Vánoce

Blíží se pro někoho svátky konzumu, pro jiného svátky rozzářených dětských očí a užívání si s rodinou ...
Takže co plánujete, jak je prožíváte, máte už dárky, typy na ně a všechno, co vás napadne
22.11.2011 12:46:47

pre mňa
Konzum si nevšímam, tv nepozerám, po obchodoch sa nevláčim, neplaším sa a užívam si pohodu s rodinou a blízkymi :). A odkedy sme vhupli do sveta doskových hier, teším sa na Vianoce znova ako malé dieťa :).

EDIT: Pod Tvoj príspevok by som sa mohol podpísať :). Krásne napísané!

22.11.2011 13:12:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Malé zamyšlení nad Vánocemi
Vánoce jako takové nejsou vnitřně pro člověka až tak důležité. Důležitější je podle mne celé období adventu jako přípravy na Vánoce. Během adventu by měl člověk vystoupit z celoročního shonu, zastavit se a zklidnit se, aby Vánoce mohl plně prožít. A nezáleží na tom jestli je člověk věřící nebo ateista. Všem mají Vánoce co říct ať už to někdo vnímá jako oslavu příchodu Krista nebo jiný jako starodávné tradice. Každopádně je to doba zamyšlení se nad sebou a darování ne dárků, ale především času svým blízkým.

Bohužel je v dnešní době advent redukován na tak zvané stříbrné a zlaté neděle coby předvánoční reklamní marketingový produkt lákající k nedělnímu nákupnímu šílenství, místo prožití klidné adventní neděle.

Stejně jako nemám rád tohle nákupní, úklidové a pečící šílenství aby pak na štědrý den celá rodina padla vysílením s poznámkami už aby ty svátky byly za námi, tak stejně tak nemám rád ostentativní ignorování Vánoc s poznámkami, že Vánoce nic neznamenají a je to jen pár dnů volna (je to jen ostentativní póza jedinců, kteří chtějí rádoby dát najevo, jak jdou ty svátky mimo ně).

Pokud se nenechám strhnout umělohmotnými Santa Clausy v hypermarketech, počtem druhů napečeného cukroví a generálním úklidem, tak má advent a Vánoce neopakovatelnou atmosféru, která má co říct každému.

22.11.2011 13:15:48

..
dziizs Ella!!! ..to si len uz s nimi nemohla vydrzat ci nahanas inspiraciu ako pokorit trudomyselnost:D:D
(prve co mi napadlo napisat sorka..sneh mi tiez zatim nenapadol:)))
cYa

22.11.2011 13:19:00

rbx

Vanoce
ja se na ne tesim, kvuli detem hlavne. Protoze oni maji jeste tu radost z toho neznama, z objevovani, z rozbalovani. Minule navic byla i legrace, kdyz na toho maleho dvouleteho prtouse spadl nas 2.5 vysoky strom :-)))
A taky mam radost z toho, ze hned po vanocich stehujeme Tomovky do vetsich prostor, kde bude spousta mista na hrani. Takze i kdyz tyto svatky nebudou moc o odpocinku, tak se na ne moc tesim.

22.11.2011 13:23:07

.opčík
to víš čeká mě víkend a pečení spousty cukroví
(je taky pravda, že jsem teď zpruzená, ale jakmile namelu koření na perník, tak bude líp)

kren:
jasně, taky by se mi líbilo relaxovat, jít se projít do města, do přírody atd.
Jenže pak nastane 24 a když není uklizeno, navařeno, napečeno, nazdobeno, tak je to prostě divný
ale pak na Vánoce jeden den dát nohy hore, čučet na pohádky, pokecat s rodinou, mooožná se nechat vytáhnout na procházku a u toho uždibovat cukroví je fajn
asi by to šlo i jinak, jenomže u nás už to není o dárcích, je to o atmosféře a hlavně o lidech

22.11.2011 13:26:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Vanoce
Ja se na teda tesim uz asi od peti let stale stejne. Radost z darku vystridala radost ze setkani s rodinou a posleze starymi kamarady, kterou po zrovnopravneni segmentu deskovych her se segmentem knih a mekosu opet doplnila doslova detska radost z darku a jejich rozbalovani:-)

22.11.2011 13:39:16

Ella
hej hej, perniky treba hodne skorej, nech stihnu zmaknut dovtedy! ..ak ostanu, mozem pochvalit v Zelive:P
ja sa tesim na vianoce v pekle, dufam,ze namotam segru na Claustrophobiu:D ..za kazdeho zlincovaneho troglodita si dame pernicek..mamina ich robi najlepsie na svete(c) ..a hlavne, kto prehra prvu knihu scenarov, postavi stromcek, kto poslednu, ten ho na troch kralov zlozi!)
Hlavu hore, nech vona pernikov penetruje nos co najlepsie, at je lip! ;) a este nech sa Pits hecne s ERkom pod stromcek, aby Ti ocka rozziaril a pak mu stedro natrhni jeho Salemitsku prdel:))

22.11.2011 13:52:37

.opčík
:-)

to bych se s ER měla spíš hecnout já

22.11.2011 13:56:12

to Ella
Jasně, ale i to navařeno, napečeno a uklizeno se dá dělat ve vnitřní pohodě, pokud celá rodina táhne za jeden provaz a je to společným dobrovolným dílem všech, protože chtějí udělat druhému radost. Třeba u nás poslední roky Tobiáš dělá většinu jídla na večer, Julie peče s mamkou, Karolína chystá tabuli. Každý gruntuje jednu místnost, atd., atd. Děti jdou s maminkou na 15:00 na dětskou mši do kostela. Já zatím peču ryby (kapra nemusíme a tak máme pstruhy). Před večeří jdeme ještě dát zvířátkům do lesa papání (kaštany, suchý chleba atd.) a když přijdeme, tak už mezitím byl u nás Ježíšek, který k nám přišel když jsme byli venku. To by člověk neřekl, jak malé děti věřili, že fakt přišel ježíšek, protože když odcházeli, tak stromeček nesvítil a když jsme přišli, tak už byl rozsvícený (to by člověk neřekl, jak dobře funguje vhodné zapnutí pojistek k zásuvkám v obýváku :D).

Ale jak jsem už psal předtím, není ani tak důležitý ten frmol štědrého dne, jako spíš to prožití těch 4 týdnů adventu předtím. Když se vnitřně zklidním, tak je pak i ten přípravný vánoční frmol v pohodě a s úsměvem. Ale pokud jsem až do Štědrého dne od nevidím do nevidím v práci a mezitím ještě sháním dárky v tlačenici v obchodech, tak pak těžko za jeden den přepnu na klidový režim, ale spíš pak vybublá ten stres na povrch.

22.11.2011 14:10:06

kren
to by člověk řekl, jak malé děti věřili, že fakt přišel ježíšek, protože kdysi dáááávno - si na to matně vzpomínám....

22.11.2011 14:31:06

kren
no Vánoce jsou vždycky hezčí s dětma...

22.11.2011 14:48:29

Ad perníčky
Ty moje jsou bezkonkurenčně nejlepší v rámci mé rodiny (peču je jen já a babi). Těsto už leží v ledničce. Pokud budeš, opčíku, hodný, nechám i nějaké na Želiv, popř. zadělám druhou dávku. Recept mi totiž dala "moja starká zo Slovenska od Považskej Bystrice".

EDIT: A takové ty domácí uklízecí práce jsou mi před Vánoci daleko milejší, než bývá po zbytek roku zvykem :-).

22.11.2011 21:00:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Vixton
mnaaam! neni o com, ja som tu najhodnejsi >:D
..toz skusim aj ja nake od mamky vysmelit do Zeliv ehm; Ella sa tiez hecne.. este par ludi a mozeme sa hrat v pernikovej chalupke;))
E: jaaj nech uz su tu vianoce, pernicky a pohoda..

23.11.2011 18:19:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Vianoce
Ja mám práve rád na Vianociach ten zhon pri nakupovaní darčekov, štyri plné víkendy trávim v obchodoch a baví ma to. Jasné že aj pečenie 300 druhov koláčov, aj keď som skôr pomocná sila. Ale upratovanie to nemusím. Čiže ja som pre konzum. Ale aj tak si sviatky užívam s rodinou.

24.11.2011 14:41:49

kren
22.11.2011 13:15:48

... nemám rád ostentativní ignorování Vánoc s poznámkami, že Vánoce nic neznamenají a je to jen pár dnů volna (je to jen ostentativní póza jedinců, kteří chtějí rádoby dát najevo, jak jdou ty svátky mimo ně) ...

Proč by to měla být ostentativní póza - myslíš že nejsou lidi, kteří to myslí upřímně? Ostentativní ignorování Vánoc vadí - normální ignorování nevadí? :-)

24.11.2011 15:02:22

to tarnow
Ano, myslím si, že to vnitřně upřimné není a že je to jen póza vůči svému okolí. Nebráním ti mít na to jiný názor, já jen napsal svůj :).

Edit:
Samozřejmě musím dodat, že tím nemyslím lidi, kteří pocházejí z jiného kulturně sociálního prostředí než je prostředí křesťanských kořenů západní kultury.

24.11.2011 15:19:56 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
ok :-)

no já spíš jen, že na světě jsou vždycky lidi, kteří vidí věci jinak než my. Jen proto, že se mi jejich postoj zdá "nenormální" (ala: všichni musí mít rádi Vánoce a kdo ne je divný), tak to neznamená že není autentický :-)

24.11.2011 15:39:27

to tarnow
Já jsem nenapsal, že mi jejich postoj připadá nenormální. Cílem mého postu bylo zdůraznit, že zklidnění v období adventu jako očekávání vánoc může být zdrojem inspirace pro vnitřní život každého člověka, ať jsou pro někoho Vánoce jen zvyky a tradice nebo pro jiného významný křesťanský svátek. A chtěl jsem jen napsat můj názor, že si myslím, že chozením po obchodech člověk nic moc pro svůj vnitřní klid neudělá, byť by ho to bavilo a pomocí dárků chtěl udělat radost svým blízkým. A jen jsem chtěl zdůraznit, že lidi většinou vidí jen cíl - tedy Vánoce a ve většině případů zapomínají na "cestu" k tomuhle cíli - tedy advent. Těžko se dá přepnout ze dne na den do stavu svátečního ze stavu uštvanosti.

24.11.2011 15:56:48

PJ

kren
Ano.

Co jsi napsal mě vedlo k niterné a poměrně smutně vyznívající úvaze. Třeba i tom, jak Vánoce dokážou bolet a že ono "ostentativní ignorování" může být pro někoho i obranou proti takové bolesti....

24.11.2011 16:24:16

to PJ
Jistě, ale s tím nemají Vánoce nic společného to je pak důsledek nějakého neošetřeného zranění z minula.

24.11.2011 20:02:50

PJ

kren
Nesouhlasím.
A nemusí jít o zrovna zranění z minula, ale o záležitost současnou. Je to právě ta doba, kdy díky okolnostem tyhle věci vyplouvají na povrch a víc se vnímají díky nějakému vnitřnímu zjitření, introspektivě, bilancování... Když vidíš, jak to, co u ostatních funguj, u Tebe zrovna ne...

24.11.2011 23:27:18

PJ
Pokud Vánoce ignoruješ tiše, ať už z jakéhokoli důvodu, je to tvá osobní záležitost.
Pokud je ignoruješ ostentativně a cpeš to ostatním (znovu nezávisle na důvodu), myslím si, že je to póza - snažíš se tím v ostatních vzbudit nějaký dojem, který není založen na pravdě. Že to bolí nebo že jsi rozjitřený, přece neznamená, že to není póza, kterou zaujímáš vůči svému okolí - jen máš pro své chování jiný důvod než někdo, kdo si myslí, že je to cool...

25.11.2011 09:49:07

hlasita ignorace vanoc
no nevim je spoustu lidi kteri vanoce nahlas propagujou tka proc by nemohlo byt spoustu lidi kteri je budou nahlas ignorovat?

25.11.2011 10:05:38

cSf.Loser
Máš samozřejmě pravdu :)
Což nic nemění na tom, že je to póza ;)
Když na někoho vykřikuješ "Já tě ignoruju! Já tě ignoruju!", tak ho neignoruješ, jen se snažíš zviditelnit svůj proklamovaný postoj.

25.11.2011 10:26:59

Tak nějak jsem si vzpomněl
na jednu hlášku ze South Parku:

"Vánoce jsou svátky, kdy lidé bez rozdílu vyznání uctívají Ježíše Krista."

25.11.2011 10:28:59

Vybíráme z Bazaru

Warhammer 40.000 : Typhus
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 56 minut

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas