pán prstenů

Do dneška jsem si říkal, že jsem celkem znalý skutečností, týkající se problematiky Tolkienova světa. V 9:30 jsem si pujčil v knihovně knížku "Tolkien - kniha kvízů" 1200 otázek o díle a životě J.R.R. Tolkiena. A zjistil jsem že jsem schopný odpovědět asi na 20 - 25 %. V ústřední toho maj ještě pár kousků. Pokud vás tohle téma zajímá, doporučuji. Napsal to Andrew Murray.
27.5.2009 11:17:05

pán prstenů
Moje partnerka je absolutní blázen do Tolkiena. Přečetla komplet všechno. Tak ji zkusím knihu doporučit:)

27.5.2009 12:05:53

Elenistar
Jak se ti četl Silmarillion (snad jsem to napsal dobře)? já to louskal jak učebnici dějepisu:-)

27.5.2009 20:27:49

silmámilion
Byl Eru, Jediný, který se v Ardě nazývá Ilúvatar.... Ve 13 letech mě tato věta odradila na pár dalších let. Pak jsem se k tomu vrátil. Nedávno se mi líbily Húrinovi děti. Velmi surové heroické vyprávění...

27.5.2009 20:42:08

Silmarilion
Ta věta mě ve třinácti fascinovala :-). Přelouskal jsem komplet Silmarillion i Nedokončené příběhy. Húrinovy děti mi chybí - jedná se o odlišné texty oproti dvěma dříve zmíněným? dík moc.

27.5.2009 20:45:12

Kedrigern
Jedná se o ucelené dílo plné bolesti a utrpení, ale také hrdinských činů. Má konec a začátek....To je možná trošku rozdíl...

27.5.2009 20:53:19

k sakru :-)
A ještě to mám špatně napsané v názvu... Takže znova: Silmarillion :-D.

27.5.2009 20:53:40

Elinstar
Jasný - spíš mi jde o to, jestli to v postatě není výtažek ze Silmarillionu nebo Nedokončených příběhů. Jestli si člověk přečte něco nového. Silmarillion je v posdtatě sbírka ucelených jednotlivých příběhů :-).

27.5.2009 20:56:53

Elenistar
Promiň za zkomolení nicku... Dneska fakt perlím...

27.5.2009 20:57:44

Kerigern
Ne není to výtažek. Je to příběh, který zkompletoval až jeho syn Christopher. Aspon myslím.

27.5.2009 21:00:35

Dík
tak o tom budu vážně uvažovat. Aspoň něco nového :-).

27.5.2009 21:07:10

Tolkien
Já jsem přečetl vše a tak že nejdříve Hobita a pak Húrinovi děti a pak až Pán prstenů a Silmarillion.
Naprosto souhlasím, že Húrinovi děti jsou surové ale nádherné.Pamatuji jak jsem hltal každé slovo. Doporučuji.
Silmarillion byl už opravdu těžký.:D

27.5.2009 21:40:43

SSZGSA
Já když začínal s četbou Toliena, tak Húrinovy děti vůbec nebyly. Jinak jsem jel Hobit, Pán prstenů, Silmarillion, Nedokončené příběhy, Příběhy z čarovné říše a Tulák Rover :-). Prostě všechno, co bylo tou dobou k mání (přeci jen je to už dýl než 11 let, co jsem to všchno četl:-).

Myslím poprvé ;-).

27.5.2009 21:55:01

překlep
Tolkiena jsem myslel :-). Asi už dneska radši nic psát nebudu ;-).

27.5.2009 21:57:49

Kedrigern
JAk koukám, tak nejen ty máš den..:D
Já jsem četl Nedokončené příběhy na místo Húrinovích dětí ale teď tu knihu nemám u sebe.Protože mám pocit, že to bylo součástí právě nedokončených příběhů..Jste mě zmátli..:D
Taky to je nějaký trn pátek.:D

27.5.2009 22:44:32

SSZGSA
Jasný, právě o to mi šlo, jestli to není v Nedokončených. Budu se na to muset podívat. Pak písnu...

27.5.2009 22:51:33

vítejte v klubu
Koukám, že tenhle řetěz je zakletý. Spáchal jsem koukám húrinovy děti z měkkým i. Jaj..., nicméně pak jsem také nedávno narazil na publikaci jménem průvodce světem J.R.R. Tolkiena, kde byly popsány všechny rady a zrůdičky ve středozemi. Napsal to nějaký D. DAY zvláštní to jméno.

27.5.2009 22:54:18

Příběh Húrinových dětí
Tak teď jsem se na to podíval a v Nedokončených příbězích je opravdu Příběh Húrinových dětí jako druhá část vyprávění o Prvním věku.
Předpokládám, že to asi bude to samé, jako samostatné vydání... Pravda, když jsem si četl popis na přebalu Húrinových dětí, zdálo se mi to nějak povědomé a proto jsem to dosud nekoupil (takže ani nekoupím, když je to v Nedokončených příbězích)... :-)

27.5.2009 22:55:53

nedokončené
To mi povězte, jestli to stojí za to? TOhle jsem totiž nečetl. Taky jsem se chtěl pochlubit. Nedávno se mi podařilo sehnat po dlouhé době třetí díl pána prstenů v takovém tom starším vydání. Jedno barevná obálka a bez ilustrací. Já dostal ty dva díly před lety jako dárek, a ted jsem zjistil, že je to problém sehnat. ale podařilo, se v jedno zapadlém knihkupectví. Takže ted to mám pěkně pohromadě. Jenom Hobita mám s těma ilustracema, ale Alan Lee je fajn.

27.5.2009 22:57:53

Elenistar
Tak já moc publikacím, jiných autorů na téma Tolkienova světa nefandím. Přijde mi to jako takové příživnictví. Když se chci něco dozvědět, dozvím se to z textů vydaných Tolkienem anebo posmrtně. Nic jiného ti druzí nevyčtou... ;-)
Je to jen můj názor, prostě se ohledně takových knih necítím...

27.5.2009 22:58:25

Kedrigern
Plně souhlasím, ale když to v knihovně vidím, nedá mi to, abych se nepodíval. Ale jsem rozhodnut to znovu pročíst. Naposledy jsem to četl jako pískle, které hltalo děj. Dnes jsem chytřejší a dovedu snad proniknout do té ohromné alegorie.

27.5.2009 23:01:47

Elenistar
No já moc do knihovny nechodím. Jsem tak trochu sběratel knih a co se mi líbí, to musím koupit :-). Takže spíš chodím do knihkupectví. Každopádně taky si to musím znovu osvěžit. Mám delší dobu rozečteného Aj Pána prstenů a AJ Silmarillion... Tak snad až bude čas, tak to přelousknu...

27.5.2009 23:07:22

Kedrigern
Tak to klobouk dolů. Tolkien byl pan lingvista, a jestli to čteš v originále, tak jsi profík. To já taky rád chodím do knihkupectví. ALe pak si říkám. Je fajn to mít doma, ale vybírám si. Jinak si pro to skočim do knihovny. Jsou to věci, co si přečtu dvakrát za život. Takhle jsem si koupil toho Tolkiena, několik Prattchettů, a mého milovaného Sapkowskiho. A Jonathan Strange a pan Norrel to je lahůdka a v Luxoru to měli zadarmo. A teď zkrátka vše co ušetřím jde do her.

27.5.2009 23:13:06

Příživnictví
Tak já jsem si jednou, když jsem byl blázen do Tolkiena pořídil i Atlas středozemě.A mám ho pořád v knihovně.Docela je zajímavé se podívat jak probíhala bitva nebo jak propletená byla Morie. Pamatuje te si někdo na tuhle knížku?

28.5.2009 00:47:24

Húrinovy děti vs. Silmarillion vs. Nedokončené
V Silmarillionu (a i v Nedokončených příbězích) příběh o Húrinových dětech je. Pak vyšel i samostatně v přepracované a rozšířené podobě (pod Názvem Húrinovy děti), kterou poskládal a přepsal Christopher z dalších fragmentů otcových textů a poznámek. Takže to, co je v Silmarillionu, je taková stručnější a méně košatější verze. V nedokončených příbězích je myslím o něco rozšířená (ale už to je taky nějakej ten pátek, co jsem v tom ležel).
A

28.5.2009 07:17:46

Knihy
No já si taky vybírám, co koupím a opravdu kupuju jen kusy, které mě hodně zaujaly. Samozřejmostí je komplet Tolkien a Sapkowski. Norrela mám taky. Jinak Tolkiena vedu v ČJ i AJ :-). Ono pak člověk zjistí, že některé věci v překladu nebyly zrovna šťastné (na nic konkrétního si nevzpomenu)...

Ad Atlas Středozemě - jj, pamatuju :-) Ale nevedu, jak říkám - jen 100% pure Tolkien :-D.

28.5.2009 08:49:21

Vybíráme z Bazaru

Star Wars: Unlimited Spark of Rebellion Two Player
Star Wars: Unlimited Spark of Rebellion Two Player
Akt. cena: 641 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas