na pohádky se kouknu rád a těžko si je pustím jindy, než o vánocích, to zase jo. :-)

25.11.2011 13:22:05

2 Ella
„Velikonoce mě štvou víc - proč bych měla nějakýho nacamranýho strejdu, co mě zmlátí, ještě víc nalívat a k tomu mu ještě cpát vajíčka???“

Mě zase nejde do hlavy, proč bych měl pobíhat po známých, mlátit jim ženy, dcery a přítelkyně a ze slušnosti se zpíjet do němoty. To první mě zrovna nerajcuje a k tomu druhému si můžeme v klídku příjemně posedět i bez velikonoc.

A to pominu ty trapné chvilky, když chce některá zmlátit a ještě slyšet po sté tu samou koledu - to si nemůže půjčit nějakou knížku a přečíst si jich do sytosti bez výprasku? :-)

25.11.2011 13:34:13

Anderson
A to pominu ty trapné chvilky, když chce některá zmlátit a ještě slyšet po sté tu samou koledu - to si nemůže půjčit nějakou knížku a přečíst si jich do sytosti bez výprasku? :-)


pro tuto příležitost doporučuji: Alšův Špalíček národních písní a říkadel :-)

25.11.2011 13:52:46 | Upraveno autorem (porovnej)

ad Vánoce a Velikonoce
Je zajímavé, jak pod vlivem vnějšího působení většina lidí vypíchne z Vánoc a Velikonoc to nejméně podstatné a kvůli tomu tyto svátky nemá rádo.

25.11.2011 14:41:47

to Anderson
Na Velikonoce vezmu syna, obejdu pár sousedů a babičky, dítě odříká koledu a je spokojené, že ho všichni chválí a dostalo čokoládová vajíčka, já slušně odmítnu alkohol, že musím ještě dneska sednou za volant, a všichni jsou spokojení.
Navíc se obvykle u nás díky prodlouženému víkendu sjedou nějací kamarádi, se kterými si zahrajeme deskovky, takže jsem o to spokojenější :)
Jen je třeba být na velikonoční pondělí ostražitý, aby mě nepřejel nějaký ožralý koledník...

25.11.2011 16:50:13

ad Velikonoce
Tady je to už jak u Vodafonu - před Vánoci se řeší Velikonoce ;D.

25.11.2011 16:52:12

:-O
Tak jsem si jen tak pro zajímavost spočítala, kolika lidem kupuju každoročně dárky :D
Samozřejmě to nebývá jen jeden dárekk na osobu. Takže - 14 lidí. Z toho má ještě 6 lidí v období Vánoc svátek či narozeniny. Tak potom nechoďte do krámů :( Dost dárků už mám a ještě jsem prakticky nikde nebyla, ale stejně nakonec dojde na "zadržet dech a potopit se" ;)
Zase ale minimálně vybírám dárky, které se kupují v obřích krámech, takže nakonec ta procházka bude snesitelná...

26.11.2011 10:49:26

kren
Vodafon byl rychlejší :-D

26.11.2011 13:49:06

PJ

ikri
Už několik let nakupuju na Vánoce výhradně v eshopech... a mám pokoj ;-)

26.11.2011 14:52:03

ikri

Kdysi dávno jsme se s mužem dohodli, že dárky od nás budou dostávat naší rodiče, naše děti a ti, kdo s námi budou sedět u štědrovečerního stolu.

S postupem času musím říct, že to bylo velmi moudré řešení. Jinak souhlas PJem - díky eshopům si výrazně šetřím nervy....

26.11.2011 15:12:22

Vybíráme z Bazaru

7th Continent + What Goes Up, Must Come Down
7th Continent + What Goes Up, Must Come Down
Akt. cena: 4700 Kč
Končí za: 6 dnů

Offcanvas