pán prstenů

Do dneška jsem si říkal, že jsem celkem znalý skutečností, týkající se problematiky Tolkienova světa. V 9:30 jsem si pujčil v knihovně knížku "Tolkien - kniha kvízů" 1200 otázek o díle a životě J.R.R. Tolkiena. A zjistil jsem že jsem schopný odpovědět asi na 20 - 25 %. V ústřední toho maj ještě pár kousků. Pokud vás tohle téma zajímá, doporučuji. Napsal to Andrew Murray.
27.5.2009 11:17:05

To all
Ja zacal Hobitem a pak Panem prstenu (ktery jsem od 15ti do 25ti cetl 1x rocne), k tomu Silmariollion a Nedokoncene pribehy a ted Hurinovi deti. Skoda, ze neznam, az na vyjimky tipu Gemmella,Riftwar sagy (prvni 4 dily) a Dragonlance sagy jine kvalitni fantasy. Kdyz jsem byl v brnenske Cerne planete,tak mi byl doporucen Diamantovy trun,ktery jsem nedocetl.Muzete mi neco doporucit? Vazne premyslim na Zaklinacem (ktery ovsem nejde sehnat komplet)... Dik

28.5.2009 11:33:39

Četba
Tak každopádně si přečti Zaklínače, to je základ. Potom bych doporučil od G.R.R. Martina Píseň ledu a ohně, dále třeba Černokněžníka od Ďura Červenáka (a následně Bohatýra)... a než tohle přelouskáš, tak mě třeba napadne i něco dalšího.
...jo v poslední době mě hodn zaujal Pán ledové zahrady, ale to má do čistokrevné epické fantasy značně daleko (což je jedině dobře).

28.5.2009 12:01:08

To Morthe
Pisen ledu a ohne? Hmm, mne u tehle knizek vzdycky odrazi mnozstvi svazku. Ale zkusim, zkusim. Az bude po vyplate :)

28.5.2009 12:13:41

Drussbarb
Jo je toho mrtě... jenže na rozdíl od jiných ság tahle nijak neztrácí dech, právě naopak.

28.5.2009 12:30:22

Drussbarb
Jj, určitě jdi do Sapkowskeho, to je kvalitka :-).Jinak z trochu jiného soudku můžu doporučit Johnatan Strange a pan Norrell (nevím, co je zdvojené). Pak se mi líbila sága o Trpaslících od Mrakue Heitze (teď vychází nový díl Osud trpaslíků)...

Ale na prvním místě bych určitě volil Sapkowského!

28.5.2009 13:46:54

Drussbarb
CO se zaklínače týče, přečti si zatím první dvě knížky povídek. Meč osudu a poslední přání. Ty povídky jsou dle mého soudu brilantní. V novém vydání jsou vedené jako první dva díly ze sedmi. Pak je to pentalogie zvaná sága o zaklínači. První dva díly ságy už vyšly nově. Na další se čeká.

28.5.2009 13:49:11

Jonathan Strange a pan Norrell
Je to vynikající. Jedná se o alternativní historii napoleonských válek z pohledu anglie. Kniha má 700 stránek a každá stojí za přečtení. Překlad je velmi uspokojivý a překladatel si opravdu dal záležet. Mně osobně bylo velmi blízké prostředí Anglie 19. století.

28.5.2009 13:51:50

Zaklinač
Já jsem najdříve četl celou ságu a pak až povídky.Pravdou je, že sága má 5 dílů a ani od jednoho jsem nedokázal otrhnout oči.Je to prostě veledílo::D
A je mi jedno, že to někdo kritizuje pro špatné popsání soubojů.Já jsem nic takového neshledal..:D

28.5.2009 14:27:51

Sword of Truth
Ja by jeste krome Sapkowskeho doporucil i serii Sword of Truth od Terryho Goodkinda.

28.5.2009 15:03:34

Sapkowski
Ještě bych u něj nezapomínal na Narrenturm, Boží bojovníky a Lux perpetua. Knížky sice stojí trochu na pokraji jeho tvorby (z hlediska povědomí), ale taky stojí za přečtení. Historie husitských válek s nádechem fantazy. Nevykresluje husity jen jako ty hodné hochy. Styl je trochu náročnější oproti zaklínaši, ale jednoznačně můžu doporučit...

28.5.2009 15:09:43

Sapek
Taky se k této Trilogii chystám. Až ji uvidím v knihovně jdu do ní. Jinak, chtěl jsem se zeptat, jestli tady někdo také literárně netvoří. Já osobně s tím občas zablbnu. Teď mám rozdělanout takovou záležitost, která se týká deskových her.

28.5.2009 17:07:13

...
Ze zaklínače se mi líbí povídky, ty jsou super. Ze ságy jen první tři díly.
Teď ulítávám na knížkách z warhammeru. Je to obyčejná oddychovka, ale jen 50% jih končí dobře:-) což je dobře:-) úplně klasický fantasy už mě moc nebaví

No a za mlada jsem popsal spoustu papíru všemožnými pokusy, ale stálo to za h....:-), tak jsem to zlikvidoval

29.5.2009 08:42:18

The Hobbit Adventure game
tak jsem si říkal, že mám přehled, jaké hry na motivy pána prstenů existují. A ono ne. Včera mi známý ukázal, co mu leží za poklad doma. Viděl jsem to poprvé a zde to není. Je to deskovka, kde jde o hod o kostkou. Byla u toho ohromná legrace. Házím sem link z geeku.
http://boardgamegeek.com/boardgame/1586

Jinak k tomuto témátku, si vzpomínám na jisté rpg Pán prstenů. Bylo to od mladé fronty. Pár knížek, pravidla, papírové figurky... nikdy jsem to nehrál. Ale mám to doma. :)
opět link z netu
http://www.hrynahrdiny.cz/m-News&file=article&sid=5

29.5.2009 13:12:07

Elenistar
Hobita i to RPG mám doma, ale ani jedno mě nezaujalo, RPG bylo striktně nalajnované a Hobit takový nijaký.

29.5.2009 14:03:20

sydo
Říkám, to rpg jsme nehráli. Tenktrát jsme zůstali věrní dračáku. A ten hobit? Je to hra, kterou si mužeš zahrát jednou za rok. Maximálně. My sme se pobavili. Zvláště pak, když jsme si souboje házeli navzájem. Tedy soupeř za nepřítele. Hodil jsme 5x šestku za sebou!!! Víte co to bylo? Málem mě vykopnul z baráku.

29.5.2009 14:06:23

Hobit
Jj, to jsem své doby hrával u kámoše a byl to masakr. Tehdy nebylo nic jiného k dispozici (možná Talisman). Dneska už by mi to asi nic moc neříkalo, ale sbírat žihadlo a mithrilovou kazajku a pak jít na Šmaka, to byl zážitek :-). Mezitím zajít do Morie a Brad Dur. No masakr :-D.

29.5.2009 18:46:06

kniha mého srdce
Tak do poslední 12 se probojoval Tolkien. Tak kdo má chuť ať ho podpoří hlasováním na internetu :)

29.6.2009 21:09:42

sappho
Už jsem podpořil Švejka :)

1.7.2009 08:11:21

sappho
už se chystám - sledoval jsem :-D

1.7.2009 08:20:57

Něco pro čtení
Ahojte, souhlasím s většinou zde doporučovaných autorů a souhlasně pokyvuji.

Tolkien (bez debaty), Sapkowski (Zaklínač komplet, včetně trilogie z husitství o Reynevanovi) ... o stupínek pod nimi Červenák (Bohatýra mám raději než Černokněžníka) a Heitz s Trpaslíky (zatím mám za sebou první dva díly a přijde mi to takové "jednodušší", ale číst se to dá).

No a konečně ten můj tip: Vladimír Šlechta - série příběhů z Krvavého pohraničí:
Orcigard
Krvavé pohraničí
Nejlepší den
Šílený les
Zahrada sirén
Ploty z kostí

(Poslední dvě doporučuju nechat až po přečtení alespoň několika z předchozích)

Rozhodně stojí za to.

6.8.2009 18:07:49

hike
jj - všechny super, ale pro mě teď favorit je Gemmell Legenda

6.8.2009 18:33:38

Tolkien
Tolkien a jeho dílo popisující Středozem a její dějiny, mytologii apod. bylo pro mě vždy tím TOP z literatury. Nyní jsem po necelých 13-14 letech začal znovu číst Pána Prstenů a znovu si připomenul, proč mě to tak před lety nadchlo a učarovalo. Pamatuji si jak jsme někdy v 7. třídě po přečtení prvních pár stránek Hobita byl okouzlen tímto fantasy světem, který byl pro mě něčím novým. Nyní trochu deformovaný filmovým zpracováním se ke knihám vracím a dopřávám si zase toho tolkienovského světa. Když měly vyjít filmy Pána prstenů, byl jsem na jednu stranu rád, že se dílo dočká filmového zpracování, ale na druhou stranu jsem měl obavy, že zboří moje představy a fantasii, která se utvářela při prvotním čtení,... a bohužel musím říct, že nyní se mi vyjevují scény a tváře z filmu, což je pro mě bohužel nechtěný jev,... shledal jste se někdo s něčím obdobným?

9.9.2009 18:55:45

to Pippin
U mě je to stejný. Ostatně veškeré zfilmování vychází hůř než předloha (napadá mě jediná výjimka, ale ta em fakt nepatří).
Na druhou stranu, díky spolupráci knižních ilustrátorů to nedopadlo nejhůře. zas tak moc mě to neruší, ale před filmem se mi to četlo líp.
kyž to zhodnotím jednotlivě tak mi tam vadí v podstatě jen elfové a odklon od děje. Ale to bych asi už chtěl moc

9.9.2009 21:47:34

PJ

Boldrick
Tolkien pro mě vždy byl a asi i bude jediným autorem žánru fantasy, na kterého jsem pophlížel jako na opravdového spisovatele. Pak už jedině Pratchett (ten styl paroduje, bere ho s nadhledem) a Gainman (ten sklouzává spíše k horrorovému fantastičnu). Přečetl jsem víc fantasy knih, ale kromě výše zmíněných autorů nemám nic doma; vždy mně to přišlo jako odvar...

Film Pán Prstenů - úžasná podívaná, skvělá graika, úchvatná hudba, ale kam se poděl příběh a sladkobolná poetika? Proč je tam tolik nadbytečných akčních záběrů? Proč udělali z Gimliho směšnou postavičku? Atd....

Filmová adaptace knižní předlohy - vím o jednom filmu, který je rozhodně lepší než povídka, dle které vznikl. Vykoupení z Věznice Shawsank od Kinga (vůbec nej. zfilmovaný King).

10.9.2009 06:37:16

zfilmované knihy
Pro mě vede Klub rváčů a (jak můj avatar napovídá) Strach a Svrab v Las Vegas.

2PJ - Gimli je to, co mě nejvíc naštvalo. A pak ještě agent Smith v roli Elronda :)

10.9.2009 07:10:07

Vybíráme z Bazaru

Duna Impérium + promo
Duna Impérium + promo
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas